bela krajina

Olimpija, Celje in Koper v četrtfinalu nogometnega pokala

26. 02. 2025 19.46

Nogometaši Olimpije, Celja in Kopra so prvi četrtfinalisti pokala Pivovarne Union. Zeleno-beli so v ljubljanskem obračunu na Kodeljevem premagali drugoligaša Ilirijo 1911 s 3:0, Celjani so s 3:2 ugnali sežanski Tabor, Koper pa v gosteh Muro z 1:0.

Metliški CSD zaradi groženj eni od zaposlenih za 14 dni zaklenil vrata

19. 02. 2025 19.01

"Obveščamo vas, da bo Center za Socialno delo Dolenjska in Bela krajina, enota Metlika, do nadaljnjega zaprt zaradi varnostnih razlogov," je 14 dni pisalo na vratih metliškega CSD. Razlog pa – grožnje eni od zaposlenih socialnih delavk. Neuradno naj bi šlo za odvzem dveh mladoletnih otrok eni od romskih družin. Direktorica CSD trditve ni ne zanikala ne potrdila, dodala pa je, da grožnje prihajajo z vseh strani in to niti ne tako zelo redko.

Belokranjskemu čebelarju prepovedali prodajo spornega medu

31. 01. 2025 20.23

Inšpektorji uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so pri čebelarju iz Bele krajine, ki so mu po nadzoru v avgustu 2024 odvzeli ekološki certifikat, izvedli nov izredni nadzor. Zaradi ugotovljenih neskladnosti so mu odredili prepoved premika čebeljih družin s posestva in prepoved trženja medu, so sporočili.

Priključke si v romskem naselju še vedno lahko zagotovijo

21. 11. 2024 14.53

Romi iz novomeškega romskega naselja Žabjak-Brezje, ki jim je Komunala Novo mesto v ponedeljek odklopila na črno urejene priključke na vodo, imajo še vedno možnost, da si priključke uredijo, so zatrdili na komunali. Tega sicer do zdaj ni naredil še nihče. Zaradi nelegalnih priključkov je bila komunala mesečno oškodovana za okoli 5700 evrov.

Belokranjska posebnost: kako kredit odplačati z vinom?

13. 11. 2024 16.36

Si predstavljate, da bi v banko namesto z bankovci vstopili z nekaj litri vina in z njimi poplačali kredit, ki ste si ga vzeli tisto leto? No, v eni od belokranjskih vasic to domačini delajo že več kot 250 let. Soseske zidanice ali bolje kar edinstvene vinske banke so ena od belokranjskih posebnosti, ki so bile pomembne za povezovanje in preživetje vaščanov že vse od 17. stoletja. Njihov kapital je bilo vino, ki so ga prispevali vsi člani, s prodajo skupnega sklada pa so potem krili najrazličnejše stroške.

Dežela belih brez, vinogradov in prostranih kraških polj

07. 11. 2024 15.29

Dobrodošli v Beli krajini, deželi belih brez, vinogradov in prostranih kraških polj, ki obiskovalcem ponujajo mir in sprostitev. Danes se bom pustila očarati neokrnjeni naravi in tej edinstveni pokrajini. Spoznavala bom domačine in upam, da me z veseljem povabijo na kozarec vina in okušanje tradicionalnih belokranjskih jedi. Veselim se, da bom skupaj z vami spoznavala in začtila njihov ležeren utrip življenja.

Praznik na Štajerskem: Pokalni obračun ponudil več kot le nogomet

26. 09. 2024 19.11

Drugi krog nogometnega Pokala Pivovarna Union je postregel z gostovanjem Maribora pri četrtoligašu iz Marjete na Dravskem polju. Na obračunu v naselju, kjer prebiva manj kot 500 ljudi, se je zbralo več kot 2000 obiskovalcev. Dvoboj je kljub pričakovani zmagi gostov (0:4) poskrbel za pravi nogometni praznik, ki se ga bodo pri ŠD Marjeta še dolgo spominjali.

Bela krajina, skriti dragulj slovenskega turizma

07. 08. 2024 18.49

Imajo najdaljšo obalo, a brez morja, njihove človeške ribice so črne, prav tako kokošja jajca. In čeprav se tam nekje na jugu Slovenije zdijo pozabljeni od sveta, se k njim vseeno zateka vedno več tistih, ki cenijo aktivni, zeleni in butični turizem, dosegljiv tudi povprečnemu žepu. Ob raziskovanju reke mnogoterih obrazov lahko odkrijemo, da tu za masažo sploh ni treba plačati in da lahko človek v tej deželi brez čudežnega časovnega stroja vseeno lahko ustavi čas.

