bašič

Mnogi tujci Slovenijo izbrali za božično-novoletne praznike

25. 12. 2024 17.49

Ob sončnem vremenu so se številni odpravili na kakšen izlet, mnogi tujci pa so Slovenijo izbrali tudi za preživljanje božično-novoletnih praznikov. V gorenjskih turističnih središčih so z obiskom zadovoljni, dobro obiskan je tudi Bled, ki sicer ne velja za klasično zimsko destinacijo, a dobra praznična ponudba in pravljična kulisa otočka sredi jezera vseeno privabljata turiste s celega sveta.

Fides o vladnem predlogu sprememb zdravstvenega zakona: 'To je strel v prazno'

12. 09. 2024 15.34

Potem ko je vlada predstavila novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi zdravnikom onemogočila delo hkrati v javnem sektorju in pri zasebnikih, pa so na noge skočili v sindikatu Fides in Mladi zdravniki. Nad vladnim predlogom zgroženi, saj pravijo, da se bodo s tem čakalne dobe še podaljšale. "Vladni predlog je strel v prazno," pravijo, razkorak med zasebnim in javni zdravstvom se bo samo še poglobil, spremembe zakonodaje pa so po njihovem mnenju v več delih tudi ustavno sporne. Bolnišnice o predlogu še niso podale svojega mnenja, saj kot pravijo morajo direktorji predlog konkretno preučiti.

Tudi na bazenih voda zaradi vročine skoraj dosegla 30 stopinj

12. 07. 2024 18.40

Mnogi v teh dneh razumljivo iščejo osvežitev s skokom v vodo, a če boste izbrali morje ali bazen, utegnete biti razočarani. Temperatura slovenskega morja je znova presegla tridesetico in še dobra stopinja, pa bo presežen zgodovinski rekord. Nič kaj hladneje ni v bazenih. V prestolnici so v olimpijskem bazenu Kodeljevo namerili 29 stopinj, nekoliko manj na Koleziji, in sicer 26. V nasprotju z Zagrebom, kjer so obiskovalcem v času vročinskega vala omogočili brezplačne vstopnice za javna kopališča, pa pri nas o tem ne razmišljajo.

Mama napadenega učenca: Rane se počasi celijo

04. 07. 2024 19.48

Po pretresljivem incidentu na brežiški Osnovni šoli Velika Dolina, ko je 14-letni šestošolec napadel in hudo poškodoval učenca devetega razreda, je Policija kazensko ovadila dva mladoletnika, osumljena kaznivega dejanja nasilništva. "Rane se počasi celijo," nam je sporočila mama napadenega, ki pozdravlja delo Policije.

Kriminalisti preiskujejo odtekanje milijonov s Telekoma na Nova24TV

29. 05. 2024 08.55

Hišne preiskave na Telekomu in Nova24TV, pod lupo kriminalistov pa posli iz časa zadnje Janševe vlade, ko naj bi Telekom Nova24TV začel plačevati nesorazmerno visoko nadomestilo za distribucijo programov. Ali s tem dobiva piko na i delo državnozborske preiskovalne komisije, ki se je lotila sumov nezakonitega financiranja strank? Osem fizičnih je osumljenih kaznivih dejanj zlorabe položaja in zaupanja pri gospodarski dejavnosti.

'Velike košarice nedrčkov niso več v modi'

23. 05. 2024 06.04

Razlaga dr. Peter Zorman – plastični in estetski kirurg, ko v Popkastu klepetava o lepotnih idealih in sprejemanju starosti in prvih gubic. Dober kirurg ne postaneš čez noč, saj je kirurgija ročna spretnost, tu so ure in ure, preživete v operacijski dvorani, ki kirurgu poleg vsega znanja dajo tudi tako pomembne izkušnje.

Zakaj dežurstvo in nadure po zakonodaji niso priznani v delovno dobo?

