avtohtone vrste

Za obnovo gozdov na Krasu rokave zopet zavihalo več kot 350 prostovoljcev

22. 11. 2024 11.06

Dve leti po največjem požaru v Sloveniji prostovoljci iz vse Slovenije zopet pomagajo pri obnovi pogorelih gozdov na Krasu. V želji, da bi prispevali k hitrejši obnovi območij, ki so bila v požaru poleti 2022 najbolj prizadeta, je rokave zavihalo več kot 350 zaposlenih iz številnih podjetij, dijakov in drugih.

Strupene ribe že v Jadranu, ali prihajajo tudi nevarne mravlje in papige?

27. 10. 2024 10.24

Na Hrvaškem je vse pogosteje opaziti nekatere nevarne živalske vrste, ki sicer ne izvirajo iz tega okolja. Zaradi podnebnih sprememb in segrevanja ozračja v Jadransko morje prodirata flora in favna iz sicer toplejših morij, nekatere avtohtone vrste pa zaradi spreminjanja razmer zapuščajo svoje naravne habitate in osvajajo druga območja. "Narava nam je napovedala vojno in če se ne bomo spametovali, bo iz nje izšla kot zmagovalka," opozarja hrvaški biolog Aljoša Duplić z Inštituta za okolje in prostor.

Za Dalmacijo še ena burna noč, na terenu več sto gasilcev

02. 08. 2024 07.44

Divjanje plamenov v hrvaški Dalmaciji se še ni pomirilo. Hrvaški gasilci se v Dalmaciji že četrti dan spopadajo z obsežnimi požari. Na terenu je več sto gasilcev iz celotne Dalmacije, pa tudi iz notranjosti države, ki se spopadajo s požarom v Tučepih pri Makarski in požarom pri Trogirju. Naselja za zdaj niso ogrožena. Pri Skradinu blizu Šibenika so se razmere umirile, a je požar še vedno aktiven.

Zdravje Jadranskega morja: katere nevarnosti mu pretijo?

13. 07. 2024 07.00

Slovensko morje se kuha. Pred kratkim sluz, tropikalizacija. Tujerodne ribe, tujerodni nevretenčarji, tujerodne alge. Kako morski biologi gledajo na to, kako zdravo je Jadransko morje, kakšna bo njegova prihodnost?

Invazivne vrste v Blejskem jezeru: ribe, ki grizejo, in školjke trikotničarke

08. 07. 2024 14.47

V Blejskem jezeru so se v zadnjih letih močno namnožili sončni ostriži, invazivna vrsta rib, ki za kopalce ni nevarna, jo pa ti na telesih občutijo kot špikanje ali grizenje. Uspešen drst ali višja temperatura vode – o razlogih za tako množičen pojav ribiči lahko le ugibajo. Težave ne bo rešil niti trnek, niti plenilska vrsta rib, ki bi jih spustili v jezero, pravijo, narava bo morala narediti svoje. Potapljači pa se medtem uspešno borijo s še eno invazivno sorto v jezeru – školjko trikotničarko.

'Ustavite posek 75 zdravih dreves na Golovcu'

22. 03. 2024 14.21

Gibanje Mladi za podnebno pravičnost, skupina Protestival ter zaskrbljene občanke in občani Ljubljane so izrazili nestrinjanje z nadaljevanjem sečnje na Rožniku in nevključujočim upravljanjem z mestnim gozdom.

Dron in semenske kroglice: bo reševanje tropskih gozdov ozelenilo tudi Kras?

13. 12. 2023 15.59

Težko dostopen kraški teren, ki je zaradi neeksplodiranih ubojnih sredstev ob tem tudi izjemno nevaren. A po lanskem "mega" požaru, kot ga označuje župan komenske občine, je treba pogozditi tudi ta območja Krasa. Na enem hektarju zemlje bodo zato listavce – lipo, trokrpi javor, maklen – posadili kar z dronom hrvaškega podjetja, ki bo s posebnim sistemom na Kras odvrgel posebne semenske kroglice. Gre za tehnologijo, ki se je kot uspešna izkazala že na pogoriščih na Hrvaškem, uporabljajo pa jo tudi na drugem koncu sveta, v tropskih gozdovih.

Je komarjev res več kot prejšnja leta?

23. 08. 2023 17.16

V letošnjem precej namočenem poletju mnogi tožijo o veliki populaciji komarjev. Trditev, da je letos komarjev več kot prejšnja leta, pa Nataša Knap Gašper z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ni mogla potrditi, saj monitoringa po celotni Sloveniji letos ne bodo izvajali, analiza posameznih vzorčenj pa še ni zaključena.

Sejem Wine Vision v Beogradu: Balkanska vina v središču pozornosti!

15. 06. 2023 00.15

Ne zamudite sejma Wine Vision v Beogradu - Prijave so odprte do 19.junija!

