bančni izbrisi

Bančni razlaščenci bi lahko terjali sredstva od državnega sklada
10. 03. 2023 15.04Razlaščeni vlagatelji v bančni sanaciji bi po predlogu skupine pravnih strokovnjakov tožbe vložili zoper sklad, ki bi ga ustanovila država. Sodišče, pristojnost katerega bi predlagalo vrhovno sodišče, bi pravde lahko združilo. Če bi odločilo, da so utemeljene, bi višino odškodnine izračunale upravne enote, predlaga skupina.

Tožniki o odločitvi ESČP: velika zaušnica Sloveniji kot pravni državi
14. 09. 2021 13.18Razsodba Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) je velika zaušnica Sloveniji kot pravni državi, je ocenil odvetnik ene od tožnic v primeru razlaščenih vlagateljev v podrejene obveznice in delnice bank v Sloveniji Miha Kunič. Da je takšno odločitev pričakoval, je dejal odvetnik Aleš Kaluža.

Pritožniki po bančnih izbrisih niso imeli možnosti učinkovitega pravnega sredstva
14. 09. 2021 11.14V primeru razlaščenih vlagateljev v podrejene obveznice in delnice bank v Sloveniji je prišlo do kršitve 1. člena dodatnega protokola h konvenciji o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ugotavlja ESČP. Vlagatelji niso imeli na voljo učinkovitega pravnega sredstva, s katerim bi lahko izpodbijali izredne ukrepe Banke Slovenije.

Banka Slovenije vložila zahtevo za oceno ustavnosti zakona
10. 01. 2020 11.54Banka Slovenije je vložila zahtevo za oceno ustavnosti zakona o postopku sodnega in izvensodnega varstva imetnikov kvalificiranih obveznosti bank. "Kot smo že večkrat izpostavili, zakon namreč krši temeljna načela delovanja centralne banke," so prepričani. Po njihovem je zakon sporen predvsem z vidika monetarnega financiranja in finančne neodvisnosti centralne banke.

Banka Slovenije objavila z bančnimi izbrisi povezane dokumente
07. 01. 2020 11.52Banka Slovenije je na svoji spletni strani objavila dokumentacijo, kot ji nalaga sredi decembra uveljavljeni zakon o postopku sodnega in zunajsodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti bank. Ob tem pa ni opustila načrtov, da bo vložila predlog za presojo njegove ustavnosti.

Vlagatelj bo lahko dobil povrnjenih do 80 % vrednosti podrejenih obveznic
19. 12. 2019 09.55Nekdanji imetniki podrejenih obveznic NLB in Nove KBM ter nekdanjih Abanke Vipa, Banke Celje, Probanke in Factor banke, katerih vrednost je bila ob sanaciji bank izničena, bodo lahko na Banko Slovenije vložili zahtevek za pavšalno nadomestilo. S tem pa se bodo odpovedali pravici, da bi do odškodnine lahko prišli po sodni poti.