beg možganov

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'

20. 02. 2025 20.59

Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.

Lotrič: Vizija projekta JEK 2 je postavljena za ljudi

15. 10. 2024 13.46

Po tem ko je DZ sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (JEK 2), je na regijskem obisku po Posavju skupaj z delegacijo predsednik državnega sveta Marko Lotrič. S tamkajšnjimi župani so spregovorili o izzivih regije ter naslovili problematiko energetske oskrbe Slovenije in spregovorili o drugem bloku jedrske elektrarne. Lotrič je v izjavi za medije podprl izvedbo projekta in izpostavil pomen lastne električne energije v prihodnosti.

Roglič po grdem padcu in dveminutnem zaostanku v cilju z glavnino

03. 04. 2024 17.32

Najdaljša etapa dirke po Baskiji, ki vsebuje šest vzponov, je slabih 40 km pred ciljem poskrbela za padec slovenskega kolesarja Primoža Rogliča. Slovencu se je po zdrsu v ovinku uspelo pobrati in nadaljevati vožnjo, na koncu pa je v cilj uspešno pripeljal v času zmagovalca Quintena Hermansa (Alpecin-Deceuninck).

Beg 'zdravniških' možganov: večina se jih v Slovenijo ne vrne

09. 10. 2023 15.48

Nezavidljive razmere čakajo Valentino Prevolnik Rupel, ki bo, če bo dobila zeleno luč državnega zbora, prevzela vodenje ministrstva za zdravje. Kako bo reševala nedopustno dolge čakalne vrste, luknjo v zdravstveni blagajni in težave s pomanjkanjem kadra? Kadra med drugim primanjkuje tudi zato, ker se vse več zdravnikov odloča za odhod v tujino, kjer imajo boljše pogoje za delo. Naša novinarka se je pogovarjala s srčnim kirurgom Jurijem Matijo Kališnikom, ki v tujini ostaja že osem let, vendar ga akademska sfera še veže na domovino. Dr. Federico Potočnik pa se je po specializaciji odločil za študij v Ameriki, a se je vrnil domov, da bi s pridobljenim znanjem pomagal izboljšati naš zdravstveni sistem.

'Blejska zaveza': širitev EU na Zahodni Balkan

30. 08. 2023 06.00

Na Blejskem strateškem forumu (BSF) je tudi drugi dan odmevala izjava predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela o potrebi po pripravljenosti EU in držav Zahodnega Balkana za širitev do leta 2030, ki jo je zunanja ministrica Tanja Fajon opredelila kot "blejsko zavezo". Po njenih besedah je v Evropski uniji glede tega čutiti nov zagon.

Beg možganov kot priložnost: kaj lahko ponudi Slovenija?

18. 05. 2023 06.00

Polona Globočnik, Miha Šaberl in Kristi Hodak Knobloch – izobraženci s karierami na Dunaju, v Pragi in Londonu – o tem, zakaj so izbrali tujino. So visoki davki v Sloveniji edini razlog? Ali Slovenija lahko sodeluje v globalni tekmi za višje plače in boljšo kakovost življenja? In kaj je treba narediti, da bo beg možganov postal priložnost za hitrejši razvoj države?

Visoki davki, višja kakovost življenja?

15. 05. 2023 06.00

Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

Tonin: Gre za napad na srednji razred, Vatovec: Končne številke bodo drugačne

11. 05. 2023 06.00

Kot kaže, je Levica predsednika vlade Roberta Goloba spet spravila v neroden položaj. V javnost je namreč prišel predlog Levice o progresivnem plačevanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, po katerem bi zanj na mesec plačevali tudi do 200 evrov. Kljub temu, da je predsednik vlade še nedavno napovedal, da bodo v javnosti komunicirali samo še usklajene zadeve v koaliciji.

Beg možganov: kako učinkovita je država?

05. 04. 2023 11.41

Vlada, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport so bili pri izvajanju aktivnosti, usmerjenih v zmanjševanje tveganj za pojav bega možganov med letoma 2010 in 2021, delno učinkoviti, ugotavlja računsko sodišče.

