azilni

V bundestag najverjetneje štiri stranke, možnost imajo še tri

23. 02. 2025 12.30

Na predčasnih parlamentarnih volitvah v Nemčiji se bodo volivci odločajo med 29 strankami. Kljub velikemu številu strank se bodo v bundestag zagotovo uvrstile štiri, možnost za to pa imajo glede na ankete še tri. Sledi predstavitev glavnih strank in njihovih kanclerskih kandidatov.

UKC o širjenju garij pri nas: število bolnikov nenehno narašča

20. 02. 2025 09.40

Na dermatovenerološki kliniki UKC Ljubljana zaznavajo številne primere garij. Na NIJZ so v letošnjem letu doslej zabeležili 92 prijav te bolezni in dva izbruha. Na UKC ocenjujejo, da gre za velik problem in da število bolnikov nenehno narašča. Simptomi so pogosto nespecifični, zato se diagnoza velikokrat postavi z zamudo ali pa se bolezen zamenja z drugimi dermatološkimi stanji. Pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključna za preprečevanje širjenja garij. V UKC opažajo, da se isti bolniki vračajo tudi do petkrat. Navodila mora namreč spoštovati cela družina, saj se bolezen prenaša s tesnimi stiki.

Slovaki prepovedali vstop več tujim državljanom: 'Načrtovali državni udar'

31. 01. 2025 15.49

Slovaška zaradi domnevnega načrtovanja državnega udara okoli desetim posameznikom prepoveduje vstop. Med njimi je tudi vodja gruzijskih vojaških prostovoljcev v Ukrajini, za katerega premier Robert Fico trdi, da deluje v skladu z navodili kijevskih obveščevalcev.

Avstrija Sircem ponuja po tisoč evrov za vrnitev v domovino

13. 12. 2024 16.35

Avstrijska vlada je sporočila, da bo sirskim beguncem za vrnitev v domovino po padcu režima predsednika Bašarja al Asada ponudila po tisoč evrov. Kancler Karl Nehammer je sicer že ob padcu Asadovega režima dejal, da je treba znova oceniti varnostne razmere v Siriji, da bi omogočili vrnitev sirskih beguncev.

Poklukar trenutno ne vidi razlogov za ustavitev obravnave sirskih prošenj za azil

12. 12. 2024 19.04

Po mnenju notranjega ministra Poklukarja trenutno ni razlogov, da bi Slovenija po zgledu več drugih držav članic EU ustavila obravnavo prošenj sirskih državljanov za mednarodno zaščito. V Sloveniji, ki velja za tranzitno državo, je namreč malo prosilcev iz Sirije, je povedal ob robu zasedanja notranjih ministrov EU v Bruslju.

Prehodno vlado v Siriji bo vodil Bašir, Slovenija poostrila nadzor na mejah

10. 12. 2024 15.30

Vodenje prehodne vlade v Siriji, kjer so uporniške skupine pred dnevi strmoglavile režim Bašarja al Asada, je prevzel Mohamed al Bašir, ki naj bi na položaju ostal do 1. marca prihodnje leto. Izraelska vojska je medtem po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice v zadnjih 48 urah izvedla več kot 300 napadov na cilje po vsej Siriji, vključno z Damaskom. Čeprav vse več držav napoveduje zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil, Bruselj poziva k upoštevanju pravil EU.

Kaj bo v nekdanji Hitovi igralnici?

28. 10. 2024 20.23

Že vse od zaprtja Hitove igralnice Aurora po Kobariškem krožijo govorice, da bo v izpraznjenih prostorih zaživel azilni center. Ugibanja sta še dodatno podžgala dva obiska ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja na Kobariškem v zadnjih štirih mesecih, pri prvem – junija letos – se mu je pridružil tudi italijanski notranji minister. V Hitu odgovarjajo, da z idejo o uporabi objekta za azilni dom niso seznanjeni in da v zvezi s tem ne potekajo nikakršni dogovori. Kakšna bo torej usoda izpraznjenih prostorov?

