bataljon Azov

Azov bo znova operativen, ZDA odpravile prepoved zagotavljanja orožja
12. 06. 2024 06.59Združene države Amerike so odpravile prepoved zagotavljanja orožja in usposabljanja brigade Azov, sporne ukrajinske vojaške enote, ki je imela osrednjo vlogo pri obrambi jugovzhodnega mesta Mariupol leta 2022. Po besedah ameriškega zunanjega ministrstva je bil namreč opravljen "temeljit pregled enote" in ni bilo ugotovljenih nobenih dokazov o kršitvah človekovih pravic.

Vodje bataljona Azov izpuščeni na prostost, Kremelj ogorčen
09. 07. 2023 14.26Marsikdo je bil prepričan, da poveljnikov ukrajinskega nacionalističnega bataljona Azov, ki je za Ruse ob začetku invazije v Ukrajino postal sinonim za "denacifikacijo", nikoli več ne bomo videli živih. Po predaji v Mariupolu so padli v ruske roke, čez čas pa so jih prepeljali v Turčijo, kjer naj bi počakali na konec vojne. V soboto pa je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski po obisku Istanbula nepričakovano objavil fotografije z letala: Denis Prokopenko, Svjatoslav Palamar, Sergija Volina, Oleg Komenko in Denis Šleha v velikem slogu odhajajo domov iz ujetništva. Vrnili se bodo na fronto.

Ukrajinsko mesto, v katerem ni ostala cela niti ena sama zgradba
06. 03. 2023 16.28Posnetki z dronom nad obleganim mestom Marinka kažejo, kako katastrofalne so razsežnosti vojne na vzhodu Ukrajine. Mesto, v katerem je pred vojno živelo okoli 10.000 ljudi, je zdaj ena velika ruševina. Nobena zgradba ni ostala nedotaknjena, ruske sile pa obstreljujejo tudi že porušene stavbe, saj želijo preprečiti, da bi ukrajinske enote v njih našle zaklonišče.

Črna vreča številka 43 iz zapora Olenivka
29. 10. 2022 09.25Ko ga je zadnjič slišala, se je Oleksij Kisilišin že poigraval z mislijo, kakšno bo njegovo življenje na svobodi po izmenjavi ujetnikov. Ko ga je naslednjič videla, je bilo to na fotografiji trupel, ki so ostala za julijsko eksplozijo v zaporu Olenivka. Viktorija Skliar pa še vedno čaka, da bo lahko pokopala svojega ljubljenega. Ukrajina je ta mesec sicer dobila 60 črnih vreč, vendar bo identifikacija posmrtnih ostankov trajala še več mesecev. Medtem še vedno ni jasno, zakaj je v zaporu na ozemlju pod nadzorom proruskih separatistov, kjer so zadrževali borce iz Mariupola in jeklarne Azovstal, sploh eksplodiralo. Ukrajina in Rusija se za incident še vedno medsebojno obtožujeta.

Svojega moža je končno uzrla živega
23. 09. 2022 08.00Številni Ukrajinci (in drugi) niso verjeli, da jih bodo še kdaj videli žive. Ves svet je spremljal dolgotrajno obleganje jeklarne Azovstal in nazadnje predajo še zadnjih mariupolskih borcev v ruske roke. Denis Prokopenko, Svjatoslav Palamar in Sergij Volinski so bila imena vodilnih mož. Ko je Moskva nato ukrajinski bataljon Azov razglasila za teroristično organizacijo, se je zdelo, da je njihova usoda zapečatena. Zdaj pa je odjeknila novica, da so ujetništvo preživeli in so izpuščeni (skoraj) na prostost. Med najsrečnejšimi ljudmi ta hip je zagotovo Katerina Prokopenko, ki je v zadnjih mesecih prehodila pot od papeža do ameriškega kongresa, da bi pomagala rešiti svojega moža.

Objavljen prvi posnetek Vjekoslava Prebega na svobodi
22. 09. 2022 08.10V Savdsko Arabijo je priletelo deset tujih državljanov, ki so bili v ujetništvu v Donecku na vzhodu Ukrajine in so jih separatistične oblasti izpustile na prostost. Med njimi je tudi hrvaški državljan Vjekoslav Prebeg.