'Če bi na Koroškem imeli župane, kot so bili prekmurski, bi to cesto verjetno že imeli'

16. 03. 2023 11.53

V tokratni epizodi POPkasta smo se spraševali, zakaj se pri izgradnji enega strateško najpomembnejših projektov v Sloveniji znova zatika. Zakaj tretjo razvojno os odmika pridobivanje dovoljenj, raznoraznih soglasij. Kakšna je koroška realnost in kako odsotnost sodobne prometnice, ki bi regijo povezala z osrednjo Slovenijo, vpliva na razvoj regije, sta razmišljala poslanec Socialnih demokratov Jani Prednik in predstavnik iniciative Hoč'mo cesto Andrej Grobelnik.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo

23. 01. 2023 06.00

Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Večina izseljencev razmišlja o vrnitvi, a si želijo boljših možnosti

11. 12. 2022 18.33

Slovenci so se že od nekdaj zaradi različnih razlogov izseljevali v tujino. A če so nekoč šli s trebuhom za kruhom, se zdaj izseljujejo predvsem zaradi boljših študijskih in kariernih priložnosti. Občutnejši beg možganov iz Slovenije, ko so se začeli izseljevati predvsem mladi, izobraženi in perspektivni posamezniki, smo sicer zaznali po izbruhu globalne ekonomske krize leta 2009. V zadnjih desetletjih se zato več govori tudi o tem, kako lahko država ukrepa, da trend obrne in spodbudi vračanje izseljenih, ki so si v tujini nabrali dragoceno znanje in izkušnje.

Kako pritegniti nadarjene Slovence iz tujine?

02. 12. 2022 14.32

Ne le, da se Slovenija sooča s kroničnim pomanjkanjem zaposlenih pri bolj običajnih delovnih mestih v gostinstvu ali industriji, primanjkuje tudi visoko izobraženega kadra oziroma nadarjenih posameznikov, ki so si ali pa si v tem trenutku kariero ustvarjajo v tujini. Zakaj? Ker gospodarsko razvitejše države ponujajo boljše pogoje za študij in razvoj kariere kot slovensko okolje. Po študiji Društva Vtis so najpomembnejši dejavniki za vrnitev prepoznavnost podjetja na svojem področju, konstantno spodbujanje profesionalne rasti in možnost fleksibilnega delovnega časa.

'Če ne bomo ukrepali, naše občine kmalu ne bo več. Kje so alarmi?'

17. 11. 2022 14.18

Je bilo za občino Kanal ob Soči že včeraj prepozno? Odhajanje mladih in staranje prebivalstva, ki sta posledica nezadržne centralizacije, namreč ogrožata njen obstoj. Po zadnjih podatkih SURS-a ima občina 5245 prebivalcev, kar pomeni, da kmalu ne bo več izpolnjevala osnovnega pogoja za ustanovitev, kar je 5000 prebivalcev. V zadnjih 20 letih je sicer število mladih v občini v starostni skupini 19–26 let upadlo za kar 62 odstotkov.

Davek centralizacije: staranje, pomanjkanje služb in drago življenje

14. 11. 2022 10.08

Manjša slovenska mesta v zadnjih letih prepogosto izgubljajo mlade prebivalce, ki se zaradi boljših delovnih pogojev selijo v večja mesta oziroma kar v prestolnico. Kakšni so razlogi in kaj lahko prestolnica ponudi več kot druga mesta ter kaj bi lahko spremenili, so vprašanja, s katerimi se že leta ukvarjajo župani.

Kitajska novači britanske vojaške pilote

18. 10. 2022 13.30

V Veliki Britaniji odmeva novica, da nekdanji britanski vojaški piloti prenašajo svoje znanje na Kitajce. Pred kratkim se je tako na Kitajsko preselilo do 30 pilotov, ki so sklenili letne pogodbe v vrednosti 275.000 evrov.