'Če vse prepustimo naravi, se sprijaznite, da bodo določene vrste izginile'

23. 05. 2023 17.31

Na območju krajinskega parka Ljubljansko barje bodo v kratkem začeli izvajati poskus popolne odstranitve nutrij. Te veljajo za invazivno tujerodno vrsto, katere populacija se je v zadnjih letih razširila tako, da povzroča škodo. Odlov nutrij medtem v delu javnosti sproža neodobravanje in pozive k podpisu peticije proti "poboju nutrij".

Rešene iz ujetništva in naseljene po državi, sedaj pa jih čaka odstrel

22. 05. 2023 19.42

Nutrije so sprva množično gojili na farmah, dokler zanimanje za krzno ni začelo upadati, nutrije pa so, same ali pa s pomočjo, našle pot iz ujetništva. A te prijazne živali postajajo prava nadloga, predvsem ob Ljubljanici in tudi na Ljubljanskem barju, pa tudi marsikje drugje po državi. Spodkopavajo rečno nabrežje in izpodrivajo avtohtone vrste, tako rastlinske kot živalske. Tudi evropska direktiva o invazivnih vrstah veleva odstrel ali pa vsaj močno omejitev. Peticijo proti odstrelu je v zgolj treh dneh podpisalo že več kot 15 tisoč ljudi. Nasprotniki odstrela rešitev vidijo tudi v sterilizaciji.

Iz jezera v New Yorku potegnili več kot meter dolgega aligatorja

20. 02. 2023 20.16

V nedeljo so prebivalci New Yorka v enem izmed parkov opazili za mesto neobičajno bitje. Kmalu zatem so iz jezera v parku v Brooklynu potegnili približno 1,2 metra dolgega aligatorja, ki so ga poimenovali Godzilla.

Motike na Cerju vrtelo približno tisoč prostovoljcev

26. 11. 2022 13.29

Pred pomnikom miru na Cerju na Krasu, kjer se je v petek začela obnova v požaru uničenih območij, so nadaljevali sajenje sadik gozdnega drevja. Akcije se je udeležilo približno 1000 prostovoljcev iz vseh koncev Slovenije, prišli pa so tudi iz sosednjih držav.

Rumene zaplate na morju posledica cvetenja iglavcev, ne morja

18. 05. 2022 09.04

V zadnjih dneh so na morju opazne večje ali manjše rumene zaplate, ki jih veter in tokovi pogosto zanesejo k obali. Tu se rumena gošča dodatno zgosti, predvsem v zalivih, mandračih in mestnih pristaniščih. A ne gre za cvetenje morja, pač pa kopenskih rastlin, večinoma iglavcev, kot so bor, smreka in cipresovke.

Prva avtohtona vrsta petelina prihaja iz Šentjerneja

21. 04. 2022 18.54

V Šentjerneju imajo prvo avtohtono vrsto petelina na svetu, ki se imenuje po petelinu in ne po kokoši. Da jim ga ne bi kdo prevzel, imajo zdaj domačini še jato povsem čistokrvnih petelinov, torej nekakšno gensko banko, kamor drugo perje ne sme zaiti.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'

17. 10. 2021 07.00

Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

Ribiči iz Vogrščka rešili več kot deset ton rib

09. 10. 2021 17.48

V Vipavski dolini poteka sanacija akumulacijskega jezera oziroma zadrževalnika Vogršček in ribiči morajo rešiti čim več rib. Bredli so po gostem mulju, ki jim je segal do pasu, da so se lahko prebili do avtohtonih rib, ki jih selijo v višje jezero. Hkrati odstranjujejo ogromne some. Doslej jim je na takšen način uspelo rešiti in poloviti že več kot deset ton rib.

Na Hrvaškem opazili nevarno ribo

16. 08. 2021 12.34

Ob hrvaškem otoku Vis je potapljač opazil invazivno ribo, ki se je pred petimi leti preko Sueškega prekopa že prebila v grške vode, zdaj pa se, kot kaže, širi vse bolj severno.

Nova uredba bi omogočila posege v pragozd: 'Zelena luč za uničenje zadnjih koščkov prvobitne narave'

27. 03. 2021 09.34

Vlada z uredbo s področja gozdarstva uvaja spremembe, s katerimi bo prižgala zeleno luč za uničenje še zadnjih koščkov prvobitne slovenske narave, opozarjajo strokovnjaki in okoljevarstvene organizacije. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da tako rešujejo problematiko širjenja podlubnikov iz gozdnih rezervatov v okoliške gospodarske gozdove in preprečujejo gospodarsko in ekološko škodo lastnikov gozdov. A stroka, ki sicer lastnike gozdov razume, tej uredbi nasprotuje, saj je ''potrebno reševanje problemov od primera do primera, nikakor pa ne z uredbo, kakršna je v obravnavi, ki zajema kar vse rezervate naenkrat''.

