bauk

Kompromis pri interpelacijah ministrov: politične posledice nezadovoljstva
20. 09. 2024 17.37Strokovna skupina za pomoč pri pripravi ustavnih sprememb pri imenovanju vlade, ki jo je imenovala ustavna komisija DZ, je predstavila kompromisno rešitev glede interpelacije ministrov. Državni zbor bi lahko izrazil nezadovoljstvo nad ministrom, a ga to ne bi razrešilo s funkcije, bi pa oblikovalo večino, ki lahko zamenja vlado.

Poslanec Levice Miha Kordiš ne priznava žaljive obdolžitve Roka Snežiča
01. 06. 2023 13.14Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je končal predobravnavni narok v zasebni tožbi davčnega svetovalca Roka Snežiča zoper poslanca Levice Miho Kordiša zaradi žaljive obdolžitve. Poslanec Levice krivde ne priznava, Snežič pa se naroka ni udeležil zaradi drugih obveznosti.

Zelena luč začetku postopka za prenos imenovanja sodnikov na predsednika
30. 03. 2023 16.58Člani ustavne komisije DZ so z 11 glasovi za in petimi proti prižgali zeleno luč za začetek postopka ustavnih sprememb, s katerimi koalicija predlaga prenos pristojnosti imenovanja sodnikov na predlog Sodnega sveta z DZ na predsednika republike. Strokovna skupina bo predvidoma do konca aprila pripravila mnenje o osnutku ustavnega zakona.

Inštitut 8. marec vložil začasno odredbo zoper poslanki SDS in sekretarko Godčevo
26. 01. 2022 16.04V Inštitutu 8. marec so se zaradi vse več žaljivih sporočil in neupravičenega obsojanja odločili za pravno ukrepanje. Zaradi očitkov o vpletenosti inštituta v pošiljanje grozilnih pisem nekaterim vidnim predstavnikom vladne koalicije so vložili začasno odredbo zoper poslanki SDS Mojco Škrinjar in Alenko Jeraj ter državno sekretarko Jelko Godec.

Strokovnjaki izpostavili obvezo države do uvedbe obveznega cepljenja
09. 12. 2021 16.30Država je dolžna svojim državljanom zagotavljati zdravo okolje, kar v primeru epidemije nalezljive bolezni vključuje tudi uvedbo obveznega cepljenja, so se strinjali razpravljavci okrogle mize v organizaciji Filozofskega inštituta ZRC SAZU. Del odgovornosti za odpor do cepljenja proti covidu-19 so pripisali tudi kampanji cepljenja, ki bi po besedah filozofa Petra Klepca morala namesto takojšnje rešitve pravzaprav poudarjati dolgoročni pomen cepljenja.

Participacija za zdravljenje necepljenih? Pravnika: Ni zakonske podlage
02. 12. 2021 09.43Po napovedanem obveznem cepljenju v Avstriji in kazni za necepljene starejše v Grčiji tudi strokovna skupina za cepljenje v Sloveniji razmišlja o tem, kako bi spodbudila cepljenje v državi. "Participacija za hospitalizacijo necepljenega, ki potrebuje zdravljenje v bolnišnici, bi bila pravična rešitev," meni Bojana Beović. Pravniki pa že opozarjajo, da za takšen ukrep ni zakonske podlage.

'Poseg v temeljne človekove pravice se vedno lahko zgodi samo z zakonom'
22. 09. 2021 06.00S pogojem PC za zaposlene v državni upravi je vlada po mnenju Pirc Musarjeve uvedla prikrito obveznost cepljenja za ožjo državno upravo. "Povsem zgrešeno je, da je to naredila s stališča, da naj bi državni uslužbenci postali zgled drugim. To ni pravni argument, pač pa političen, in državni uslužbenci bodo to zelo težko sprejeli," opozarja. Meni, da bi morala namesto tega vlada poslušati stroko, ta pa bi morala presoditi, kdaj in za katere skupine bi lahko uzakonili obveznost cepljenja. Prepričana je, da bo ustavno sodišče ugotovilo, da odlok ni pravi pravni temelj in da se vlada načela sorazmernosti ni niti dotaknila.

