balanč

Patriotizem v dobi ekstremov
05. 06. 2021 07.00Kaj pomeni biti državljan in Američan, se v svoji novi knjigi Reclaiming Patriotism in the Age of Extremes (2021) sprašuje Steven B. Smith, profesor politične filozofije na univerzi Yale. V njej skuša zagovarjati koncept (ameriškega) patriotizma, ki se je izgubil v simbolnem boju dveh ekstremnih ideologij sodobnega časa – nacionalizma in kozmopolitanizma.

Je bil Dewey demokratični socialist?
03. 04. 2021 07.00John Dewey (1859–1952) je eden najvplivnejših ameriških filozofov 20. stoletja. Bil je progresivec, saj je zagovarjal zasledovanje skupnih družbenih ciljev in reševanje družbenih problemov s pomočjo znanstvene metode. Njegove progresivne ideje so imele največji praktični vpliv na področju izobraževanja, s svojimi deli pa je ključno vplival tudi na razvoj novih demokratičnih idej.

Slovenska tragedija: '20 let kuhanja v zosu politične polarizacije'
27. 03. 2021 07.00Stabilnost slovenskega političnega prostora je iz dneva v dan manjša, zato gre na prvi pogled razumeti, zakaj si predsednik republike Borut Pahor prizadeva za sklenitev nekakšnega dogovora o sodelovanju med političnimi strankami, ki bi državi v času, ko ta velja za eno najbolj prizadetih v epidemiji covida-19, povrnil ravnovesje. Pa vendar je realnost precej drugačna, saj se posvetov s predsednikom republike udeležujejo praktično le predstavniki vladnih strank. Zato se je ob tem vredno vprašati, kakšno dodano vrednost sploh imajo tovrstni dogodki?

Kateri tip političnega vodje je vaš heroj?
13. 03. 2021 07.00"Leta 1965 je Lyndon Johnson, predsednik ZDA z ameriškega juga, podpisal Zakon o splošni volilni pravici. Takrat je bil ameriški jug še vedno trdno demokratski. Zasebno je Johnson tedaj dejal: 'Mislim, da smo jug izgubili za eno generacijo.' To se je izkazalo za resnično – Jug je zdaj trdno republikanski. To je primer, ko je politik naredil nekaj, za kar je vedel, da je dobro za državo, hkrati pa bodo Demokrati zaradi tega dejanja (tragično) izgubili ameriški jug za eno generacijo. To dejanje bi imenoval politično junaštvo."

Nazaj k Platonu
20. 02. 2021 08.55V zraku je čutiti precej pesimizma in negotovosti glede naše prihodnosti. Govori se o koncu sveta, kot ga poznamo – na eni strani se soočamo z grožnjo človeštvu v obliki potencialne ekološke apokalipse, na drugi strani se liberalne demokratične družbe na Zahodu začenjajo sesedati same vase.

Remont družbenega in političnega sistema ZDA
23. 01. 2021 07.00Z zaprisego Bidna kot 46. predsednika ZDA se je končala ena najbolj bizarnih političnih epizod v ameriški zgodovini, toda problemi in delitve v ameriški družbi ostajajo tudi po slovesu Donalda Trumpa. Ali se bo Američanom uspelo pobrati – ekonomsko, kulturno in psihološko – je odvisno predvsem od tega, ali se bo demokratom kot vodilni stranki na ameriškem levem polu uspelo izumiti na novo in ali bodo njihovemu zgledu sledili tudi republikanci in ne nazadnje državljani.

Prihodnost EU-mobilnosti po pandemiji covida-19
12. 12. 2020 09.42Mnogim mobilnim evropskim državljanom – študentom na izmenjavah Erasmus, sezonskim delavcem, pa tudi mnogim veselim dopustnikom – je načrte v letu 2020 prekrižala pandemija covida-19. Mobilnost znotraj EU, kot smo je bili vajeni, je izginila praktično čez noč. O tem, kaj nas na tem področju čaka po letu 2020, smo se pogovarjali z evropskimi poslanci.

