azilna

Nizozemska želi 'drastično zmanjšati' vstop nezakonitih migrantov

18. 09. 2024 15.25

Nizozemska je Evropsko komisijo obvestila, da želi izvzetje iz skupne evropske azilne in migracijske politike. Vlada v Haagu, ki si je zadala za cilj drastično zmanjšanje prihoda migrantov v državo, je svojo namero objavila le nekaj dni po tistem, ko je naznanila najstrožjo politiko priseljevanja doslej.

Sodišče EU Madžarski naložilo več kot 200 milijonov evrov kazni zaradi azilne politike

13. 06. 2024 12.11

Sodišče EU je odločilo, da mora Madžarska plačati več kot 200 milijonov evrov in še po milijon evrov za vsak dan zamude zaradi neizvršitve sodbe sodišča iz leta 2020 na področju azilne politike. Madžarski premier Orban je odločitev sodišča označil za nezaslišano in nesprejemljivo. V Bruslju pa so Madžarsko pozvali k izvršitvi sodbe in plačilu kazni.

Skoraj 7000 podpisov proti azilnemu domu na Obrežju

11. 04. 2024 15.20

Ljudska iniciative občank in občanov Brežic je vladi predala nekaj manj kot 7000 podpisov pod peticijo proti vzpostavitvi azilnega doma na območju Obrežja. Odločitev vlade o tem so označili za enostransko in nestrokovno. Pričakujejo, da jim bo vlada prisluhnila, sicer napovedujejo, da bodo šli vse do Bruslja.

Poklukar: Alternativnih lokacij za postavitev začasnih azilnih domov ni

26. 03. 2024 07.23

Notranji minister Boštjan Poklukar se je sestal z županoma Brežic in Središča ob Dravi, Ivanom Molanom in Tonijem Jelovico. Govorili so o varnosti, migracijah in vzpostavitvi dodatnih azilnih kapacitet v obeh občinah, potem ko je odločitev o tem nedavno sprejela vlada. Minister je po sestanku dejal, da alternativnih lokacij za začasne azilne domove ni, čeprav župana temu odločno nasprotujeta.

Serija predlaganih referendumov: politična propaganda ali skrajni čas?

19. 03. 2024 06.00

Serija napovedanih referendumov. V SDS bi pri volivcih preverili, če so za to, da vlada Roberta Goloba konča mandat in se gre na predčasne volitve, prepričani so, da je Golobova vlada najslabša v zgodovini Slovenije. Medtem ko ji iz Gibanja Svoboda vračajo, da gre pri predlaganih referendumih, tudi glede nastanitve migrantov, za politično propagando in manipulacijo z ljudmi. Soočila sta se poslanec SDS Andrej Kosi in poslanec Gibanja Svoboda Lenart Žavbi.

Golob: Imamo vodilno vlogo na levi sredini. Zakaj bi mislili, da smo poraženi?

15. 03. 2024 06.00

Vse več odprtih front, stavke, poleg najdaljše stavke zdravnikov v zgodovini Slovenije še stavka tožilcev, zaposlenih na upravnih enotah, pa na številki 112, tožbe sodnikov, protest krajanov Obrežja in Središča ob Dravi, kjer želi vlada odpreti začasne azilne domove. Na vseslovenski protest v prestolnici se pripravljajo tudi kmetje, nova komunikacijska strategija z novo vplivnico, menjave v ožjem vodstvu, spor s protikorupcijsko komisijo. Vse to so odprte fronte predsednika vlade Roberta Goloba, ki se sooča tudi z občutnim padcem priljubljenosti njegovega Gibanja Svobode. Lahko premier še reši potapljajočo se barko in na kakšen način bo to poskušal?

Vlada kljub nasprotovanju vztraja pri dveh dodatnih azilnih domovih

12. 03. 2024 21.04

Vlada bo vztrajala: dva dodatna azilna domova, ki naj bi rešila prostorsko stisko ob povečanem številu migrantov, bosta stala ob mejnih prehodih Obrežje in Središče ob Dravi. To je potrdila tudi direktorica urada vlade za oskrbo in integracijo migrantov, ki lokalne skupnosti poziva k strpnosti. Sklep vlade, da izbere prav ti dve lokaciji, je namreč dodobra razburil tamkajšnje prebivalce. Da kraja nista primerna za integracijo migrantov, pa meni tudi Miha Blažič, predstavnik gibanja, ki beguncem že leta nudi podporo pri vključevanju v novo okolje.

