beg prebivalcev

Na oddaljeni obali Tasmanije nasedlo več kot 150 malih ork
19. 02. 2025 07.57Na oddaljeni plaži v Tasmaniji so v sredo odkrili več kot 150 nasedlih malih ork. Več kot 60 jih je že poginilo, ostale bodo skušali spraviti v morje. Po helikopterskem pregledu območja so ugotovili, da v 10-kilometrski okolici ni drugih malih ork. Zakaj so živali nasedle, še ni znano, razlogi pa so lahko različni.

'Zdržala sem en teden, zdaj ne morem več. Z vsakim dnem me je bolj strah'
05. 02. 2025 08.35"To je huje od potresa leta 1956," je v vrsti za trajekt povedala starejša prebivalka Santorinija, kjer se zadnje dni soočajo s serijo potresov. Pred slabimi 70 leti so območje prizadeli dva močnejša potresa ter cunami, v katastrofi pa je umrlo več kot 50 ljudi. "Takrat je dvakrat pošteno streslo, a to je bilo to. Zdaj pa me je iz dneva v dan bolj strah," je povedala domačinka, ki je sicer otok zapuščala zaradi zdravniških preiskav v prestolnici.

Beg s tresočega se Santorinija: dodatni leti razprodani 'v sekundah'
03. 02. 2025 08.42Grški otok Santorini in okoliške otoke so stresajo novi potresni sunki. Številni prebivalci otoka so noč na ponedeljek preživeli na prostem ali v avtomobilih, mnogi pa zapuščajo idlični otok v Sredozemskem morju, ki je med turisti zelo priljubljen tudi zunaj glavne sezone. Uvedli so dodatne letalske in trajketne linije, ki vodijo z otoka. Seizmologi domnevajo, da še ni bilo glavnega potresnega sunka.

V prepričanju, da je sin umrl zaradi vudu uroka, naročil množični poboj
10. 12. 2024 09.19V eni od najrevnejših sosesk v haitijski prestolnici Port-au-Prince so minuli konec tedna člani lokalne tolpe na brutalen način umorili najmanj 184 ljudi, večinoma starejših prebivalcev. Množični poboj je naročil vodja tolpe, potem ko mu je vudu duhovnik dejal, da so prebivalci naselja, ki se ukvarjajo z izvajanjem vuduja, odgovorni za nenadno smrt njegovega sina.

Kako je Milton z ekspresno hitrostjo postal uničujoča pošast
10. 10. 2024 06.00"Če ste čez vikend pomežiknili, ste morda spregledali začetno formacijo današnjega orkana Milton," ameriška nacionalna uprava za oceane in atmosfero (NOAA) slikovito opisuje nastanek pošasti, ki je udarila po Floridi. Le 24 ur po tem, ko je Milton postal nevihta, se je okrepil v orkan prve kategorije. Nato pa je potreboval le še 12 ur, da je narasel do mogočne pete kategorije. Šlo je za eno najhitrejših okrepitev, kar so jih kdaj opazili v Atlantiku, zmajujejo z glavo strokovnjaki.

Na volitvah v Venezueli zmagal Maduro. Opozicija nasprotuje: Zmagal je Urrutia
29. 07. 2024 07.07Na nedeljskih predsedniških volitvah v Venezueli je zmagal sedanji predsednik Nicolas Maduro. Glede na delne izide, ki jih je po 80 odstotkih preštetih glasovnic objavil volilni svet, je Maduro prejel 51,2 odstotka glasov, opozicijski kandidat Edmund Gonzalez Urrutia pa 44,2 odstotka. Venezuelska opozicija trdi, da je s 70 odstotki glasov zmagal Urrutia. Pravi namreč, da je pri štetju glasov prišlo do obsežnih nepravilnosti, in je že napovedala, da bo izpodbijala izid. Več latinskoameriških držav je medtem kritičnih do nedeljskih predsedniških volitev v Venezueli.

Pred dnevom spomina na nakbo se sprašujejo: Se nam zdaj dogaja druga nakba?
14. 05. 2024 09.49Palestinci se bodo v sredo ob dnevu spomina na nakbo spomnili etničnega čiščenja in množičnega izgona v času ustanovitve države Izrael leta 1948. Letos ta dan zaznamuje tudi še vedno trajajoča izraelska ofenziva v Gazi, v kateri je bilo doslej ubitih več kot 35.000 Palestincev. Nekateri so jo označili za drugo nakbo.