Trije največji dosežki Trumpove administracije
21. 11. 2020 07.00Donald Trump se bo v zgodovino zapisal podobno kot večina bivših predsednikov ZDA pred njim – eni ga bodo hvalili, drugi grajali. Dejstvo pa ostaja, da je poskrbel za eno najbolj bizarnih političnih epizod do sedaj, ki je ljudi globoko razdelila, in sicer na tabora simpatizerjev in nasprotnikov. Ob koncu te epizode sem se ozrl v preteklost in poiskal – po mojem mnenju – tri največje dosežke Trumpove administracije.

Narcisi z ranjenim egom
14. 11. 2020 09.00Rekordno visoka volilna udeležba v ZDA je po nekajdnevnem preštevanju glasovnic dala zmagovalca. To je Joe Biden, ki bo najverjetneje 20. januarja 2021 zaprisegel kot 46. predsednik ZDA. Prejel je dobrih 75 milijonov glasov, kar je največ v zgodovini ameriških predsedniških volitev, drugo mesto na tej lestvici pa s štirimi milijoni glasov manj zaseda letošnji poraženec Donald Trump.

Ameriški toksični koktajl: neenakost, odtujenost elit, rasizem in politična korektnost
18. 10. 2020 07.02Predsedniške volitve v Združenih državah Amerike so pred vrati, razkol v ameriški družbi pa že dolgo ni bil tako očiten. Notranje težave ZDA, ki jih v vsem blišču in bedi spremljamo v zadnjih mesecih, pa pravzaprav niso nek nov pojav, ampak kronična bolezen nekega imperija. Gre za delitve, ki presegajo oba predsedniška kandidata in se raztezajo globoko v ameriško preteklost. Vseeno pa bo od izida novembrskih volitev odvisno, kako bodo ZDA pristopile k reševanju nakopičenih stoletnih ekonomskih, rasnih, socialnih in drugih težav, ki tlijo v ameriškem kotlu.

Poraženci soočenja predsedniških kandidatov v ZDA so neodločeni volivci
03. 10. 2020 12.06V noči s torka na sredo je potekalo prvo od treh televizijskih soočenj med obema kandidatoma za funkcijo predsednika ZDA. Čeprav naj bi bili učinki volilnih kampanj in televizijskih soočenj na splošno volilno obnašanje majhni, pa niso zanemarljivi. Televizijska soočenja so edini dogodki v kampanji, v katerih se konkurenca neposredno pomeri v napenjanju retoričnih mišic, za volivce pa je to edinstvena priložnost za ustvarjanje presoj o moči in sposobnostih kandidatov, saj volilno odločanje v veliki meri temelji na delanju primerjalnih analiz. Noben drug dogodek v kampanji volivcem ne nudi možnosti za neposredno primerjanje obeh alternativ.

'Vsi smo pristranski, ne glede na politična prepričanja'
12. 09. 2020 07.00Dr. Cory Clark je moralna in politična psihologinja na Univerzi v Pensilvaniji. Pogovarjala sva se o njenih raziskavah s področja političnih pristranskosti, sektaštva in psihologije lažnih novic na družbenih omrežjih.

'Azijsko, kitajsko ali ameriško stoletje? S tem smo končali. Trenutno živimo v izjemnem obdobju.'
18. 07. 2020 07.00Dr. Ian Bremmer je ameriški politični znanstvenik, avtor ter ustanovitelj in predsednik Eurasia Groupa, vodilnega raziskovalnega in svetovalnega podjetja na področju globalnih političnih tveganj. Za spletni medij Homopolitikus je spregovoril o ameriški politiki, ameriško-kitajskem rivalstvu in tehnološki hladni vojni, geopolitični sliki sveta po covidu, vlogi Evropske unije na geopolitičnem parketu in priložnostih za Slovenijo, ki bo naslednje leto predsedovala EU.

Drugi val koronavirusa in politične nestabilnosti
04. 07. 2020 07.00Še nekaj tednov nazaj se nam je zdelo, da smo opravili z novim koronavirusom. Države so se začele odpirati, čez Slovenijo so v znak zmage nad novim koronavirusom slavnostno poletela ameriška vojaška letala. A ta zahrbtni virus ima svojo računico – prvi val okužb po svetu še vedno ne pojenja, gospodarska in politična kriza pa sta vedno bolj očitni.