Kaj vemo o Nataliji Vovk, ki jo FSB obtožuje umora Darje Dugine?
23. 08. 2022 14.17Kdo stoji za umorom Darje Dugine? FSB je prst usmeril v Natalijo Vovk, Ukrajinko, ki naj bi se pred mesecem dni preselila v Moskvo, po napadu pa zbežala v Estonijo. Njihova verzija dogodkov se zdi popolna: vpletajo Ukrajino, bataljon Azov, tuje agente. Skratka, zunanje sovražnike, proti katerim želijo povezati Ruse v podpori predsedniku Putinu in njegovi "posebni vojaški operaciji". Pa je resnična? Zgodba ima kar nekaj lukenj, če je, pa razgalja tudi spodrsljaje FSB.

Družina v Ukrajini zajetega Hrvata je obupana: Nič več ne moremo storiti
17. 08. 2022 10.37Družina v Ukrajini zajetega Hrvata, ki mu sodišče v Donecku, s katerim upravljajo proruski separatisti, očita sodelovanje v oboroženem spopadu v vlogi plačanca, je obupana. Ne prejemajo nobenih informacij o njem, ne morejo stopiti v stik z njim. "Ne preostane nam drugega, kot da počakamo na konec sojenja," so povedali hrvaškim medijem. Premier Plenković je izjavil, da se bo Hrvaška borila za Prebega, a dejstvo je, da so njihove roke zvezane.

'Začelo se je s Krimom, končati se mora z njegovo osvoboditvijo'
10. 08. 2022 07.28Ukrajinska vojska je sporočila, da je z raketami v zadostni meri poškodovala most v bližini Nove Kahovke, tako da je sedaj ta neuporaben za tamkajšnje ruske sile. Gre za enega od treh mostov čez reko Dneper, prek katerih Rusi oskrbujejo svoje sile v regiji Herson. Vojna v Ukrajini se je začela s Krimom in se mora končati z njegovo osvoboditvijo, medtem pravi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Boji v Donbasu se nadaljujejo, Rusi naj bi prodrli v Soledar.

Med junaštvom in korupcijo: služabnik ljudstva?
09. 08. 2022 09.27Ob začetku ruske invazije na Ukrajino je Volodimir Zelenski okrog sebe združil celoten narod in postal eden najbolj prepoznavnih in karizmatičnih obrazov Evrope. K njemu so poleg svetovnih politikov romali tudi številni zvezdniki, skupaj z ženo sta pozirala za Vogue in naletela na nezadovoljstvo dela javnosti. Ta je bila aktualnemu predsedniku pred začetkom vojne izrazito nenaklonjena. Razlog pa so sumi o vpletenosti v neskončni krog korupcije, ki Ukrajino pesti še iz časov razkroja sovjetske države in burne tranzicije, ki je rodila nedotakljive oligarhe. Eden od teh je tesno povezan z aktualnim predsednikom.

Rusija odločila: 'Bataljon Azov je teroristična organizacija'
02. 08. 2022 14.10Rusko vrhovno sodišče je ukrajinski nacionalistični bataljon Azov označilo za teroristično skupino in prepovedalo njegovo delovanje v Rusiji. Odločitev ruskim oblastem zdaj omogoča, da pripadnikom bataljona izrečejo dolge zaporne kazni. Le-te lahko zdaj v Rusiji kazensko preganjajo kot storilce, sostorilce in organizatorje teroristične organizacije, za kar je predvidena kazen od 10 do 20 let zapora. Z omenjeno razglasitvijo je Rusija preprečila, da bi jih obravnavali kot običajne vojne ujetnike, ki bi lahko bili predmet izmenjave z Ukrajino.

V napadu umrlo več kot 50 ujetnikov. Rusija in Ukrajina prelagata odgovornost
29. 07. 2022 13.54Ruske oblasti so ukrajinske sile obtožile, da so ponoči s pomočjo raketnega sistema Himars obstreljevale zapor za ukrajinske vojne ujetnike v bližini mesta Olenivka, v regiji Doneck, ki je trenutno pod nadzorom proruskih separatistov. V napadu naj bi bilo po zadnjih informacijah ubitih več kot 50 vojnih ujetnikov, 75 pa ranjenih. Kijev je obtožbe zanikal in za napad okrivil Rusijo.

