bašić

Vsaj leto in pol čakalne dobe za prvi pregled pri pedopsihiatru

10. 04. 2025 16.23

Otrok, ki ima težave, mora z redno napotnico na prvi pregled pri pedopsihiatru čakati vsaj leto in pol. To je nedopustno dolgo, ugotavljajo tudi šolniki, ki se vsak dan soočajo z duševnimi stiskami otrok in mladostnikov.

'Narejeno v Sloveniji': zadnji 'borec' nekoč velike industrije

08. 04. 2025 20.51

Labod, Mura, Rašica, Polzela, Jutranjka. To je le peterica tekstilnih velikanov, katerih vsaj en kos obleke je zagotovo imel ali pa še ima vsak od nas ali naših staršev in starih staršev doma. Tovarne so zaprle vrata ali pa se je proizvodnja zaradi cenejše delovne sile preselila v tujino. In kaj je sploh še narejenega v Sloveniji? Je tekstilna industrija pri nas popolnoma zamrla? Eno redkih podjetij, ki še oblikuje in šiva svoje izdelke doma, je metliški Komet, ki ga je sicer leta 2011 čakala podobna usoda kot druge tekstilne tovarne, a je ena od zaposlenih verjela v zgodbo in jo z belokranjsko trmo peljala naprej. Tako podjetje z več kot 60-letno zgodovino še danes šiva perilo z oznako "Made in Slovenia".

Čeprav nista odgovorna za dolgove, mamica in sin pred izgubo doma

04. 04. 2025 18.15

Maja Čuk in njen sin Naj iz Trščine v občini Sevnica sta pred težko življenjsko preizkušnjo. Grozi jima, da bosta izgubila dom, čeprav sama nista odgovorna za to. Hiša se je namreč zaradi dolgov nekdanjega partnerja znašla že na drugi dražbi. Stiska družine je toliko večja, ker je 14-letni Naj otrok s posebnimi potrebami, ima motnjo v duševnem razvoju in cerebralno paralizo, vsa hiša je prilagojena njegovim potrebam, zato bi bila izguba še toliko večji udarec. Naslednja dražba je razpisana za 22. april, medtem pa je že stekla tudi dobrodelna akcija, kjer poskušajo zbrati kupnino za hišo.

'Minimalna plača je podcenjevanje njihovega dela'

01. 04. 2025 19.06

Plače so pomembna tema, posebej za tiste slabo plačane poklice, brez katerih pa ne moremo. Na običajen delovni dan smo že ob pol šestih zjutraj začeli pri delu spremljati strežnico v domu za starejše. In kaj vse mora narediti za bruto plačo nekaj čez 1300 evrov ?

Policista, ki sta nosečnici pomagala v porodnišnico: Samo opravljala sva svoje delo

27. 03. 2025 18.58

S Celjskega prihaja zgodba o tem, kako so policisti pomagali paru, da se je njun otrok varno rodil v porodnišnici. Ker se je porod začel že doma, na cesti pa je bila velika gneča, je bodoči očka zaprosil za spremstvo do porodnišnice. Policisti so takoj napotili patruljo. Izvedeli smo, kako je vse skupaj potekalo.

Četrto življenje Titovega Galeba, ki ni bil tako luksuzen, kot smo verjeli

19. 03. 2025 19.47

Ladja, ki je bila nekoč znana kot ladja miru. Gre za nekoč znamenito ladjo Galeb, ki je skoraj 30 let veljala za plavajočo rezidenco jugoslovanskega voditelja Josipa Broza Tita. Na njej naj bi preživel 318 dni, pristal v številnih evropskih, azijskih in afriških pristaniščih ter se srečal z množico svetovnih voditeljev. Dolgo časa propadajoča ladja bo sedaj na krov znova privabljala ljudi, vendar tokrat ne državnikov, na njo bo namreč lahko stopil vsak, ki si bo želel ogledati prvo hrvaško muzejsko ladjo.

Primerjali smo cene v Italiji, Avstriji in Sloveniji

10. 03. 2025 20.24

Veliko napetosti na področju mednarodnih trgovinskih odnosov lahko močno vpliva na inflacijo in dvig cen. Spremembe v trgovinskih politikah, uvedba novih carin ali trgovinski konflikti lahko povzročijo višje stroške za podjetja, ki strošek nato prenesejo na končne potrošnike. Primerjali smo cene nekaterih izdelkov v Italiji, Avstriji in Sloveniji. In kaj se je pri nas najbolj podražilo? Februarja so se najbolj podražili čokolada, maslo in hrana za dojenčke. V zadnjih desetih letih pa so se izrazito podražili tudi krompir, sveže sadje in oljčno olje.

