balkanski bojevniki

KOMENTAR: Balkanski bojevniki in naši otroci?
29. 11. 2022 12.17Naključje je hotelo, da bi ravno danes moralo steči že tretje sojenje v zadevi Balkanski bojevnik, ki je bila ena od največjih policijskih ulovov, kar se trgovine z mamili tiče – domnevne, seveda. In četudi so nekateri že prestajali zaporne kazni, je v njihove celice poseglo Vrhovno sodišče in zadevo razveljavilo. Sojenje spet ni steklo zaradi odsotnosti treh obtoženih in enega zagovornika, zato se mnogi sprašujejo, ali bo zgodba sploh dobila sodni epilog, če vemo, da primer zastara v manj kot enem letu, natančneje 26. novembra 2023?

Bo kmalu na prostosti tudi Darko Šarić, šef mednarodne kriminalne združbe?
27. 11. 2021 07.00Dragan Tošić je bil domnevni vodja slovenskega dela mednarodne kriminalne združbe, ki jo je organiziral Darko Šarić. Sojenje Šariću na beograjskih sodiščih se vleče že 10 let. Zaradi trgovanja s kokainom je bil obsojen na 15 let zapora, a je sodbo zaradi proceduralne napake vrhovno sodišče junija razveljavilo in primer znova vrnilo v odločanje. Konec novembra naj bi se postopek na beograjskem sodišču zaključil, a pričakovati je, da mu bodo kazen znižali. Bo torej tudi on kmalu odkorakal na prostost?

Balkanski bojevniki: kokain, aretacije in večletni sodni proces
26. 11. 2021 21.49Dragana Tošića, ki naj bi vodil slovenski del narkokartela t. i. kokainskega kralja Darka Šarića in njegove sodelavce so organi pregona prijeli leta 2010. V večletnem sodnem procesu je prišlo do več preobratov, saj so bili leta 2012 nekateri v zadevi Balkanski bojevnik oproščeni, nato se je sojenje zoper njih ponovilo. Leta 2018 je okrožno sodišče v Ljubljani najvišje zaporne kazni izreklo prvoobtoženemu Draganu Tošiću in soobtoženima Draganu Beljkašu ter Jakobu Remškarju. Julija 2019 pa je kazen nekaterim znižala, tudi Tošiću. Višji sodniki so mu namesto 16 let in pol prisodili 15 let zapora. Sedaj pa je Vrhovno sodišče razveljavilo sodbo v zadevi Balkanski bojevnik in zadevo vrnilo sodišču prve stopnje v novo sojenje in prekinilo prestajanje zaporne kazni za obsojence v tej zadevi, med drugim za prvoobtoženega Tošića.

Kdo so osumljeni v kriminalni združbi, kot je pri nas še ni bilo?
01. 02. 2020 18.20Ljubljanski preiskovalni sodnik je odredil pripor zoper 17 osumljencev sodelovanja v kriminalni združbi. Vodja tolpe naj bi bil Slovenec Aleš Zupančič, ki naj bi trgovanje z drogo vodil kar med prestajanjem zaporne kazni. Med osumljenci pa sta tudi Marko Kos, vpleten v umor, in Klemen Kadivec, vpleten v pretepanje dveh moških v Ankaranu; enega od njiju so našli umorjenega. Šli smo po sledi zgodbe.

Nekdanjemu policistu zaradi neprimernih razmer v priporu 4500 evrov odškodnine
03. 08. 2018 10.36Ljubljansko okrožno sodišče je nekdanjemu kranjskemu prometnemu policistu Igorju Bavdku, ki na Dobu prestaja 14 let in pol zaporne kazni zaradi uboja Litijana leta 2011, prisodilo 4500 evrov z obrestmi zaradi neprimernih razmer v ljubljanskem priporu. Sodba še ni pravnomočna.

Odmevnejši sodni procesi, ki so polnili strani črne kronike leta 2016
21. 12. 2016 06.30Leta 2016 smo doživeli družinske umore, streljanje v izolski bolnišnici, strani črne kronike pa so znova polnila poročanja o odmevnih sodnih primerih, kot sta ponovljeni sojenji Igorju Bavčarju in Matevžu Zajcu, ki je vrgel bombo na dvorišče upokojene tožilke. Na zatožni klopi se je znašel zdravnik Ivan Radan, po dveh letih pa je na prostost odkorakal Milko Novič.

Balkanski bojevnik: tožilstvo mora del obtožnice dopolniti, zato obravnava prekinjena
04. 04. 2016 06.43Po skoraj šestih letih od spektakularne policijske akcije, v kateri so razbili domnevno eno največjih mamilarskih združb pri nas, se je začelo ponovno sojenje v zadevi "balkanski bojevnik". Ker mora tožilstvo na prošnjo obrambe Dragana Tošića dopolniti manjši del izreka obtožnice, so glavno obravnavo prekinili.

Koliko nas bo stalo sojenje stoletja?
21. 11. 2012 12.19Po razsodbi v primeru Balkanski bojevnik bo prišel tudi račun. Stroške celotnega procesa bomo – z izjemo obsojenih – plačali davkoplačevalci. Policijsko varovanje, sodna uprava, sodni senat, odvetniki ... skupaj okoli 1.400.000 evrov. In tu so še odškodnine, ki jih oproščeni bojevniki lahko zahtevajo.