begunska

Hamas pripravljen na neposredne pogovore z ZDA, a Trumpa obtožujejo dvojnih meril
07. 03. 2025 16.56Delegacija Hamasa je prispela v Kairo, kjer se bodo sestali z egiptovskimi uradniki na pogajanjih o podaljšanju prekinitve ognja v Gazi. Pripravljeni pa so se pogovarjati tudi z ZDA, čeprav Trumpa obtožujejo dvojnih standardov. Medtem Izrael še vedno blokira dostavo humanitarne pomoči v Gazo in izvaja posamezne napade v Gazi in na Zahodnem bregu, kjer so izvedli številne racije v džamijah in v enem samem dnevu uničili najmanj 50 palestinskih domov. UNRWA zato opozarja, da izraelske operacije na Zahodnem bregu nakazujejo na aneksijo.

Netanjahu: Izrael pripravljen na nadaljevanje vojne v Gazi
23. 02. 2025 19.30Izrael je pripravljen na nadaljevanje vojne v Gazi, je dejal premier Benjamin Netanjahu. Pred tem je znova preložil za soboto načrtovano izpustitev palestinskih zapornikov v zameno za šest izraelskih talcev, ki jih je v soboto izpustilo palestinsko gibanje Hamas. Izraelska vojska medtem krepi pripravljenost v okolici Gaze.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Begunska družina v Sloveniji: 'Če bi se vrnili v Sirijo, bi bili tudi tam begunci'
25. 12. 2024 18.14"Če bi odšel v Sirijo za vedno, bi bil tudi tam begunec. Izgubil bi svojo drugo domovino." Tako pa po padcu režima Bašarja Al Asada pripoveduje sirski književnik palestinskega rodu, ki je pribežališče pri nas poiskal pred skoraj desetletjem. S štirimi otroki je v Sloveniji zgradil povsem novo življenje, zato zanj odločitev, da bi se vrnil v Sirijo, ni enostavna ali samoumevna. V nasprotju z več evropskimi državami, tudi sosednjimi Hrvaško, Italijo in Avstrijo, se slovenska politika do tega trenutka za radikalnejše ukrepe sicer še ni odločila.

'Kot naseljenec sem prišel v deželo nekoga drugega, a to zdaj skušam popraviti'
22. 12. 2024 18.59V Ljubljani se je nedavno mudil Jeff Halper, izraelski aktivist in borec za pravice Palestincev. Prepričan je, da imajo Palestinci podporo svetovne javnosti, a so problem vlade. Opozarja, da Palestincem grozi normalizacija stanja na terenu in da bi morala mednarodna skupnost jasno zavzeti stališče proti režimu apartheida. Sam sicer pravi, da se zaveda lastne moralne dileme, saj je tudi sam naseljenec. Vendar skuša izkoristiti svoje privilegije, ki jih ima kot Jud v Izraelu, in s svojim delovanjem pomagati, da bi v državi bili obe strani nekoč enakopravni in bi sobivali v eni demokratični državi.

Unicef: V Gazi najhujše omejitve humanitarne pomoči doslej
15. 10. 2024 14.50Gaza se sooča z najhujšimi omejitvami pri dostavi humanitarne pomoči od oktobra lani, ko se je začela izraelska ofenziva, je opozoril Unicef. Izpostavili so zlasti katastrofalne posledice za otroke. Humanitarne organizacije sicer kljub izraelskim napadom v Gazi nadaljujejo cepljenje proti otroški paralizi.

'Vsako jutro berem sezname, ali so preživeli noč'
03. 10. 2024 11.18Mohamed Jodeh je slovenski državljan. Rodil se je v Gazi, v Palestini, tri leta po ustanovitvi izraelske države, avgusta 1951. Študiral je v Zagrebu, od konca sedemdesetih let živi v Sloveniji, poročen je s Slovenko. Bil je uspešen podjetnik, posel je predal sinu, sam pa z ženo uživa upokojensko življenje. In se vsak dan trudi vzpostaviti stik s svojimi sorodniki v Palestini.