Izrael zahteva novo evakuacijo iz Rafe, pripravljajo se na 'širitev operacije'
11. 05. 2024 13.36Izrael je odredil novo evakuacijo v južnem mestu Rafa v Gazi in s tem prisilil še več deset tisoč ljudi k selitvi, medtem ko se pripravljajo na razširitev operacije. Ob tem so povedali še, da bodo svoje sile poslali na območja na severu Gaze, kjer naj bi se prerazporedile enote Hamasa.

Beg zdravnikov in medicinskih sester v Avstrijo
08. 03. 2024 07.53Zdravnikov je premalo, novih ne dobimo, tisti, ki jih imamo, pa bežijo v tujino. Tudi v sosednjo Avstrijo. Beg zdravstvenega kadra, velik problem našega zdravstva, bo ena od žgočih tem ponedeljkovega 24UR Foruma (NE)JAVNO ZDRAVSTVO. Da bi dobili širšo sliko, vpogled v delo v Avstriji, njegove prednosti in slabosti, smo se odpeljali v bolnišnici v Celovec in Volšperk.

Islandski vulkan (še) ni izbruhnil, Blue Lagoon pa k sebi znova vabi goste
18. 12. 2023 15.52Pred dobrim mesecem dni se je priljubljeno geotermalno letovišče Blue Lagoon zaradi množice potresov in nevarnosti izbruha vulkana zaprlo. Bližnje mesto Grindavík so takrat prerešetale razpoke, ljudje pa so v strahu pobegnili s svojih domov. Mesec dni kasneje vulkan (še) ni izbruhnil, a potresna aktivnost se še vedno nadaljuje. Čeprav grožnja še ni povsem minila, pa priljubljeno letovišče zdaj znova odpira svoja vrata. "Navdušeni smo, da lahko ponovno pozdravimo goste v enem od svetovnih čudes," so dejali. Njihovi zaposleni so sicer pred odprtjem opravili tudi obsežno varnostno vajo.

Morda bo samo pol ure časa za umik
21. 11. 2023 12.05Tla na islandskem polotoku Reykjanes se ne umirjajo, dnevno zabeležijo med 1300 in 1500 potresnih sunkov, pojavljajo se nove in nove razpoke, vulkan, ki grozi, da bo izbrisal mesto Grindavik, pa bi lahko kadarkoli izbruhnil. Islandski meteorološki urad ocenjuje, da je magma vse bližje površju, in opozarja, da bo morda samo pol ure časa za beg.

Izraelski premier vojakom na fronti: Prihaja naslednja faza
14. 10. 2023 07.11Prebivalci Gaze po izteku 24-urnega roka za evakuacijo, ki ga je izraelska vojska očitno podaljšala, bežijo pred napovedano kopensko ofenzivo. Vojska pa medtem nadaljuje obstreljevanje območja Gaze, kjer je po navedbah palestinskega ministrstva za zdravje samo v zadnjih 24 urah bilo ubitih 324 ljudi, od tega 126 otrok. Izraelska raketa je priletela tudi na konvoj beguncev, ki je bil na evakuacijski poti. Pri tem je bilo ubitih najmanj 12 ljudi, med njimi tudi otroci. Medtem pa je izraelski premier obiskal vojake na fronti in napovedal, da prihaja naslednja faza. Kaj to pomeni, ni pojasnil.

Beg pred smrtjo: na prizorišču festivala našli 260 trupel
09. 10. 2023 08.54Na območju blizu meje med Gazo in Izraelom je pretekli vikend potekal glasbeni festival ob praznovanju judovskega praznika Sukot. Zvok glasbe so v soboto zjutraj prekinili zvoki raket, na območje so vdrli pripadniki Hamasa in začel se je beg pred smrtjo. Na območju festivala so doslej našli 260 trupel, številni so še vedno pogrešani ali pa so jih vzeli za talce.

Eksplozija v skladišču goriva zahtevala najmanj 125 življenj
26. 09. 2023 09.23Eksplozija, ki je odjeknila v skladišču goriva v bližini glavnega mesta Gorskega Karabaha Stepanakerta, je zahtevala najmanj 125 živlenj. Vzrok še ni znan. Medtem se nadaljuje beg etničnih Armencev iz sporne regije. V Armenijo se jih je glede na zadnje podatke zateklo že več kot 28.000. Med Erevanom in Moskvo zaradi razvoja dogodkov medtem letijo ostre besede.

