bazoviške

93. obletnica smrti bazoviških junakov: 'Bazovica je pričevanje boja za svobodo'
10. 09. 2023 17.33Ob spomeniku v Bazovici pri Trstu so se danes spomnili Ferda Bidovca, Zvonimirja Miloša, Franja Marušiča in Alojza Valenčiča, ki so jih tam po odločitvi fašističnega posebnega sodišča ustrelili leta 1930. Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon je v govoru ocenila, da je med Slovenci in Italijani kljub vsemu vedno prevladala volja do sodelovanja.

Nataša Pirc Musar se je poklonila bazoviškim junakom
08. 09. 2023 18.20Predsednica republike Nataša Pirc Musar se je s položitvijo cvetja ob spominski plošči, ki od leta 2012 stoji pred stavbo rektorata Univerze v Ljubljani, poklonila bazoviškim junakom na spominski slovesnosti ob 93. obletnici njihove usmrtitve, so sporočili iz predsedničinega urada.

Jaklitscheva v Bazovici: Ta kraj je opomin, koliko gorja lahko povzroči človek, oblast
12. 09. 2021 18.21Pri spomeniku bazoviškim junakom na gmajni pri Bazovici je potekala tradicionalna slovesnost v spomin na prve žrtve fašizma. Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Helena Jaklitsch je v svojem govoru poudarila, da je ta kraj vsem v opomin, koliko gorja in bolečine lahko povzroči človek, oblast, če dopusti, da zmagata sovraštvo in izločevanje.

Postavitev spominske plošče bazoviškim žrtvam
29. 09. 2012 20.09Ob odkritju spominske plošče bazoviškim junakom je minister Turk spomnil, da se je ob padcu štirih mladih fantov pod streli krvnikov fašistične diktature 6. septembra 1930 na kraški gmajni v Bazovici pri Trstu ves slovenski narod združil v obsodbi in protestu.

V Bazovici počastili spomin na ustreljene junake, Novakovi žvižgali
09. 09. 2012 19.31V Bazovici pri Trstu je potekala osrednja slovesnost v spomin na pred 82 leti ustreljene štiri bazoviške junake. Slovesnosti se je udeležila tudi ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmila Novak, ki pa je bila deležna žvižgov.

Spomin na bazoviške junake
12. 09. 2010 19.33Na slovesnosti ob 80-letnici ustrelitve bazoviških junakov je Pahor dejal, da je pomembno, da za vse generacije poskrbimo, da se nekatere temne sence prejšnjega stoletja ne bi nikoli več povrnile.

Pred 80 leti so ustrelili bazoviške junake
06. 09. 2010 11.49Primorski Slovenci z obeh strani meje se spominjajo 80. obletnice ustrelitve bazoviških junakov, ki so jih italijanske fašistične oblasti ustrelile na gmajni v bližini vasi Bazovica pri Trstu.

Proti relativiziranju fašizma
06. 09. 2009 17.58Slovenci z obeh strani slovensko-italijanske meje so v Bazovici počastili spomin na bazoviške junake ob 79. obletnici njihove ustrelitve. Juri je opozoril na relativiziranje fašizma.

V spomin padlim junakom
07. 09. 2008 18.01Pri spomeniku na gmajni pri Bazovici na tržaškem Krasu so počastili 78. obletnico ustrelitve bazoviških junakov in pripadnikov protifašistične organizacije Tigr.

Naj Casini obišče fojbe ali Gonars?
29. 02. 2004 00.00Predstavniki ezulskih združenj in slovenske manjšine si niso enotni o tem, katere zgodovinske pomnike naj obišče predsednik italijanske poslanske zbornice.

Tuji mediji o Drnovškovi zmagi
02. 12. 2002 00.00Tuje medijske hiše, ki poročajo o drugem krogu predsedniških volitev v Sloveniji, navajajo predvsem dejstvo, da Drnovšek zadnjih deset let obvladuje slovenski politični prostor ter da je človek, ki bo Slovenijo popeljal v Evropsko unijo in zvezo Nato.

Osrednja slovesnost v Bazovici
10. 09. 2000 00.00Pred sedemdesetimi leti so na tržaškem krasu blizu vasi Bazovica usmrtili štiri slovenske rodoljube in antifašiste. Na smrt jih je italijansko fašistično sodišče obsodilo, ker so izvedli bombni atentat na uredništvo tržaškega fašističnega dnevnika. Danes popoldne je bila v spomin na ta dogodek v Bazovici osrednja slovesnost. Udeležilo se je je okoli 5.000 ljudi. Proslava v čast bazoviškim junakom se je začela s prihodom 1500 pohodnikov s poti spomina. Italijanski fašistični režim si je z različnimi ukrepi prizadeval poitalijaniti slovensko in hrvaško prebivalstvo, ki je živelo v takratni italijanski državi. Na smrt obsojeni so pripadali ilegalni narodno revolucionarni organizaciji Borba. Ta se je kot del narodno obrambne organizacije Tiger borila za osvoboditev Primorske in Istre in njuno priključitev Jugoslaviji. Zaradi številnih atentatov so Borce razkrili, večina aktivistov pa so je ob izbruhu druge svetovne vojne priključila Osvobodilni Fronti. Slovesnost se je pričela s prihodom udeležencev tradicionalnega pohoda Bazoviških žrtev, nakar je sledilo polaganje več desetin vencev, s katerimi so številne krajevne uprave in organizacije tako iz zamejstva kot iz Slovenije počastile spomin na štiri bazoviške junake. Udeležence je nato pozdravil predsednik Odbora za proslavo bazoviških žrtev Milan Pahor, ki je med drugim dejal, da imena Bidovca, Miloša, Marušiča in Valenčiča pričajo o nezlomljivem odporu Slovencev proti raznarodovalnemu fašizmu. Kljub hudim časom so Slovenci vztrajali in vzdržali, je dejal Pahor, ki je še poudaril, da so bazoviški junaki prvi šli v smrt za pravično stvar, se pravi za zrušenje fašizma in za dosego svobode. Spomin nanje je tudi obveza za boljšo prihodnost in za sožitje, so pa tudi istočasno simbol odpora in miru. Slavnostna govornika na proslavi sta bila tržaški senator gibanja Oljke Fulvio Camerini in znani duhovnik ter javni in kulturni delavec iz Beneške Slovenije msgr. Marino Qualizza.

Kučan o bazoviškem spomeniku
10. 09. 2000 00.00Bazoviški spomenik je zgodovinski opomin za dejanja v preteklosti, ki hkrati zavezuje k spoštovanju različnosti in enakosti v demokratičnem času, žal dostikrat pretresenem z znamenji nestrpnosti in sovraštva do rasne, etnične, politične in duhovne človekove različnosti. Bazoviške žrtve pa so eden od pretresljivih mejnikov v boju za demokracijo, so zgled in simbol boja za uresničevanje tistih vrednot evropskega civilizacijskega izročila, ki so zrasle in bile zavarovane z bojem in zmago zaveznikov v drugi svetovni vojni in so vtkane v temelje zaželene Evrope prihodnosti, je v pismi udeležencem spominske slovesnosti ob 70. obletnici mučeniške smrti bazoviških žrtev zapisal predsednik republike Milan Kučan.