Izraelske sile silovito nad Han Junis, izraelski poslanec pozval k požigu Gaze
10. 01. 2024 15.24Izraelske sile nadaljujejo napade v mestu Han Junis na jugu in begunskem taborišču Magazi v osrednji Gazi. Po lastnih navedbah je vojska v zadnjih 24 urah napadla okoli 150 ciljev. Pri tem naj bi v Han Junisu ubila več deset borcev palestinskega gibanja Hamas, v Magaziju pa odkrila 15 podzemnih predorov, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Podpredsednik izraelskega parlamenta in poslanec vladajoče stranke Likud Nisim Vaturi je ponovno pozval k požigu Gaze. Prepričan je, da so izraelske sile že zdavnaj evakuirale vse nedolžne civiliste s severa palestinske enklave. Tiste, ki so ostali, pa bi bilo treba uničiti, je še dodal med gostovanjem na eni izmed izraelskih radijskih postaj.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?
12. 07. 2023 06.00Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Papež Frančišek na tridnevnem obisku na Madžarskem
28. 04. 2023 12.57Papež Frančišek se je ob začetku tridnevnega obiska na Madžarskem srečal s predsednico Katalin Novak, sestal pa se je tudi s premierjem Viktorjem Orbanom. V svojem govoru pred visokimi političnimi predstavniki in civilno družbo je pozval k okrevanju evropskega duha in enotnosti ter posvaril pred delitvami.

Minisovo odstranjevanje ograje: revizija odkrila več nepravilnosti
22. 03. 2023 13.01Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v začetku meseca napovedal notranjo revizijo postopka izbire ponudnika za odstranjevanje ograje na meji s Hrvaško. Večkrat je že bilo izpostavljeno, da je bilo izbrano podjetje Minis, ki je ograjo tudi postavljalo, v privilegiranem položaju. V Minisu te očitke zavračajo. Po naših informacijah je osnutek revizije pripravljen, med drugim pa izpostavlja nepravilnosti pri časovnici javnega naročila, datumih, krajih ter podpisih na izjavah in opredelitvi, da gre za storitev. Kot smo izvedeli, poročilo ugotavlja, da bi bilo javno naročilo bolj gospodarno, če bi se odstranjevanje razdelilo na več delov in izvajalcev, po vstopu Hrvaške v schengen pa bi lahko projekt tudi prekategorizirali.

Podjetje, ki je ograjo na meji postavilo, jo bo tudi podiralo
14. 02. 2023 11.47Neverjetno. Žalsko podjetje Minis, ki je bilo vpleteno v sporne posle z nabavo tehničnih ovir na naši južni meji, sum nepravilnosti pa so potrdili tudi na KPK, je zmagovalec javnega razpisa notranjega ministrstva za odstranitev prav te ograje. Sicer podjetje ni oddalo najcenejše ponudbe, je pa imelo kar nekaj prednosti pred ostalimi prijavljenimi pri oceni dejanskih stroškov. Skupaj bodo tako od države za postavljanje in podiranje dobili kar 16 milijonov evrov.

'Nadzora na notranjih schengenskih mejah se je treba znebiti'
31. 01. 2023 15.46Nadzora na notranjih schengenskih mejah se je treba znebiti, je povedala evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson. Komisija se po njenih besedah pogovarja s članicami, ki izvajajo nadzor, in njihovimi sosedami, tudi s Slovenijo in Avstrijo, da bi našli druge načine za zagotavljanje varnosti.

Pozabljena begunska kriza: 'Država se pretvarja, kot da trupel ni tam'
25. 01. 2023 11.14Humanitarne organizacije opozarjajo, da je belorusko-litovska meja 'prekrita s trupli migrantov'. Kot trdijo, naj bi se nanje obrnilo več družin, ki so za svojci na območju povsem izgubile sled. "Kar se dogaja, ostaja v ozadju. Begunci se ne želijo posebej izpostavljati," dodajajo organizacije, hkrati pa opozarjajo, da so tisti, ki so jim zavrnili prestop meje, verjetno zmrznili zaradi hudega mraza.

Po streljanju v srbskem Horgošu pridržanih 600 migrantov
25. 11. 2022 14.15Na ulicah Horgoša na skrajnem severu Srbije je prišlo do strelskega obračuna med dvema skupinama migrantov. Ob posredovanju varnostnih sil je bilo pridržanih več oseb, 20-letnik pa je bil med spopadi dvakrat ustreljen v prsi. Policija je pridržala več kot 600 migrantov z območij blizu meje z Madžarsko. Prepeljali jih bodo v begunska taborišča na jugu države. Policijske sile posredujejo tudi v Beogradu, kjer migrante umikajo z javnih površin.