Pravniki o obveznem cepljenju: Vlada bi morala s temeljito analizo ugotoviti, ali obstajajo milejši ukrepi
21. 09. 2021 15.35Pravniki so v okviru razprave z naslovom Obveznost cepljenja ali pravica do necepljenja opozorili, da bi morala biti odločitev o obveznem cepljenju najprej strokovna, šele nato politična. Pirc Musarjeva je kot napačno ocenila odločitev vlade, ki "se je bolj kot delodajalec odločila, da je treba zaradi zgleda precepiti državne uslužbence". Po njeni oceni bi bilo z vidika vzdržnosti zdravstvenega sistema obvezno cepljenje bolj smiselno uvesti za zaposlene v zdravstvenih institucijah in domovih za starejše. Opozorila je tudi na problem "lahkotnosti vladanja z odloki".

'V primeru zapletenih epidemioloških razmer se vlada lahko odloči, da bo uvedla obvezno cepljenje'
03. 09. 2021 07.16V našem pravnem redu ne obstaja nič takega, kot je pravica do necepljenja. Je del zapisa, ki ob le 43-odstotni precepljenosti Slovencev in ob najnovejši projekciji izrednega profesorja dr. Janeza Žiberta, da je kar 1000 življenj v Sloveniji rešilo prav cepljenje, da misliti. Ali lahko vlada predpiše obvezno cepljenje, je pogoj PCT res diskriminatoren do necepljenih, kaj ob naraščanju okužb s covidom-19 čaka necepljene, je necepljenje res upor proti trenutni oblasti o vsem tem potem, ko bomo izvedeli, kakšni ukrepi so na mizi in kako naj bi izgledal rdeči semafor ukrepov.

Sodišče postopek o prekršku ustavilo tudi za tretjo mariborsko dijakinjo
18. 06. 2021 15.18Mariborsko sodišče je postopek o prekršku ustavilo tudi za zadnjo od treh dijakov, ki so bili vabljeni na sodišče zaradi sodelovanja na februarskem mirnem shodu za vrnitev v šolske klopi. "Sodišče je postopek o prekršku ustavilo iz razloga, ker dejanje ni prekršek," je povedala predsednica okrožnega sodišča Alenka Zadravec.

Na Hrvaškem aretirali tri sodnike, ker naj bi prejemali podkupnine
09. 06. 2021 16.15V Osijeku so v akciji Uskoka aretirali tri sodnike in podjetnika, ki jih je pred nedavnim razvpiti Zdravko Mamić obtožil kriminala in korupcije. Sodnike so odpeljali na zaslišanje v Zagreb. Gre za Darka Krušlina, Anteja Kvesića, Zvonka Vekića in Draga Tadića, ki naj bi prejemali podkupnine. Njihove primere na sodiščih so že prevzeli drugi sodniki, sojenja pa bodo ponovljena, poročajo hrvaški mediji.

Na sodišču še tretja mariborska dijakinja: 'Ni nam žal, da smo izrazili svoje mnenje'
19. 05. 2021 16.40Pred sodnika za prekrške je na mariborskem okrajnem sodišču stopila še zadnja od treh dijakov, ki so bili vabljeni na sodišče zaradi sodelovanja na februarskem mirnem shodu za vrnitev v šolske klopi. Sodnik svoje odločitve še ni podal, zagovornik dijakinje pa pričakuje, da bo tudi v tem primeru sprejeta odločitev za ustavitev postopka.

Ustavili tudi postopek zoper dijakinjo, ki je zahtevala vrnitev v šolo
23. 04. 2021 11.41Potem ko je mariborsko okrajno sodišče ustavilo prekrškovni postopek zoper dijaka, ki je februarja sodeloval na mirnem protestu na Trgu svobode v Mariboru, s katerim so dijaki zahtevali vrnitev v šolske klopi, je zdaj sodišče enako storilo tudi pri dijakinji, ki je bila zaslišana prva. V obrazložitvi je zapisano, da gre za osebnostno zrelo in visoko inteligentno osebo, ki se ne le zanima za družbene probleme in še zlasti za probleme mlade generacije, temveč nanje tudi aktivno opozarja.