Nova obmejna azilna domova: 'Vlada sprejela sklep brez pogovora z lokalno skupnostjo'

01. 03. 2024 17.08

Že dolgo se poraja vprašanje, kako bo vlada reševala prezasedenost azilnega centra v prestolnici. Predsednik vlade je kmalu po novem letu dal vedeti, da vlada išče rešitve, o lokacijah pa ni želel govoriti, češ da bodo te takoj deležne nasprotovanja tamkajšnjega prebivalstva. In dva meseca pozneje se je to zgodilo. Nekdanja mejna prehoda Obrežje in Središče ob Dravi bodo preuredili v novi izpostavi azilnega doma. Da za to ni bilo dovolj premisleka in pogovora, odgovarjata župana obeh občin. A dejstvo je, da so kapacitete polne, samo v prvih dveh mesecih letošnjega leta je mejo nedovoljeno prečkalo že skoraj 6400 ljudi.

Število ilegalnih prehodov stalno narašča

06. 12. 2022 18.50

Tako kot večina držav Evropske unije tudi Slovenija ni izjema pri spopadanju s povečanim številom ilegalnih prehodov. Vse do oktobra je bilo obravnavanih dobrih 21.500 primerov, kar je za dobrih 160 odstotkov več kot leta 2021. Eden glavnih razlogov ni odstranjevanje ograje, ampak azilna politika Srbije, saj so v Beograd letela polna letala iz Burundija in Indije. Evropska komisija je nato pozvala srbske politike, da vizumsko politiko znova zaostrijo, kar so tudi storili. A vseeno pri nas letos beležimo rekorde, kar pa v resnici opazijo le prebivalci obmejnih krajev in policisti, ki ilegalne prebežnike in tihotapce z ljudmi lovijo.

Višje kazni za tihotapljenje tujcev in pomoč pri nezakonitem bivanju v Sloveniji

16. 06. 2020 16.38

Državni zbor je z 48 glasovi za in 35 proti sprejel spremembo kazenskega zakonika, ki zvišuje kazni za organizatorje nezakonitih prehodov meje in za pomoč pri nezakonitem bivanju v Sloveniji. Spremembo so podprle koalicijske stranke in SNS, medtem ko so ji preostale poslanske skupine nasprotovale.

V Parizu brez skupnega dogovora o reševanju migrantov v Sredozemskem morju

22. 07. 2019 20.35

V Parizu je potekal neformalni posvet zunanjih in notranjih ministrov EU in predstavnikov mednarodnih organizacij o migracij v Sredozemlju, na katerem ni bil dosežen noben dogovor, je pa bil po besedah nemškega zunanjega ministra Heika Maasa dosežen napredek.

Predlogu SDS za zaostritev azilne zakonodaje najverjetneje rdeča luč

19. 06. 2019 14.46

Novela zakona o mednarodni zaščiti, ki jo je predlagal SDS in s katero bi zaostrili azilno zakonodajo, kot kaže ne bo preživel prve obravnave v DZ. Splošna razprava o predlogu je pokazala, da večina poslancev predlogu nasprotuje, saj menijo, da ni skladen s skupno evropsko azilno politiko.

Poklukar: Delo sindikata spominja na parapolicijo

30. 05. 2019 15.15

Potem ko je predsednik Sindikata policistov Slovenije Kristjan Mlekuš izpostavil, da je stanje v policiji zaskrbljujoče, je notranji minister Poklukar ovrgel njegove očitke z zagotovilom, da policija z dodatnimi silami ustrezno varuje schengensko mejo. Delo sindikata spominja na parapolicijo, je ostro dejal minister.