02. 05. 2024 18.40

Današnji dan ni prost za vse, med drugim za zaposlene v zdravstvu, gasilce, policiste, operaterje na številki 112 ... Vsem tem poklicem je skupno, da opravljajo poleg rednega dela tudi dežurstva, ki vključujejo tudi nočno delo, 365 dni v letu, 24 ur na dan. Dežurstvo in nadurne oblike dela pa se po naši zakonodaji, tako ugotavlja Matija Žerdin iz Mladih zdravnikov, ne priznavajo v delovno dobo. Da opozori na nepravilnosti glede vrednotenja dežurstev, je zato ministru za delo Luki Mescu in zdravstveni ministrici Valentini Prevolnik Rupel poslal odprto pismo. Nanj mu ne eden ne drugi še nista odgovorila, a ga to ne bo ustavilo. Če bo treba, bodo začeli zbirati tudi 5000 podpisov za spremembo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

Na brniškem letališču se krepijo povezave z evropskimi vozlišči

29. 04. 2024 18.42

Brniško letališče je bogatejše za novo letalsko linijo. Z dvema tedenskima letoma v dansko prestolnico se je luksemburškemu Luxairu, ki leti v Luksemburg, in latvijskemu Air Baltiku, ki leti v Rigo, pridružil še norveški nizkocenovnik Norwegian Air. Povezava Ljubljana–Koebenhavn je tretja od štirih za zdaj dogovorjenih povezav, ki so bile vzpostavljene s pomočjo državnih subvencij. Kam vse pa bomo z Brnika lahko še leteli?

'Ko pri nas ekipa komaj poleti, je v tujini že pri bolniku'

12. 04. 2024 18.41

Slovenija je edina država v evropski družini, ki že desetletje nima urejenega sistema helikopterske nujne medicinske pomoči. Več let na to opozarja dolgoletni reševalec Robert Sabol, ki pravi, da se na tak način igramo s človeškimi življenji. "Res je, da kupujemo nove helikopterje, a nismo uredili osnov. Začnimo pri treh primarnih bazah, iz katerih bi v vsak konec države v 15 minutah priletel helikopter z ekipo, ki bi lahko rešila življenje."

Koliko je vredna kri? ZTM: Cene so prenizke, podražitev je potrebna

25. 01. 2024 18.47

Še en spor, ki se bije na plečih pacientov. Ali želi Zavod za transfuzijsko medicino na račun dobrodelnega darovanja krvi 'mastno' zaslužiti? To je očitek UKC Ljubljana, ki ne priznava zahteve zavoda, da bi se cene krvi in krvnih pripravkov podražile za 20 odstotkov. Revizijsko poročilo, ki ga je naročil UKC, naj bi namreč pokazalo, da so bile transfuzijske storitve v zadnjih petih letih preplačane za več kot 12 milijonov evrov. Ker je pogodba med zavodoma že potekla, je zdaj kot mediator nastopilo ministrstvo za zdravje, ki je obe strani povabilo na sestanek. Kakšen je bil izplen?

(Ne)šolanje doma: ko starši poskušajo otroke popolnoma izločiti iz sistema

19. 01. 2024 20.04

Lani se je na domu šolalo 862 učencev, a okoli 40 primerov je takšnih, s katerimi starši kršijo zakonodajo in poskušajo otroke popolnoma izločiti iz sistema. Nekateri otroci tako ostajajo popolnoma izolirani, osnovne šole ne zaključijo. Kar pa po mnenju strokovnjakov lahko na otroku in kasneje odrasli osebi pusti dolgotrajne posledice. Kakšne? In kako lahko zakonodaja takšne primere prepreči?

Nekdanji jeseniški ravnatelj za zlorabo mladoletnice dobil tri leta in 10 mesecev

16. 01. 2024 14.11

Sodišče je jeseniškemu ravnatelju za zlorabo mladoletnice izreklo tri leta in deset mesecev zaporne kazni. Podaljšali so mu tudi ukrep prepovedi približevanja, na sojenju pa ni bil prisoten. Obtoženi je krivdo za vsa kazniva dejanja priznal. Tožilka je s sodbo zadovoljna, sodnik je namreč v celoti sledil njenemu obtožnemu predlogu, obramba pa še ni razkrila, ali bo vložila pritožbo.

Čez tri dni se ukinja dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Kaj to prinaša?