Sodnica ustavila postopek zoper dijaka, ki je protestiral za vrnitev v šolo
20. 04. 2021 09.44Mariborska okrajna sodnica je ustavila prekrškovni postopek zoper dijaka, ki je februarja sodeloval na mirnem protestu na Trgu svobode v Mariboru, s katerim so dijaki zahtevali vrnitev v šolske klopi. Zagovornik Dino Bauk pričakuje takšno odločitev tudi v primeru ostalih dveh dijakinj, ki sta se znašli v enakem postopku.

Zagovor prve mariborske dijakinje. Podporniki: 'Vse skupaj je absurdno'
15. 04. 2021 16.02Na mariborskem okrajnem sodišču se je odvil prvi prekrškovni postopek zoper dijakinjo, ki je v začetku februarja mirno in z upoštevanjem epidemioloških ukrepov pozivala k vrnitvi v šole. Pred sodiščem so se v znak podpore zbrali dijaki, učitelji, upokojenci, starši in mnogi drugi. Odvetnik dijakov je dejal, da pričakuje, da bo sodišče postopek ustavilo.

Ministrstvo: Postopek še ni zaključen, o Čordićevem statusu bomo ponovno odločali
22. 12. 2020 13.56Upravno sodišče v Novi Gorici je pritrdilo pritožbi raperja Zlatana Ćordića in odpravilo odločbo o odvzemu statusa kulturnika, ki jo je odredilo ministrstvo za kulturo, saj da je "njena pomanjkljivost spoznavna že na prvi pogled". Ministrstvo za kulturo medtem poudarja, da to še ne pomeni Zlatkove zmage, saj postopek še ni zaključen. Ministrstvo bo zdaj o tem znova odločalo. Zlatko je sicer novico o odločitvi upravnega sodišča pospremil z besedami: "Moj primer ni le moj, temveč je primer vseh tistih, ki želijo misliti, ustvarjati in živeti svobodno."

Mariborska srednja šola za oblikovanje pod lupo inšpekcijskih služb
10. 01. 2020 14.15Potem ko je na Srednji šoli za oblikovanje Maribor dobila odpoved že tretja učiteljica, so vodstvo šole ta teden poklicali na sestanek na pristojnem ministrstvu. Tam so zagotovili, da zaradi tega ni moten izobraževalni proces na šoli. Bodo pa zadevo temeljito preučile inšpekcijske službe.

'Modus operandi akademske elite, ki si vzame več, kot ji pripada'
11. 10. 2019 12.52Tik pred visokim jubilejem Univerze v Ljubljani – stoto obletnico, in štiri leta potem, ko je javnost izvedela, da so nekatere ljubljanske fakultete izplačevale dodatek številnim profesorjem in drugim zaposlenim, predvsem vodstvenim kadrom, ter si na tak način neupravičeno zviševali plače, je pravnomočna prva sodna odločitev.

Mesec v primeru domnevne razžalitve Brščiča ni priznal krivde
21. 06. 2019 12.11Koordinator Levice Luka Mesec na sodišču ni priznal krivde v primeru domnevne razžalitve predsednika Domovinske lige Bernarda Brščiča. Ta je zoper Mesca vložil tožbo, ker ga je poslanec označil za fašista. Mesec, ki besed ne obžaluje, pa vztraja, da je šlo za politični opis Brščičevega delovanja in da je fašizmu treba reči fašizem.

Univerza mora vrniti izplačan dodatek za stalno pripravljenost
10. 04. 2019 12.56Univerza v Ljubljani mora vrniti približno 781.000 evrov, ki so jih fakultete izplačale kot dodatek za stalno pripravljenost, je v ponovnem sojenju odločilo sodišče. Odvetnik univerze je že napovedal pritožbo.

Sodba v tožbi ministrstva proti ljubljanski univerzi bo izdana v 30 dneh
15. 03. 2019 12.02Na gospodarskem oddelku Okrožnega sodišča v Ljubljani se je odvil prvi in edini narok v ponovljenem sojenju v tožbi, s katero ministrstvo za izobraževanje od Univerze v Ljubljani zahteva vrnitev nekaj manj kot 781.000 evrov, ki so jih fakultete izplačale kot dodatek za stalno pripravljenost. Sodnica Dida Volk bo sodbo izdala v 30 dneh.