Na svetu že 50 milijonov sodobnih sužnjev: 'Šokantno je, da se razmere ne izboljšujejo'
13. 09. 2022 12.17Po novih ocenah je že 50 milijonov ljudi potisnjenih v sodobne oblike suženjstva. Nekateri so prisiljeni delati proti svoji volji, drugi pa so prisiljeni v poroko. Število je še bolj skokovito naraslo v zadnjih petih letih. Nove ocene kažejo tudi, da se sodobno suženjstvo v velikem obsegu pojavlja po vsem svetu.

V Nemčiji protesti zaradi vse višjih življenjskih stroškov
06. 09. 2022 12.53Člani skrajne levice in desnice so v Nemčiji pozvali k rednim ponedeljkovim protestom proti vse višjim življenjskim stroškom v državi. Prva protesta sta se že odvila ta ponedeljek, in sicer v organizaciji stranke Levica v Leipzigu ter v Magdeburgu na poziv skrajno desne Alternative za Nemčijo.

Število ukrajinskih beguncev preseglo število sirskih
31. 05. 2022 16.18Ukrajino je od 24. februarja, ko so državo napadle ruske sile, zapustilo približno 6,8 milijona ljudi, kar je več, kot jih je med vojno zapustilo Sirijo, so sporočili Združeni narodi. Poleg tega je bilo notranje razseljenih približno osem milijonov ljudi, kar pomeni, da je morala svoje domove zapustiti tretjina prebivalcev Ukrajine.

Avstrija kljub odločitvi Sodišča EU podaljšuje nadzor na meji
11. 05. 2022 14.05Avstrija je Evropsko komisijo obvestila, da vsaj še za pol leta podaljšuje nadzor na mejah z Madžarsko in Slovenijo, ki bi se sicer iztekel opolnoči. Med razlogi za to so na Dunaju med drugim navedli tudi vojno v Ukrajini in odločitev oblasti v Kijevu, da razdelijo orožje civilistom in milicam. Zato mora Avstrija z nadzorom na mejah po mnenju notranjega ministra Karnerja preprečiti, da bi orožje z območja vojne prišlo na domači črni trg.

Ukrajina: Rusija je na vzhodu začela drugo fazo vojne
18. 04. 2022 09.09To je ob okrepljenih ruskih napadih na vzhodu Ukrajine sporočil vodja kabineta Volodimirja Zelenskega, ob tem pa sodržavljane pozval, naj še naprej zaupajo svoji vojski. O napadih so poročali tudi iz zahodnega mesta Lvov, nedaleč od meje s Poljsko. Mesto je zadelo najmanj pet raket. Pri tem je umrlo najmanj šest ljudi, med njimi otrok, več jih je ranjenih. Kijev zaradi ruskega obstreljevanja že drugi dan ni izvedel evakuacij. Združeni narodi so medtem podali nove podatke o številu ljudi, ki so po začetku vojne pobegnili iz Ukrajine. Teh je že več kot pet milijonov.

Blinken: Uporabe kemičnega orožja v Mariupolu ni mogoče potrditi
12. 04. 2022 06.45Na družbenih omrežjih so se pojavile navedbe, da naj bi Rusija v Ukrajini uporabila kemično orožje. "V Mariupolu so uporabili neznano snov," je dejala vodja odbora ukrajinskega parlamenta za vključitev Ukrajine v EU Ivana Klimpuš. Žrtve so imele hude dihalne stiske, pri nekaterih se je pojavila odpoved dihanja, je zatrdil nacionalistični bataljon Azov. Ameriški državni sekretar Antony Blinken je nato sporočil, da navedb o uporabi kemičnega orožja v Mariupolu ne more potrditi. Ruski predsednik Putin pa je znova izrazil prepričanje v zmago. Cilji "posebne operacije" bodo doseženi, o tem ni dvoma, je dejal med obiskom vesoljskega izstrelišča Vostočni na skrajnem vzhodu Rusije.

Amnesty International kritičen do Slovenije
29. 03. 2022 08.36Amnesty International v poročilu za leto 2021 ugotavlja, da je bilo to podobno kot v svetu tudi v Sloveniji zaznamovano s številnimi napadi na človekove pravice. Med drugim je nevladna organizacija za slovenski prostor izpostavila restriktivno begunsko zakonodajo, zmanjševanje svobode medijev in omejevanje protestnih zbiranj.