Trgovina na zaupanje: izberete izdelke in denar pustite v škatli

04. 03. 2025 19.30

Ob vse več lokalnih cestah lahko srečate vsak dan sveže založene stojnice, sadje in zelenjava pa samevata brez prodajalca. Vse namreč poteka po principu poštenosti. Vzamete, kar želite, na ceniku pogledate, koliko kaj stane, pustite denar in se odpeljete. Obiskali smo eno od takšnih trgovinic v bližini Domžal.

Kako nove metode zdravljenja spreminjajo prihodnost onkologije?

03. 03. 2025 19.23

Medtem ko svet išče pot do miru, znanost išče rešitve v boju proti raku. Od elektroporacije do imunoterapije. Da bi lažje razumeli, kaj pomenijo novi načini zdravljenja, smo se odpravili v enega od laboratorijev na Fakulteti za elektrotehniko, kjer se ukvarjajo z elektroporacijo in razvijajo nove načine, ki so v pomoč tako onkologom kot pacientom.

Dan rožnatih majic: 'Prevečkrat se zgodi, da smo priče nasilja tiho'

26. 02. 2025 10.04

Obeležujemo dan rožnatih majic (Pink Shirt Day) oziroma dan boja proti ustrahovanju, ki je namenjen ozaveščanju o škodljivih posledicah medvrstniškega nasilja. Svojo podporo so izrazili tudi naši novinarji in uredniki. Številni so pri svojem delu govorili tako z žrtvami kot nasilneži, nekateri so se v času osnovne šole tudi sami znašli v vlogi žrtve, tretji na problematiko gledajo z očmi zaskrbljenih staršev, vsi pa so prepričani, da je treba o tej tematiki več govoriti in se postaviti za šibkejše.

Na šoli 'pomanjkljivo oblečene' odbojkarice: poslikavo prepleskali

13. 02. 2025 18.51

V Kanalu ob Soči dviguje prah odstranitev poslikave z odbojkarji in odbojkaricami na tamkajšnji osnovni šoli. Razlog pa – pomanjkljivo oblečeni igralci, predvsem odbojkarice. Šest let je poslikava krasila tamkajšnje zidove zunanjega stopnišča, nikogar ni motilo, ne krajanov ne staršev razlaga predsednica likovne skupine, katere člani so umetnino tudi ustvarili. Z novim šolskim letom pa je vodstvo šole poslikave prepleskalo.

V Kočevju zaposlili 11 zdravnikov z območja nekdanje Jugoslavije

24. 01. 2025 19.15

Da v Sloveniji primanjkuje zdravnikov in zobozdravnikov, ni novi podatek, kot tudi ne, da si pomagamo primanjkljaj nadomestiti z zdravniki iz držav nekdanje Jugoslavije. Lani je za priznanje poklicnih kvalifikacij zaprosilo 123 zdravnikov in zobozdravnikov ter 136 drugih zdravstvenih delavcev. Ker pa so bili postopki dolgotrajni, so marsikoga odvrnili od pridobivanja poklicne kvalifikacije. Sedaj naj bi bilo drugače, saj je vlada potrdila predlog zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu, ki bo te postopke skrajšal. Odločitev pozdravljajo tudi v ZD Kočevje, kjer so iz držav nekdanje Jugoslavije pripeljali 11 zdravnikov, s katerimi so zelo zadovoljni.

92-letni Janez: ukraden deček, ki je tri leta preživel v taborišču

22. 01. 2025 19.00

Letos mineva 80 let od konca 2. svetovne vojne. Temu spominu so se poklonili tudi na Gimnaziji Kranj, kjer so otvorili razstavo o taborišču Auschwitz in ukradenih otrocih. Danes 92-letni Janez Žmavc je bil eden od približno 650 ukradenih otrok, ki so jih leta 1942 zbrali v celjski osnovni šoli in jih nasilno ločili od staršev. V taborišču je kot 10-letni deček preživel tri leta, ki so ga za vedno zaznamovala.