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?

12. 10. 2024 07.00

Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

64-letnik s kombijem proti Italiji prevažal šest mladoletnih Egipčanov

10. 10. 2024 13.14

Policisti so ob hitri cesti H4 Razdrto - Vrtojba ustavili in kontrolirali 64-letnega Slovenca, ki je v kombiju proti Italiji prevažal šest državljanov Egipta, vsi so mladoletniki. Vseh šest so odpeljali v azilni dom, zoper voznika pa so policisti podali kazensko ovadbo.

V tovornem delu prevažal 12 Turkov

03. 10. 2024 09.38

V Slovenijo je na Obrežju skušal vstopiti voznik s tovornim vozilom. Policisti so se odločili za podrobnejši pregled vozila in tovornem delu odkrili 12 turških državljanov, ki niso izpolnjevali pogojev za vstop v Slovenijo.

Napadalec z nožem: čakala ga je deportacija, a se je skril pred oblastmi

26. 08. 2024 10.44

Osumljenec za petkov napad z nožem v nemškem mestu Solingen je stopil pred sodnika, ki je zanj odredil pripor. Nemško tožilstvo je pojasnilo, da se je 26-letnik na podlagi svojih "radikalnih islamskih prepričanj" odločil, da bo na festivalu ubil "največje možno število nevernikov". Gre sicer za državljana Sirije, ki je v Nemčijo prispel leta 2022 in zaprosil za azil. Lani so mu prošnjo zavrnili in bi ga morali deportirati, a se to do napada ni zgodilo.

Zavrnili so mu azil, posilil je 14-letnico, a deportirati ga ne morejo

14. 06. 2024 16.17

Evropske volitve v Nemčiji so se razpletle slabo za vladajočo koalicijo in presenetljivo dobro za skrajno desno AfD, ki jo je pretresala vrsta škandalov, a resnih posledic očitno ni bilo. Po volitvah so se mnogi analitiki spraševali, kako je mogoče, da je AfD dobila toliko glasov in zakaj jih je dobila veliko med mladimi. A tudi zaradi naslednjega primera mnogi pravijo, da se bo morala oblast v Nemčiji – in še kje – najprej zazreti globoko vase, če želi razumeti jezo ljudi in njihovo umikanje proti ekstremni desnici.

Poklukar: Na Obrežju bodo odprli registracijski center za migrante

06. 06. 2024 16.20

V prihodnjih dneh bodo na nekdanjem mejnem prehodu Obrežje odprli registracijski center za migrante, je napovedal notranji minister Boštjan Poklukar. Letos je slovensko mejo sicer nedovoljeno prečkalo že 17.000 oseb, število migrantov pa se bo v poletnih mesecih najverjetneje še povečalo. Kljub temu je v azilnem domu trenutno prostora še dovolj, zato za zdaj ne kaže, da bi na Obrežju morali kmalu odpreti tudi dodatno izpostavo. Temu sicer domačini z brežiškim županom na čelu še naprej močno nasprotujejo.

19-letni Ukrajinec v vozilu prevažal več azilantov, med njimi tudi otroci

26. 05. 2024 15.16

Policisti Policijske uprave Nova Gorica so v četrtek ustavili osebno vozilo s češko registrsko tablico. Za volanom je sedel 19-letni državljan Ukrajine, ki je v vozilu prevažal 10 tujcev. Med njimi so bili tudi otroci. Policisti so pozneje ugotovili, da so navedeni tuji državljani pred kratkim nezakonito vstopili v Slovenijo in so v postopkih za pridobitev mednarodne zaščite.

Kdo bo vodil Evropsko komisijo? Soočenje petih kandidatov

23. 05. 2024 14.57

V Evropskem parlamentu v Bruslju je potekalo soočenje petih vodilnih kandidatov in kandidatk za predsednika oz. predsednico naslednje Evropske komisije.