Poletna šola slovenščine ob reki Kolpi

09. 07. 2024 16.53

Ne le na potovanje, pač pa zato, da se učijo slovenski jezik, je k nam v Slovenijo, natančneje v Belo krajino, prišlo več kot 40 otrok slovenskih staršev, ki živijo povsod po svetu, od Evrope do ZDA, celo v Južni Afriki. Ob reki Kolpi imajo tako ob učenju slovenščine možnost spoznati tudi kulturo Bele krajine ter ob različnih športnih in družabnih aktivnostih sklepati prijateljstva z otroki z vsega sveta.

Jasmin Kurtić

14. 06. 2024 05.00

Profil Jasmina Kurtića.

Jure Balkovec

14. 06. 2024 05.00

Profil nogometaša slovenske reprezentance Jureta Balkovca.

Neishina balada nastala na relaciji Rim–Ljubljana–Bela krajina

15. 01. 2024 14.13

Neisha v mesecu, ko praznuje svoj rojstni dan, predstavlja videospot za balado z naslovom Breza. Moči je združila Katjušo Štingl. "Proces je bil kar dolgotrajen, ampak ko veš, kaj hočeš, in ko se vse odvija v pravi smeri, je čas irelevanten," je o ustvarjanju povedala Neisha.

Gasilci uspešno sanirali posledice toče na Dolenjskem in v Beli krajini

20. 07. 2023 15.42

Iz Celja je nevihtna celica potovala naprej proti Dolenjski in Beli krajini, kjer so se spopadli z enako močjo neurja kot drugje. V občini Trebnje je udar električnega toka poškodoval delavca elektro podjetja, voda je zalivala objekte, močan veter pa je razkrival hiše in podiral drevesa. Močno neurje z debelo točo je zajelo Metliko, kjer so gasilci s strešniki in folijo prekrili šest hiš. Prav tako je bilo hudo v Črnomlju, kjer je razkrilo 46 objektov, poškodovana je bila streha vrtca. Tudi v Novem mestu je veter odkril dve večstanovanjski stavbi. A kljub polnim rokam dela je gasilcem uspelo večino poškodovanega uspešno sanirati.

Toča v velikosti teniške žogice poškodovala vse strehe v vasi Prilozje

19. 07. 2023 17.00

Neurje, ki je zajelo večji del države, je marsikje s seboj prineslo tudi točo. Najhuje je bilo na jugu države, predvsem v Beli krajini, kjer je klestila toča v velikosti teniške žogice. V vasi Prilozje so poškodovane praktično vse strehe.

'Za 25 kilometrov porabimo eno uro', Bratuškova: Ne da se delati hitreje

27. 06. 2023 15.09

Prevozniki so na seji Upravnega odbora sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije gostili ministrico za infrastrukturo Alenko Bratušek in z njo spregovorili o najbolj perečih problemih v sektorju. Največ kritik s strani prevoznikov je bilo slišati na račun prepočasne izgradnje tretje razvojne osi, pri čemer je ministrica pojasnila, da gre za zahtevne objekte "in se ne da delati hitreje".

'Vsak romski otrok, ki pot nadaljuje v srednjo šolo, je pravi čudež'

20. 05. 2023 08.15

Minila so desetletja poskusov, kako otroke iz težavnih socialnih okolij, tudi romske otroke, vključiti v šole, ki so sicer obvezne. Kako jim zagotoviti normalnejše življenjsko okolje in jim omogočiti zaposlitve. In ne le, da jugovzhod Slovenije pri tem ni bil najbolj uspešen, podatki kažejo, da gre še celo vedno bolj na slabše. Od 439 romskih otrok v Novem mestu, ki bi med letoma 2017 in 2021 lahko dokončali osnovno šolo, jih je namreč devetletko zaključilo le 28.

'Nekaj na tem najvišjem nivoju ne štima'

16. 04. 2023 10.33

Kako je mogoče, da smo pri drugem najpomembnejšem infrastrukturnem projektu v državi – 2 celi 3 milijarde evrov težki tretji razvojni osi – po 19 letih še kar na začetku? Kdo je kriv, da dokumenti v predalih stojijo tudi po več mesecev, preden jih uradniki vzamejo v roke? In kdo je dobro zaslužil, ker trasa poteka ravno čez njihova kmetijska zemljišča? V 24UR Fokus nocoj tudi o tem, da je država v vseh teh letih zgradila le en viadukt in le nekaj začetnih metrov nove hitre ceste.