Zdravnica iz Srebrenice na maršu smrti: 'Bili smo lahka tarča'
11. 07. 2023 14.06"Še danes, ko pada dež, si predstavljam, kako pada po ljudeh, ki se skušajo prebiti na varno," pravi Fatima, ena od petih zdravnic v Srebrenici v času vojne in ena redkih žensk, ki so se 11. julija pridružile moškim na tako imenovanem maršu smrti. Ko je mesto padlo, namreč ni želela čakati, kaj se bo zgodilo in ali bo preživela. Želela se je izogniti mučenju in posilstvom, zato je usodo vzela v svoje roke in se z bratom, drugimi moškimi in peščico žensk odpravila čez gozdove do Tuzle. Sama je med vojno in v genocidu izgubila 40 sorodnikov, danes pa v porodnišnici v Tuzli pomaga na svet novorojenčkom.

Z delom začel mednarodni center za preiskavo ruske agresije
03. 07. 2023 16.16V Haagu je začel delovati Mednarodni center za pregon zločina agresije proti Ukrajini (ICPA), ki bo zbiral dokaze o vojnih zločinih v Ukrajini po ruskem napadu. Po besedah ukrajinskega generalnega tožilca Andrija Kostina je namen odprtja centra, da vodstvo v Moskvi odgovarja za vojni zločin agresije. Ukrajina je odprtje označila za "resnično zgodovinski" prvi korak proti agresivnemu moskovskemu vodstvu.

Burkina Faso je država z 'najbolj zapostavljeno krizo na svetu'
05. 06. 2023 16.36Burkina Faso je zaradi nasilja, ki ga izvajata Al Kaida in Islamska država, postala država z eno najhitreje rastočih populacij notranje razseljenih oseb na svetu, po vladnih podatkih se je namreč njihovo število od leta 2019 povečalo za več kot 2000 odstotkov. Razseljenih je več kot dva milijona ljudi, od tega večina žensk in otrok.

Reforma zdravstva v praksi: višje plače in več avtonomije
16. 05. 2023 06.03Nižji davki, višja plača, boljši delovni pogoji. Kaj so glavni razlogi, da gredo medicinske sestre službo iskat v tujino? Na podlagi njihovih izkušenj smo primerjali davke, zahtevnost poklica in kakovost življenja v Avstriji, ki je med medicinskimi sestrami iz Slovenije najbolj priljubljena, na Finskem in v Estoniji. Kako daleč je sistem slovenskega zdravstva od tistega, po katerem bi se radi zgledovali?

Z bunkerji prepredena Albanija v lovu na turiste
31. 03. 2023 15.17Dobrodošli v podzemni svet kraja Kukës. Pod ulicami mesta, ki leži na severu Albanije, se razteza labirint bunkerjev, ostanek paranoičnega komunističnega režima. V strahu pred invazijo je albanski diktator Enver Hoxha "bunkeriziral" državo. 700 tisoč bunkerjev je zgradil praktično v vseh kotičkih ene najrevnejših držav v Evropi. Kukës pa predstavlja najrevnejše območje Albanije, ki si želi s pomočjo bunkerjev in pomoči Evropske unije v ta pozabljeni kraj privabiti trume turistov.

'Bili so mojstri takšnega mučenja, da si smrt občutil, preden si jo doživel'
29. 01. 2023 07.58Kraj razčlovečenja, zloma civilizacije, "mrtvih in črvov", pekel. Vse to so bila nacistična koncentracijska taborišča. Medtem ko je iz enih pot vodila le skozi dimnik, je v drugih "osvobajalo" (morilo) delo. A človek išče izhod iz še tako brezizhodne situacije. Eni so upali, drugi so se vdali v usodo, tretji so edino rešitev videli v poskusu bega. Teh slednjih je bilo malo, v svojih poskusih so bili večinoma neuspešni. Toda – kdo so bili, kaj jih je gnalo?

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo
23. 01. 2023 06.00Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino
17. 01. 2023 06.03Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

'Če ne bomo ukrepali, naše občine kmalu ne bo več. Kje so alarmi?'
17. 11. 2022 14.18Je bilo za občino Kanal ob Soči že včeraj prepozno? Odhajanje mladih in staranje prebivalstva, ki sta posledica nezadržne centralizacije, namreč ogrožata njen obstoj. Po zadnjih podatkih SURS-a ima občina 5245 prebivalcev, kar pomeni, da kmalu ne bo več izpolnjevala osnovnega pogoja za ustanovitev, kar je 5000 prebivalcev. V zadnjih 20 letih je sicer število mladih v občini v starostni skupini 19–26 let upadlo za kar 62 odstotkov.