V Brežicah spoštujejo odločitev Upravnega sodišča

17. 05. 2024 14.02

Občina Brežice spoštuje odločitev Upravnega sodišča, ki je zavrglo njihovo tožbo zaradi predvidene postavitve izpostave azilnega doma na Obrežju, in se na odločitev ne bo pritožila, je povedal brežiški župan Ivan Molan. Ob tem sklep sodišča razume kot jasen signal vladi, da ne sme izvajati kakršnihkoli aktivnosti v zvezi z azilnim domom.

Tožbi obmejnih občin glede azilnega doma zavrženi

16. 05. 2024 10.26

Upravno sodišče je zavrglo tožbi občin Brežice in Središče ob Dravi glede načrtovanih izpostav azilnega doma. Vlada je namreč konec februarja sklenila, da za potrebe nastanitve prosilcev za mednarodno zaščito organizira izpostavi azilnega doma na območju nekdanjih mejnih prehodov v teh dveh občinah. Obe občini temu nasprotujeta, zato sta sklep izpodbijali tudi na Upravnem sodišču. Sodišče je zavrglo tudi predloga za začasno zadržanje izvrševanja sklepa vlade o lokaciji azilnih domov. Zoper odločitev je možna pritožba, so sporočili s sodišča.

Članice EU sprejele pakt o migracijah in azilu

14. 05. 2024 12.35

Države članice EU so dokončno sprejele evropski pakt o migracijah in azilu, o katerem so se z Evropskim parlamentom pogajale osem let. Zakonodaja, ki prinaša obvezno solidarnost med članicami, hitrejše in učinkovitejše azilne postopke ter boljše upravljanje meja, se bo začela uporabljati junija 2026.

Na Obrežju znova protest proti načrtovanemu azilnemu domu

11. 05. 2024 16.01

Krajani Brežic so se na mejnem prehodu Obrežje znova zbrali na protestnem shodu proti izpostavi azilnega doma, ki jo želi tam urediti vlada. Opozorili so, da azilni dom ne sodi v tamkajšnji prostor, in napovedali, da bodo vztrajali pri svojih zahtevah. Po oceni organizatorjev se je zbralo okoli 250 ljudi, shod pa je minil brez incidentov.

DZ določil datume referendumov, potekali bodo 9. junija

25. 04. 2024 19.42

Državni zbor je razpisal posvetovalne referendume o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o uvedbi preferenčnega glasu ter o rabi konoplje. Referendumi bodo potekali 9. junija, sočasno z volitvami v Evropski parlament. Roki za referendumska opravila bodo začeli teči 6. maja. So pa zavrnili predloge za razpis treh posvetovalnih referendumov, ki so jih vložili v SDS. Državljani se torej o zaupanju v vlado, nastanitvah migrantov in ureditvi obveznega testiranja funkcionarjev na prepovedane droge ne bodo izrekali na referendumu.

Skoraj 7000 podpisov proti azilnemu domu na Obrežju

11. 04. 2024 15.20

Ljudska iniciative občank in občanov Brežic je vladi predala nekaj manj kot 7000 podpisov pod peticijo proti vzpostavitvi azilnega doma na območju Obrežja. Odločitev vlade o tem so označili za enostransko in nestrokovno. Pričakujejo, da jim bo vlada prisluhnila, sicer napovedujejo, da bodo šli vse do Bruslja.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen

10. 04. 2024 16.40

Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Tudi v Središču ob Dravi Poklukarja pričakali protestniki: 'Središča ne damo'

09. 04. 2024 18.17

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in generalni direktor policije Senad Jušić sta obiskala Policijsko postajo Ormož in župana Občine Središče ob Dravi Tonija Jelovico. Poklukar je o odločitvi vlade o azilnem domu dejal, da bo to izziv za Policijo, a bodo varnost zagotovili. Stališč glede azilnega doma niso zbližali.