Izplačanih več kot 61 milijonov odškodnin – za hektar polja 60, za hišo pa 355 tisoč evrov

14. 04. 2023 06.12

19-letna farsa gradnje tretje razvojne osi ima konkretne posledice za 100 tisoč prebivalcev Koroške in Bele krajine. Regiji, ki nimata niti enega kilometra avtocest, sta prometno precej odrezani od osrednje Slovenije. Edini regionalni cesti sta uvrščeni med najnevarnejše v državi. Na eni strani torej dolge in nevarne vožnje tamkajšnjih prebivalcev, na drugi strani pa veliki zaslužki. Država je namreč do danes izplačala 61,5 milijona evrov odškodnin zdaj že nekdanjim lastnikom zemljišč in objektov na trasi nove hitre ceste.

Dokument je v predalu ležal več kot pol leta – 'ta uradnik najbrž ni s Koroške'

13. 04. 2023 06.01

Drugi najpomembnejši infrastrukturni projekt v državi. Tako je zapisano na papirju, v praksi pa – gradi se (pre)malo in zelo počasi. Projekt hromijo birokratski zapleti, najbolj kritičen del je pridobivanje dokumentacije za gradbena dovoljenja. Še preden je država zares začela graditi, je v zgolj dveh letih – toliko je namreč minilo od potrjene časovnice v državnem zboru – že pridelala najmanj eno leto zamude. Kako je mogoče, da imamo na projektu, ki je ocenjen na 2,3 milijarde evrov, po 19 letih odprto zgolj eno gradbišče in zgrajenih le nekaj začetnih metrov nove hitre ceste med Avstrijo in Hrvaško?

Na velikonočni ponedeljek mnogi na obiske in izlete

10. 04. 2023 07.27

Dan po veliki noči, na velikonočni ponedeljek, ko se kristjani spominjajo prikazovanja vstalega Jezusa njegovima učencema, se bodo mnogi odpravili od doma. Po običaju namreč verniki tega dne obiščejo sorodnike in prijatelje ter delijo veselje ob Jezusovem vstajenju. Pri nas je velikonočni ponedeljek enako kot v večini evropskih držav dela prost.

'Politika dela nerazumne poteze, skregane s tradicionalno kmečko prakso'

24. 03. 2023 09.51

Zaradi nezadovoljstva, vrste zahtev do kmetov in perečih težav v kmetijstvu je Sindikat kmetov Slovenije ob 13. uri na več lokacijah po Sloveniji organiziral opozorilni protestni shod. Kmetje so se v Ljubljani s traktorji zapeljali tudi mimo poslopja državnega zbora, kjer so s hupanjem izrazili svoje nezadovoljstvo. Pred tem so predstavniki sindikata prebrali svoje zahteve, podporo pa so jim izrazile tudi druge nevladne organizacije s področja kmetijstva. "Danes bomo vse te zahteve poslali vladi, predsednici države in vsem pristojnim ministrom. Pričakujemo, da nas bodo sprejeli v desetih dneh, sicer bomo aktivnosti stopnjevali," je opozoril Medved.

Matic Marentič in Patrik Bremec

21. 02. 2023 06.00

Patrik in Matic sta dobra prijatelja, združuje pa ju velika ljubezen do kulinarike. Patrik in leto mlajši Matic imata veliko skupnih interesov, ločuje pa ju dejstvo, da eden v kuhinji ne mara nereda, drugi pa ni pristaš pospravljanja. Fanta, ki poleg kuhinje rada obiščeta tudi nogometno igrišče, imata enak cilj. Nekoč želita postati tako dobra kuharja, kot je MasterChefovski sodnik Karim Merdjadi.

Okoli 60.000 gospodinjstev ostalo brez elektrike

15. 11. 2022 11.42

Na večjem območju Dolenjske in Bele krajine je okoli 10.30 brez elektrike ostalo okoli 60.000 gospodinjstev. Kot poroča uprava za zaščito in reševanje, je prišlo do izpada električne energije.

