barake

Zakaj država ne želi postati lastnica partizanske bolnišnice Franja?
02. 03. 2025 07.00Pogled na bolnico Franjo, ta pomemben kulturni spomenik, je po predlanski vodni ujmi, ki jo je pošteno uničila, naravnost žalosten. Kljub temu človek ob pogledu na uničene barake ne more mimo začudenja in občudovanja, kaj so nekoč znali in zmogli. Kako so v vojnih časih uspeli na tako zahtevnem terenu postaviti bolnišnico, v kateri so zdravili številne ranjence? Obnova bolnišnice je po besedah ministrice za kulturo Aste Vrečko moralna obveza države in ob načrtih za obnovo so se predstavniki kulturnega ministrstva in občine strinjali, da bi bil smiseln prenos lastništva spomenika na državo. Zakaj si je torej država premislila? Kdo bo lastnik Franje?

Kaj se obeta Franji?
01. 11. 2024 19.58Država je zagotovila dobrih sedem milijonov evrov za obnovo Bolnišnice Franja, ki se je za obiskovalce zaprla pred dobrim letom dni. Lanskega julija jo je prizadela povodenj in nato še vetrolom, ki sta polomila številna drevesa, poškodovala dostopno pot in barake. Z vsakim dodatnim deževnim dnem, ko velika obnovitvena dela še ne potekajo, pa škoda samo narašča. Kakšne so ocene in ali se slovenskemu spomeniku humanosti po državni finančni injekciji res obetajo boljši, varnejši časi?

Po zasilni poti do Franje: zadrževanje v soteski je še vedno nevarno
21. 06. 2024 19.35Skoraj leto dni po uničujoči ujmi, ki je močno poškodovala Partizansko bolnico Franja, se sanacija še ni začela. Zadrževanje v soteski je še naprej nevarno, barake so še vedno polne mulja, na varno so odpeljali le najdragocenejše predmete. V podporo Franji, ki bi lahko bila po najbolj optimističnih napovedih znova odprta prihodnje leto, v Cerknem pripravljajo dobrodelni koncert.

Se vse črnograditelje preganja enako?
15. 05. 2024 06.23Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

Naselju nad Kamnikom grozi velika skala
08. 08. 2023 15.23Naselje Krivčevo se nahaja v kamniški občini in je eno izmed najbolj prizadetih. Gradbeni stroji že peti dan vzpostavljajo zasilno pot skozi naselje, po kateri bi se lahko prebili do vseh hiš, a so aktivnosti v soteski potoka Volovljek morali zaradi ogromne skale, ki se je ustavila v strugi nad naseljem, ustaviti. Preučujejo tudi možnost, da bi jo razstrelili.

Franja po neurju zaprta za obiskovalce, obnova naj bi trajala več let
17. 07. 2023 17.17Neurje je razdejalo tudi partizansko bolnico Franjo. Poškodovani so vsi objekti, tri barake pa so popolnoma porušene. Pot do bolnice je nevarna, zato so vrata za obiskovalce zaprli. Turistična sezona je zanje končana, za obnovo tega kulturnega spomenika pa bodo potrebovali najmanj dve leti.

Hudo neurje prizadelo Cerkno in Franjo: 'Bilo je petkrat huje kot leta 2007'
14. 07. 2023 08.39Silovito neurje je v četrtek zajelo Cerkno, kjer se je zaradi obilnih padavin oglasila sirena za splošno nevarnost, ceste pa so se spremenile v reke. Močno poškodovana je bolnica Franja, kjer je deroča voda v celoti uničila tri barake, še tri pa poškodovala. Turistična znamenitost je bila nazadnje prizadeta leta 2007, ko je neurje uničilo večino barak, sanacija pa je nato trajala tri leta. Župan Cerknega sicer ocenjuje, da je bila četrtkova količina padavin petkrat večja kot leta 2007.

Kajuhova vrstnica, ki pri 100 letih še vedno brezhibno recitira njegove pesmi
07. 02. 2023 12.35Nada Tarman je ena poslednjih živih vezi s časom, v katerem je živel Karel Destovnik - Kajuh. S pesnikom in narodnim herojem si deli letnico rojstva 1922. Je ena prvih recitatork Kajuha.