'Če je nekje na Zemlji obstajal pekel, je bil ta v Severodonecku'
05. 07. 2022 16.39Ukrajinski vojaki, ki so se vrnili z vzhoda države, so opisali razmere na frontni črti, kjer ruske sile še naprej krepijo svojo ofenzivo. 30-letni poročnik Volodimir Nazarenko opisuje, kako so siloviti napadi na Severodoneck med enomesečno bitko mesto s predvojnimi 100.000 prebivalci spremenili v "požgano puščavo". Artem Ruban, vojak v njegovem bataljonu, pravi, da je to strateško pomembno mesto v regiji Lugansk predstavljalo pravi pekel na Zemlji. Verjameta sicer, da bo Ukrajincem nazadnje uspelo povrniti izgubljeno ozemlje, niso pa vsi borci tako optimistični. Strahote z bojišča so jih strle.

Hrvat, ki je bil v vrstah Azova: 'Ljudje dragi, v Ukrajini ni igre'
05. 06. 2022 16.36Pred novinarski mikrofon je stopil Denis Šeler, nekdanji vodja zagrebške navijaške skupine Bad blue boys, ki je bil v prvih tednih vojne v Ukrajini v središču diplomatskega spora, ko je rusko obrambno ministrstvo trdilo, da je organiziral odpravo skupine 200 hrvaških plačancev v Ukrajino. V intervjuju je priznal, da se je letos znova pridružil kijevski enoti bataljona Azov, katerega član je bil šest let predtem. Z njim je od marca tam še šest rojakov, vendar vztraja, da jih ni on odpeljal tja, vsi pa so se tudi že vrnili domov: "Dojeli so, da to ni zanje. Ljudje dragi, v Ukrajini ni igre, tam je resna vojna," poudarja.

Vojni ujetniki ali teroristi? Azovstal je padel, kaj bo z borci?
21. 05. 2022 07.54Azovstal je padel, Rusija je v večmesečni bitki za osvojitev ukrajinskega pristaniškega mesta Mariupol razglasila zmago. Mesto in njegova jeklarna sta zdaj "popolnoma osvobojena", je, potem ko je prizorišče zapustilo še 531 ukrajinskih vojakov, sporočilo rusko obrambno ministrstvo. Kaj se bo zdaj zgodilo z borci, ki so se predali, ni znano.

Rusija naj bi v neuspelem poskusu prečkanja reke izgubila cel bataljon
13. 05. 2022 09.23Ukrajinska vojska je sporočila, da je ruskim silam v napadu preprečila poskus prečkanja reke Severski Donec na vzhodu Ukrajine, pri čemer naj bi ruska stran izgubila skoraj celotno bataljonsko taktično skupino. Neuspešen poskus prečkanja reke bi lahko pomenil hud udarec za načrte Kremlja v regijah Lugansk in Harkov. Ruske sile medtem nadaljujejo letalske napade na oblegano jeklarno Azovstal v Mariupolu. Ukrajinski predsednik Zelenski pravi, da se je pripravljen pogovarjati s Putinom, a da ne pristaja na ultimate. Iz Ukrajine prihajajo tudi poročila o spolnem nasilju nad otroki.

'Prosim, ne pustite jih umreti'
12. 05. 2022 06.00Papež Frančišek je sprejel Katerino Prokopenko in Julijo Fedosjuk, ženi pripadnikov ukrajinskega bataljona Azov, ki sta skupaj s soborci že nekaj tednov ujeta v jeklarni Azovstal v Mariupolu. Ukrajinska nacionalna garda je medtem tiskovnim agencijam posredovala serijo fotografij, za katere pravijo, da so nastale v kleti omenjene tovarne v obleganem pristaniškem mestu, prikazujejo pa ranjence v izjemno slabih higienskih razmerah. Kijev je medtem Moskvi posredoval nov predlog evakuacije, in sicer da bi najtežje ranjene branilce zamenjali za ruske vojne ujetnike.

Lavrov primerjal Zelenskega in Hitlerja, Tel Aviv od Moskve zahteva opravičilo
02. 05. 2022 09.21Rusija vojne v Ukrajini ne namerava končati do dneva zmage, 9. maja, je dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov in dodal, da bo trajanje vojne odvisno predvsem od potrebe po zmanjšanju tveganj za civilno prebivalstvo in rusko vojsko. Zahodne medije je medtem obtožil, da so izkrivljali njegove izjave o nevarnostih jedrske vojne. Medtem je Izrael ostro obsodil izjavo Lavrova, da je imel Adolf Hitler judovske korenine. Tel Aviv od Moskve zahteva opravičilo, izraelsko zunanje ministrstvo pa je na pogovor že pozvalo ruskega veleposlanika v Izraelu.

