banovec

'Narejeno v Sloveniji': zadnji 'borec' nekoč velike industrije
08. 04. 2025 20.51Labod, Mura, Rašica, Polzela, Jutranjka. To je le peterica tekstilnih velikanov, katerih vsaj en kos obleke je zagotovo imel ali pa še ima vsak od nas ali naših staršev in starih staršev doma. Tovarne so zaprle vrata ali pa se je proizvodnja zaradi cenejše delovne sile preselila v tujino. In kaj je sploh še narejenega v Sloveniji? Je tekstilna industrija pri nas popolnoma zamrla? Eno redkih podjetij, ki še oblikuje in šiva svoje izdelke doma, je metliški Komet, ki ga je sicer leta 2011 čakala podobna usoda kot druge tekstilne tovarne, a je ena od zaposlenih verjela v zgodbo in jo z belokranjsko trmo peljala naprej. Tako podjetje z več kot 60-letno zgodovino še danes šiva perilo z oznako "Made in Slovenia".

Je s 23.000 pojočimi grli Slovenija dobila novo rekordno prizorišče?
01. 09. 2024 19.52Od daleč je bilo videti, kot da gre za gasilsko veselico na steroidih. Ogromen travnik z belimi šotori, lesenimi klopmi in vonju po pečenem mesu. A na treh hektarjih površine se je skrivalo precej več kot to - glasbeni večer za slovensko zgodovino. Na odru je bil ustvarjalec, ki je v 30 letih doživel vse od čaščenja do šikaniranja, pod njim pa več kot 23.000-glava množica, ki se je prišla poklonit njegovi 30 let trajajoči karieri. Magnifico sinoči ni prišel v Tivoli, je pa Sloveniji dal novo koncertno prizorišče ogromnih razsežnosti.

Pitna voda za vse: za kakšno ceno?
02. 09. 2024 06.00Pitna voda za vse – to je cilj novega predloga zakona, ki si ga je zamislilo ministrstvo za naravne vire in prostor. Uvedli bi dovoz vode tam, kjer nimajo javnega vodovoda ali lastne oskrbe. S predlogom pa naj bi se lotili tudi nadgradnje javnih služb na področju oskrbe s pitno vodo in odvajanja ter čiščenja. A predlog ne prinaša dejanske nadgradnje, opozarjajo na komunalni zbornici, ampak celo poslabšanje delovanja sistema oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode. V javno razpravo je bil predlog dan sredi avgusta, ko je bilo na dopustu največ ljudi. Bistvena pomanjkljivost: ministrstvo denarja še ni zagotovilo. Komu se tako mudi, koliko višje položnice bi lahko plačevali potrošniki, če bo tak predlog zakona sprejet?

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?
17. 07. 2024 06.00Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

'Glavni razlog za pripombe ni bil Magnifico, ampak to, da je moj prijatelj'
02. 07. 2024 14.46Ljubljanski župan Zoran Janković je o razpravi opozicijskih svetnikov na ponedeljkovi seji mestnega sveta o omejitvi prireditev v Tivoliju in na Rožniku dejal, da glavni razlog za pripombe ni bil Magnifico, ampak dejstvo, da je županov prijatelj. "Moja zgodba je zelo preprosta. Magnifico je dobil isto možnost, kot so jo imeli drugi," je poudaril.

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah
13. 05. 2024 06.00Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

Kje končajo milijoni za vzdrževanje vodotokov?
06. 03. 2024 06.00Država je skrb za vodotoke prepustila zasebnikom. Osem območij je razdeljenih med pet koncesionarjev – Hidrotehnik, Nivo Eko, Drava VGP, Pomgrad-VGP in VGP Novo mesto. Je koncesionarski sistem zastarel? Je nadzor okrnjen?

'Občinske strukture so izsilile gradnjo na poplavnih območjih'
05. 03. 2024 06.0030 let je država vodotoke postavljala na stranski tir, gradili smo na poplavno ogroženih območjih in rekam – tudi zaradi zasebnih interesov – jemali prostor. Ob tem pa ignorirali opozorila strokovnjakov. Kljub pogostim katastrofalnim poplavam se država v preteklosti ni dovolj zganila. Bomo tokrat ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Časa zmanjkuje, opozarjajo strokovnjaki, zaradi podnebnih sprememb so pred vrati še hujše katastrofe.

Sanacija vodotokov: Strah, da se bo dogodek pozabil
04. 03. 2024 06.00Država oziroma ministrstvo za naravne vire ima pred seboj hud izziv. Lotiti se mora prenove zastarelega sistema in hkrati sanirati 1,3 milijarde evrov škode na vodotokih. Po interventnih delih namreč sledi naslednja faza, to so sanacijska dela oz. povrnitev vodne infrastrukture v prvotno stanje pred poplavami. Koliko časa bo program skrit javnosti? Za zaprtimi vrati so ga videli župani. Kakšni so načrti?

