b12

BLOG: Šparglji, prehranska zakladnica in naravni diuretik

16. 03. 2025 07.00

Šparglji (Asparagus officinalis) so ena najbolj cenjenih vrst zelenjave, ki se uvršča med najbogatejše vire hranil. S svojimi izjemnimi antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi so že več kot 2.500 let del tradicionalne medicine. Uživanje tega edinstvenega živila ne le podpira zdravje srca, prebave in kosti, temveč naj bi lahko tudi zmanjšalo tveganje za razvoj raka. Je res tako? Vzemite si kakšno minuto časa in preberite članek, ki sem ga pripravil za vas.

Dnevi polni druženja, jutra polna energije: Zakaj je Myrkl tvoj nepogrešljiv decembrski sopotnik?

12. 12. 2024 00.15

Ni čudež, le pametna odločitev! December prinaša številne izzive, zato naj bodo vaša jutra preprosta. Myrkl je naravna rešitev, ki podpira vaše dobro počutje med prazniki.

Myrkl je ključna sestavina zabavnih poletnih večerov in prijetnih juter, ki sledijo

21. 06. 2024 00.15

Myrkl je revolucionarno prehransko dopolnilo, ki vam pomaga, da se jutro po navijanju zbudite sveži

BLOG: Žveplo v hrani

05. 05. 2024 07.00

Tokrat pišem o mineralu, ki ga mnogi spregledajo in se ne zavedajo njegovega vpliva na naše zdravje. Je izjemno pomemben mineral in ga vsakodnevno uživamo s hrano. Žveplo – mineral, prisoten v mnogih živilih, je ključnega pomena za naše zdravje in si zasluži večjo pozornost. Čas je torej, da postanemo pozorni na vsebnost žvepla v živilih, s katerimi se prehranjujemo, ter razumemo njegove koristi.

Zdravilni učinki Aloe Arborescens, ki mejijo na čudež narave

07. 12. 2017 08.08

Legenda pravi, da je Aleksander Veliki po nasvetu Aristotela osvojil otok Socotra PRI Jemnu ravno zaradi nasadov aloe, da je z njo lahko zdravil svoje ranjene vojake.

BLOG: Kako izboljšati absorpcijo hranil?

21. 04. 2024 07.00

Absorpcija hranil je ključnega pomena za naše zdravje, saj omogoča, da telo dobi vsa potrebna hranila – vitamine, minerale in druge pomembne snovi za optimalno delovanje. V tem članku si lahko preberete, kako lahko izboljšamo proces absorpcije hranil, ki je temelj za naše dobro počutje in vsesplošno zdravje.

Rak želodca: če boste dobili vabilo na testiranje, se odzovite

20. 01. 2024 13.26

6.000 pacientov ZD Ljubljana v starosti od 30–34 let bo dobilo vabilo za testiranje na bakterijo Heliobacter pylori. Gre za pilotno raziskavo, ki bo izvedena v šestih državah članicah EU. Skupaj z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka (IARC) in drugimi strokovnjaki bodo na podlagi zaključkov pripravili priporočila za program primarne preventive raka želodca. Ker je bakterija H. pylori eden izmed nedvomnih povzročiteljev raka, sta testiranje in zdravljenje okužbe najboljši možni način, da preprečimo rakavo obolenje.

Skrivnost zdravega otroštva ...

16. 12. 2023 00.15

Otroški svet je poln radovednosti, raziskovanja, a tudi rasti, razvoja in postavljanja temeljev za zdravo odraslost. Ključno je, da otrokom omogočimo optimalne pogoje za zdravje, ki so v veliki meri odvisni od prehrane in hranil, ki jih otrok zaužije ...

BLOG: Zakaj smo po jedi utrujeni?

05. 11. 2023 07.00

Če ste po jedi pogosto utrujeni, se verjetno sprašujete, ali ni hrana namenjena temu, da nam pomaga dvigniti nivo energije. Zakaj pa se vam dogaja ravno obratno? Zakaj vas zaužiti obrok ne spravi v pogon? Zakaj se vam po kosilu zapirajo oči?

4 nepogrešljivi izdelki v vsakem letnem času

03. 04. 2023 08.58

Vsak letni čas je po svoje poseben - prinaša nam svojevrstne izzive. Naše počutje, energija, telesna pripravljenost in nivo stresa, ki ga občutimo, skozi leto nihajo.