Sindikat upokojencev Slovenije za višjo izredno uskladitev pokojnin
05. 02. 2023 19.36Slovenijo je zajel val zahtev za višje pokojnine. Protestniki pred Državnim zborom so zahtevali 20-odstotni dvig za pokojnine nižje od tisoč evrov. Zveza društev upokojencev zahteva triodstotno izredno uskladitev zaradi vse dražjih osnovnih življenjskih potrebščin. V Sindikatu upokojencev so prepričani, da je to premalo.

'Bili so mojstri takšnega mučenja, da si smrt občutil, preden si jo doživel'
29. 01. 2023 07.58Kraj razčlovečenja, zloma civilizacije, "mrtvih in črvov", pekel. Vse to so bila nacistična koncentracijska taborišča. Medtem ko je iz enih pot vodila le skozi dimnik, je v drugih "osvobajalo" (morilo) delo. A človek išče izhod iz še tako brezizhodne situacije. Eni so upali, drugi so se vdali v usodo, tretji so edino rešitev videli v poskusu bega. Teh slednjih je bilo malo, v svojih poskusih so bili večinoma neuspešni. Toda – kdo so bili, kaj jih je gnalo?

'Potem so otroški glasovi počasi utihnili, spoznali so, da ne bo nikogar'
27. 01. 2023 13.38"Najhuje je bilo ponoči. Otroci so jokali, vpili so, ker so bili lačni, ker jih je zeblo, ker so pogrešali svoje matere. Ampak potem so otroški glasovi počasi potihnili, spoznali so, da ne bo nikogar." Tako se obdobja v koncentracijskem taborišču Auschwitz spominja Zdzislawa Wlodarczy. Ko so njeno družino odpeljali v taborišče, je bila stara 11 let.

Junaki na Krasu: domačini neizmerno hvaležni gasilcem, gasilci pa njim
25. 07. 2022 20.02Te dni gledamo na Krasu dve vrsti junakov. Najprej gasilce, ki so se dneve in noči borili s požarom, kot ga v Sloveniji še ni bilo. Najtežje je bilo prav kraškim ekipam, ki so branile svoje in domove sorodnikov, prijateljev. In nato domačine, ki so se kljub strahu, da bo ogenj pogoltnil vse, kar imajo, še bolj povezali in gasilce oskrbovali s hladno pijačo in prigrizki. Neizmerno hvaležnost gasilskim konvojem so izkazovali s ploskanjem, v skoraj vsaki vasi so izobesili napise z zahvalami. Zato ne čudi, da so družbena omrežja preplavile zgodbe izčrpanih gasilcev, pa tudi fotografije neverjetne srčnosti domačinov, ki jih je globoko ganila.

77 let kasneje na kraju trpljenja: 'Vse upanje pustite zunaj'
08. 05. 2022 07.13Ko po približno petih urah vožnje prispemo v avstrijski Mauthausen, je nebo sivo, dežuje. Primerna kulisa za sivo obzidje, nad katerim se dvigajo nekdanji stražni stolpi. Smo namreč na območju nekdanjega koncentracijskega taborišča. Z nami je Dušan Stefančič. Prvič je sem prišel pred več kot 77 leti in bil je med tistimi, ki so tudi odšli. Pa ne (zgolj) zaradi sreče. Predvsem zato, ker je verjel, da se njegovo življenje tukaj ne bo končalo, poudari.

Zlati potni listi in vize: rdeča preproga za bogataše, ki si v Evropi kupujejo državljanstvo
10. 03. 2022 06.00Zakaj bi morala Evropska unija odpraviti t. i. zlate potne liste in vize? Ker bogatim omogočajo pridobitev evropskega državljanstva v zameno za naložbe, so jasni v Evropskem parlamentu. Do leta 2025 nameravajo ukiniti tovrstne sheme, ki najbogatejšim omogočajo neoviran vstop v Unijo, s tem pa vrata na široko odpirajo tudi številnim nevarnostim, kot sta korupcija in pranje denarja. "Poskrbeti želimo za tako strogo regulacijo, da bodo te sheme privabile le resnične investitorje," poudarja Sophie in 't Velt. Poslanci so z veliko večino podprli njeno poročilo o prepovedi zlatih potnih listov in regulaciji zlatih viz.