Višje sodišče razveljavilo sodbo v zvezi z vračilom izplačanih dodatkov
24. 01. 2019 13.09Višje sodišče je po pritožbi Univerze v Ljubljani razveljavilo odločitev okrožnega sodišča, da mora univerza državi vrniti nekaj manj kot 781.000 evrov, ki so jih fakultete izplačale kot dodatek za stalno pripravljenost, in zadevo poslalo v ponovno sojenje. Glavna obravnava na okrožnem sodišču je razpisana za 15. marec.

Sodišče odločilo: le ena stavka v Slovenski filharmoniji je bila zakonita
15. 12. 2017 12.40Prva stavka zaposlenih v Slovenski filharmoniji, ki so jo izvedli 5. decembra lani, je bila po mnenju delovnega sodišča zakonita, medtem ko je bila stavka 1. januarja letos nezakonita. Sodišče je kot stavkovno dejavnost prepoznalo tudi krajši nagovor pred koncertom 6. decembra, zaposleni pa pravijo, da to sploh ni bila stavka.

VOL17VE: 'Da je Pahor izpustil vprašanja demokracije in človekovih pravic, ni slučaj'
15. 10. 2017 08.19Marjan Šarec se je izkazal kot politični naivnež brez vsebine, ki je najprej poskušal pobegniti od svojih komičnih alteregov, potem pa, ko mu je Tomčeva za malico snedla edino zgodbo, zbežal nazaj k njim v zaklon pred direktnim odgovorom, ali bi se kot predsednik udeležil parade ponosa.

OCENA SOOČENJA: 'Kdor je pričakoval konkretno opredeljevanje, je razočaran'
15. 10. 2017 06.30Medtem ko so se kandidati za predsednika države v studiu potili in prepričevali volivce, da so prav oni vredni njihovega glasova, jih je med številnimi gledalci spremljala tudi sedmerica ljudi iz različnih sfer javnega življenja. To so njihovi komentarji.

Novoletnega koncerta ne bo, direktor filharmonije: Stavka je nezakonita, zamenjali bi radi spoštovanega dirigenta
30. 12. 2016 13.35Orkester Slovenske filharmonije nadaljuje stavko, zato tradicionalnega novoletnega koncerta v Cankarjevem domu ne bo. Vodstvo se opravičuje ljudem, ki so kupili vstopnice, denar bodo dobili nazaj. Direktor Damjanovič pravi, da zaposleni nadaljujejo s stavko, ki je že od vsega začetka nezakonita.

Hrvaška krči državno upravo in zmanjšuje število zaposlenih
04. 09. 2014 12.24Hrvaška vlada namerava spremeniti zakon o sistemu državne uprave, s katerim bodo znižali število uradov državne uprave z 20 županijskih na pet regionalnih. Namesto sedanjih 84 bodo po novem imeli 35 uradov, kar pomeni, da bodo število zaposlenih skrčili za 270.

Zbrali skoraj 600.000 podpisov za referendum o cirilici, pa je sploh ustaven?
03. 07. 2014 16.37Hrvaška vlada je sabor obvestila, da je državljanska iniciativa zbrala dovolj podpisov za razpis referenduma o dvojezičnih tablah. Sabor se mora odločiti, ali bo referendum razpisal, ali pa ga bo dal v presojo ustavnemu sodišču.

Še ena pobuda za oceno ustavnosti: 'Kršena bo volilna pravica in pravica biti voljen'
05. 06. 2014 12.38Volitve v času dopustov kršijo pravico ljudi, da volijo in so izvoljeni, menijo podpisniki nove pobude za oceno ustavnosti julijskega roka volitev. Skupaj z Mladino so pobudo na ustavno sodišče vložili nekateri člani novonastalih strank ter skupina intelektualcev s prvopodpisano Spomenko Hribar.

VIDEO: Obesili mavrično zastavo. Župan: Popravili smo napako ...
08. 06. 2013 09.14Ob poostreni varnosti so udeleženci parade ponosa krenili na pot po Splitu. Tokratna prireditev je minila mirno, čutiti pa je bilo tudi precejšnjo podporo lokalnih oblasti.