avtorske pogodbe

KPK s prenovljeno aplikacijo Erar

05. 03. 2025 12.08

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je predstavila prenovljeno aplikacijo za prikaz porabe javnega denarja Erar. Javnosti že dostopna aplikacija prinaša razširjen nabor podatkov o porabi davkoplačevalskega denarja.

Gen-I v ustavni spor: so v ozadju zneski plač v državnem podjetju?

26. 02. 2025 18.55

Komisija za preprečevanje korupcije bo kmalu zagnala prenovljeno aplikacijo Erar, ki omogoča vpogled v porabo javnega denarja. Za razliko od obstoječe bo po novem mogoče videti tudi nakazila javnega denarja fizičnim osebam, vključno z nakazili v tujino. Vendar pa je razširjen nabor podatkov o porabi davkoplačevalskega denarja očitno zmotil največjega trgovca z električno energijo Gen-i, ki je sprožil ustavni spor.

Zastopniki romskih društev oškodovali proračun in gospodarske družbe

01. 10. 2024 10.57

Kriminalisti so v več let trajajoči preiskavi razkrinkali zakonite zastopnike petih društev z območja Dolenjske, Bele krajine in Kočevja. Ti so na javnih razpisih pridobili sredstva za izboljšanje delovanja romske skupnosti, denar pa so nato porabili za lastne namene. Poleg slovenskega proračuna so osumljenci oškodovali tudi več gospodarskih družb.

Ustavni sodnici: S. p. je absolutno nezdružljiv s funkcijo ustavnega sodnika

23. 04. 2024 16.23

Po naših informacijah sporočilo za javnost Ustavnega sodišča glede statusa samostojnega podjetnika, ki ga je še nedavno imel ustavni sodnik Klemen Jaklič, ni bilo usklajeno s stališči vseh ustavnih sodnikov. O tem priča odgovor ustavne sodnice Špelce Mežnar. Sodnica obžaluje, da Ustavno sodišče ni zavzelo stališča o tem, ali sme ustavni sodnik opravljati tudi podjetniško dejavnost v obliki samostojnega podjetništva. Tudi sodnica Neža Kogovšek Šalamon ocenjuje,

'Da bi imel ustavni sodnik s. p., je nezdružljivo tako z ugledom kot s položajem te funkcije'

20. 04. 2024 19.28

"Pričakujem, da bo ustavni sodnik Klemen Jaklič odstopil s položaja, če želi ohraniti svojo integriteto." To je poziv predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, ki Jakliču očita celo, da je zaobšel zakon o ustavnem sodišču, ker je bil v času opravljanja funkcije hkrati tudi popoldanski samostojni podjetnik. Jaklič je v javnosti že pojasnil, da zakon dopušča izjeme, pravnik Rajko Pirnat pa priznava, da je zakon precej pomanjkljiv. "Lahko se bere tudi tako, da se kot pridobitno dejavnost lahko opravlja naloge visokošolskega učitelja ali raziskovalca," je dejal. Kljub temu pa se mu zdi status samostojnega podjetnika neprimeren za ustavnega sodnika.

New York Times toži OpenAI in Microsoft zaradi kršenja avtorskih pravic

27. 12. 2023 17.45

Ameriška medijska hiša New York Times je na zveznem sodišču vložila tožbo proti podjetjema OpenAI in Microsoft zaradi kršenja avtorskih pravic. Argument tožnika je, da naj bi naj modeli umetne inteligence obeh podjetij brez dovoljenja uporabljali na milijone člankov za urjenje.

Nekdanja fotografinja Guns'N'Roses toži skupino zaradi kršitve avtorskih pravic

15. 11. 2023 21.19

Fotografinja Katarina Benzova je med leti 2010 in 2022 delovala kot uradna fotografinja skupine Guns'N'Roses, sedaj pa se je odločila skupino tožiti, ker naj bi ta kršila njene avtorske pravice. Ob članih skupine toži še njihovega managerja Fernanda Lebeisa, ki ga obtožuje spolnega nadlegovanja.

Tilen Lebar: Če se odločim za bolj varen način življenja, bom poučeval

19. 10. 2023 07.00

Tilen Lebar se je začel s komponiranjem ukvarjati že v osnovni šoli, sočasno z učenjem saksofona, nadaljevalo pa se je v srednji šoli, kjer je imel veliko podporo svojega takratnega mentorja Petra Kruderja. Njegova pot se je nato nadaljevala na Akademiji za glasbo v Ljubljani, ker si je želel še več znanja, pa se je tako kot mnogi tudi sam podal v tujino. Preselil se je na Nizozemsko, kjer sedaj živi in dela, načrtov, da bi se kmalu vrnil v domovino, pa nima. Prvotni razlog je seveda delo, a si poti ne zapira, pravi.