Osnovnošolska tolpa pretepla učenca, oče zgrožen nad neodzivnostjo Policije

20. 10. 2022 11.27

V enem od ljubljanskih naselij je skupina petih najstnikov fizično napadla 13-letnega fanta. Pretep učenca je osnovnošolska tolpa "Gang 1107" tudi posnela in posnetek celo objavila na družbenem omrežju. Dan po incidentu je družina učenca napad prijavila tudi Policiji, a tam so naleteli na neodzivnost. Kot je povedal oče napadenega, so jim ob prijavi dejali, da pristojnega policista še nekaj dni ne bo, zato bo družina z ukrepanjem morala še malo počakati. Na Policiji pa so pojasnili, da primer "ni bil dan na čakanje". "Prijavo je ob naznanilu sprejel policist na policijski postaji, ki je takoj tudi nadaljeval z zbiranjem obvestil v smeri izsleditve storilca suma kaznivega dejanja nasilništva," so zagotovili na Policijski upravi Ljubljana. Šola, na katero hodita napadeni in eden od njegovih napadalcev, pa, da bodo izvedli ustrezne ukrepe, a da napadalca vse od pretepa še ni bilo v šoli.

Kakšne skrivnosti skriva Bela krajina?

14. 10. 2022 18.18

Bele breze, beli češnjevi cvetovi, bele narodne noše. Morda je bila za izvor njenega imena pomembna tudi belina apnenca. Vse to so namreč značilnosti Bele krajine, dežele na sončni strani Gorjancev. In kje vse se lahko potepate v vsakem letnem času?

Bele breze ter pestra naravna in kulturna dediščina ob neokrnjeni reki Kolpi

07. 10. 2022 14.14

Bela krajina, dežela na sončni strani Gorjancev, preseneča s pestrostjo naravne in kulturne dediščine. Velik del kraške ravnine na jugu objema reka Kolpa, ki poleti vabi k plavanju, med letom pa lahko po njej čolnarimo ali se ob njej preprosto sprehajamo. Okolico zaznamujejo bele breze, po katerih je Bela krajina prejela svoje ime, in vinogradi, ki jih obdelujejo pridne belokranjske roke in iz zrelega grozdja pridelujejo vrhunska vina.

Šarec: Veliko krvi je bilo prelite, da danes živimo v samostojni državi

01. 10. 2022 15.56

Nad vasjo Štravberk pri Otočcu je bila slovesnost, na kateri so odkrili obeležje domačinom te vasi, ki so marca 1944 pomagali ameriškim letalcem v sestreljenem bombniku. Minister za obrambo Marjan Šarec je kot slavnostni govornik dejal, da je bilo prelite veliko krvi, da danes živimo v samostojni državi, so zapisali na ministrstvu za obrambo.

Irena Svetek: V prvi vrsti so žrtve ženske

18. 09. 2022 08.00

Leto po kriminalki Rdeča kapica je izšlo še njeno nadaljevanje Beli volk. V njem ponovno spremljamo okrožnega državnega tožilca Mia Aurellija, ki raziskuje primer ženskega trupla, najdenega v Kočevskem Rogu. Med preiskavo se pojavijo ugibanja, ali je bila žrtev posiljena, kot pravi pisateljica, pa motiv posilstva, ki je bil prisoten tudi v prvem delu, ni naključje. Z njim je namreč želela opozoriti na zaskrbljujočo statistiko, ki kaže, koliko žensk je posiljenih in koliko umorov je povezanih s tem.

Rade Šerbedžija o Racu: Ne, ne verjamem, da je umrl. Nesmrtni ne umirajo

16. 09. 2022 09.12

Igralec, režiser in glasbenik Rade Šerbedžija se je na svojem profilu na Facebooku odzval na smrt dobrega prijatelja in igralskega kolega Radka Poliča Raca. Šerbedžija je o slovenski legendi filma in gledališča med drugim zapisal: "Imel je nekaj posebnega. Nekaj, česar se ne da naučiti in kar imajo le redki na svetu – božanski navdih!"

Na Dolenjskem živijo v strahu: 'Ti naši privilegirani prebivalci so pač privilegirani'

09. 09. 2022 08.14

Odkar so jo Romi pretepli, ob Krko ne hodi več, pravi domačinka. Prebivalci več vasi na Dolenjskem opozarjajo, da so razmere nevzdržne, živeti morajo v strahu. Eden od občanov je večkrat prijavil, da so mu kradli iz trgovine, drugemu so v seno potresli žebljičke. Kljub številnim klicem na Policijo se nič ne spremeni. "Ti naši privilegirani prebivalci so pač privilegirani," je pojasnila domačinka. "Nekaj se bo moralo spremeniti, saj tako ne moremo več naprej," je medtem odločen prebivalec Krške vasi. Policija le skopo: "Na vsak klic se odzovemo". Tožilstvo pa: "Mnenje, da Romi ostajajo nekaznovani, je zgrešeno".