Vodotoki: 'Smo država brez nadzora'
02. 03. 2024 12.44Avgustovske poplave so povzročile več kot milijardno škodo na vodotokih. Zakaj stroka pravi, da bi lahko bila škoda manjša? Ekipa 24UR Inšpektor se je odpravila na prizadeta območja ob Savinji in Muri ter preverila, kako potekajo interventni ukrepi na vodotokih. Govorili so z domačini, 'lokalci', stroko, izvajalci in odgovornimi. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno? Poplave so razgalile dejstvo: 30 let smo zanemarjali vodotoke. Bomo ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Odgovori v Inšpektorju.

Po avgustovskih poplavah: smo bagre prehitro spustili v reke?
01. 03. 2024 06.00Skoraj 10 milijard evrov škode zaradi avgustovskih naravnih nesreč za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje. Uničene hiše, tovarne, ceste in mostovi. In težko pričakovani izredni ukrepi. Od avgusta lani je bilo zaključenih več kot 1000 delovišč, v teku jih je še 200. Predvidoma bodo dela končali do konca letošnjega marca, na težje dostopnih predelih pa do junija. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno?

Kaj imata skupnega Slovenska planinska pot in Vlado Kreslin?
23. 12. 2023 16.37Kaj imajo skupnega Slovenska planinska pot, prvi vzpon na Everest, predsednik Planinske zveze Slovenije, Rdeča kapica, Vlado Kreslin in Cockta? Legendarno letnico 1953. Celotno pot je prehodilo 11.000 planincev. Slovenska planinska pot, najbolj priljubljena vezna pot v Sloveniji ter ena najstarejših v Evropi in na svetu, je označena s številko ena ob rdeče-beli Knafelčevi markaciji.

Zakaj vse več Slovencev živi na poplavnih območjih?
19. 10. 2023 06.00V avgustovskih poplavah, ki so pod vodo spravile 17.203 kvadratnih kilometrov Slovenije, je bilo zalitih 16.230 stanovanjskih stavb, še 756 jih je bilo zasutih s plazi. Poplavljena so bila tudi območja, ki prej niso veljala za poplavno ogrožena oz. se prebivalci niso zavedali, da so poplavna. Pogosto gre za idilična območja ob vodotokih, kjer je ob običajnih razmerah zelo prijetno, a ko pride do poplav – sploh hudourniških – lahko ljudem odnese vse, opozarja geograf Tajan Trobec. A na poplavnih območjih živi več kot 190.000 ljudi oz. več kot devet odstotkov populacije. Poleg tega je na teh območjih postavljenih 92.670 objektov. Kako je mogoče, da na poplavnih območjih živi vse več ljudi?

14-članski svet za obnovo po poplavah bo vodil Pipenbaher
24. 08. 2023 19.17Vlada je imenovala člane novoustanovljenega sveta za obnovo po poplavah, ki so v začetku meseca prizadele dele države. Za predsednika 14-članskega strokovnega sveta so postavili priznanega gradbenega inženirja Marjana Pipenbaherja.

Prvič se je sestal svet za vode: v iskanju začasnih in dolgoročnih rešitev
21. 08. 2023 13.48Pri oblikovanju ukrepov za boljšo poplavno varnost bo sodeloval tudi svet za vode, ki se je prvič sestal na ministrstvu za naravne vire in prostor. "Najprej je treba iskati začasne, potem pa dolgoročne rešitve, da bomo imeli v končni fazi večjo poplavno varnost, kot jo imamo danes," je po srečanju poudaril hidrolog Rok Fazarinc.

Strokovnjak za vode: Pred tem smo živeli v neki iluziji, da smo na varnem
19. 08. 2023 19.58Poplave, ki so pred dvema tednoma pustošile po Sloveniji, niso bile presenečenje. Kot pravi direktor Inštituta za vodarstvo, so vedeli, da bo enkrat prišlo do tega, a nihče ni mogel predvideti, kdaj. Po zavedanju, da živimo na poplavnem območju, bodo kljub vzpostavljanju osnovne pretočnosti poplavljenih rek potrebne mnoge analize. Strokovnjak opozarja tudi na dolgoročno sanacijo, ki bo delo ne ene, ampak več generacij.

Semiška županja: Opraviči naj se vlada. Lokalno gibanje svetnikom očita diskreditacijo
22. 11. 2021 13.57Potem ko je konec tedna peterica občinskih svetnikov iz Semiča zahtevala, da se županja Polona Kambič opraviči in prevzame odgovornost za pozive k opuščanju ukrepov proti covidu-19, zdaj županja v odgovoru pravi, da pismo razume kot "osebno žaljivo". Peterici svetnikov pa so svoje misli namenili tudi v Gibanju za svobodno in zdravo življenje Bele krajine, kjer menijo, da zahteva po opravičilu "pomeni diskreditacijo osebne integritete" županje.

Pet občinskih svetnikov zahteva odgovornost županje, ki je pozivala k opuščanju ukrepov
20. 11. 2021 12.19Potem ko je županja Semiča Polona Kambič pozivala k opuščanju ukrepov proti covidu-19, je pet svetnikov spisalo poziv, v katerem so obsodili njene izjave in zahtevali opravičilo. "Zelo pomembno je, da vsi zavestno ravnamo tako, da preprečimo širjenje virusa, da se zavedamo težke zdravstvene situacije in spoštujemo ukrepe, ki so nujni za zajezitev virusa," so še zapisali.