Tudi ŠOU naj bi že več kot 1000 dni čakal na dokumente Radia Študent

07. 07. 2023 09.37

Potem ko je Radio Študent v tem tednu znova javno izpostavil, da jim njihova krovna organizacija ŠOU ne posreduje želenih dokumentov o poslovanju, se ti odzivajo, da zavod RŠ počne podobno. Že več kot 1000 dni naj bi namreč čakali na informacije o plačah redno zaposlenih, honorarcev in študentov, ki soustvarjajo program radia. RŠ pa je že takoj ob izkazani zahtevi dejal, da bodo dokumente pokazali, ko bo to zahteval nadzorni organ, oziroma naj ŠOU k njim pošlje revizorja.

Sindikat Mladi plus od nove vlade pričakuje regulacijo platformnega dela

29. 04. 2022 11.34

Ob prihajajočem prazniku dela, ki ga v Sloveniji praznujemo 1. in 2. maja, na Sindikatu Mladi plus opozarjajo na položaj mladih na trgu dela. Od nove vlade med drugim pričakujejo regulacijo platformnega dela, okrepitev sheme Jamstvo za mlade in poostritev nadzora nad kršitvami na delovnem mestu. Predsednica sindikata Tea Jarc je dejala, da pričakujejo tudi vzpostavitev socialnega dialoga in vključitev mladih v oblikovanje politik.

Jay-Z dobil pravno bitko: podjetje s parfumi mu bo izplačalo 4,5 milijona evrov

25. 02. 2022 15.16

Raperju Jay-Z-ju bo moralo podjetje s parfumi Parlux izplačati 4,5 milijona nadomestila zaradi kršenja avtorskih pravic. Njegovo kolonjsko vodo so namreč prodajali, ne da bi plačali licenco zanjo. Zvezdnik je tako skoraj šest let dolgo pravno bitko obrnil sebi v prid, saj ga je podjetje leta 2016 tožilo, ker se ni držal pogodbe o promociji svojega izdelka, a ga je porota kasneje oprostila.

Bob Dylan prodal posnetke pesmi podjetju Sony Music

25. 01. 2022 12.00

Legendarni Bob Dylan je prodal vse posnetke svojih zadnjih pesmi podjetju Sony Music. To je zadnja takšna prodaja v seriji, v kateri so glasbeniki prodali avtorske pravice in posnetke večjim glasbenim družbam. Pogodba, ki so jo sklenili julija lansko leto, vključuje prodajo Dylanovih klasičnih albumov iz šestdesetih let prejšnjega stoletja, kot je Blonde On Blonde, do njegove najnovejše izdaje Rough And Rowdy Ways iz leta 2020.

Glasba Davida Bowieja prodana založbi Warner Chappell Music

04. 01. 2022 19.45

Upravljavci premoženja pokojnega glasbenika Davida Bowieja so avtorske pravice za njegov celoten opus prodali glasbeni založbi Warner Chappell Music. Založba ni razkrila zneska, ki ga je za pravice odštela, nekateri tuji mediji pa pišejo, da naj bi šlo za 222 milijonov evrov. Podobne pogodbe v zadnjih letih podpisuje vrsta glasbenih zvezdnikov.

Ekonomska fakulteta morala razkriti avtorske pogodbe, sklenjene z Metko Tekavčič

14. 07. 2021 10.05

Upravno sodišče je nedavno odločilo, da mora ekonomska fakulteta v Ljubljani STA razkriti avtorske in podjemne pogodbe, ki jih je med letoma 2005 in 2015 med drugim sklenila s profesorico, od leta 2013 pa tudi dekanjo Metko Tekavčič. Tekavčičeva je svoje pogodbe pokazala, njihova vsebina pa vsaj na prvi pogled ne kaže večjih nepravilnosti.

UREDNIŠKI KOMENTAR: Erozija ugleda profesorjev od ene Metke do druge

18. 10. 2019 10.03

Ekipa Dejstev je pred dnevi začela razkrivati pogoltno visoke zneske dodatkov in honorarjev za profesorje Univerze v Ljubljani. V razkritje je bilo vloženega ogromno dela, ure in ure analiziranja gore podatkov, postavljanja konteksta in pravne borbe za transparentnost porabe javnega denarja. Že ob pripravi pa smo pričakovali ali celo vedeli, da bodo za razkritje pritlehnosti in transparentnost žlehtnobe ega poskrbeli nekateri profesorji kar sami.