Kdo je leta 2016 izvolil Donalda Trumpa?
20. 06. 2020 12.57Bil je 2. november 2016, dan pred volitvami. Javnomnenjske ankete so napovedovale zmago Hillary Clinton in kazalo je, da bodo ZDA tekle dalje po ustaljeni poti neoliberalnega razvoja z imperialističnimi težnjami. Naslednji dan se je zgodil upor 'tihe večine' in izvolitev Donalda Trumpa za predsednika ZDA. V luči prihajajočih volitev se sprašujemo, kdo so ti volivci, ki so spremenili tok svetovne zgodovine?

Ali se predsedniška tekma v ZDA obrača v korist Joeja Bidna?
13. 06. 2020 07.00Koronakriza je v ZDA drastično spremenila igro na polju predsedniške volilne kampanje. Disruptivno je vplivala tako na volilni proces kot na vsebino kampanje ter pod vprašaj postavila samo izvedbo letošnjih predsedniških volitev, načrtovanih za 3. november 2020. Predsednik Trump je imel pred koronakrizo dobro izhodišče za ponovno izvolitev na funkcijo, a se za zdaj zdi, da je ta enkratni dogodek z vsem dogajanjem okoli njega tehtnico možnosti za končno zmago prevesil na stran demokratskega izzivalca Joeja Bidna.

Razumeti Kitajsko
30. 05. 2020 13.35Vedno bolj trdna so prepričanja, da bo 21. stoletje pripadlo Ljudski republiki Kitajski. Po Veliki Britaniji, ki je svetu kraljevala v 19. stoletju, in ZDA, ki so vzpostavile svoj globalni imperij v 20. stoletju, naj bi Kitajska v naslednjih letih prevzela položaj svetovnega hegemona. ZDA so se tej vlogi bolj ali manj prostovoljno odpovedale pod predsedovanjem Donalda Trumpa, a med tema svetovnima velesilama vseeno napovedujejo nekakšno hladno vojno, katere zametke že lahko opazujemo v trgovski in tehnološki tekmi.

Stabilnost koalicije druge republike
23. 05. 2020 15.58Po dveh mesecih karantene je bil v Sloveniji razglašen konec epidemije nove koronavirusne bolezni (covid-19). Republika Slovenija je v času trajanja epidemije zabeležila 1.465 okužb, 103 smrti in 270 ozdravljenih.

Kultura branja knjig
25. 04. 2020 06.00V četrtek, 23. aprila, smo praznovali svetovni dan knjige. Gre za praznik pod okriljem Organizacije združenih narodov, namenjen pa je primarno promociji branja in založništva. Karantena, ki v Sloveniji vztraja že več kot mesec dni, je bila odlična priložnost za mnoge, da se lotijo te že skoraj pozabljene človeške aktivnosti, a raziskave večjega porasta bralcev knjig v tem obdobju ne zaznavajo. Zakaj ljudje opuščamo branje knjig, zakaj je to slabo in kako lahko obrnemo ta trend?

Ko se svet ustavi
21. 03. 2020 07.52Pandemija novega koronavirusa je zaustavila življenje v Sloveniji in Evropi, pa tudi drugod. Zaradi prekinjene ekonomske aktivnosti nam grozi (globalna) recesija, a poleg grožnje ta kriza predstavlja tudi priložnost, tako za posameznike kot za ekonomijo in državo. Nam bo uspelo to krizo končati kot zmagovalci?

Kdaj bomo v Sloveniji dokončno legalizirali konopljo?
15. 02. 2020 07.00Letos mineva sto let, odkar so v ZDA uzakonili prepoved pridelave, posedovanja in prodaje alkoholnih pijač. Še posebej so bile prepovedane žgane pijače, ampak povpraševanje žejnih ljudi po teh opojnih substancah nikakor ni usahnilo. Prohibicija alkohola se je izkazala kot neživljenjska regulativa, ki je v praksi zdržala vsega trinajst let.

