begunje

Z Avseniki na 'torkanju': Mi narodnozabavno glasbo živimo vsak dan

18. 03. 2025 20.03

Se kdaj po koncu dobrega koncerta vprašate, kako dolgo in na kakšen način so se glasbeniki nanj pripravljali? Mi smo se zato pridružili številčni zasedbi ansambla Saše Avsenika na eni izmed vaj, ki ji rečejo kar "torkanje". Ob dobri glasbi smo z njimi poklepetali o prihodnosti, fenomenu narodnozabavne glasbe in mlajši generaciji, ki jo posluša skoraj bolj kot starejša.

Leon in Andreja odkrito spregovorila o boju z depresijo

08. 10. 2024 19.22

Kdaj vas je nazadnje kdo vprašal, kako ste? Kako se imate v službi? In kdaj ste iskreno odgovorili, da niste v redu? Da ste žalostni, da se borite z občutki brezupnosti, krivde in ničvrednosti? Dejstvo je, da služba precej vpliva na naše duševno zdravje. Stres, preobremenjenost, strah pred izgubo službe, za piko na i pa še slabi odnosi med sodelavci. Vse to so dejavniki, ki lahko vodijo v depresivne motnje, te pa do manjše produktivnosti in dolgotrajne bolniške odsotnosti. Zdi se kot začarani krog, iz katerega je nemogoče izstopiti. Pa vendar se da, kar dokazujeta Andreja in Leon, ki sta premagala depresijo.

V Begunjah zaskrbljeni zaradi izliva nevarnih snovi v Elanu

08. 10. 2024 12.39

V begunjskem Elanu se je konec septembra zgodilo izlitje nevarne snovi v jaške. Gasilci so v intervenciji iz jaškov izčrpali 800 litrov izteklega trdilca epoksi smole. V Elanu trdijo, da gre za manjši incident, krajane in civilno iniciativo pa skrbijo obravnava nesreč v Elanu ter njihove posledice za lokalno prebivalstvo in okolje.

Elan bi širil proizvodnjo, za Begunjčane je to 'kaplja čez rob'

22. 05. 2024 18.24

Te dni se v Begunjah bije bitka med krajani in podjetjem Elan. Slednje namreč načrtuje širitev proizvodnje, čemur pa krajani odločno nasprotujejo. Elan želi parkirišče za zaposlene prestaviti na drugo stran ceste, kjer so trenutno njive in travniki, na obstoječem parkirišču pa želijo zgraditi halo, kjer bi lahko izdelovali večje komponente za vetrne elektrarne. Poleg tega bodo zaradi pomanjkanja delovne sile zaposlili tudi med 25 in 30 Filipincev, ki pa po mnenju krajanov ne sodijo v tako majhen kraj.

Vsak osmi Evropejec zdaj živi na območju, ki mu grozijo hude poplave

19. 05. 2024 18.07

Zaradi podnebnih sprememb so poplave in suše vse bolj ekstremne, posledično se zmanjšuje tudi kakovost vode, kar predstavlja vse večjo grožnjo našemu zdravju. Najnovejše poročilo Evropske agencije za okolje ugotavlja, da vsak osmi Evropejec zdaj živi na območju, ki mu grozijo hude poplave. Na poplavno ogroženih območjih so tudi številne evropske bolnišnice.

Pred 40 leti je karavanški fen ruval gozdove in odnašal strehe

10. 02. 2024 11.15

Pred 40 leti je na Gorenjskem zapihal izredno močan severni fen, ki mu pod Karavankami rečejo tudi karavanški fen. Veter je v najbolj izpostavljenih območjih ruval celotne predele gozda ter odkrival in celo odnašal strehe stavb. Zelo močno je pihalo tudi v Zgornjem Posočju, veter pa je popustil šele 11. februarja, se spominjajo vremenoslovci. Po tem dogodku (še) nismo doživeli podobno močnega karavanškega fena, pred tem pa so bile podobne razmere nazadnje s 4. na 5. februar 1936.

Zaradi stavke prestavili oziroma odpovedali več kot 6900 zdravstvenih storitev

09. 02. 2024 16.24

V prvih treh tednih stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so v bolnišnicah skupaj odpovedali oziroma prestavili vsaj 6903 termine zdravstvenih storitev. Stanje je po ustanovah različno - v nekaterih bolnišnicah je na določenih področjih odpadlo tudi do 30 odstotkov storitev, v drugih pa storitev sploh niso odpovedoval.