Zbudil se je ohromljen od popka navzdol in ni mogel hoditi: 'Um želi ponoviti'

18. 03. 2023 16.49

Didušikov oksid, imenovan tudi "smejalni plin", se denimo uporablja kot sredstvo proti bolečinam med porodom in za stepanje smetane v gostinstvu. Vendar pa je v zadnjih letih v ZDA, Avstraliji in Evropi postal vse bolj priljubljena t. i. rekreativna droga, ki jo ljudje vdihavajo zaradi sproščene, hihitajoče se evforije, ki jo povzroči, kar v povprečju traja eno do dve minuti. Vendar pa ne gre za nenevarno početje.

Pomanjkanje hranil vpliva na razvoj nevrodegenerativnih bolezni

15. 03. 2023 07.55

Delovanje možganov in skladiščenje informacij bi lahko primerjali s proizvodnjo, ki vsak dan ustvari in obdela ogromno količino informacij. Te ob ustreznih pogojih razporedi in shrani. Možgani kot kompleksen sistem velikega števila možganskih celic – vsebujejo namreč več sto milijard nevronov in še 10-krat več podpornih celic (celic glia) – za svoj razvoj in normalno delovanje tako kot vsi deli telesa potrebujejo energijo, ki jo primarno pridobijo s hrano. Ta predstavlja nepogrešljivo gonilo celotnega živčnega sistema in pomembno vpliva na številne kognitivne sposobnosti, predvsem na razmišljanje, koncentracijo in pomnjenje.

BLOG: Kri v blatu je lahko znak resnih zdravstvenih težav

12. 03. 2023 07.00

Če opazite kri v blatu, je to lahko znak resnih zdravstvenih težav in bi morali poiskati zdravniško pomoč čim prej. Seveda pa je lahko tudi kaj manj nevarnega in pogosto ob tem pojavu ni razloga za paniko. Poleg obiska zdravnika morate tudi sami poskrbeti za nekatere spremembe v prehrani in življenjskem slogu, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in izboljšati zdravje prebavnega trakta.

Vitamin B12, njegove prednosti in zakaj jemati B kompleks za boljše počutje?

03. 03. 2023 00.15

Vitamin B12 ali kobalamin je eden izmed osmih vitaminov skupine B znanih pod imenom B-kompleks.

Vitamin B12 skrbi za lepšo kožo

18. 01. 2023 09.19

Vitamin B12 skupaj z ostalimi B vitamini, silicijem in vitaminom C gradi B kompleks, ki ima številne pozitivne učinke na naše telo.

Tri sestavine, brez katerih to zimo ne bo šlo

28. 10. 2022 08.18

Jesen je letos že pošteno pokazala svoje zobe, temperature pa se vztrajno nižajo. Poleg številnih okužb z novim koronavirusom smo že močno zakorakali tudi v obdobje trdovratnih prehladov, a vendarle se lahko pred njimi ubranimo tudi sami. Če želite ohraniti svoje zdravje in odlično raven energije, brez spodnjih živil v tej jeseni in zimi zagotovo ne bo šlo.

Ali jemljete vsa prehranska dopolnila, ki jih vaše telo potrebuje?

19. 10. 2022 00.15

Prehranska dopolnila predstavljajo koncentriran vir določenega hranila ali kombinacijo različnih hranil.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?

01. 10. 2022 14.23

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Novi podjetniki, novi izdelki in nov voditelj

12. 09. 2022 11.27

Z veseljem in ponosom predstavljamo novih osem mladih podjetniških ekip, ki se bodo v novi, 7. sezoni borili za naziv HIT PRODUKT leta 2022. Poleg novih izdelkov in podjetniških ekip, bo sedma sezona osvežena tudi z novim voditeljem, priljubljenim stand up komikom in dolgoletnim preizkuševalcem izdelkov projekta Štartaj Slovenija, Alešem Novakom. 7. sezona oddaje Štartaj, Slovenija! prihaja na POP TV v nedeljo, 2. oktobra, ob 18.05!

'Vegetarijanke imajo večjo verjetnost za zlom kolkov v poznejših letih'

12. 08. 2022 07.33

Študija v Združenem kraljestvu je pokazala, da je pri ženskah, ki so vegetarijanke, verjetnost za zlom kolkov v poznejših letih večja kot pri tistih, ki bolj pogosto jedo meso. Dr. James Webster, raziskovalec na Univerzi v Leedsu, ob tem pravi, da naj se vegetarijanci ne odpovedujejo načinu prehranjevanja, saj je ta način z ostalih vidikov zdrav in okolju prijazen, vendar naj pazijo, da hrano dobro načrtujejo in da ne izpustijo hranil, ki jih izključujejo, če ne jedo mesa ali rib.