Pojavila se je jelka, skupina golih in sestradanih pa je zapela Sveto noč
25. 12. 2021 09.48Danes 94-letni Dušan Stefančič pravi, da je v svojem dolgem življenju božične in novoletne praznike doživel na najrazličnejše načine. A ni jih praznikov, ki bi se tako zapisali v njegov spomin, kot so se prazniki leta 1944. To je bilo leto, ko je kot najstnik praznike preživel daleč od družine in prijateljev, v krutem okolju koncentracijskega taborišča Gusen.

V baraki, ki je zagorela, policisti našli truplo moškega
29. 07. 2021 19.37Identiteta umrlega še ni potrjena, prav tako še ni znan vzrok smrti. Policija okoliščine dogodka še preiskuje.

Moškega iz kolibe sredi ničesar rešili po tednu dni napadov medveda
23. 07. 2021 14.47O grozljivi zgodbi s srečnim koncem poročajo z Aljaske. Si predstavljate, da ste v kolibi sredi ničesar, ko vas nenadoma napade grizli? Čeprav vam začasno uspe ubežati napadu, se grizli do vas skuša prebiti ves teden. Nesrečnež, ki je obtičal v kontejnerju, je na streho napisal SOS, nato pa so ga končno opazili člani ameriške obalne straže in ga rešili.

10 let Trainstation SubArta: Stičišče subkultur, lokalno in širše
07. 07. 2021 08.00Trainstation Subart, prej poznan kot Trainstation Squat, je nastal na pogorišču Izbruhovega kulturnega bazena. S soborci ga vodi Darči Kruševac, nedavno pa so obeležili desetletnico obstoja. Pripravili so poseben program dogodkov, zato je prav, da si njihovo zgodbo ogledamo nekoliko pobliže.

V Sežani pogorela baraka, v kateri je spal 61-letnik: 'Ni se sploh zavedal, da gori'
06. 04. 2021 15.21V ponedeljek malo pred 10. uro zvečer je v Sežani izbruhnil požar v bližini lesene barake, v kateri je prebival 61-letnik. K sreči so ogenj še pravočasno opazili stanovalci bližnjega bloka. "Sin je skozi okno videl, da gori. Takoj smo poklicali gasilce in stekli na kraj," nam pripoveduje Dejan Makivić, ki je brez obotavljanja vstopil v objekt in iz njega potegnil spečega soseda, ki se menda sploh ni zavedal, da je okoli njega vse v plamenih. Ko so prispeli gasilci, se ni več dalo kaj dosti storiti, hiška je pogorela v celoti, pripoveduje Sežančan.

76 let po osvoboditvi iz pekla: Ne razočarajte nas
27. 01. 2021 17.28Svet se danes spominja holokavsta, enega najmračnejših obdobij v zgodovini človeštva. Prireditev, ki jo ob tem vsako leto pripravijo v Auschwitzu, je letos namesto v "tovarni smrti" potekala v virtualnem prostoru. Tudi letos pa so preživeli svet opomnili – nikoli več!

Severozahod ZDA v primežu snežnega neurja, tudi do pol metra snega
17. 12. 2020 08.34Severozahodni del ZDA je zajelo snežno neurje. Veter piha s hitrostjo do 80 kilometrov na uro. Prizadetih je najmanj 70 milijonov ljudi v 14 državah od Kolorada do države Maine. V nekaterih delih je zapadlo več snega kot v celem zimskem obdobju lani. Vrstijo se prometne nesreče. V verižnem trčenju najmanj 30 vozil sta dve osebi umrli.

Na Obali odpravljajo posledice neurja, poškodovanih več objektov
04. 08. 2020 06.14Za prebivalci 25 slovenskih občin je dolga noč, v kateri so odpravljali posledice hudega neurja. Najhuje so jo odnesli na Obali. V neurju po državi je bilo podrtih več dreves, poškodovana so bila ostrešja objektov ter druga infrastruktura. Sprožila sta se tudi dva zemeljska plazova, udari strel so povzročili požare, meteorne vode pa so ogrožale objekte in zalivale cestišča. Nevihtno vreme pa se nadaljuje.

Nekdanjemu vojaškemu pilotu izpolnili željo: želel je še enkrat obiskati Franjo
18. 07. 2020 19.48Zaradi epidemije večina slovenskih muzejev beleži manjši obisk kot pretekla leta. Tako je tudi v partizanski bolnišnici Franja, kjer pa opažajo veliko več slovenskih gostov. Razveselili pa so se prav posebnega gosta, ki so ga kot prvega v zgodovini muzeja med barake prinesli s pomočjo nosil in gorskih reševalcev. 89-letni Albin Pibernik je po vseh vojnih grozotah, ki jih je preživel, želel še enkrat obiskati ta spomenik humanosti.

