avtomobilski del

Vlada potrdila predlog sheme skrajšanega delovnega časa

05. 03. 2025 14.40

Vlada je potrdila predlog zakona, ki bi uvedel stalno shemo skrajšanega delovnega časa. V okviru sheme, ki bi jo aktivirala vlada v primeru naravne nesreče, epidemije ali gospodarske krize, bi podjetja, tudi le v posamezni panogi, lahko dobila subvencijo za nadomestilo plače za delavce, ki bi jih v izogib odpuščanju vključila v ukrep.

Edinstvena zbirka, skrita očem javnosti

22. 02. 2025 07.00

Ste vedeli, da je Silvo Plut v delavnici zapora na Dobu izdelal skrivno sobo, kamor je hodil s svojim ljubimcem – dokler se ga ni naveličal in ga hotel umoriti? Ali pa, da smo Slovenci edini v Evropi imeli psa, usposobljenega za iskanje mobilnih elektronskih naprav? Da je bil zadnji zapornik, obsojen na smrtno kazen in leta 1959 tudi usmrčen, Franc Rihtarič? Vse to in še več razkriva posebna muzejska zbirka, ki pa ni prosto dostopna.

Dacia za proizvodnjo novega električnega avtomobila izbrala Revoz

21. 02. 2025 09.07

Dacia bo nov električni avtomobil na osnovi novega Renaultovega modela Twingo izdelovala v novomeškem Revozu, je po poročanju tujih medijev povedal prvi mož skupine Renault, katere del je ta romunska znamka, Luca de Meo. Na ceste bi lahko pripeljal sredi prihodnjega leta, z nižjo ceno pa naj bi predstavljal odgovor na rastočo kitajsko konkurenco.

Vodstvo Volkswagna si bo do 2030 plače znižalo za 300 milijonov evrov

08. 01. 2025 15.11

Vodstvo Volkswagna si bo do leta 2030 znižalo plače za skupno več kot 300 milijonov evrov, je po poročanju Reutersa za lokalni časnik Braunschweiger Zeitung povedal član uprave avtomobilskega velikana, pristojen za kadrovske zadeve, Gunnar Kilian. Znižanje plač je del ukrepov za poslovno prestrukturiranje v koncernu, ki se je znašel v težavah.

Zaprtja tovarn v Nemčiji ne bo, število zaposlenih bodo zmanjšali za 35.000

21. 12. 2024 10.12

Vodstvo nemškega avtomobilskega velikana Volkswagen in predstavniki sindikata IG Metall so v petem krogu maratonskih pogajanj vendarle dosegli dogovor o svežnju ukrepov za poslovno prestrukturiranje v koncernu, ki se je znašel v težavah. Zaprtja tovarn v Nemčiji naj sicer ne bi bilo, bo pa podjetje število zaposlenih do 2030 zmanjšalo za 35.000.

OZS Hana in Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona

17. 12. 2024 15.26

Obrtno-podjetniška zbornica ministra Matjaža Hana in Luko Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona s shemo čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa za podjetja, ki so zaradi upada naročil prizadeta. "Le tako bodo ta podjetja lahko zadržala svoje zaposlene," je na seji upravnega odbora dejal predsednik OZS Blaž Cvar.

Finančni komentar: Pospešek nemško-francoskega vlaka

10. 12. 2024 07.00

Politične krize v Franciji in Nemčiji pretresajo temelje evropskega gospodarstva, a delniški trgi kažejo povsem drugačno, bolj spodbudno sliko. Pretekli teden je bil eden najboljših za evropske borze v tem letu, tako v Parizu kot v Frankfurtu so delniški indeksi dosegli visoke rasti.

Razdeljena avtomobilska industrija – odpuščanja ali nove priložnosti za razvoj?

05. 12. 2024 06.00

Slovenska avtomobilska industrija je že več mesecev na trnih zaradi težav nemške industrije. Pri Volkswagnu, Fordu, Nissanu in Audiju so odpuščanja že napovedali. Posledično nekatera slovenska podjetja – Boxmark in Mahle – odpuščajo in selijo svojo proizvodnjo iz Slovenije. Odpušča tudi Unior. Cimos je že odpustil štiri ljudi. Na drugi strani v Hidrii 1728 zaposlenih ne bo ostalo brez službe. Podjetjem, kot je Elaphe, pa kriza lahko celo koristi.