Eksplozije v Kijevu, Nato: Ukrajino smo pripravljeni podpirati tudi več let
28. 04. 2022 07.33Ruske sile so po navedbah generalštaba ukrajinske vojske znatno pospešile napade na vzhodu Ukrajine, od koder poročajo o smrtnih žrtvah tudi med civilisti. Ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov je dejal, da so pred ukrajinsko vojsko izjemno težki tedni, in opozoril pred velikim uničenjem v prihajajoči ruski ofenzivi na vzhodu države. Nato je sicer zagotovil, da je pripravljen Ukrajino podpirati tudi več let, nemški parlament pa je z veliko večino podprl skupni predlog vladajoče koalicije in opozicijskih konservativcev o dobavi težkega orožja Ukrajini. Kremelj je medtem dejal, da dobave orožja Ukrajini ogrožajo evropsko varnost. V času obiska prvega moža ZN so medtem v Kijevu odjeknile nove eksplozije.

Vzporednice med Mariupolom in Vukovarjem leta 1991
23. 04. 2022 17.24Medtem ko so oči vsega sveta zadnje tedne uprte v pristaniško mesto na jugu Ukrajine in ga mnogi primerjajo s Stalingradom, hrvaški mediji začenjajo vleči vzporednice z mestom, ki je od slovenske meje oddaljeno le dobrih 300 kilometrov. Tako kot danes Mariupol je pred 30 leti ob začetku vojne v Jugoslaviji kot prvi v ruševinah končal Vukovar. Jeklarna Azovstal in tovarna obutve Borovo, peščica preostalih branilcev, ki jih je po dolgotrajnem obleganju obkrožila precej številčnejša vojska, in obupani (neuslišani) pozivi v prestolnico. Ter bojazen, da bodo tudi zajeti možje nazadnje končali na enak način – v ujetništvu in množični grobnici.

Blinken: Uporabe kemičnega orožja v Mariupolu ni mogoče potrditi
12. 04. 2022 06.45Na družbenih omrežjih so se pojavile navedbe, da naj bi Rusija v Ukrajini uporabila kemično orožje. "V Mariupolu so uporabili neznano snov," je dejala vodja odbora ukrajinskega parlamenta za vključitev Ukrajine v EU Ivana Klimpuš. Žrtve so imele hude dihalne stiske, pri nekaterih se je pojavila odpoved dihanja, je zatrdil nacionalistični bataljon Azov. Ameriški državni sekretar Antony Blinken je nato sporočil, da navedb o uporabi kemičnega orožja v Mariupolu ne more potrditi. Ruski predsednik Putin pa je znova izrazil prepričanje v zmago. Cilji "posebne operacije" bodo doseženi, o tem ni dvoma, je dejal med obiskom vesoljskega izstrelišča Vostočni na skrajnem vzhodu Rusije.

'Zanje je Ukrajina peskovnik za gradnjo fašistične države'
19. 03. 2022 16.42Prisotnost neonacističnih milic, celo v državnih strukturah Ukrajine, ni ruski mit. Je dejstvo, na katerega so leta opozarjali številni zahodni analitiki, človekoljubne organizacije in pred rusko invazijo tudi vsi večji mediji. Njihov obstoj in nezmožnost zajezitve njihovega vpliva na nekatere pomembne odločitve oblasti v Kijevu, sta tako postala priročen izgovor ruskega vožda za invazijo in udejanjanje imperialističnih ambicij. "Neonacisti izrabljajo rusko invazijo za uresničevanje svojih interesov. Vse od časa IS nismo zaznali tako množičnega novačenja," v The Washington Post opozarja strokovnjakinja za terorizem in avtorica Rita Katz. Znano je namreč, da je Ukrajina že več let stičišče številnih ekstremističnih in neonacističnih skupin, ki se v državi borijo že od leta 2014. Nekatere, med njimi bataljon Azov, so postale sestavni del ukrajinskih oboroženih sil.