'V praksi obstajata dve najemni pogodbi: ena za državo, druga pa predstavlja dejansko ceno'
07. 11. 2019 17.57Letošnji posvet Poslovanje z nepremičninami, ki ga v Portorožu organizira GZS, se posebej posveča osnutku stanovanjskega zakona in cilju zagotovitve dodatnih 10.000 najemnih stanovanj. Na račun besedila so letele kritike, da vsebuje cilje, ki ne morejo biti predmet sistemskega zakona, hkrati pa ni orodij za njihovo realizacijo.

Najslabše plačani bi za dva plačna razreda višje plače, upokojenci pa višje pokojnine
08. 12. 2016 17.34Predsedniki sindikatov socialnovarstvenih zavodov za zdravstvene delavce, sodelavce in skupino J zahtevajo napredovanje za dva plačna razreda in upoštevanje kadrovskih normativov za ostale zaposlene v domovih. Zveza društev upokojencev najnižjo pokojnino za 40 let dela v višini nekaj manj kot 450 evrov pa ocenjuje za sramotno nizko.

Židan: Dovolj je cincanja glede demografskega sklada
19. 11. 2016 15.37Koalicijska SD opozarja, da je treba za nemoteno izplačevanje pokojnin po letu 2030 nujno zagotoviti ustrezna sredstva. V ta namen je treba ustanoviti demografski rezervni sklad, ki ga predvideva koalicijska pogodba, so pozvali. Dovolj je cincanja, je po sprejetju deklaracije o skladu dejal Židan.

Letošnja indeksacija bo znižala vrednosti 760.000 nepremičninam
19. 02. 2015 08.19Geodetska uprava predlaga, da generalnega vrednotenja nepremičnin na vsake štiri leta ne bi bilo več, namesto tega pa bi imeli izračun vrednosti vseh nepremičnin na vsaki dve leti, in sicer na podlagi izboljšanih metodologij.

VIDEO: Slovenke zaostale za pričakovanji, a pokazale borben obraz
12. 07. 2014 13.25Slovenske golfistke so na evropskem ekipnem prvenstvu na Smledniku zaostale za pričakovanji. Varovanke Uroša Gregoriča so namreč merile na skupino B (mesta od 9 – 16), za nekaj udarcev zaostale za načrtovanim, ob koncu pa osvojile 17. mesto.

Za konec dvoboj s Slovakinjami
12. 07. 2014 08.00Slovenska ženska golfska reprezentanca se za končno 17. mesto na Evropskem ekipnem amaterskem prvenstvu meri s Slovakinjami. V velikem finalu se bodo za naslov evropskih prvakinj udarile Francozinje in Finke.

Pogačarjeva blizu najboljšim, Slovenke trenutno 15.
09. 07. 2014 10.49Slovenske golfistke ob izdatni pomoči Katje Pogačar (-2) po prvem tekmovalnem dnevu Evropskega ekipnega amaterskega prvenstva držijo 15. mesto. Pričakovano so na vrhu Angležinje.

Na Dinersu se začenja Evropsko ekipno amatersko prvenstvo
07. 07. 2014 15.41Med 8. in 12. julijem bo golf igrišče Diners Ljubljana prizorišče Evropskega ekipnega amaterskega prvenstva za ženske. Na tekmovanju, ki se odvija pod okriljem Evropske golf zveze bodo slovenske barve zastopale Katja Pogačar, Nastja Banovec, Ema Grilc, Ana Belac, Lara Ječnik in Taša Torbica.

Predvidoma nižja davčna osnova za stanovanjske nepremičnine in davčno posojilo
16. 10. 2013 09.58Davčna osnova za stanovanjske nepremičnine naj bi bila 80 ali 85 odstotkov ocenjene vrednosti. Med novostmi naj bi bilo tudi t. i. davčno posojilo za fizične osebe, ki ne bi bile sposobne plačati davka.

Slovenski plesalci znova uspešni
15. 05. 2013 06.30Pretekli konec tedna se je v Novem mestu sklenilo tridnevno državno prvenstvo v modernih tekmovalnih plesih, ki si je vse dni, in zlasti ob koncu, zaslužilo številne superlative. Kdo vse je navdušil občinstvo?

Pogačarjeva bo letos strah in trepet tekmic
10. 03. 2013 20.58Najboljša slovenska golfska amaterka lanske sezone Katja Pogačar je na uvodnem turnirju novega tekmovalnega leta, na Mednarodnem prvenstvu Italije, osvojila izjemno drugo mesto.

VIDEO: Realistični, a vedno mistični 2B
26. 02. 2013 06.30Skupina 2B, ki jo sestavljajo bratje Mihelič: Primož, Jernej in Gašper, poleg njih pa še Primož Hudoklin in Luka Pate, predstavlja videospot za skladbo Tvoja sreča.