Po kritikah spremembe zakona: ministrstvo bi ukinilo evidentiranje odmora

26. 11. 2024 13.54

Osnutek zakona o stalni shemi skrajšanega delovnega časa, ki bi bila na voljo tudi posameznim podjetjem v težavah, je že pripravljen, tako da bi bil lahko zakon sprejet v začetku 2025, osnutek novele zakona o evidencah delovnega časa, ki rahlja obveznosti delodajalcev, pa bo na ESS 6. decembra, je na OZS povedal minister za delo Luka Mesec.

Golob o nizki podpori njegovi stranki in vladi: Razumel sem sporočilo

23. 11. 2024 07.41

Potem ko je vladi uspelo pod streho spraviti reformo plač v javnem sektorju, je premier Robert Golob optimističen tudi glede drugih reform. Kot je dejal v intervjuju za STA, je plačna reforma namreč "motivacijska zmaga" in "trasira pot za sprejemanje ostalih reform". Tudi na morebitno gospodarsko krizo se Slovenija že pripravlja, zagotavlja. Spregovoril je tudi o precej nizki javnomnenjski podpori stranki Gibanje Svoboda in vladi, ki jo izkazujejo ankete, a je prepričan, da se trend že obrača. "Sem pa razumel sporočilo, zato sem odpovedal večino službenih poti v tujino in se bom prvenstveno posvečal temu, kako izboljšati položaj ljudi v Sloveniji." Urad predsednice sicer dogovor zanika.

Audi naj bi črtal 4.500 delovnih mest, Nissan 9.000

07. 11. 2024 17.55

Nemški proizvajalec avtomobilov Audi naj bi načrtoval obsežno zmanjšanje števila zaposlenih, kar bi prizadelo okoli 4500 delovnih mest. Samo v oddelku za razvoj naj bi ukinili več kot 2000 delovnih mest. Odpuščanja načrtuje tudi Nissan.

Finančni komentar: kralj umetne inteligence

05. 11. 2024 07.00

Kralj umetne inteligence, Jensen Huang, je s svojim vodenjem Nvidio postavil na vrh tehnološkega sveta, kjer prevladujejo umetna inteligenca in polprevodniki. Njegove grafične procesne enote so srce številnih aplikacij umetne inteligence, kar podjetje uvršča med pionirje na področju strojnega učenja in upravljanja podatkovnih centrov.

'Tu se nihče več ne more počutiti varnega': kdo in kako bo rešil Volkswagen?

29. 10. 2024 08.02

Dan, po katerem je vse drugače, pravijo številni v Nemčiji, potem ko je Volkswagen napovedal zaprtje vsaj treh tovarn in črtanje več deset tisoč delovnih mest. O krizi se je govorilo dolgo, a šok ni zato nič manjši. Iskanje krivca je zato v polnem teku. Na vrhu seznama: zavožen zeleni prehod in požrešnost lastnikov.

'Naša avtomobilska industrija je v relativno dobri kondiciji'

18. 10. 2024 15.09

Gospodarski minister Matjaž Han in koordinator projekta Misija GREMO Iztok Seljak sta po sestanku vlade s predstavniki slovenske avtomobilske industrije poudarila, da je domača avtomobilska industrija kljub nedavnim dogodkom v dobri kondiciji. Po mnenju Seljaka je slednje rezultat velikih vlaganj, truda podjetij ter misije GREMO, v kateri so "vizionarsko že vnaprej naslovili izzive, s katerimi se soočamo danes". Dogovorili pa so se tudi, da bodo pripravili projekt, s katerim želijo dogovorjena sredstva v višini 200 milijonov evrov podvojiti.

Tovarna leta je sevniško podjetje Siliko: Nagrada je spodbuda in obveza

11. 10. 2024 20.08

Podjetje Siliko s sedežem na Vrhniki je za svoj obrat v Sevnici prejelo naziv tovarna leta. Izdelujejo več kot dva tisoč različnih izdelkov za 25 kupcev, med katerimi so tudi avtomobilske korporacije BMW, Volkswagen in Mercedes. "Res je, da je v avtomobilski industriji kriza vse večja, a krize je treba obrniti v nove priložnosti," pravijo v podjetju z več kot 900 zaposlenimi.