28. 12. 2023 18.30

Čez tri dni se ukinja dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga bo nadomestil obvezni zdravstveni prispevek. Tega bomo morali, za razliko od dopolnilnega, plačevati vsi, stal pa nas bo 35 evrov na mesec. S tem bodo samodejno prenehale veljati zavarovalne police, ki ste jih zavarovanci sklenili pri zavarovalnicah, ki izvajajo dopolnilno zavarovanje. Zadnja premija dopolnilnega zavarovanja, ki jo je treba plačati, je tista za ta mesec.

Kako so božič preživeli tisti, ki so jim avgustovske poplave odnesle domove?

25. 12. 2023 19.05

Če je božič v mnogih domovih potekal v mirnem in družinskem vzdušju, polnem ljubezni, pa praznike precej drugače preživljajo tisti, ki so jim avgustovske poplave odnesle domove. Kako žalostno je postavljati smrečico in jaslice ob tem, ko veš, da jih postavljaš v tujem domu? Ko ni ostalo več nobenih spominov, ki ob prazničnih dneh še tako goreče pridejo na plano.

Okužba z RSV: sreča ob rojstvu sina se je v nekaj dneh spremenila v moro

25. 09. 2023 19.19

Z jesenjo in zimo prehajamo v čas, ko se znova začenja sezona raznih respiratornih obolenj. Največ težav pri otrocih, mlajših od 5 let, povzroča respiratorni sincicijski virus ali RSV, ki je težava na svetovni ravni in v sezoni po svetu lahko povzroči tudi do okoli 3,6 milijona hospitalizacij. Za dojenčke in malčke je lahko celo smrtno nevaren. Svojo težko izkušnjo okužbe z virusom RSV pri komaj 10 dni starem sinu je zaupala Tamara Narat, ki vsem staršem svetuje, naj upoštevajo navodila zdravnikov in, če imajo novorojenčka, naj doma ostanejo tudi sorojenci, ki sicer obiskujejo vrtec.

Klara in Gašper: zgodba, rojena na hodnikih onkologije

19. 09. 2023 18.30

Največja bitka, ki jo bojuješ in kjer zmagaš, je preživetje ob diagnozi raka. A ob vse boljših rezultatih zdravljenja, ob vse večjem znanju, ki ga stroka ima, je vedno več spoznanj, da se mladi, ko raka premagajo, soočijo z novo realnostjo. Kaj pa zdaj? Kako in kje najti službo, bodo imeli družino? In prav to si želijo v slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, bolje pomagati mladim, da se po bolezni vrnejo nazaj v življenje. Da diagnoza ne pomeni konca, sta dokazala tudi Klara Čampa in Gašper Kramar, ki ju je prav težka diagnoza povezala in iz solz se je rodila ljubezen.

'Vsi, ki so nam prišli pomagat, so se pojavili kot angeli'

15. 09. 2023 20.27

Moč narave je zobe pokazala po številnih slovenskih krajih. V Strugah je Špela Krumpačnik z dvema fantkoma, najmlajši je star komaj eno leto, bosa odhitela iz hiše. Družini s Prevalj je reka Meža preklala dom na pol, v Kamniku pa sta starša z le enajst dni starima novorojenčkoma ostala ujeti v hiši. Da smo Slovenci zares dobrodelni in da pomoči žrtvam poplav še ni konec, smo dokazali tudi danes, ko Stožice kar pokajo po šivih. Kako pa se ob tem počuti poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan?

Dijakinja napadla stanovalko v domu starejših, ukrepala zavod in ministrstvo

05. 09. 2023 14.43

Javnost pretresa novica o dijakinji, ki je med opravljanjem počitniškega dela v DSO Trebnje fizično obračunala s starejšo stanovalko. Posnetek nasilja je prejelo tudi ministrstvo za solidarno prihodnost, minister Simon Maljevac pa je dogodek ostro obsodil. Pretresena je tudi direktorica zavoda, ki poudarja, da imajo v zavodu ničelno toleranco do nasilja. Nasilje nad starejšimi je pogosto prikrito, svoje znašanje nad oskrbovanci pa je mladoletna dijakinja objavila na družbeno omrežje TikTok.