Gibanje Svoboda v bitko za župana Maribora pošilja Vojka Flisa

03. 10. 2022 14.25

Nekdanji direktor UKC Maribor Vojko Flis je kandidat Gibanja Svobode za župana štajerske prestolnice. "Verjamem, da imamo kandidata, ki si upa in zna," je na predstavitvi kandidata dejal Robert Golob. Na očitke, da naj bi se Flisa prvotno omenjalo kot kandidata SD za župana, pa je Golob dejal, da je bila odločitev, da nastopi kot kandidat Gibanja Svoboda, izključno Flisova.

Stanovanja, prekarnost: mladi se ne morejo osamosvojiti in načrtovati

12. 08. 2022 13.52

Na mladih svet stoji, pogosto slišimo iz različnih ust. Vendar pa se mladi soočajo z večplastnimi vprašanji o svoji prihodnostmi - z izzivi in priložnostmi. Hitrost tehnološkega razvoja in posledice podnebnih sprememb drastično spreminjajo svet, mladi pa morajo biti v toku z najnovejšimi trendi, z najnovejšo tehnologijo ...

Zadnji teden pogorelo toliko kot leta 2019, pa zanikamo podnebne spremembe

23. 07. 2022 10.15

V skoraj polovici evropskih držav so razglašene sušne razmere, vsaj pet se jih spopada s hudimi požari v naravi, večina pa z vročinskim valom in temperaturami nad 40 stopinj Celzija. V Uniji je od 16. julija zgorelo že 346.000 hektarov, kar je približno toliko kot v celotnem letu 2019. Podnebne spremembe nam bodejo v oči, a veliko ljudi še vedno ne verjame, da nam predstavljajo resno grožnjo. Znanstveniki iz Velike Britanije so ugotavljali, zakaj.

Kapital je plaha ptica

07. 07. 2022 06.00

Slovenija sodi med države, kjer je davek na kapital manj obdavčen. Podjetja imajo lahko tudi 100-odstotno olajšavo na področju spodbujanja investicij in razvoja. Je Slovenija pri obdavčitvi kapitala na robu davčne oaze?

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?

05. 07. 2022 06.00

Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.

Golob in Janša prvič iz oči v oči

12. 04. 2022 16.51

Volitve so tik pred vrati, predvolilna soočenja pa se kar vrstijo. Tokrat sta se prvič iz oči v oči soočila tudi predstavnika strank, ki na podlagi zadnjih javnomnenjskih raziskav uživata največjo podporo ljudstva. Mnogi so pred prelomnimi volitvami srečanje med Robertom Golobom (Gibanje Svoboda) in Janezom Janšo (SDS) že nestrpno pričakovali. V oddaji Svet na Kanalu A sta nastopila tudi Tanja Fajon (SD) in Matej Tonin (NSi), med drugim pa so spregovorili o podražitvah, staranju prebivalstva, stanovanjski problematiki in drugih temah.

Tomčeva: Imamo delujočo pravno državo, Golob: Tiste, ki protestirajo, se drakonsko kaznuje

04. 04. 2022 10.55

Na drugem predvolilnem soočenju na POP TV so naši gostje spregovorili o izidu volitev na Madžarskem in v Srbiji, o reševanju energetske krize, stanovanjski problematiki, politični komunikaciji in povolilnem sodelovanju. Soočenje je minilo v znamenju ostrih besednih izmenjav. Vrtovec je obljubil, da prihodnjo zimo nikogar ne bo zeblo, Golob pa je opozoril, da bo posledice krize nosila industrija. Fajonova je ocenila, da so energetski vavčerji le 'pozno gašenje požara', Šarec pa je opozoril na problematiko znižanja omrežnin. Tomčeva je mladim obljubila, da bo pri najemu kreditov pomagala država, Bratuškova pa bi omejila tržne najemnine. Kovšca je poudaril nujnost sodelovanja z vsemi, Levica pa bo po besedah Mesca poskrbela, da koalicijska pogodba ne bo mrtva črka na papirju.