Družina Avsenik: V Sloveniji je harmonika še vedno kraljica

21. 01. 2024 20.21

Na sloviti Avsenikovi domačiji že 17. leto dokazujejo, da je v Sloveniji harmonika še vedno kraljica inštrumentov. Za mednarodno tekmovanje harmonikarjev za nagrado Avsenik je zadnja leta toliko zanimanja, da so ga letos prvič podaljšali na tri dni, predstavilo pa se je 130 glasbenikov iz kar šestih držav.

Začetek pogajanj med Fidesom in vlado v sredo opoldne

09. 01. 2024 06.21

Po začetku opozorilne stavke zdravnikov in zobozdravnikov, je vlada pogajalska skupina, ki je bila imenovana v ponedeljek, za danes ob 14. uri sklicala sestanek. Termin Fidesu zaradi stavkovnih aktivnosti na terenu ni ustrezal, predlagali so kasnejši termin: danes ob 17.30 ali v sredo ob 10.00. Pozno popoldne pa so iz Fidesa sporočili, da bodo pogajanja začeli v sredo, ob 12. uri na Ministrstvu za zdravje. Vsaj eno uro prej želijo prejeti protipredlog aneksa.

Nekatere reke so močno narasle, vodotoki se ponekod tudi razlivajo

02. 11. 2023 09.02

Reke na Gorenjskem in v Posočju so začele močno naraščati, opozarja Agencija RS za okolje, ki opozarja na verjetnost poplav hudourniških vodotokov in zalednih padavinskih voda na celotnem območju severozahodne Slovenije in delu osrednje Slovenije, pa tudi ob obali. V porečju Save Bohinjke in zgornje Soče pa so se že začela razlivanja vodotokov. Rdeče meteorološko opozorilo velja tudi ponoči, ko se bo odvila glavnina burnega vremenskega dogajanja. Okrepil se je tudi veter, zaradi česar so za pomorski promet priprli koprsko pristanišče. V Podbrdo je zvečer na pomoč prišla tudi Slovenska vojska.

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?

24. 09. 2023 07.00

Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

Žalostni prizori znamenitosti: uničen Mozirski gaj, most ljubezni ...

13. 08. 2023 18.19

Ob čiščenju škode, ki jo je po Sloveniji povzročila voda, krajani ugotavljajo, da je ta s seboj odnesla tudi več znamenitosti. Sila vodnega toka je med drugim pod seboj pokopala most ljubezni na Kostanjevici, popolnoma pa uničila tudi Mozirski gaj. "Parka, takšnega, kot je bil, ne bo več," je povedal vodja parka.

Bolnišnica v Begunjah že sprejema paciente, škode za več kot pet milijonov evrov

11. 08. 2023 12.07

Psihiatrična bolnišnica v Begunjah na Gorenjskem je teden po vodni ujmi znova začela sprejemati paciente, ki jih je prejšnji petek zaradi posledic poplav morala premestiti v druge bolnišnice. Zaradi uničenih kletnih in pritličnih prostorov so v bolnišnici morali reorganizirati delo, prva groba ocena škode pa presega pet milijonov evrov.

Tudi v kulturi največ škode na Gorenjskem, Koroškem in v Savinjski dolini

09. 08. 2023 14.09

Obsežne poplave, ki so nedavno prizadele državo, so tudi v kulturi največ škode povzročile na Gorenjskem, Koroškem in v Savinjski dolini. Ker nekateri predeli še niso dostopni, škode še ni možno oceniti, je v izjavi za medije povedala ministrica za kulturo Asta Vrečko. V petek bo s sodelavci obiskala nekatere prizadete predele na Gorenjskem.

Prek aplikacije Poplave 2023 pomoč ponudilo že več kot 16.000 ljudi

08. 08. 2023 08.55

Prek v ponedeljek vzpostavljene aplikacije Poplave 2023 je pripravljenost pomagati izrazilo že več kot 16.000 ljudi, številka pa raste iz minute v minuto. Trenutno uprava za zaščito in reševanje povprašuje zlasti po storitvah in materialu za popravilo objektov, cest in druge infrastrukture, je razvidno iz aplikacije.

V Psihiatrični bolnišnici Begunje spet delujejo specialistične ambulante

08. 08. 2023 10.08

V Psihiatrični bolnišnici Begunje, ki so jo močno prizadele petkove poplave, po običajnem urniku znova deluje specialistična psihiatrična ambulantna dejavnost, bolnišnična dejavnost pa zaradi izrednih razmer še vedno ostaja zaprta. V nujnih primerih paciente prosijo, naj se obrnejo na druge psihiatrične bolnišnice v državi.