NPU nadaljuje s hišnimi preiskavami v zadevi SRIPT

19. 02. 2021 14.41

Nacionalni preiskovalni urad (NPU) nadaljuje s hišnimi preiskavami glede sumov storitve kaznivih dejanj goljufije na škodo EU in zlorabe položaja v projektu Sript, ki jih je začel v četrtek. Po neuradnih informacijah Večera naj bi preiskovalci danes obiskali tudi Univerzo v Mariboru.

Afera SRIPT: 29 hišnih preiskav, 78 preiskovalcev, osumljenih 14 oseb

18. 02. 2021 08.31

Policija nam je potrdila, da je NPU v sodelovanju z ljubljanskimi in koprskimi kriminalisti opravil 29 hišnih preiskav na območju petih policijskih uprav. Povezane so s projektom SRIPT, v katerega je vpletena tudi nekdanja kmetijska ministrica Aleksandra Pivec. Hišno preiskavo so opravili tudi pri njej, je potrdila Pivčeva, ki pravi, da bo le končana preiskava potrdila, da v primeru ni storila nič nezakonitega. Osumljenih je sicer 14 fizičnih in ena pravna oseba.

Otroci do 3. razreda se v 9 regijah s torkom vračajo v šole

20. 01. 2021 13.29

Premier Janez Janša je po seji vlade sporočil, da se v devetih slovenskih regijah učenci do 3. razreda OŠ naslednji teden vračajo v šolske klopi, a pod strogimi ukrepi in po t.i. C programu. V ponedeljek bo potekalo testiranje zaposlenih, v šole se vračajo s torkom. Odpirajo se tudi vrtci, ki bodo prav tako delovali pod strogimi varnostnimi pogoji.

Šola na daljavo tudi v prihodnjem tednu, spremembe v upravnih zadevah

10. 12. 2020 22.24

Na četrtkovi večerni dopisni seji vlade so podaljšali izobraževanje na daljavo še za sedem dni. Med drugim so sprejeli tudi Odlok o začasnih ukrepih za zmanjšanje tveganja okužbe in preprečevanja širjenja nalezljive bolezni COVID-19 v upravnih zadevah zaradi zmanjšanja števila kontaktov med uradnimi osebami in strankami ter drugimi udeleženci v upravnem postopku.

'Fiktivni izbor izvajalcev? Čelan kljub trditvam TGZS ni bil nikoli protikandidat Pivčeve'

07. 09. 2020 05.04

"Klicali naj bi ga na stacionarno telefonsko številko, preko katere ne more komunicirati v času, ko je bil na dopustu na Hrvaškem, zato so navedbe netočne." Tako je nekdanji ptujski župan in direktor Bistre Ptuj Štefan Čelan z dokazilom gospodarskemu ministrstvu na laž postavil turistično zbornico in posredno nakazal, kako so v resnici izbirali zunanje strokovnjake za domnevno koruptiven projekt SRIPT. Trdi, da ni bil protikandidat Pivčeve za zunanjega svetovalca, ali drugače povedano, Pivčeva ni bila boljša izbira od Čelana, kot kaže, je bila prva in edina izbira prijateljice Pergerjeve. Ob nezakonitih zaslužkih, gospodarsko ministrstvo sumi še na fiktiven izbor izvajalcev. Pivčeva po naših informacijah ni dokazala avtorskega dela, za katerega je računala 200 evrov na uro.

160 tisočakov naj bi nezakonito zaslužili trije, tudi Pivčeva

04. 09. 2020 05.45

Ministrstvo za gospodarstvo je po naših neuradnih informacijah v končnem poročilu o aferi SRIPT potrdilo, da vsa avtorska dela niso bila opravljena. Tudi tista od kmetijske ministrice in predsednice DeSUS Aleksandre Pivec ne. Neuradno je v tej aferi nastalo za kar 160 tisoč evrov nezakonite premoženjske koristi, pravijo naši viri na ministrstvu. Po nekaterih neuradnih informacijah naj bi Pivčeva nezakonito zaslužila dvakratnik javno objavljenega zneska. Pivčeva se ni odzvala na naš klic in sporočilo. Po naših informacijah pa naj bi se že v prihodnjem tednu na tožilstvu pogovarjali o nadaljnjih korakih v aferi SRIPT.

Znana navodila za odpiranje vrtcev in šol, ministrstvo staršem: šola je obvezna

08. 05. 2020 17.16

Ministrstvo za šolstvo je z vsemi deležniki uspelo uskladiti navodila za odpiranje vrtcev in šol. Pravila, ki jih bo pri vračanju otrok v izobraževalne ustanove treba upoštevati, so tako že poslali šolam, vrtcem in dijaškim domovom, so potrdili na ministrstvu. Za zdaj velja, da se vrtci in šole znova odpirajo 18. maja, kar pa mora sicer s sklepom dokončno potrditi še vlada. Za vse, ki otrok v šolo še ne želijo vrniti, pa jasno sporočilo ministrstva: osnovna šola je obvezna.