Globalni spektakel ameriških volitev
26. 01. 2020 07.00Ameriški predsednik Donald Trump bo medijske kolumne po svetu polnil še vsaj devet mesecev. 3. novembra bodo Američani odločali o morebitnem podaljšanju te dobe še za štiri leta, saj ob upoštevanju republikanske večine v senatu ne gre pričakovati, da bo proces odpoklica predsednika uspešno izpeljan do konca. Trump bo, kot vse kaže, znova kandidiral na regularnih volitvah za predsednika ZDA.

Predaja štafete
28. 12. 2019 07.00Pred dnevi so v Veliki Britaniji potekale parlamentarne volitve, na katerih so z veliko večino slavili konzervativci. Torijci bodo tako še okrepili svojo moč na Otoku in v prihajajočem mandatu “nove” vlade verjetno tudi končno do konca izpeljali proces izstopa Velike Britanije iz Evropske unije. Nove parlamentarne volitve pri naših otoških sosedih niso prinesle kakšnih večjih političnih sprememb, jih pa zato prinašajo na področju politične znanosti.

Politične živali – 2. del
22. 12. 2019 07.23Liberalizem je v prejšnjem stoletju iz spopada velikih ideologij izšel zmagoslavno. Najprej je leta 1945 “porazil” fašizem, nato pa leta 1990 še komunizem. Nekateri javni intelektualci in zagovorniki modernega liberalizma so v zanosu zmagoslavja razglasili konec zgodovine, s tem pa tudi konec politične filozofije.

Politične živali
05. 10. 2019 06.00Človeštvo se trenutno sooča z verjetno največjimi izzivi moderne dobe. Ti izzivi, predvsem njihova kompleksnost in soodvisnost, so relativno novi in specifični za čas, v katerem živimo. Ideologije 20. stoletja so med njihovim nastajanjem ostale ujete v svojem času in niso več zmožne ponuditi rešitev za probleme 21. stoletja. Uspeva pa to Greti Thunberg, ki je postala glas mlade generacije in aktivistov za podnebno pravičnost. Kaj mladi sporočajo svetu? Jih bo politika poslušala in se spremenila?

Kaj si lahko obetamo od ameriških predsedniških volitev 2020?
06. 07. 2019 07.00Predvolilne kampanje za mesto predsednika ZDA so že nekaj časa v polnem teku, 26. in 27. junija pa je potekal eden izmed najpomembnejših predvolilnih dogodkov. Zgodilo se je namreč prvo televizijsko soočenje kandidatk in kandidatov za nominacijo Demokratske stranke, ki nam je dalo začetne odgovore o tem, kdo so resni tekmeci za preboj na glavno tekmo ter kaj si od te maratonske kampanje lahko obetamo v naslednjih 17 mesecih.

Evropske volitve, Maščevalci in Igra prestolov
01. 06. 2019 14.21Ob spremljanju volilnih kampanj, predvsem televizijskih in drugih soočenj kandidatov, lahko, čeprav se ti ljudje motijo, včasih precej sočustvujem z naraščajočim deležem tistih, ki demokracije ne vidijo več kot nujnega pogoja za dobro življenje.

Čas politične propagande in manipuliranja z volivci
06. 04. 2019 07.00V času, ko se vse več volivcev odloča na podlagi čustvene intuicije in manj na podlagi razuma, politična propaganda pa ima v družbenih omrežjih neregulirano platformo za manipuliranje z volivci, ne gre nobenega volilnega izida vnaprej odpisati. Zmaga Donalda Trumpa je šolski primer tega, ni pa edini.

FOTO: 'Ker je konoplja prepovedana, so uporabniki obravnavani kot kriminalci'
22. 04. 2015 19.06V Ljubljani se je odvil že 11. tradicionalni Marihuana marš, s katerim so organizatorji opozorili na probleme, povezane s prohibicijo konoplje. Zavzemajo se za odpravo prohibicije, kar bi po njihovem mnenju omejilo črni trg in kriminal, poleg tega pa poudarjajo tudi zdravstvene učinke uživanja marihuane.

Branko Tomažič novi predsednik NS Triglava
26. 03. 2003 00.00Na konstitutivni seji nadzornega sveta Zavarovalnice Triglav je bil za novega predsednika nadzornega sveta družbe izvoljen direktor družbe HIT Branko Tomažič, za njegovega namestnika pa Franc Balanč iz Save Kranj.