V Mariupolu brez elektrike, ogrevanja in hrane ujetih še 350.000 ljudi: topijo sneg, da bi dobili vodo
17. 03. 2022 07.35Oblasti v ukrajinskem mestu Mariupol so sporočile, da je iz obleganega mesta pobegnilo približno 30.000 ljudi, vendar ocenjujejo, da jih je v mestu še vedno več kot 350.000. V gledališču, ki so ga v sredo bombardirale ruske sile, je bilo več kot 1000 ljudi, ki so si tam poiskali zatočišče, so sporočile mestne oblasti. Večina ljudi, ki so se zatekli v klet, naj bi napad po navedbah ukrajinskega poslanca preživela. Rusija odgovornost za napad zavrača. Iz zatočišča naj bi počasi že prihajali tisti, ki so tam poiskali zavetje. Število morebitnih poškodovanih oziroma žrtev še ni znano.

Rusi nosečnico, ki je bežala iz uničene porodnišnice, označili za 'plačano igralko'
11. 03. 2022 19.26Po ruskem bombardiranju porodnišnice in otroške bolnišnice v Mariupolu so po svetu zakrožili posnetki in slike grozodejstva. Fotograf je v svoj objektiv ujel visoko nosečo žensko, ki je z okrvavljenim obrazom bežala iz porodnišnice. Rusko veleposlaništvo v Londonu je Ukrajinko nato obtožilo, da je hlinila poškodbe in da je "plačana igralka".

Bombardirani bolnišnica in porodnišnica v Mariupolu: 'To je vojni zločin'
10. 03. 2022 09.03Rusi so v sredo bombardirali porodnišnico in otroško bolnišnico v Mariupolu, posnetki in slike grozodejstva pa so zaokrožili po svetu. Bolnišnica je popolnoma uničena, avtomobili, ki so bili parkirani pred stavbo pa požgani. Ukrajinske oblasti so sporočile, da je bilo v napadu ranjenih najmanj 17 ljudi, trije so umrli – med temi je tudi šestletni otrok. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je bombardiranje označil za "vojni zločin".

Rakete na televizijski stolp v Kijevu, ZDA zapirajo zračni prostor za ruska letala
01. 03. 2022 05.26Za Ukrajinci je šesti dan ruske invazije. V prestolnici Kijev je bil v napadu zadet televizijski stolp. Ruske enote so vstopile v mesto Herson na jugu Ukrajine, nadaljevali so se tudi napadi na Harkov, kjer so nazadnje pristale tudi padalske enote. Ukrajinski uradniki so sporočili, da so med žrtvami v Harkovu, mestu z 1,4 milijona ljudi, tudi civilisti. Napad je bil tam izveden tudi na osrednji trg, kjer se nahaja tudi stavba lokalne vlade. Zvečer je padlo tudi po Žitomirju, kjer ima bazo ukrajinska zračna brigada, od tam prav tako poročajo o civilnih žrtvah. Zaradi napada na Ukrajino se Rusija sooča z naraščajočo mednarodno izolacijo, večurno pogajanje med obema stranema pa ni ustavilo spopadov. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sicer sporočil, da se je pripravljen sestati z Vladimirjem Putinom. Protivojni protesti se medtem kljub številnim aretacijam nadaljujejo tudi v Rusiji, ameriški predsednik Joe Biden pa glede napotitve vojakov v Evropo sicer zagotavlja, da se ne bodo vmešali v spopad v Ukrajini.

Kakšno orožje ima na razpolago Vladimir Vladimirovič Putin?
28. 02. 2022 19.04Putinova odločitev, da dvigne pripravljenost ruskih jedrskih sil, je še povečala zaskrbljenost v mednarodni skupnosti. Strokovnjaki sicer mirijo, da to še ne pomeni, da bo Rusija jedrsko orožje dejansko uporabila, toda v isti sapi opozarjajo na nepredvidljivost Putinovih potez. Pri zaostrovanju napetosti se je ruskemu predsedniku pridružil tudi njegov zaveznik Aleksander Lukašenko. Belorusija je namreč z včerajšnjim referendumom postala država, ki dovoljuje nameščanje jedrskega orožja.

Razkritje Facebookovega črnega seznama: več kot 4000 oseb in organizacij
13. 10. 2021 11.54Ameriški spletna publikacija The Incercept je objavila t. i. Facebookovo črno listo – seznam več kot 4000 nevarnih organizacij, oseb in gibanj. Na njej se nahajajo teroristi, prekupčevalski karteli in gverilske skupine, kot tudi negativne zgodovinske osebnosti in disidenti. Spletna stran navaja, da so na seznamu "praktično vsi, ki veljajo za grožnjo ZDA in njenim zaveznikom".