Na trg prišla tableta, ki naj bi preprečila mačka

10. 07. 2022 13.44

Na trg, natančneje v Združeno kraljestvo, je prišla nova tableta, ki po besedah proizvajalca preprečuje mačka. Zaužije se jo pred pitjem alkohola, v eni uri po popiti pijači pa lahko razgradi do 70 odstotkov zaužitega alkohola, trdijo. Prodaja se na spletu, paket 30 tablet pa stane 30 funtov (približno 35 evrov). Strokovnjaki medtem opozarjajo, da sta njena učinkovitost in etična plat dvomljivi.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost

03. 07. 2022 10.42

V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

NIJZ: Ohranimo zmernost že v trgovini in nato pri pripravi jedi

17. 04. 2022 07.46

Prehrana med prazniki ne vpliva občutneje na povečanje telesne teže, prav tako nima drugih dolgoročnih posledic za zdravje, pred velikonočnimi prazniki navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje. Večjo pozornost pri prehrani pa je treba nameniti bolnikom in tistim, ki se morajo držati predpisanega načina prehranjevanja, spominjajo.

Piščančje prsi: nepogrešljivo živilo to pomlad

15. 04. 2022 00.15

Piščančje prsi imajo odlično hranilno sestavo in se tako vedno znova znajdejo na jedilnikih oseb z aktivnim življenjskim slogom.

BLOG: Rdeče meso – zdravstvene koristi in tveganja

23. 01. 2022 15.53

Informacije o vplivu rdečega mesa na naše zdravje velikokrat nasprotujejo druga drugi. Medtem ko nekateri verjamejo, da so govedina, svinjina in divjačina polne hranil in koristne za zdravje, drugi trdijo, da lahko prispevajo k raku, boleznim srca in številnim drugim zdravstvenim težavam. Kaj je res in kaj ne?

Nagradna igra: Al!ve Drops uradna čokolada slovenskih alpskih smučarjev

01. 12. 2021 00.15

Kaj se zgodi, ko se slovenski alpski smučarji, osvajalci belih strmin združijo z AL!VE osvajalci najslajših sladkih razvad? Nastanejo AL!VE Drops čokoladne kapljice, boljša sladka izbira za vse športnike in aktivne, ki skrbijo za uravnoteženo prehrano, izbiramo pa lahko med kar tremi različnimi okusi: Peanut, Nutty in Energy. Vse čokoladne kapljice pa so tudi obogatene z vitamini in minerali!

BLOG: Vplivi B-vitaminov na zdravje

21. 11. 2021 17.09

Vitamini B pomagajo pretvoriti druga hranila v energijo, vzdržujejo zdrav metabolizem ter podpirajo delovanje živcev in jeter, zdravje kože, zdravje oči in rast oziroma razvoj ploda med nosečnostjo.

Vitamini in minerali – kdo naj jih jemlje, kdaj in koliko?

04. 09. 2021 07.18

Je pred vstopom v vrtec, v šolo, za boljšo odpornost, za krepitev imunskega sistema res treba jemati vitamine in minerale? O vsem tem so za 24UR Inšpektor govorili ugledni strokovnjaki Nada Rotovnik Kozjek, Katarina Plausteiner Đorđević, Samo Kreft, Urška Blaznik in Matej Dobravc Verbič.

BLOG: Kako preprečiti pomanjkanje hranil?

18. 07. 2021 07.00

Telo nam pokaže, ko nam nečesa primanjkuje, a žal večina ljudi opozorilna znamenja ignorira oz. jim ne namenja pretirane pozornosti. Kako pa je z avtomobilom? Se tudi ne oziramo na opozorilne znake, na vse lučke, ki svetijo? Kaj se zgodi z avtomobilom, če vsa ta opozorila ignoriramo? Nič kaj dobrega, kajne? Zakaj mislimo, da se zaradi pomanjkanja "goriva" in ostalih sestavin ne more enako pripetiti našemu organizmu? Nekaj časa se že lahko "šlepamo", a ko pride do težav, jih ne bomo tako hitro odpravili, kot jih bo mehanik na avtomobilu.

BLOG: Preveč želodčne kisline je pravzaprav premalo želodčne kisline

04. 07. 2021 18.15

Kot ste lahko razbrali že iz naslova, bom postavil vsesplošno prepričanje o želodčni kislini na glavo. Prepričan sem, da bo ta prispevek eden bolj branih, saj si bodo z njegovo pomočjo številni lahko končno pomagali pri želodčnih težavah. Skorajda ni osebe, ki ni imela želodčnih težav, in vsi dobro vemo, kako zelo neprijetne so. Vsi, ki poznate mojo zgodbo, veste, kako hude zdravstvene težave sem imel pred leti. Vse se je začelo z želodčnimi težavami in infekcijo z bakterijo Helicobacter pylori.