azilni postopek

Slovaki prepovedali vstop več tujim državljanom: 'Načrtovali državni udar'
31. 01. 2025 15.49Slovaška zaradi domnevnega načrtovanja državnega udara okoli desetim posameznikom prepoveduje vstop. Med njimi je tudi vodja gruzijskih vojaških prostovoljcev v Ukrajini, za katerega premier Robert Fico trdi, da deluje v skladu z navodili kijevskih obveščevalcev.

Poklukar trenutno ne vidi razlogov za ustavitev obravnave sirskih prošenj za azil
12. 12. 2024 19.04Po mnenju notranjega ministra Poklukarja trenutno ni razlogov, da bi Slovenija po zgledu več drugih držav članic EU ustavila obravnavo prošenj sirskih državljanov za mednarodno zaščito. V Sloveniji, ki velja za tranzitno državo, je namreč malo prosilcev iz Sirije, je povedal ob robu zasedanja notranjih ministrov EU v Bruslju.

Prehodno vlado v Siriji bo vodil Bašir, Slovenija poostrila nadzor na mejah
10. 12. 2024 15.30Vodenje prehodne vlade v Siriji, kjer so uporniške skupine pred dnevi strmoglavile režim Bašarja al Asada, je prevzel Mohamed al Bašir, ki naj bi na položaju ostal do 1. marca prihodnje leto. Izraelska vojska je medtem po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice v zadnjih 48 urah izvedla več kot 300 napadov na cilje po vsej Siriji, vključno z Damaskom. Čeprav vse več držav napoveduje zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil, Bruselj poziva k upoštevanju pravil EU.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?
12. 10. 2024 07.00Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

19-letni Ukrajinec v vozilu prevažal več azilantov, med njimi tudi otroci
26. 05. 2024 15.16Policisti Policijske uprave Nova Gorica so v četrtek ustavili osebno vozilo s češko registrsko tablico. Za volanom je sedel 19-letni državljan Ukrajine, ki je v vozilu prevažal 10 tujcev. Med njimi so bili tudi otroci. Policisti so pozneje ugotovili, da so navedeni tuji državljani pred kratkim nezakonito vstopili v Slovenijo in so v postopkih za pridobitev mednarodne zaščite.

Tožbi obmejnih občin glede azilnega doma zavrženi
16. 05. 2024 10.26Upravno sodišče je zavrglo tožbi občin Brežice in Središče ob Dravi glede načrtovanih izpostav azilnega doma. Vlada je namreč konec februarja sklenila, da za potrebe nastanitve prosilcev za mednarodno zaščito organizira izpostavi azilnega doma na območju nekdanjih mejnih prehodov v teh dveh občinah. Obe občini temu nasprotujeta, zato sta sklep izpodbijali tudi na Upravnem sodišču. Sodišče je zavrglo tudi predloga za začasno zadržanje izvrševanja sklepa vlade o lokaciji azilnih domov. Zoper odločitev je možna pritožba, so sporočili s sodišča.

Članice EU sprejele pakt o migracijah in azilu
14. 05. 2024 12.35Države članice EU so dokončno sprejele evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem so se z Evropskim parlamentom pogajale osem let. Zakonodaja, ki prinaša obvezno solidarnost med članicami, hitrejše in učinkovitejše azilne postopke ter boljše upravljanje meja, se bo začela uporabljati junija 2026.

DZ določil datume referendumov, potekali bodo 9. junija
25. 04. 2024 19.42Državni zbor je razpisal posvetovalne referendume o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o uvedbi preferenčnega glasu ter o rabi konoplje. Referendumi bodo potekali 9. junija, sočasno z volitvami v Evropski parlament. Roki za referendumska opravila bodo začeli teči 6. maja. So pa zavrnili predloge za razpis treh posvetovalnih referendumov, ki so jih vložili v SDS. Državljani se torej o zaupanju v vlado, nastanitvah migrantov in ureditvi obveznega testiranja funkcionarjev na prepovedane droge ne bodo izrekali na referendumu.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen
10. 04. 2024 16.40Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