Sindikati mladih z novimi predlogi: mesečno nadomestilo tudi za študente, zamrznitev najemnin ...

10. 04. 2020 13.00

Sindikati in organizacije za mlade ter prekarne delavce pozivajo vlado, da v prihodnje vladne ukrepe vključi tudi njihove ukrepe za pomoč študentom, mladim in prekarnim delavcem, ki jih je vlada pri pripravi zakonodaje do sedaj spregledala, trdijo v sporočilu za javnost. Med drugim zahtevajo 80-odstotno nadomestilo za študentsko delo, dodatek za študente s posebnimi potrebami, zamrznitev najemnin za čas trajanja epidemije ter odpis dolgov izrednim študentom.

Vlada že snuje drugi paket ukrepov: se obeta mehanizem odkupovanja terjatev podjetij?

03. 04. 2020 10.21

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so razočarani nad vsebino prvega paketa ukrepov za blažitev posledic epidemije koronavirusa, zato pričakujejo, da bo spregledane skupine prizadetih zajel drugi protikoronski sveženj. Zahtevajo tudi, da se v pripravo ukrepov vključi Ekonomsko-socialni svet. Vključitev pričakujejo tudi športniki, sporoča OKS, vlada pa medtem že snuje drugi paket ukrepov.

Taylor Swift podpisala pogodbo z novo založbo

06. 02. 2020 20.01

Potem, ko je Scooter Braun kupil nekdanjo založbo pop zvezdnice Taylor Swift in je ta izgubila avtorske pravice nad lastnimi albumi, se zdaj zanjo stvari le obračajo v pravo smer. Taylor je namreč podpisala pogodbo z novo založbo in novico navdušeno naznanila na svojem Instagramu.

Taylor Swift še vedno nima pravic do nekaterih svojih pesmi

15. 11. 2019 18.24

Taylor Swift si že dlje časa želi pridobiti pravice do pesmi s prvih šestih albumov, a glasbena zapuščina je še vedno v rokah njene nekdanje založbe. Pevka trdi, da so ji celo prepovedali izvajati pesmi na prihajajoči podelitvi ameriških glasbenih nagrad in uporabo glasbe v novem dokumentarcu.

Mobing na Biotehniški fakulteti, apetiti po dodatnem raziskovalnem denarju na medicini

22. 10. 2019 04.21

Razkritja Dejstev, kako si izbrani profesorji in njihovi ljudje delijo dodatke in avtorske honorarje, kako najdejo načine za zaslužek, preko podjetij, s. p.-jev, zavodov in inštitutov, kako izkoriščajo študente, asistente ..., so spodbudila številne, da so se obrnili na uredništvo z novimi zgodbami. Nekaj jih objavljamo že danes.

Kako študenti, mladi raziskovalci, asistenti za profesorje delajo brezplačno ali za mizerno plačo?

21. 10. 2019 04.14

Študent in prekarni delavec v profesorjevem biroju, asistent in profesorjev predavatelj, ko ta ne utegne, ker se ukvarja s "svojo tržno dejavnostjo", primera, kako je videti izkoriščanje študentov in mladih zaposlenih na fakultetah. Brezplačno ali mizerno plačilo. Pa to ni zgolj slučaj, so nam potrjevali številni mladi, ki spet, v strahu pred starejšimi profesorji, ne upajo govoriti javno, bojijo se "zaprtih vrat".

Na čigave račune se je prelilo še 10,5 milijona evrov iz (monopolne) tržne dejavnosti?

16. 10. 2019 05.00

Tržna dejavnost fakultet ljubljanske univerze - trg ali monopol? Poligon za zajetne zaslužke brez nadzora. Konflikt interesov, konkurenca, nejasnosti, ali je delo opravljeno zunaj rednega delovnega časa, so le trije ključni očitki notranje revizije leta 2016, ki sta ji sledili še dve naknadni. Objavljamo podatke o nakazilih prav za revidirano obdobje od leta 2016 do 2018, 52 izbranih je prejelo več kot 30 tisoč evrov.

Koruptivne prakse poslanke, ki preiskuje korupcijo?

17. 09. 2019 19.29

Medtem ko poslanka SDS Jelka Godec v preiskovalni komisiji preiskuje domnevno korupcijo v zdravstvu, pa je, kot vse kaže, doma v Šentjurju izvajala podobne prakse, kot jih prepoznava v državnozborskih gradivih. Torej, koruptivne.