Novogoriški policisti prijeli 19 ilegalnih migrantov

05. 10. 2018 14.16

Novogoriška policija je v Vrtojbi blizu državne meje z Italijo prijela skupino 19 ilegalnih migrantov iz Pakistana in Bangladeša. Vsi so zaprosili za azil, zato so jih odpeljali v azilna domova v Ljubljani in Logatcu. Poleg migrantov so policisti pridržali tudi slovenskega državljana, ki je s kombijem nezakonito prevažal tujce.

Napeti odnosi med članicami EU zaradi migracij, Juncker sklical mini vrh

20. 06. 2018 12.45

Predsednik Evropske komisije Juncker je sklical neformalno srečanje s skupino voditeljev članic EU v Bruslju. Namen tega mini vrha je utreti pot evropskim rešitvam za pereča migracijska in azilna vprašanja na vrhu EU konec meseca, so pojasnili v Bruslju. Vrha naj bi se udeležile Nemčija, Francija, Italija in Avstrija.

Nemški notranji minister Merklovi postavil ultimat: 'Sem pod velikim pritiskom'

19. 06. 2018 07.20

Migracije in azilna politika povzročajo napetosti v EU. Merklovi se zaradi ultimata notranjega ministra Seehoferja mudi k sprejemu skupne evropske azilne politike. Še vedno pa je zaradi vladne politike odvzemanja otrok azilantom napeto v ZDA. Ministrica za domovinsko varnost Nielsenova je zavrnila kritike in zatrdila, da le uveljavljajo zakonodajo.

Javnost zgrožena ob prizorih otrok v kletkah, Trump za to krivi demokrate

18. 06. 2018 07.57

Od sredine aprila je azilna politika v ZDA ločila 2000 otrok od staršev. Zapirajo jih v zapuščena skladišča, kjer imajo hrano in posteljo, slike otrok v kletkah pa sprožajo zgražanje v javnosti. Takšne prizore je obsodila celo Melania Trump, njen soprog pa vztraja, da so krivi demokrati in se sklicuje na zakon, ki ga ni. Gre le za politično odločitev njegove vlade, ki bi jo lahko v trenutku spremenil.

Koga se moramo bati – migrantov ali politikov, ki z njimi ustrahujejo ljudi?

24. 05. 2018 11.24

Migranti in varnostna situacija v Sloveniji. Kdo bi z meje takoj umaknil žico, kdo bi namestil dodatne ovire in kdo bi tja poslal kar vojake z orožjem? Kdo je kriv za to, da ljudje v Kolpi umirajo in kako lahko v prihodnje to preprečimo? Kdo med ljudmi širi strah in kdo je prepričan, da Slovenija že dolgo časa ni več varna država? Soočili smo mnenja strank.

EU še vedno razklana glede solidarnosti v migracijski krizi

26. 01. 2017 13.21

S slovenskega notranjega ministrstva so sporočili, da ministri na Malti niso uspeli zbližati pogledov na to, kako naj bo koncept solidarnosti v migracijski krizi zasnovan v prihodnje. Nemčija med tem napoveduje podaljšanje nadzora meje iz varnostnih razlogov.

'Obljubili so hišo, zdaj pa smo na vasi, kjer ni halal mesa, interneta, v sobi so muhe'

29. 10. 2016 08.58

Migranti, ki so jih preselili iz taborišča v Calaisu, so večinoma nezadovoljni. Menijo, da so jih Francozi prevarali in odpeljali v vasi, v katerih se zdaj dolgočasijo. Prav tako v Franciji ne želijo prositi za azil, ampak vztrajajo, da se bodo prebili na Otok.

Cerar: Stopnja ogroženosti Slovenije kljub napadom v soseščini ostaja nizka

27. 07. 2016 12.04

Kljub nedavnim terorističnim napadom v Evropi je stopnja ogroženosti Slovenije nizka, je prepričan premier Miro Cerar. "Se pa vsi zavedamo, da moramo biti glede na dogodke v soseščini ter širše v Evropi in svetu zelo budni in zelo pozorni," je izpostavil premier.

Tudi v Sloveniji že v veljavi nova strožja azilna zakonodaja

24. 04. 2016 08.01

Veljati je začel nov zakon o mednarodni zaščiti, ki celovito ureja področje mednarodne zaščite in nekoliko zaostruje azilno politiko. Glede te spremembe so delavci migranti, ki delajo v Avstriji, vložili pobudo razpis referenduma, a so kasneje od nje odstopili.