SDS predlaga posvetovalna referenduma o zaupanju v vlado in nastanitvah nezakonitih migrantov
18. 03. 2024 10.25Skupina poslank in poslancev s prvopodpisano poslanko SDS Jelko Godec je v parlamentarni postopek vložila predloga za razpis dveh posvetovalnih referendumov. Predlagajo razpis posvetovalnega referenduma o zaupanju v Vlado Republike Slovenije, ki jo vodi dr. Robert Golob, in o nastanitvah nezakonitih migrantov v Republiki Sloveniji. V Gibanju Svoboda menijo, da gre pri predlogih SDS za manipulacijo in politično propagando pred evropskimi volitvami. Trenutno je v parlamentarnem postopku sicer več predlogov posvetovalnih referendumov.

Ambasada Rog: Zaposleni prosilci za azil živijo v strahu pred deportacijo
11. 01. 2024 13.13Aktivisti in migranti, zbrani v Ambasadi Rog, so s protestnim branjem pred poslopjem vlade predstavili novo številko glasila Tukaj smo. Prosilci za azil so med številnimi zaposlenimi v slovenskih podjetjih, mnogi so prostovoljno pomagali med poplavami, a kljub temu živijo v strahu, da jih lahko vsak čas deportirajo, so opozorili. Na ministrstvu za notranje zadeve so v odzivu poudarili, da ne gre za deportacije prosilcev, ampak gre za predaje prosilcev za mednarodno zaščito v skladu z veljavno zakonodajo EU. Pri tem so dodali, da zagovarjajo celovit pristop k upravljanju migracij.

Slovenija bi morala v okviru migracijske solidarnosti sprejeti 126 oseb
21. 12. 2023 15.55Slovenija bi morala v okviru solidarnostnega vidika pakta EU o migracijah in azilu letno sprejeti 126 oseb, kar ne pomeni prekomerne obremenitve slovenskega azilnega sistema, je izjavil notranji minister Boštjan Poklukar. Pojasnil je, da bi morala država v primeru zavrnitve migrantov v blagajno EU prispevati 22.000 evrov letno na osebo.

Kaj prinaša zgodovinski dogovor o azilni zakonodaji?
20. 12. 2023 20.10Svet EU in Evropski parlament sta dosegla dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, katerega namen je celovito urediti upravljanje migracij v uniji. V ospredju dogovora, ki ga označujejo za zgodovinskega, je solidarnost med državami članicami. Te so ga večinoma pozdravile, z izjemo Madžarske. Nevladne organizacije so kritične. Če bo pakt zaživel v praksi, lahko pričakujemo zmanjšanje migracijskega toka.

Migranti v Sloveniji: Večina odide, tisti, ki ostanejo, tukaj delajo
05. 11. 2023 09.35V Slovenijo je letos nezakonito vstopilo več kot kot 44.000 ljudi, kar je skoraj trikrat toliko kot v enakem obdobju lani. Ob nadzorih na slovensko-hrvaški meji policisti zato poostreno nadzirajo tudi t. i. zeleno mejo med državama. Naša ekipa se je policistom pridružila v Rigoncah, kjer prestrežejo največ beguncev. Kaj pa se s pribežniki pravzaprav zgodi, ko jih Policija ujame? Koliko jih v Sloveniji, ki sicer nujno potrebuje tuje delavce, sploh ostane? Ima država zanje rešitve?

Organizatorji shoda prejeli grožnje, policisti prijeli 20-letnega Slovenca
20. 10. 2023 08.48Ljubljanski policisti so po obvestilu organizatorjev javnega shoda v podporo Palestincem, da so prejeli pisne grožnje s terorističnim napadom, zaradi suma storitve kaznivega dejanja terorizma odvzeli prostost 20-letnemu državljanu Slovenije. V ločenem primeru preiskujejo tudi sum kaznivega dejanja javnega poveličevanja terorističnih dejanj. Od izraelsko-palestinskega konflikta, zaradi katerega se krepijo previdnostni ukrepi policije na eni in izrazi nestrpnosti na drugi strani, Policija državljane poziva, naj se vzdržijo kakršnihkoli rasnih ali drugih nestrpnosti.