Kdo vlamlja v jajcemate? 'Očitno mislijo, da so v njih milijoni'

13. 01. 2025 19.02

Minuli vikend je bilo na udaru več avtomatov po Sloveniji, v katerih lahko kupujemo jajca in druge izdelke slovenskih kmetov. Nepridipravi so se med drugim spravili na mesomat v Vodicah in jajcemata v Mengšu in Domžalah. Avtomate so uničili, s tem povzročili za več tisoč evrov škode, in iz njih pobrali vso gotovino. Da ne gre samo za denar, pač pa za ogromno truda, ki ga terja delo s kokošmi, pa poudarjajo pretreseni kmetje.

Paliativna oskrba kljub pomanjkanju kadra in kapacitet vse bolj razširjena

08. 01. 2025 19.44

Medtem, ko je koalicija predstavila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, pa je še kako pomembno govoriti tudi o paliativni oskrbi, torej o tem, kako se lajša življenje tistim, ki se spopadajo z najhujšo diagnozo, ki ne pomeni ozdravitve. Paliativna oskrba je v Sloveniji vse bolj razširjena. Mobilne ekipe za paliativno oskrbo ima že večina slovenskih regij, največja težava pa je še vedo pomankanje kadrov in kapacitet.

Ogenj je poslopje 'požrl' do tal, a na pomoč je priskočila celotna skupnost

28. 12. 2024 07.00

Družina Knez je v začetku novembra v požaru izgubila skoraj vse. V Belovem pri Laškem jim je namreč ogenj povsem uničil gospodarsko poslopje z vsemi stroji za kmetijstvo in kmetijskimi pridelki. A tudi zahvaljujoč sokrajanom danes z optimizmom zrejo v prihodnost. Na pomoč jim je namreč priskočila celotna skupnost.

Kulinarična dobrodelnost: Pahor pripravljal orehove štruklje za otroke

24. 12. 2024 18.49

Medtem ko se bodo v številnih domovih mize šibile pod vsemi dobrotami, med nami živi vse več takih, ki si ne morejo privoščiti niti toplega obroka – predvsem starejših, ki s svojimi pokojninami ne morejo preživeti. Zanje že 11. leto zapored skrbijo v ljubljanski Pokušini pod strehco, kjer vsak dan v tednu nahranijo najmanj 50 ljudi. Da smo lahko dobrodelni na kulinarični način pa so dokazali tudi otroci Mladinskega doma Malči Beličeve, ki so skupaj z nekdanjim predsednikom Borutom Pahorjem pod budnim očesom kuharskih mojstrov pripravljali orehove štruklje. Z njimi bodo razveselili otroke, ki božično-novoletne praznike preživljajo v mladinskih domovih, kriznih centrih in drugih zavodih.

Starši besni: Predsednik vlade in ministri morajo odgovarjati za to

20. 12. 2024 12.25

Ob novici, da se je zgodil napad na osnovni šoli, so k svojim otrokom prihiteli tudi starši. Očividec je povedal, da so nekateri jokali, drugi naj bi celo bruhali. Babica ene od učenk je v joku povedala, kako zelo se je prestrašila, eden od staršev pa je kritičen do odziva policije. "Policija ni ničesar preprečila, niti ničesar naredila, odzvala se je šele po tem, ko se je vse že zgodilo," je med drugim dejal. Olajšanje med starši, ko so v rokah končno držali svoje otroke, pa se je kmalu umaknilo jezi. "Besen sem na državo, na mesto ... Po masakru v Beogradu so zagotovili, da je Hrvaška varna. Zdaj v to nisem več prepričan," je dejal eden od staršev otrok na šoli.

V množičnem pretepu na Krvavcu poškodovanih šest oseb

16. 12. 2024 18.25

Na Krvavcu sta v noči na soboto praznovali dve zaključeni družbi – ena je v hotelu slavila 18. rojstni dan – po naših informacijah je bila slavljenka vnukinja lastnika podjetja RTC Krvavec, druga, pretežno hrvaška skupina, pa je na plaži uživala na timbildingu. Nekaj fantov iz druge skupine naj bi bilo povabljenih, da pridejo na rojstnodnevno zabavo, tam pa naj bi se vnel prepir, ki se je kmalu spremenil v brutalen pretep. Kolegi so bili obliti s krvjo, povsem izmaličenih obrazov, na tleh so ležale razbite steklenice, nam je prizor opisoval še vedno pretresen udeleženec pretepa s Hrvaške. S kolegi se zdaj sprašujejo, ali je Policija na terenu res storila vse, kar bi v tem primeru morala.