'Izpusti novih avtomobilov omejeni do grama natančno, a cilji so nedosegljivi'

05. 10. 2024 17.28

Italija in Nemčija sta se pridružili pozivu evropske avtomobilske industrije in Evropsko unijo pozivata, naj omili že sprejete standarde o emisijah CO2 za avtomobile in razmisli o ukinitvi prepovedi prodaje avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil z bencinskim ali dizelskim motorjem od leta 2035. Kako uspešni bodo, še ni jasno, a Evropska komisija jim odgovarja, da so standarde sprejeli že pred leti, prav z namenom, da ima industrija čas za prilagoditve.

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'

05. 10. 2024 09.15

Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

Hitri in drzni po gorenjsko, letališče postalo dirkališče

24. 09. 2024 06.30

Na dober kilometer dolgi in 23 metrov široki asfaltni stezi, ki teče vzporedno s traso gorenjske avtoceste, se je hrumenje letalskih motorjev umaknilo hrupu avtomobilskih in cviljenju gum. Letališče Lesce so zavzeli športni (ali pa tudi ne) avtomobili, ki so se v le nekaj sekundah v parih izstrelili mimo navdušenih gledalcev.

Finančni POPkast: Gospodarski obeti in analiza tveganj

19. 09. 2024 07.00

Centralne banke so začele s ciklom nižanja obrestnih mer, inflacijski pritisk tako v ZDA kot v Evropi popušča tudi zaradi Kitajske, ki ji proizvodnja počasneje raste od pričakovanj, kar vpliva na nižjo ceno nafte in posledično na nižjo stopnjo inflacije.

'Popolna nevihta', politično motivirana preobrazba in 20 milijard evrov: boj za preživetje

19. 09. 2024 07.09

Ena od treh evropskih tovarn avtomobilskih velikanov, kot so BMW, Mercedes, Stellantis, Renault in Volkswagen, dela veliko manj od svojih zmogljivosti. Bloomberg Intelligence ugotavlja, da je v nekaterih obratih proizvedena manj kot polovica vozil, ki bi jih teoretično lahko izdelali. Medtem ko evropske številke vse bolj skrbijo, pa kitajski konkurenti iščejo proizvodne lokacije na evropskih tleh.

'Nismo norci, ki želimo noreti po cestah'

09. 09. 2024 06.15

"Že od desetih zjutraj čakajo pred predorom," trije mladi Mariborčani v soboto popoldne pokažejo na gnečo pred Karavankami. Toda njihova pozornost ni skoncentrirana na dogajanje na gorenjski avtocesti, po kateri se trume dopustnikov valijo domov v zahodne države, temveč na vzporedno lokalno cesto. Po njej hrumijo predelani športni avtomobili, ki skušajo tri kilometre zavite gorske ceste prevoziti čim hitreje in brez zverižene pločevine.

Še slabše, kot se domnevalo. 'Zdaj se krvnik norčuje iz žrtve'

08. 09. 2024 09.16

Pri nemškem avtomobilskem proizvajalcu Volkswagen je vse videti še slabše, kot se je sprva domnevalo. Član uprave skupine Oliver Blume je napovedal "nadaljnje ukrepe". Ker da: "Stvari se tako ne morejo nadaljevati."

Stekel stečaj MLM, na mariborski občini razočarani

30. 08. 2024 15.20

Okrožno sodišče v Mariboru je začelo stečajni postopek Mariborske livarne Maribor. Za upraviteljico je bila imenovana Katarina Benedik, upniki pa imajo čas za prijavo terjatev do 2. decembra, izhaja iz objave na Ajpesu. Na mariborski mestni občini so medtem izrazili razočaranje in žalost nad odločitvijo, da bo v MLM sprožen stečajni postopek, hkrati pa so takšno odločitev tudi pričakovali, saj so vsi kazalniki šli v to smer, je po četrtkovi najavi vložitve predloga za stečaj s strani uprave sporočil župan Saša Arsenovič.