Poklukarja na Obrežju pričakali jezni domačini, azilnega doma ne bodo dovolili

08. 04. 2024 17.04

Notranji minister Boštjan Poklukar in generalni direktor Policije Senad Jušić sta se mudila na obisku na območju PU Novo mesto ter se seznanila s tamkajšnjimi varnostnimi in migracijskimi razmerami. Ob tem je Poklukar ocenil, da so te stabilne. So pa z brežiškim županom ostali na nasprotnih bregovih glede izpostave azilnega doma na Obrežju.

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o migrantih?

06. 04. 2024 11.17

V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter na družbenih omrežjih. Katere trditve o migrantih držijo?

'Naj pridejo, ampak ne k nam'

06. 04. 2024 09.28

Da se bojijo za svoje otroke, za svoj obstoj, da jih je strah posilstev, tatvin, tako za rubriko 24UR INŠPEKTOR razlagajo tisti, ki se bodo, kot pravijo, do konca borili, da na nekdanjih mejnih prehodih Obrežje in Središče ob Dravi ne bo azilnih centrov, kot to načrtuje vlada. Zakaj so migranti tako osovraženi, zakaj jih nihče noče in kako je danes s solidarnostjo? Solidarnostjo do tistih, ki so prepešačili kilometre in kilometre v iskanju boljšega življenja?

V Središču ob Dravi shod proti azilnemu domu, občina bo sprožila upravni spor

28. 03. 2024 20.28

V Središču ob Dravi je popoldne znova potekal protest tamkajšnjih prebivalcev, ki vztrajajo, da azilnega doma v njihovi okolici nočejo. Protestniki so najprej okoli 13. in nato še ob 17. uri za eno uro zaprli cesto, s seboj so prinesli tudi transparente in neprenehoma hodili preko prehodov za pešce. Občina bo zaradi vladnega sklepa v petek sprožila upravni spor, vložili bodo tudi predlog za izdajo začasne odredbe za zadržanje sklepa vlade.

Vlada sprejela novo strategijo na področju priseljevanja

28. 03. 2024 14.23

Vlada je sprejela novo, posodobljeno strategijo na področju priseljevanja. Strateški dokument je pripravila medresorska delovna skupina, ki jo je vodila državna sekretarka Tina Heferle. Vsebuje štiri ključne strateške cilje, ki se osredotočajo tako na zakonito kot nezakonito priseljevanje, pravice priseljencev in zunanje dejavnike. Popoldne pa so prebivalci Središča ob Dravi zaradi nestrinjanja z vladno odločitvijo o vzpostavitvi začasne izpostave azilnega doma dvakrat protestno zaprli ceste v središču občine.

Poklukar: Alternativnih lokacij za postavitev začasnih azilnih domov ni

26. 03. 2024 07.23

Notranji minister Boštjan Poklukar se je sestal z županoma Brežic in Središča ob Dravi, Ivanom Molanom in Tonijem Jelovico. Govorili so o varnosti, migracijah in vzpostavitvi dodatnih azilnih kapacitet v obeh občinah, potem ko je odločitev o tem nedavno sprejela vlada. Minister je po sestanku dejal, da alternativnih lokacij za začasne azilne domove ni, čeprav župana temu odločno nasprotujeta.

Mohamedu je Slovenija všeč, želi si, da bi lahko ostal

26. 03. 2024 20.15

"Naša naloga je, da tujce integriramo," je dejal premier Golob. Da so migranti ob rekordno nizki brezposelnosti dobrodošla delovna sila, se zavedajo tudi v gospodarstvu. V Sloveniji pa jih ostane le malo, več kot 90 odstotkov jih državo zapusti le nekaj dni po tem, ko oddajo prošnjo za azil. Tisti, ki bi radi ostali, pa se morajo soočiti z rigidnimi birokratskimi postopki. Kljub temu pa pozitivnih primerov integracije ne manjka.