Če Snebrčani ne bodo ukrepali, bi se hiše lahko začele posedati

23. 08. 2023 19.47

Če prebivalci Sneberskega nabrežja ne bodo ukrepali, se lahko čez leto dni zgodi nova katastrofa, saj bi se hiše lahko začele posedati. Tako je po večurni analizi razmere v naselju povzela ekipa analitikov z biotehniške fakultete. Vlago v konstrukcijah so izmerili zunaj in znotraj stavb, še dovoljena meja je ponekod presežena za polovico. Zdaj bodo prizadetim poslali še pisne ugotovitve in navodila. Če želijo svoje domove ohraniti, je ključno, da stene čim bolj odprejo.

Kaj so razlogi za trenutno pomanjkanje zdravil v Evropi?

03. 07. 2023 18.28

Kako naj si razlagamo dejstvo, da je v tem trenutku okoli 300 zdravil, ki jih je na slovenskem trgu praktično nemogoče dobiti? Kako naj si starši otroka, ki ima angino, razložijo, da v lekarni niso mogli dobiti Ospena? Tudi Ospamoxa dlje časa ni bilo. Farmacevti mirijo, da četudi vašega zdravila trenutno ni, se vedno najde primerna zamenjava. Pa vendarle, kaj je razlog, da zdravil ni?

Ali znamo nuditi prvo pomoč v primeru utopitve?

01. 07. 2023 14.27

Ob visokih temperaturah vsi iščemo načine, kako bi se ohladili. In velika večina od nas izbere kopanje v morju, bazenih ali rekah. Vendar se lahko brezskrbno uživanje kaj hitro spremeni v nočno moro, če se nekdo začne utapljati. Pa se znamo v takšnih stresnih situacijah pravilno odzvati? Vemo, kako postopati, če se utaplja otrok? Barbara Bašić je obiskala reševalno postajo Ljubljana, kjer so ji na otroški lutki prikazali, kako pravilno pristopimo k otroku, ki smo ga rešili iz vode.

Po tragični smrti otroka mama in njen partner ostajata v sodnem pridržanju

22. 06. 2023 10.33

Policisti so ugotovili, da pri tragičnem dogodku, ko je v pregretem avtu v Svetem Lovrencu umrl otrok, obstaja sum za povzročitev smrti iz malomarnosti. V hišni preiskavi mame in njenega partnerja so našli tudi prepovedane substance, zato obstajata še sum o kaznivem dejanju trgovanja s prepovedanimi drogami in sum zanemarjanja mladoletne osebe. Po 48 urah pridržanja sta bila popoldne privedena pred preiskovalnega sodnika in ostajata v sodnem pridržanju, zaslišana pa naj bi bila v petek.

Domovi za starejše bodo še dražji: položnice višje tudi za 150 evrov

15. 06. 2023 18.30

Ob vsej draginji, ki smo ji priča, je bilo le še vprašanje časa, kdaj bo ta udarila več kot 22 tisoč oseb, ki bivajo v domovih za starejše, in posledično njihove svojce, ki jim pomagajo plačevati oskrbnine. Zdaj je jasno: oskrbnine v domovih za starejše naj bi se marsikje podražile predvidoma že s 1. julijem, ponekod tudi za 10 odstotkov in več. In koliko bi torej to zneslo na mesec?

Si predstavljate, da v 90. letu živite visoko v hribih, sosedov pa skorajda ni?

25. 05. 2023 19.32

Danes 89-letna Milena Koprivnikar že 30 let, vse odkar je upokojena, živi visoko v hribih. Še vedno je vitalna in lahko poskrbi sama zase, za vsak slučaj pa ima na roki tudi zapestnico, s katero lahko kadar koli sproži poziv za pomoč. Obiskala jo je naša novinarka Barbara Bašič.

100 mest, 27 prijav: 'Glede na potrebe in razmere v zdravstvu je to katastrofa'

27. 04. 2023 19.35

Na 100 razpisanih mest za specializacijo družinske medicine je do konca aprila prispelo 27 prijav. "Glede na potrebe in razmere v zdravstvu je to katastrofalno," ob tem izpostavlja družinski zdravnik Rok Ravnikar. Da bi razmere stabilizirali, bi se moralo na razpise več let zapored prijaviti vsaj 100 zdravnikov.