Čudežno preživetje 13-letnice: del šrapnela uspešno odstranili iz njenih možganov

03. 04. 2022 13.10

Iz Ukrajine poročajo o čudežnem okrevanju 13-letne Sofije. Med ruskim napadom jo je v glavo zadel šrapnel, ki se je ustavil v sredini možganov. Če bi obstal centimeter bolj navzgor, bi zadel vitalni del možganov in jo ubil. Toda ustavil se je na mestu, kjer k sreči ni povzročil notranjih krvavitev.

Vladni obisk Zasavja: Premierja in ministre v Trbovljah pričakali protestniki

28. 09. 2021 18.00

Vladni obisk Zasavja, po površini najmanjše statistične regije, a največje glede vlaganj v obnovljive vire energije, se je zaključil v Trbovljah. Tam pa je premierja Janeza Janšo in ministre pričakala tudi skupina protestnikov. Med zasedanjem ministrov v Delavskem domu se je njihovo število sicer zmanjšalo, a tisti najbolj vztrajni so tudi v večernih urah skandirali pred stavbo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem kot največji izziv Zasavja izpostavil prestrukturiranje regije. Ta se namreč še vedno sooča s težavnimi razmerami, ki sta jih za seboj pustila težka industrija in premogovništvo.

Sejanje strahu: 'Prihajajo teroristi!'

28. 08. 2021 13.09

Dan po dveh eksplozijah in skoraj dvesto mrtvih se je pred letališčem v Kabulu znova zbralo na stotine obupanih Afganistancev. Ponesrečen ameriški umik iz države gre h koncu, ostaja pa vprašanje, kaj bo z ljudmi. Tistimi, ki so ostali, in tistimi, ki so že odšli.

Pred letališčem v Kabulu odjeknili eksploziji, med ubitimi tudi Američani

26. 08. 2021 06.41

Le nekaj ur po tem, ko je več držav, med drugim ZDA, Avstralija in Velika Britanija, opozorilo na veliko nevarnost terorističnega napada, sta pred letališčem v Kabulu odjeknili eksploziji, nato so sledili še streli. V napadu naj bi po zadnjih podatkih umrlo najmanj 60 ljudi, okoli 140 je ranjenih. Pentagon je potrdil, da je bilo v napadu ubitih 12 pripadnikov ameriških sil, najmanj 15 je ranjenih. Islamska država je že prevzela odgovornost za napad.

Van der Hoorn: Pred sezono nisem vedel niti, ali bom še dirkal

10. 05. 2021 20.20

Nizozemec Taco van der Hoorn je na tretji etapi dirke po Italiji s pobegom in zmago spisal eno najlepših zgodb letošnje kolesarske sezone. 27-letnik je bil zadnji dve leti član Jubmo-Visme, kjer pa na najzahtevnejših dirkah nanj niso računali. Po tem, ko sploh ni vedel, ali bo letos nadaljeval profesionalno kariero, je podpisal z malo znano belgijsko ekipo Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux in se ji za zaupanje zahvalil na najlepši možen način.

Hrvaška z novim letom za pol leta na čelo Sveta EU

28. 12. 2019 13.47

Hrvaška bo z geslom 'Močna Evropa v svetu, polnem izzivov' 1. januarja prevzela polletno predsedovanje Svetu EU. Med največjimi izzivi bodo brexit, večletni finančni okvir EU, konferenca o prihodnosti Evrope in širitev unije. Za vrhunec hrvaškega predsedovanja velja vrh EU - Zahodni Balkan maja 2020.

Bo razbremenitev plač ustavila beg možganov?

24. 10. 2019 21.40

Udeleženci konference slovenskih znanstvenikov in gospodarstvenikov so prepričani, da razbremenitev plač ne bo ustavila bega možganov. Mlad znanstvenik, ki denimo zasluži dvojno povprečno plačo, bo prihranil okoli 600 evrov, slovenske plače kljub znižanju davčnih stopenj ostajajo med najbolj obdavčenimi v Evropi. Je pa korak v pravo smer, pravijo.