Pomoč ukrajinskim beguncem
22. 03. 2022 20.30Begunci v Sloveniji imajo številna vprašanja: kako urediti svoj status, čim prej pridobiti pomoč naše države, vključiti otroke v vrtce in šole, dobiti službo in podobno. Razumljivo je, da veliko prosilcev ustavlja hitro urejanje statusov, mirijo na Rdečem križu, medtem ko prek Zavoda za zaposlovanje ukrajinski begunci še ne iščejo zaposlitev v povečanem obsegu.

So podobe ukrajinskih beguncev res drugačne od tistih pred sedmimi leti?
21. 03. 2022 13.00Dolžni smo pomagati Ukrajincem, je v predvolilnem intervjuju za našo televizijo poudaril prvak Nove Slovenije (NSi) Matej Tonin. Kot pravi, v Slovenijo zdaj prihajajo večinoma ženske z otroki, v preteklosti pa da so prevladovali mladi fantje. Pa so res? Ob tem odnos države do tujcev pogojuje z načinom vstopa v državo. Zeleno luč bi prižgal samo tistim, ki mejo prečkajo na mejnem prehodu.

Ukrajino vsako minuto zapusti 55 otrok, posledice vojne čutijo tudi novorojenčki
17. 03. 2022 18.52Od začetka vojne je Ukrajino zapustilo že tri milijone 700.000 ljudi, največ se jih je zateklo na sosednjo Poljsko. Najbolj žalostni so prizori otrok, ki v objemu utrujenih mater ždijo na postajah, na prepolnih vlakih z negotovostjo zapuščajo svoj dom in svojce, otroštvo preživljajo v begunskih centrih. Po podatkih Unicefa vsak dan ostane brez doma več kot 75 tisoč ukrajinskih otrok, iz države vsako vsako minuto odide 55 otrok.

Slabe razmere v moldavskem begunskem centru: brez zasebnosti in na hladnem
14. 03. 2022 19.19Ena od držav, kamor se zateka množica Ukrajincev – od začetka vojne je tja zbežalo že več kot 300.000 ljudi – je ukrajinska jugozahodna soseda Moldavija. Tja je konec tedna prispela naša ekipa in obiskala dva največja begunska centra. Kot opozarjajo strokovnjaki, bi bila lahko Moldavija sicer naslednja tarča ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Bežeče Ukrajinke niso obupane: 'Naši možje se borijo za domovino'
07. 03. 2022 10.43Naša ekipa, ki spremlja dogajanje v Ukrajini, je govorila tudi z ženskami, ki bežijo pred vojno. Državo zapuščajo same, brez svojih partnerjev, mož, ki so odšli na bojišča. In kot izhaja iz njihovih izjav, jih to ne navdaja z žalostjo in obupom, ampak po poročanju našega novinarja Marka Gregorca dajejo pogumne in jasne odgovore: "Naši očetje in možje se borijo za domovino, za pravo stvar." Prepričane so, da bodo v tej vojni zmagali Ukrajinci, da se bo vse skupaj razpletlo hitro in da bodo lahko morda doma že v enem tednu.

Iz Ukrajine že poldrugi milijon ljudi
06. 03. 2022 13.43Zaradi vojne v Ukrajini je to državo zapustilo že 1,5 milijona ljudi, je sporočil Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR), ki opozarja, da gre za najhitreje rastočo begunsko krizo v Evropi po drugi svetovni vojni. Največ ljudi se je iz Ukrajine doslej zateklo na Poljsko, več deset tisoč jih je tudi v Nemčiji, vendar oblasti ne vedo natančno, koliko, saj ni nadzora na meji.

'Junak večera': 11-letni deček s potnim listom in nahrbtnikom sam na Slovaško
06. 03. 2022 12.36Vojna v Ukrajini je po zadnjih podatkih v beg prisilila že 1,5 milijona ukrajinskih beguncev. Največ je žensk in otrok, med katerimi je tudi 11-letni deček iz Zaporožja, ki je v soboto prečkal mejo s Slovaško. Tamkajšnje oblasti so ga označile za "junaka večera", saj se je na pot v sosednjo državo odpravil brez spremstva staršev. Pri sebi je imel le plastično vrečko, nahrbtnik in potni list, na roki pa zapisano telefonsko številko sorodnikov.