Ukradeni otroci: 'Vse bi naredila, da najdem svojega brata'

11. 12. 2024 19.07

"Še danes se moja mama spominja svetlih las svojega sina Andreja, ki ga je neka ženska brez pojasnila odnesla iz porodne sobe. In to je njen zadnji spomin nanj." To je le ena od zgodb, ki jih bodo na nadaljevanju zaslišanj pred preiskovalno komisijo o domnevno ukradenih otrocih pripovedovale priče. Po doslej zbrani dokumentaciji in zaslišanju 16 prič so ugotovili pomanjkljivosti oz. nepopolnosti v zabeleženih podatkih bolnišnic in statističnega urada. Pred preiskovalno komisijo je sedla tudi sestra Natalija Franko, katere brat Andrej naj bi umrl ob rojstvu leta 1995.

Sirec v Sloveniji: Zadnje štiri dni smo srečni. In upamo. Končno

09. 12. 2024 18.56

Zaradi vojne v Siriji je bilo šest milijonov ljudi primoranih zapustiti državo. Slovenija je sicer od leta 1995 sirskim državljanom podelila 339 statusov mednarodne zaščite. Eden od njih je tudi Wasim Saflo, ki je v Slovenijo prišel pred enim letom. Pogovarjali smo se tudi z Alijem R. Taho, ki v Sloveniji živi že 12 let in je svojo domovino zapustil zaradi študija. Oba sogovornika padec Asadovega režima vidita kot priložnost in upanje za demokratično Sirijo.

Zakaj ženska po porodu posteljice ne sme odnesti s seboj domov?

22. 11. 2024 19.08

Posteljica je organ, ki v nosečnosti obdaja plod, ob porodu pa se odlušči od stene maternice in porodi kmalu za otrokom. Običajno se ženske, ko dobijo v roke novorojenčka, s tem ne ukvarjajo, organ pa navadno konča med medicinskimi odpadki. Si pa nekatere porodnice želijo posteljico po porodu odnesti domov, jo posaditi na vrtu, uporabiti za odtis na papir ali pa jo celo zaužiti v smutiju. Čeprav je to pri nas prepovedano, so štiri porodnišnice pod določenimi pogoji ženskam delček tkiva dovoljevale odnesti s seboj, devet pa ne. Na neskladje je po pritožbi porodnice, ki ji postelje niso želeli izročiti, opozoril varuh človekovih pravic, na zdravstvenem ministrstvu pa so še enkrat poudarili, da porodnišnica posteljice v nobenem primeru ne sme predati.

Zakon o pozabi: 'Treba je odpraviti diskriminacije'

21. 11. 2024 16.25

Izvedeti, da si zbolel za rakom, je verjetno eden največjih šokov v življenju. Življenje se ustavi. A še nikoli preživetje bolnikov s to zahrbtno boleznijo ni bilo večje. Obstaja življenje po diagnozi in zdravljenju. Obstaja velika možnost, da se boste vrnili nazaj v svoje staro življenje. Pa se boste res lahko? Bolniki z rakom in tisti, ki so ga premagali, namreč trčijo v zid, ko bi radi sklenili zavarovanje ali dobili kredit. Tam namreč naletijo na vprašanje o svojem zdravstvenem stanju in se pri odgovoru zanje vse konča. Bi lahko to popravil zakon o pozabi, o katerem so poslanci razpravljali, v petek pa bodo še glasovali?

Pravica do odklopa: kaj sploh je odklop?

15. 11. 2024 18.55

Kako prekomerno delo, ko se ne znamo odklopiti od vseh klicev in elektronskih sporočil vpliva na naše duševno zdravje? Zdravniki ugotavljajo, da slabo. Vse več je namreč različnih stisk, tesnobe, izgorelosti in depresije. Ljudje se preprosto ne znamo več odklopiti, ves čas moramo biti dosegljivi, kar nas pravzaprav jezi, po drugi strani pa imamo slabo vest, če česa ne bomo naredili takoj in zdaj, prisoten je tudi strah zaradi morebitne izgube službe. Predstojnica kliničnega inštituta za medicino dela ukrep pravice do odklopa pozdravlja, a treba je ljudem razložiti, kaj odklop sploh je.