Gremo s tokom po dolini Soče

30. 06. 2020 00.15

O Soči, eni najlepših alpskih rek sveta, sanjajo aktivni počitnikarji po vsem svetu in gurmani, ki se želijo prepričati, kje je dolina, ki navdihuje krožnike chefinje Ane Roš. Slovencem prikrade iskrico v oči, saj je tako za domačine kot za druge skoraj mitološka reka, zaradi lepote in neukročenosti.

Zid na meji med ZDA in Mehiko bi ogrozil več kot tisoč živalskih vrst

26. 07. 2018 19.01

Več kot 2700 znanstvenikov je ta teden opozorilo, da bi napovedana izgradnja zidu na meji med ZDA in Mehiko ogrozila več kot tisoč živalskih vrst. Zaradi zidu pa bi lahko nekatere že ogrožene vrste v ZDA povsem izumrle, so še opozorili v pismu, objavljenem v znanstvenem dnevniku BioScience.

Preživele so na milijone let, bodo tudi dobo človeka?

23. 05. 2017 06.30

Počasne, a vztrajne. Želve so ene najstarejših plazilcev na svetu. Preživele so milijone let sprememb, zdaj so na udaru zaradi izzivov, ki jih postavlja človek. Tako kopenskim kot morskim grozi krivolov, morske se zaradi smeti utapljajo, mladiči zaradi umetne svetlobe namesto v življenje odtavajo v smrt. Številne vrste so kritično ogrožene.

Posadimo avtohtone sorte za okusno domačo zelenjavo

27. 04. 2017 07.17

Aprila postane v zelenjavnem vrtu živahno. V dovolj ogreto zemljo že lahko sadimo zgodnji krompir, s paradižnikom in paprikami pa počakamo do konca meseca ali prve polovice maja.

Čmrlji na seznamu ogroženih živalskih vrst, njihova populacija se je skrčila za kar 90 odstotkov

22. 03. 2017 12.38

Čmrlji so v ZDA postali prvi predstavniki iz družine čebel, uvrščen na seznam ogroženih živali. Njihova populacija se je od konca prejšnjega stoletja skrčila za kar 90 odstotkov. Med dejavniki, ki najbolj vplivajo na čebele, so izguba habitata, podnebne spremembe in uporaba pesticidov.

Katere avtohtone vrste semen Slovenci še imamo in zakaj jih vse bolj izpodrivajo hibridi?

21. 03. 2017 18.10

Z začetkom koledarske pomladi se začenja tudi čas dela na vrtovih in njivah. Kakšna semena in sadike uporabiti? Avtohtone, tiste slovenske, ki so jih poznali naši dedki in babice ali nove sorte, ki rastejo hitreje, višje in bolje obrodijo? Kakšno vlogo v svetovni prehrani pa igra multinacionalka Monsanto?

Slovenski in avstrijski raziskovalci raziskujejo hrano iz pradavnine

08. 01. 2017 12.16

Raziskovalci iz slovenske in avstrijske Štajerske s skupnimi močmi raziskujejo prvobitne rastlinske in živalske vrste ter njihovo uporabo v prehrani na obeh straneh meje, da bi tako spodbudili kmetovalce k njihovi ponovni vpeljavi v regionalno kmetijstvo in kulinariko. Nenazadnje lahko to tudi obogati turistično ponudbo teh krajev.

Ljubljanski gasilci rešili zmedeno nutrijo

06. 10. 2015 17.24

Gasilska brigada Ljubljana je na Facebooku objavila simpatičen posnetek, kako gasilci nazaj v naravo spuščajo nutrijo. Nutrija je namreč zašla v središče mesta, gasilci so jo ujeli in spustili nazaj v naravo.

Avstralija mačkam napovedala vojno, da bi zaščitila avtohtone vrste

18. 07. 2015 17.58

Avstralska vlada namerava iztrebiti dva milijona prostoživečih domačih mačk. Avstralija je izgubila okoli 130 avtohtonih vrst, potem ko so na kontinent prispeli Evropejci.

Bodite pozorni na nevarno rastlino, ki se širi pri nas

18. 06. 2015 15.22

Orjaški dežen je tuja rastlinska vrsta, ki se širi tudi pri nas. Čeprav lepa, je lahko nevarna, če njen sok pride v stik z golo kožo, saj povzroči opeklino, ki se dolgo celi. Če dežen opazite, o tem strokovnjake obvestite prek spletni strani tujerodne-vrste.info.

FOTO: Policija dobila novi okrepitvi na štirih nogah

21. 03. 2013 08.57

Policijske vrste sta okrepila 581 Pluto Steaka XXVII in 582 Favory Monteaura XIX. Policista z nenavadnim imenom sta pet let stara lipicanca, ki bosta morala zdaj stajo v Lipici zamenjati za ljubljansko. Ker so žrebci za policijsko delo preveč temperamentni, ju bodo kastrirali.