Kako na praznik gledajo generacije, ki so ga živele in kako mlajša populacija?

27. 04. 2023 18.43

V Šoštanju je bila osrednja državna proslava ob dnevu boja proti okupatorju. Udeležili so se je predsednica republike Nataša Pirc Musar, predsednik DS Marko Lotrič, več ministrov, pa tudi nekateri drugi vidni obrazi slovenskega političnega in družbenega življenja, medtem ko premierja Roberta Goloba ni bilo. Kako pa na praznik gledajo generacije, ki so ga živele in kako generacije, ki se o narodnoosvobodilnem boju učijo samo iz šolskih učbenikov?

Nadomestno materinstvo v Sloveniji ilegalno, v Ameriki velik posel

13. 04. 2023 16.58

Načini, kako si ustvarimo družino, so se bistveno spremenili. Poznamo umetno oploditev, darovanje jajčec in semenčic ter posvojitve. Način, ki nam je zaenkrat še najbolj tuj, pa je nadomestno materinstvo, ki pri nas ni zakonsko dovoljeno. Vedno več govora o tem prinašajo zvezdnice, ki na glas govorijo, da so postale matere s pomočjo nadomestne mame. Med njimi sta Paris Hilton in Kim Kardashian. V zadnjih dneh pa odmeva primer 68-letne španske igralke Ane Obregón. Nadomestna mama iz Združenih držav je donosila otroka, katerega oče je igralkin sin, ki je umrl za rakom. Obregonova je tako dejansko otrokova babica. Nadomestno materinstvo je postalo velik posel. Pari, ki si to lahko privoščijo, se odpravijo v ZDA, Rusijo ali Ukrajino. V tretjih ali vzhodnih državah pa se veliko žensk zaradi preživetja odloča za nadomestno materinstvo. Kako pa na nadomestno materinstvo gledamo Slovenci?

Premalo darovalcev spolnih celic sili pare v tujino

12. 04. 2023 19.02

Včasih par v želji po otroku zaradi različnih zdravstvenih razlogov potrebuje darovalca ali darovalko spolnih celic. V Sloveniji imamo to področje zakonsko urejeno od leta 2000. Darovanje spolnih celic je anonimna in neplačana dejavnost. A darovalcev ni prav veliko. Na leto se za darovanje jajčnih celic odločita v povprečju le dve ženski, spermo pa daruje le pet moških, pa čeprav gre pri njih za bistveno lažji in popolnoma neboleč postopek.

Dve leti čakala na nujen pregled, dan prej slučajno ugotovila, da ga ne bo

05. 04. 2023 16.11

Njena hči je nujno potrebovala ortodonta. In se je prijavila na pregled, to je bilo leta 2021. Na vrsto je prišla letos, ta ponedeljek. Ko je v nedeljo mama še enkrat preverila na portalu Zvem, ali je za ponedeljkov pregled vse tako, kot bi moralo biti, je ugotovila, da pregleda ne bo, ker ortodontke ni več že od lanskega leta, napotnico pa so ji preklicali januarja. A je o tem v treh mesecih nihče ni obvestil. Kdo je kriv, je še najmanj, zanima jo, ali hčer zdaj čaka novo dveletno čakanje na ortodonta.

74-letnik, za katerega 'ni bilo reševalnega vozila', umrl zaradi anevrizme

04. 04. 2023 09.56

Na seji mestnega sveta Mestne občine Velenje so se pristojni seznanili s tragičnim dogodkom, ki se je pretekli teden zgodil v velenjskem zdravstvenem domu. Da vzrok smrti in razlog za iskanje nujne medicinske pomoči nista bila povezana, je dejala vodja splošnih ambulant v ZD Velenje Janja Fišter. Obdukcija je namreč pokazala, da je moški umrl zaradi anevrizme, 74-letnik pa je pomoč iskal zaradi hudih bolečin. Še vedno pa čakajo na posnetke klicev na interventno številko 112, med katerimi pa ne bo pogovora med zdravnico in pokojnim, saj se teh klicev ne sme snemati. Policijska preiskava medtem še vedno poteka.