Hrvati pridržali skupino migrantov, uro za tem so bili že v Sloveniji
28. 09. 2023 13.13Kako intenziven in okrepljen, predvsem pa učinkovit, je nadzor na meji med Hrvaško in Slovenijo? Naša ekipa na terenu je bila priča nenavadnemu, in kot kaže netransparentnemu, postopanju hrvaških obmejnih organov. Ti so namreč pri sestopu z vlaka v kraju Sutla pridržali skupino ljudi in jih odpeljali v policijskem vozilu. Ista skupina se je nato čez dobro uro znašla globoko na slovenski strani. Naš fotograf se je tudi prepričal, da je hrvaško izvajanje nadzora morda le predstava za javnost.

Gašperlin in Prebilič enotna: 'Gre za sistematično zlorabo azilantskega statusa'
28. 09. 2023 06.00Ali bo poostren nadzor na naši južni meji zmanjšal skokovito naraščanje števila nezakonitih migrantov, ki si utirajo pot v Evropo? Bili smo priča takšnim prizorom, dvema skupinama maroških državljanov, ki sta do Slovenije prišli iz Turčije – za pot so plačali tudi tri tisoč evrov – in sicer na območju novomeške in koprske policijske uprave. Tam je največ ilegalnih prehodov meje, letos so jih našteli že več kot 40 tisoč, v enakem obdobju lani pa skoraj trikrat manj.

Policija letos prijela že 275 tihotapcev; nadzor krepi na najbolj obremenjenih mestih
27. 09. 2023 09.11Slovenska policija zaradi nezakonitih migracij zaostruje nadzor na meji s Hrvaško in je zjutraj okrepila svoje delo na območjih PU Novo mesto in PU Koper. Minister Poklukar je poudaril, da ne gre za vzpostavitev notranje kontrole, pač pa za okrepljene izravnalne ukrepe na točkah, kjer so številke nezakonitih prehodov meja najvišje. Policisti ocenjujejo, da ponovna uvedba mejne kontrole niti ne bi bila učinkovita. Njihove aktivnosti bodo tako še naprej usmerjene v odkrivanje tihotapcev in čezmejne kriminalitete. Prav danes je naš fotograf na meji pri Rigoncah ujel, kako so policisti prijeli skupino migrantov.

Po številu kaznivih dejanj se vračamo v leta pred epidemijo
26. 09. 2023 19.25Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo se je seznanil s poročilom o delu Policije za leto 2022. Podatki kažejo, da se po številu različnih varnostnih dogodkov, kaznivih dejanj in drugih pojavov vračamo v leta pred epidemijo covida-19, je na seji odbora opozoril namestnik generalnega direktorja Policije Robert Ferenc.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?
12. 07. 2023 06.00Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Srbski taksist prevažal tri ruske državljane, grozi mu zaporna kazen
28. 02. 2023 10.14Policisti so na vipavski hitri cesti ustavili 36-letnega srbskega taksista, ki je prevažal tri ruske državljane, stare med 20 in 30 let. Ker niso izpolnjevali pogojev za vstop v Slovenijo oziroma v katero koli državo schengenskega območja, se je njihov prevoznik znašel v policijskem pridržanju, osumljen pa je storitve kaznivega dejanja, ki se kaznuje z zaporom od treh do 10 let.

Ukrajinci z ruskim potnim listom: Bodo vpoklicani v boj proti lastni državi?
02. 01. 2023 10.36Predstavljajte si, da ste Ukrajinec in imate samo ruski potni list, potem pa bi vas vpoklicali v vojno, da bi se borili proti svoji domovini. S takšno realnostjo se sooča na tisoče Ukrajincev. Zaradi ruske uvedbe državljanstva na zasedenih območjih so Ukrajinci lahko vpoklicani v vojno proti lastni državi. Številni tako iz države pobegnejo z zastarelimi dokumenti, ki jih tudi Evropa ne priznava.

Migrantska kriza: se bo ponovilo leto 2015 ali bo Evropa pravočasno reagirala?
02. 11. 2022 09.33Evropa se v zadnjem času ne sooča le z vojno na svojem ozemlju ter energetsko krizo, vse več je tudi ilegalnih vstopov na ozemlje Evropske unije. V prvi polovici letošnjega leta je bilo po podatkih Evropske agencije za mejno in obalno stražo Frontex takih okoli 114.720, kar je približno 84 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.