Poplavljena psihiatrična bolnišnica bo spet odprla svoja vrata

07. 08. 2023 19.42

Z Gorenjskega prihajajo tudi dobre novice. Po posredovanju 140 zaposlenih v bolnišnici, gasilcev, civilne zaščite in številnih prostovoljcev bo edina psihiatrična bolnišnica na Gorenjskem, kjer je voda zalila dnevno bolnišnico, urgentno ambulanto, kuhinjo, pralnico in socialno službo, v torek spet odprla svoja vrata. Sprva bodo v Begunjah začele delovati specialistične ambulante, prihodnji teden pa upajo, da se bodo lahko vrnili tudi hospitalizirani bolniki, ki so jih v petek premestili v druge psihiatrične bolnišnice po državi.

'Škoda enormna, a vlada bo naredila vse, kar lahko. Ljudje ne bodo ostali sami'

06. 08. 2023 15.53

"Na terenu smo zato, da se prepričamo, ali lahko v času intervencije še kako pomagamo. In da, lahko," je ob obisku prizadetih območjih zaradi poplav dejal predsednik vlade Robert Golob. Z ministrom za naravne vire in prostor Urošem Brežanom sta se v Škofji Loki srečala z županom in regijskim poveljnikom civilne zaščite. Zagotoviti pa želi tudi, da sistem ob prehodu v sanacijo ne bo razpadel. "Po vseh ogledih lahko rečem, da je škoda res enormna, toda ne glede na to, bo vlada naredila vse, kar lahko," je dodal zvečer.

Poplave prizanesle večjim kulturnim ustanovam

06. 08. 2023 16.39

Iz muzejev in galerij danes do 12. ure niso poročali o večji škodi zaradi poplav. V Mariboru je nekoliko zamakala streha operne hiše, manjše zamakanje so imeli tudi v pokrajinskem muzeju Ptuj - Ormož. V ljubljanskem Muzeju za arhitekturo in oblikovanje so preventivno prestavili muzejsko gradivo v višje lege, sporočajo z ministrstva za kulturo.

Zaprte in neprevozne ostajajo številne ceste

06. 08. 2023 11.22

Na Koroškem, Štajerskem, v Zasavju, osrednji Sloveniji po neurju ostajajo zaprte številne ceste. Na Prometno informacijskem centru opozarjajo, da se razmere ves čas spreminjajo. Voznike pozivajo, naj upoštevajo navodila dežurnih služb in ne vozijo na poplavljena območja ali na zaprte ceste.

V poplavljeni psihiatrični bolnišnici hitijo s sanacijo, na pomoč tudi turisti

06. 08. 2023 14.49

Petkove poplave, ki so vrhunec dosegle na Gorenjskem, so med drugimi prizadele tudi Psihiatrično bolnišnico Begunje. Poplavljeni so vsi vitalni deli, ki jih bolnišnica potrebuje za svoje delovanje, zato so morali bolnike preseliti in bolnišnico zapreti. Na delu so gasilci, prostovoljci in tudi turisti, ki pomagajo pri sanaciji prostorov, a kljub temu zaenkrat še ni jasno, kdaj bo edina psihiatrična bolnišnica na Gorenjskem spet lahko začela obratovati.

Slovenija avstrijsko Koroško zaprosila za bolnišnično pomoč ob poplavah

04. 08. 2023 15.26

Na ministrstvu za zdravje ob izrednih vremenskih razmerah skrbno spremljajo razmere na terenu, ki so resne, so sporočili. Izredne razmere so v Psihiatrični bolnišnici Begunje, kjer poteka premestitev pacientov v druge ustanove, težave so tudi v trboveljski bolnišnici. Na Koroškem pa je otežen dostop do zdravstvenih ustanov, zato je Slovenija avstrijsko Koroško zaprosila, da njihova bolnišnica v Celovcu sprejme prebivalce Koroške, če bodo potrebovali pomoč.

Situacija na Gorenjskem se nekoliko umirja, evakuacije so zaključene

04. 08. 2023 06.10

Na Gorenjskem se situacija po vodni ujmi nekoliko umirja, saj je intenziteta padavin upadla. Še vedno je najhuje na območjih Škofje Loke, Gorenje vasi - Poljan in Tržiča. Evakuacije so zaključene, v teku je vzpostavljanje cestnih povezav. Po znižanju voda se začenja tudi črpanje vode iz objektov, bojijo pa se novih padavin.