Davek centralizacije: staranje, pomanjkanje služb in drago življenje
14. 11. 2022 10.08Manjša slovenska mesta v zadnjih letih prepogosto izgubljajo mlade prebivalce, ki se zaradi boljših delovnih pogojev selijo v večja mesta oziroma kar v prestolnico. Kakšni so razlogi in kaj lahko prestolnica ponudi več kot druga mesta ter kaj bi lahko spremenili, so vprašanja, s katerimi se že leta ukvarjajo župani.

Kako zelo nas ogroža sevanje, če Putin z jedrskim orožjem napade Ukrajino?
13. 10. 2022 12.01Po zaostrovanju odnosov med Rusijo in Ukrajino ter posrednih grožnjah ruskega predsednika Putina z morebitno uporabo jedrskega orožja smo preverili, kako se na morebitne posledice pripravlja Uprava za zaščito in reševanje. Kot so dejali, jedrska nesreča ali uporaba jedrskega orožja v vojni v tujini, zunaj tisočkilometrskega območja, težko huje prizadene Slovenijo. Zato mirijo, da uporaba posebnih zaščitnih sredstev in zaklanjanje ne bi bilo potrebno.

Beg pred mobilizacijo: na mejah kolone vozil, Rusija pa že zapira vrata
28. 09. 2022 11.36Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin odredil delno mobilizacijo, so na mejah z nekaterimi sosednjimi državami, zlasti z Gruzijo, Kazahstanom in Finsko, nastale dolge kolone vozil, v katerih so številni Rusi, ki se želijo izogniti morebitnemu vpoklicu. Rusija mobiliziranim ne bo več izdajala mednarodnih potnih listov.

Španijo požirata ogromna požara, upepeljena tudi portugalska Serra da Estrela
18. 08. 2022 10.18V španski regiji Valencia še naprej divjajo gozdni požari, zaradi katerih so evakuirali več kot 2000 okoliških prebivalcev. Prav tako so ognjeni zublji v beg pognali tudi gasilce. V bližini kraja Bejis se požar nenadzorovano širi, opustošil je že skoraj 10.000 hektarjev. Skupno so požari v regiji uničili več kot 20.000 hektarjev površin, poročajo španski mediji. Z ognjem se medtem borijo tudi na Portugalskem, kjer so gasilci sicer uspeli obvladati požar v naravnem parku Serra da Estrela, a pokrajina se je po 11 dneh divjanja požara spremenila v pepel.

Zadnji teden pogorelo toliko kot leta 2019, pa zanikamo podnebne spremembe
23. 07. 2022 10.15V skoraj polovici evropskih držav so razglašene sušne razmere, vsaj pet se jih spopada s hudimi požari v naravi, večina pa z vročinskim valom in temperaturami nad 40 stopinj Celzija. V Uniji je od 16. julija zgorelo že 346.000 hektarov, kar je približno toliko kot v celotnem letu 2019. Podnebne spremembe nam bodejo v oči, a veliko ljudi še vedno ne verjame, da nam predstavljajo resno grožnjo. Znanstveniki iz Velike Britanije so ugotavljali, zakaj.

Šrilanški predsednik odstopil prek elektronske pošte
14. 07. 2022 09.49Iz urada predsednika parlamenta v Kolombu so sporočili, da je Gotabaja Radžapaksa iz Singapurja na prav nenavaden način podal svoj odstop – to je storil prek elektronskega sporočila. V Šrilanki preverjajo, ali je odstop avtentičen, pa tudi, ali je to sploh legalno. Da bo odstopil, je sicer Radžapaksa obljubil že pred nekaj dnevi. Če oziroma ko v Šrilanki potrdijo predsednikov odstop, bo Radžapaksa postal prvi voditelj te države, ki je odstopil s položaja.

V Sydneyju po silovitem deževju množičen beg zaradi poplav
03. 07. 2022 10.25Veliki deli največjega avstralskega mesta Sydney so po obilnem deževju, ki je prizadelo območje, pristali pod vodo. Nižje ležeči predeli se tako spopadajo s hudimi poplavami, v nekaterih predmestjih je voda visoka celo meter in pol. Ker pa deževja še ni konec, oblasti ljudi pozivajo k nujni evakuaciji.