Dobrodelni koncert za malo Sio, ki bije težko bitko z rakom

13. 11. 2024 21.13

Vsak starš si želi, da bi imel zdravega in nasmejanega otroka, ki bi med odraščanjem kot drugi otroci počel vragolije in užival v otroštvu. Takšno željo sta imela tudi mlada starša Maruša in Dušan za svojo triletno Sio. A vmes je posegla kruta usoda; Sia je namreč februarja zbolela za rakom nevroblastom. Triletna deklica je od takrat prestala že dve operaciji, kemoterapijo in obsevanje. Zdaj pa se je družina, oče je namreč na negi, mama pa na bolniški, znašla še v finančni stiski. Zato jim je na pomoč priskočila lokalna skupnost, ki za Sio v četrtek organizira dobrodelni koncert.

Je v Sloveniji res vse več bolniških odsotnosti?

12. 11. 2024 16.53

Smo res veliko več bolni kot pred epidemijo covida ali gre preprosto za izkoriščanje sistema? Opazen je namreč porast kratkotrajnih bolniških odsotnosti z danes na jutri, ki trajajo do tri dni, največ pa naj bi jih bilo pred ali po koncu vikenda ter ob prazničnih dneh. Trend se je razmahnil po tem, ko se je začelo odpirati in zapirati bolniške na daljavo, brez obiska osebnega zdravnika. In kje je takih bolniških največ ter ali jih kdo preverja?

8. decembra bodo prebivalci Kočevja odločali o usodi oskrbe na domu

06. 11. 2024 19.46

Na volišča bodo 8. decembra znova odšli prebivalci Kočevja. Tokrat zaradi referenduma, kjer bodo odločali, ali naj oskrba na domu ostane v rokah zasebnega zavoda Jutro ali pa se prenese na javni občinski zavod. Občina meni, da bodo oskrbovancem ponudili boljše storitve in da bo s tem tudi manj pritožb nad delom sedanjega izvajalca. Na Zavodu Jutro pa so prepričani, da bi sprememba lahko ogrozila sistem oskrbe in da bi občani lahko celo ostali brez nje.

Kopanje enkrat na teden in pet minut za obrok: starostniki v neznosnih razmerah

28. 10. 2024 19.13

Kako bi se počutili, če bi se lahko okopali le enkrat na teden ali celo na deset dni? Da morate ves obrok pojesti v petih minutah? Takšna je realnost naših starostnikov v domovih za ostarele, kjer je pomanjkanje osebja vse bolj očitno. Samo v Domu starejših občanov Črnomelj jim za normalno delovanje primanjkuje 15 ljudi. Če bo šlo tako naprej, bo sistem razpadel in s tem je ogrožena varnost in dostojno življenje stanovalcev, že nekaj časa opozarjajo tudi v aktivu vodij služb zdravstvene nege in oskrbe, kjer ne izključujejo niti protesta.

Rak dojk: samopregledovanje je ključno, zaupajte mamografiji

24. 10. 2024 16.55

Zagotovo ste na družbenih omrežjih že zasledili oglas za kakšno čudežno zdravilo, ki pomaga pozdraviti vse, tudi raka. Zdravniki opozarjajo, da ne nasedate tovrstnim reklamam. Ne le da v večini primerov ne pomagajo, taki izdelki lahko celo pospešijo razvoj rakastih celic. Tako se nekatere ženske izogibajo tudi mamografiji in iščejo alternativne diagnostične metode. V mesecu oktobru, ki je posvečen raku dojk, zdravniki zato opozarjajo, naj ženske zaupajo svojim ginekologom in onkologom ter zaupajo v znanost, saj denimo le mamografija pokaže napovedane spremembe, torej še preden se rak razvije.

Zanimanje za cepljenje proti gripi vedno večje

14. 10. 2024 19.22

Po tem, ko je takoj po s covidom zaznamovanih letih zanimanje za cepljenje proti gripi nekoliko upadlo, se letos spet povečuje. Proti tej bolezni, ki je najbolj nevarna za starejše, otroke in bolnike s pridruženimi boleznimi, se sicer lahko cepimo že od prejšnjega tedna in tako preprečimo hujši potek, zaradi katerega je vsako leto hospitaliziranih med 500 in 600 bolnikov. Hkrati pa se lahko cepite tudi proti bakterijski pljučnici in covidu.