Pri Cerknici volk pokončal ovce, rejec se je ubranil s palico in kričanjem

16. 07. 2023 09.18

Rejec je na pašniku na Gričih nad Begunjami pri Cerknici ugotovil, da mu je volk oz. šakal pokončal dve ovci in sedem jagnjet. Med pregledovanjem živali se je zver pojavila in se obrnila proti njemu, ta pa se je je ubranil z mahanjem s palico in kričanjem nanjo. Incident se je zgodil le kakih 100 metrov od naselja, ob sprehajalni poti, kamor otroci in starejši hodijo opazovat ovčke.

Neurja nad Slovenijo: veter lomil drevesa, voda zalivala objekte, klestila toča

13. 07. 2023 10.23

Vremensko dogajanje se naposled počasi umirja, ponekod po državi pa se jasni. Močni nalivi so se pozno zvečer preselili nad Dolenjsko in Zasavje. Velik nevihtni sistem, ki se je popoldan zaustavil nad Slovenijo, je sicer prinesel nemalo težav. Močni nalivi so povzročili poplave, sunki vetra vetrolome in odkrivanje streh, klestila pa je tudi toča, ponekod je presegala velikost teniške žogice. Vzhodno od Krškega je toča uničila praktično vse pridelke.

'Globalni bum': V Elanu bodo proizvajali električna kolesa

24. 05. 2023 20.26

Z belih strmin, športnih dvoran in morja odslej tudi v kolesarke parke in na kolesarske steze: v begunjskem Elanu bodo po novem proizvajali tudi električna kolesa. Električna kolesa so v zadnjih letih po svetu doživela pravi bum. Analitiki napovedujejo, da se bo globalni trg e-koles v naslednjih letih z današnjih trideset povečal na več kot 110 milijard evrov na leto.

'Pri taki diagnozi ti možgani preprosto odpovedo, telo reče: Dovolj je'

25. 04. 2023 06.40

"Zjutraj, ko se zbudiš, hočeš pogrniti odejo čez sebe, nočeš vstati. Vsak otroški jok mi je predstavljal bolečino. Šla sem skozi čustva: ne zmorem, nisem dobra mati, kaj se dogaja, nihče me ne razume." Tako izkušnjo s poporodno depresijo opisuje Brigita Langerholc Žager, ki se je v zgodovino slovenskega športa zapisala kot ena najboljših atletinj. Na olimpijskih igrah v Sydneyju je osvojila 4. mesto. Šport jo je naučil nečloveških naporov, odrekanj, padcev. A nič je ni pahnilo tako globoko in je tako zaznamovalo kot prav poporodna depresija.

Za 70 let Avsenikove glasbe sedem koncertov

31. 03. 2023 20.02

Eden od doma in v tujini najbolj prepoznavnih simbolov slovenstva letos praznuje 70 let. Obletnico Avsenikove glasbe bodo v domačih Begunjah obeležili s kar sedmimi koncerti. Na prvem je nastopil Ansambel Saša Avsenika, za to, da je bilo na odru res pravo družinsko srečanje pa sta se pridružila še Monika in Gregor Avsenik.

Za zidovi psihiatričnih bolnišnic

18. 03. 2023 12.19

V Sloveniji delujeta dve psihiatrični kliniki, ena v Ljubljani in ena v Mariboru, ter štiri psihiatrične bolnišnice: Idrija, Vojnik, Begunje in Ormož. Vstopili smo v njihovo notranjost, pogledali za zidove, šli na intenzivne oziroma zaprte oddelke, preverili, kako delujejo dnevne bolnišnice, vse z namenom, da bi razbili stigmo, predsodke, stereotipe in podobno o ljudeh, ki se tam zdravijo, in ljudeh, ki tam delajo.

Slovenija se lahko pohvali z vedno več harmonikaricami

23. 01. 2023 20.11

Pretekli vikend je na veselicah po Sloveniji primanjkovalo harmonikarjev. No, če se je sploh odvila še kakšna veselica, saj so glavni zvezdniki večera dva dni raztegovali meh v Begunjah na Gorenjskem. Že 16. tradicionalno mednarodno tekmovanje harmonikarjev je poskrbelo, da je po rojstnem kraju Slavka Avesnika ponovno zadonela narodnozabavna glasba, ob 70. obletnici Avsenikove glasbe pa se Slovenija lahko pohvali tudi z vedno več harmonikaricami.