'Vidite pepel? To so vaše mame, očetje, bratje, sestre! Bi radi bili naslednji?!’
27. 01. 2020 04.30"Naša baraka je bila blizu ognja, na katerega so metali otroke. Žive! Si predstavljate? Celo noč smo gledali plamene in poslušali vpitje. Zaradi teh spominov pogosto ne spim. Veste, življenje gre naprej, zelo enostavno je pozabiti. Ampak tega ne morem dopustiti. Nacisti so poklali naše bližnje. In če svet pozabi, so umrli zaman. Bil sem iz sedemčlanske družine. Konec vojne sva dočakala samo jaz in sestra."

'Angolska princesa' zgradila milijardni imperij z izkoriščanjem države
20. 01. 2020 09.20Hčerka dolgoletnega angolskega predsednika, Isabel dos Santos, velja za najbogatejšo Afričanko, ki pa se je znašla sredi korupcijskega škandala. Dokumenti, ki so prišli v javnost, razkrivajo zgodbo 'angolske princese', kot je znana v domovini, ki je zgradila dve milijardi vreden imperij s korupcijskimi posli, izkoriščanjem svojega položaja in države.

V Prači je od 600 ostalo le še 60 psov, ti pa zdaj ne morejo ven
15. 01. 2020 07.00V zloglasnem Azilu smrti, kamor so trpali pse s sarajevskih ulic, je bilo 600 psov, zdaj jih je desetkrat manj. "Nekaterim smo našli domove, ostale so pobili," je jasna aktivistka iz Sarajeva. Odkar se je zamenjal lastnik, so se razmere izboljšale, obljubljajo celo novo zavetišče. Sprejem in oddaja psov sta ustavljena, 62 nesrečnih duš pa je ujetih notri. Še vedno so na hladnem betonu, brez veterinarja, voda v posodah pa zaradi nizkih temperatur sproti zmrzuje.

'Sovražnik posluša': da delajo v skrivnih podzemnih rovih, niso vedeli niti njihovi najbližji
01. 12. 2019 07.00Na mariborskem Teznu – oziroma bolje rečeno pod njim – je eden največjih prepletov podzemnih predorov v Sloveniji. Pravo mrežo temnih in vlažnih hodnikov je med drugo svetovno vojno pod površjem (poznejšega) Tama zgradila nemška vojska. Pravzaprav so se v njih potili in trpeli vojni ujetniki, prisilni delavci in Mariborčani, medtem ko je tretji rajh pozorno spremljal vsak njihov gib. Labirint je sprva služil kot zaklonišče – za ljudi in stroje – pred bombnimi napadi zaveznikov, pozneje pa je postal prava podzemna tovarna, o kateri je bilo treba molčati ali še bolje – skrivnost odnesti kar s seboj v grob.

Na freski upodobljen boj dveh gladiatorjev
13. 10. 2019 15.25V Pompejih so arheologi naleteli na novo neverjetno odkritje – fresko, ki prikazuje boj gladiatorjev. Prizor v zlatih, rdečih in modrih odtenkih prikazuje prvega gladiatorja, odetega v oklep in z mečem v roki, kako zmagoslavno stoji nad poražencem.

Najmočnejše deževje v zadnjem desetletju povzročilo kaos v 20-milijonskem mestu
02. 07. 2019 10.49Najmanj 32 ljudi je umrlo v indijski finančni prestolnici Mumbai in njeni okolici zaradi že dva dni neprekinjenega monsunskega deževja. Zaradi obilnih padavin je 20-milijonska metropola obstala, saj je zaradi poplav v mestu in njegovi okolici cestni, železniški in letalski promet skoraj povsem ustavljen.

'Zdaj pa poglejte še drugi dimnik. Tam gorijo vaši svojci'
27. 01. 2019 15.13"Tri dni in tri noči smo potovali z vlakom. Nikoli niso odprli vrat, da bi preverili, če je morda kdo umrl. Moj dedek je umrl, medtem ko je stal na vlaku. Niti na tla ga niso položili," tako se Cipora Feivlovich spominja prihoda na kraj groze – v Auschwitz.