Policija obravnava sum posilstva mladoletnice v azilnem domu na Viču
26. 07. 2022 16.48Policijska uprava Ljubljana je konec junija zaradi suma posilstva mladoletnice v azilnem domu na Viču vložila kazensko ovadbo zoper neznanega storilca. Ob tem dodaja, da so na Policiji potrdili njihove informacije ter da so prijavo prejeli v začetku maja. Ker gre za mladoletno žrtev, več podatkov niso razkrili.

Ukrajina zasegla premoženje največje proruske stranke v državi
20. 06. 2022 11.14Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je opozoril, da bo Rusija v prihodnjih dneh okrepila napade v Ukrajini, medtem ko Kijev pričakuje zgodovinsko odločitev Evropske unije o podelitvi statusa kandidatke za članstvo v povezavi. Visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borrell je medtem rusko blokado ukrajinskih pristanišč, ki močno ovira izvoz žita iz Ukrajine, označil za vojni zločin. Poudaril je, da bo morala Rusija odgovarjati, če bo še naprej blokirala izvoz žita. Ukrajinske oblasti so medtem prepovedale delovanje največje proruske stranke v državi. Njeno premoženje bo preneseno v državno last. Ruski mediji pa poročajo o napadu na naftne ploščadi v Črnem morju, ki je za seboj pustil več ranjenih in pogrešanih.

Iz Ukrajine pobegnilo že več kot 1,25 milijona ljudi
04. 03. 2022 14.44Zaradi ruske invazije je iz Ukrajine po podatkih Združenih narodov doslej zbežalo že 1,25 milijona ljudi. Največ, okoli 672.000, se jih je zateklo na Poljsko, okoli 194.000 v Moldavijo in 133.000 na Madžarsko, je v Ženevi sporočil tiskovni predstavnik Mednarodne organizacije za migracije (IOM), ki je agencija ZN. Pri IOM so dejali tudi, da so prejeli verodostojna poročila o diskriminaciji na ukrajinski meji.

Novogoriški kriminalisti razrešili primer prevažanja ilegalnih prebežnikov
03. 05. 2021 11.22Novogoriški kriminalisti so uspešno zaključili preiskavo prepovedanega prehajanja državne meje. Ugotovili so, da je mladi Mariborčan dva dni zapored z avtomobilom več ilegalnih prebežnikov pripeljal na območje PU Nova Gorica. V prvem primeru so tujci nezakonito prečkali slovensko-italijansko mejo, a so jih italijanski policisti naposled prijeli. V drugem primeru pa so jih odkrili novogoriški policisti in jih po končanem postopku odpeljali v azilni dom v Ljubljani.

Slovenija zavrnila azil družini po spolnem, verskem in političnem nasilju. Takšnih odločb vse več
09. 03. 2021 10.27Ministrstvo za notranje zadeve je zavrnilo mednarodno zaščito ženski in njenima mladoletnima hčerkama. Ženska, ki prihaja iz ene od propadlih afriških držav, je bila med drugim žrtev spolnega nasilja, a to še zdaleč ni edini razlog, zakaj je s hčerkama zapustila državo. V postopku so še posebej temeljito preučevali verodostojnost njenih izjav in veliko prostora namenili ugotavljanju domnevnih neskladij v njeni zgodbi. MNZ zavrača obtožbe o nestrokovnem vodenju postopka v konkretnem primeru. Kakšne obravnave so pri nas deležni prosilci za azil, sploh žrtve travmatičnih dogodkov?

'V novem migracijskem paktu ni obveznih kvot za premeščanje'. Slovenijo moti obvezna solidarnost
23. 09. 2020 06.29Evropska komisija je predlagala nov migracijski in azilni pakt, ki naj bi obnovil zaupanje med članicami EU in odpravil zastoj pri nujni reformi sistema. Opira se na načelo obvezne solidarnosti s prožnimi prispevki članic, ki vključuje premeščanje prebežnikov v tesni povezavi z vračanjem nezakonitih migrantov.