Državni zbor sprejel nov zakon o mednarodni zaščiti

05. 03. 2016 07.24

Poslanci so pozno ponoči sprejeli nov zakon o mednarodni zaščiti. Razprava je tekla predvsem o tem, ali je treba pogoje za azil zaostriti ali ne. Nov zakon sicer jasneje določa roke za izdajo odločbe ter jasneje opredeljuje, kdaj prošnja za azil ni dopustna.

Kar nekaj ljudi pripravljenih mladoletne begunce sprejeti v svoj dom, a to za zdaj še ni možno

02. 03. 2016 07.07

Avstrija Nemčijo poziva, naj begunce sprejema neposredno iz Grčije, Turčije ali Jordanije. S tem bi prekinili kopičenje beguncev v Grčiji. Na grško-makedonski meji sicer trenutno na nadaljevanje poti čaka več kot 10 tisoč prebežnikov. Grčija pa je začela migrante vračati v Turčijo. V Sloveniji je trenutno 326 prosilcev za azil, od tega 32 mladoletnikov.

Cerar: Slovenija je pripravljena na vse možne scenarije. Grčija mora narediti več

25. 02. 2016 07.15

Premier Miro Cerar je dejal, da je Slovenija pripravljena na različne scenarije, kam se bo preusmeril begunski tok. Poudaril je, da Slovenija nikoli ni izključevala Grčije, a mora narediti več za obvladovanje krize. Migranti na balkanski poti medtem že ubirajo nove smeri.

Zelena luč predlogu nove azilne zakonodaje

11. 02. 2016 21.35

Vladni predlog krepi standarde za ranljive kategorije, vključuje pa tudi mehanizme za preprečevanje zlorab sistema. Omogoča postopke odločanja o prošnji za azil neposredno na meji ter ukinja enkratno denarno pomoč. Odbor DZ za notranje zadeve je zavrnil številne predloge dopolnil iz opozicije, tudi odvzem premoženja prosilcem.

Šefic je prepričan, da bosta opomina Bruslja hitro urejena

10. 02. 2016 13.04

Potem ko je Slovenija iz Bruslja dobila dva opomina, ker ne spoštuje evropske azilne zakonodaje, je Šefic izrazil prepričanje, da naprej od opominov ne bo šlo. Pri eni od zahtev Evropske komisije gre namreč najverjetneje le za nesporazum, druga zahteva pa bo kmalu izpolnjena.

Danska bo zaostrila azilna pravila: migrantom bo lahko vzela denar in dragocene predmete

26. 01. 2016 12.05

Danski parlament je sprejel spremembe azilne zakonodaje, s katerimi želijo v Koebenhavnu migrante odvrniti od tega, da bi za azil zaprosili na Danskem. Nova zakonodaja med drugim predvideva zaseg dragocenosti migrantov, da bi tako plačali za njihovo oskrbo.

FOTO in VIDEO: Begunci za pot na Švedsko ubirajo nevarno pot čez ledeno hladno morje

15. 01. 2016 07.24

Begunci, ki želijo z Danske na Švedsko, ubirajo nevarno pot čez ledeno morje. Vse več Nemcev pa meni, da Nemčija tako velikega števila beguncev ne more obvladati. Lokalni politik avtobus s sirskimi begunci pripeljal pred urad kanclerke Merkel ter tako opozoril na težave z njihovo nastanitvijo.

'Avstrija sprejema vse migrante. Bojazen, da bi ostale države v Slovenijo vračale migrante, je odveč'

13. 01. 2016 10.55

Bojazen, da bi ostale države v Slovenijo vračale migrante, je odveč, je poudaril državni sekretar Boštjan Šefic. Dodal je, da Avstrija sprejema vse migrante, a postavlja zahtevo, da so vsi identificirani in da so znane države njihovega izvora. Če pa bodo na severu sprejeli drastične ukrepe, bomo tudi v Sloveniji ustrezno ukrepali, je dodal.