Električnega twinga naj bi proizvajali v novomeškem Revozu

20. 07. 2024 13.48

Francoski avtomobilski proizvajalec Renault naj bi proizvodnjo prenovljene različice cenovno bolj dostopnega električnega twinga zaupal novomeškemu Revozu. Podpis memoranduma o soglasju, ki bo podlaga za zagon proizvodnje, bo v sredo na sedežu Revoza v Novem mestu.

Zaradi odpovedi naročil v MLM več kot 50 delavcev na čakanju

08. 07. 2024 14.19

Nekaj več kot 50 zaposlenih v Mariborski livarni Maribor (MLM) je od danes na čakanju, saj jim po odpovedi pogodbe s strani največjega kupca konec junija niso mogli zagotoviti dela, je potrdil predsednik uprave omenjene družbe Samo Iršič. Kot je dodal, so se za ukrep čakanja odločili, ker bodo kader, če bi naročila začela rasti, potrebovali.

Golob in Han o pomenu Bavarske, Pirc Musarjeva z zahvalo Slovencem v Münchnu

19. 06. 2024 10.30

Ob robu evropskega nogometnega prvenstva in pred četrtkovo tekmo med Slovenijo in Srbijo se v Münchnu že mudijo najvišji predstavniki države. Premier Robert Golob in gospodarski minister Matjaž Han sta se med drugim udeležila poslovno-investicijskega kongresa, kjer je predsednik vlade poudaril, da je bila Bavarska vedno ena izmed naših prvih zunanjepolitičnih in trgovskih partneric. Predsednica države Nataša Pirc Musar pa je v Münchnu nagovorila slovensko skupnost. "Slovenke in Slovenci v različnih državah sveta ste naši ambasadorji, nosilci naše kulture, jezika in vrednot," je poudarila.

Finančni komentar: Zmaga ali pesek v oči

11. 06. 2024 07.00

Bitka z inflacijo v evro območju še ni dobljena. V maju je inflacija poskočila iz 2,4 na 2,6 odstotka. Svet Evropske centralne banke je vseeno sprejel odločitev o prvem nižanju obrestne mere po letu 2019. Vzrok za to niso bile volitve v Evropski parlament, ampak dovoljšnja mera samozavesti evropskih guvernerjev.

Nizozemci, Irci in Čehi že odprli volišča

07. 06. 2024 12.49

Na Irskem so se davi odprla volišča za evropske volitve, na katerih bo svoj glas lahko oddalo okoli 3,6 milijona volilnih upravičencev. Na druge največje demokratične volitve na svetu se odpravljajo še Čehi, že v četrtek pa so o svojih evropskih poslancih odločali na Nizozemskem. Italijanska premierka Giorgia Meloni je pa tik pred začetkom evropskih volitev – v Italiji se volišča odprejo v soboto – izrazila bojazen pred nizko volilno udeležbo in ljudi pozvala na volišča. V volitvah vidi tudi priložnost za uveljavitev podobnega desnosredinskega modela, kakršen je trenutno v Italiji, na evropski ravni.

Sij Acroni z naložbo v izdelavo elektropločevine za e-mobilnost

06. 06. 2024 15.38

V jeseniškem podjetju Sij Acroni so namenu simbolično predali prenovljeno linijo za toplotno obdelavo neorientiranih elektropločevin. Z 18 milijonov evrov vredno investicijo so v podjetju vzpostavili pogoje za izdelavo najzahtevnejših elektropločevin za izdelavo pogonskih motorjev električnih vozil.

Španski Gonvarri pred popolnim prevzemom lastnice Hidrie

05. 06. 2024 15.41

Španska družba Gonvarri, lastnica 43 odstotkov podjetja H&R, je tik pred popolnim prevzemom tega krovnega lastnika avtomobilskega dobavitelja Hidria. Ostali delničarji na čelu s konzorcijem menedžerjev, ki ga sestavljajo Iztok Seljak, Dušan Lapajne, družina Rejc in podjetnik Alex Luckmann, so se namreč odločili, da Špancem prodajo svoje deleže.