avtohtona

'Zaradi držanja vombata sem dobila na tisoče groženj s smrtjo'

15. 03. 2025 11.22

Po tem, ko je svet preplavila novica, da je ameriška vplivnica v Avstraliji samici iztrgala mladiča vombata in z njim pozirala, se je ženska za svoje nepremišljeno dejanje opravičila. "Resnično mi je žal," je dejala Sam Jones, ki je ob tem dodala, da je zaradi svojega dejanja prejela na tisoče groženj s smrtjo.

V najlepšem kozjanskem sadovnjaku leta: Šest ton jabolk brez kemije

20. 10. 2024 09.09

Sožitje narave in človeka. Slogan Kozjanskega parka, ki kar zaživi pred očmi obiskovalca, ki se sprehaja med visokodebelnimi travniškimi sadovnjaki. Nekoč nepogrešljivi ob vsaki hiši, danes pa domačini znova odkrivajo prednosti neškropljenega sadja, ki poka od okusa. Zardeli carjevič, krvavo rdeči jonatan, sramežljiv beličnik. Avtohtona goriška sevka in trpežni bobovec. To je le nekaj od 126 tradicionalnih sort jabolk, ki zorijo v zavetju kozjanske narave. In polni zabojčki dišečega sadja, ki ne potrebujejo obdelave s fitofarmacevtskimi sredstvi, dokazujejo, da se še vedno da kaj pridelati tudi brez kemije. Tradicionalne sorte, ki so posejane po slikovitih sadovnjakih, namreč dobro kljubujejo škodljivcem in podnebnim spremembam.

Pet slovenskih kozorogov iz ZOO Ljubljana izpustili v naravo

12. 07. 2024 15.33

Pet slovenskih kozorogov – Perun, Maja, Vesna, Živa in Zarja – je ograde v ljubljanskem ZOO zamenjalo za prostranost avstrijskih Visokih Tur. V naravo so izpustili 11 kozorogov iz treh evropskih živalskih vrtov. V ZOO Ljubljana so izpust ocenili za nepozaben in čustven dogodek. "Ena izmed najpomembnejših nalog sodobnih živalskih vrtov je ohranjanje zdrave in genetsko dovolj pestre populacije posameznih ogroženih živalskih vrst, da lahko v primeru potreb za vračanje živali v naravo, to v okviru naravovarstvenih projektov tudi izvedemo," so poudarili.

Kraški ovčarji – slovensko kinološko zlato

30. 06. 2024 08.07

Kraški ovčarji oziroma kraševci – slovenska naravna dediščina, čuvaji črede. So ena najstarejših in ena prvih mednarodno priznanih pasem psov, edina slovenska avtohtona pasma, še zadnje kinološko zlato. Večkrat so bili na robu obstoja, a so jih kinološki zanesenjaki vedno nekako uspeli rešiti. Kakšni pa pravzaprav so kraški ovčarji, kakšna je njihova zgodovina, koliko jih je danes in zakaj so tako posebni? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Kdo zmore razkrinkati Majla 27?

05. 05. 2024 11.00

Avtohtona čustvenost, od punkovske do traperske.

Kljub letu preizkušenj zadovoljni: vina je dovolj, tudi kakovost ni slaba

13. 11. 2023 19.54

Martinovo, čas ko se mošt spreminja v vino, je mimo. Primorski vinarji so si po napetih mesecih lahko vsaj nekoliko oddahnili, saj je leto ekstremnih vremenskih razmer – od pretirane namočenosti in visokih temperatur do močnih vetrov – mimo. A od Brd do Vipavske doline prek Krasa in slovenske Istre ugotavljajo, da je vina v sodih kljub slabim vremenskim pogojem dovolj. Tudi kakovost ni slaba, čeprav letnik 2023 ne bo veljal za kakšen poseben letnik.

Dekleta Metličar pozabljeno črno sojo znova postavile na trgovske police

10. 11. 2023 18.57

Ko nam nekdo reče soja, hitro pomislimo na gensko spremenjeno stročnico. In to upravičeno. Skoraj 60 odstotkov celotne tržne pridelave vseh gensko spremenjenih rastlin predstavlja prav soja. A ni vsa soja uvožena in gensko spremenjena. Že pred stotimi leti je na Dravskem polju rasla avtohtona črna soja, ki je prebivalce reševala pred lakoto v času, ko je tu primanjkovalo mesa. Kitajci so črno sojo uporabljali zaradi zdravilnih učinkovin, analize NIJZ pa so pokazale, da gre pravzaprav za super živilo, saj vsebuje ogromno beljakovin. Dekleta Metličar so obudila pozabljeno stročnico in jo v obliki testenin postavile na trgovske police v sklopu projekta Štartaj Slovenija - na podeželju.

BLOG: Hruške ponujajo celo paleto zdravstvenih koristi

22. 10. 2023 14.35

Hruške, ti sočni in aromatični darovi narave, so že stoletja nepogrešljiv del prehrane po vsem svetu. Poleg svoje edinstvene sladkosti in teksture so prava zakladnica hranil, ki igrajo ključno vlogo pri skrbi za naše zdravje. Hruške so tako okusne kot hranljive in ponujajo številne koristi za zdravje, zaradi česar so odličen dodatek k uravnoteženi prehrani. V tem članku bomo bolj podrobno spoznali ta izjemen sadež.

Briška avtohtona vinska sorta vedno bolj priljubljena po vsem svetu

30. 09. 2023 07.00

Vinarji mednarodnih vinskih strokovnjakov ne očarajo zgolj s svojimi vini, temveč tudi z lepoto pokrajine, ki jih obdaja. Mojstrica vin pri reviji Decanter Caroline Gilby, ki vsako leto pripravi najvplivnejše ocenjevanje vin na svetu, je na vprašanje, ali ji je ljubša Toskana ali pa Goriška brda, takoj izstrelila, da zagotovo Brda. Mojstrici vina so tako v znak zahvale pri promociji rebule na letošnjem Masterclassu, strokovni degustaciji za novinarje z vsega sveta, podarili uhane v obliki rebule. Ta briška avtohtona vinska sorta postaja vedno bolj priljubljena po vsem svetu.

Igor Jagodic: Zdi se mi zelo pomembno podpirati domače pridelovalce

08. 09. 2023 19.21

To, da si lahko sam pridelaš svojo zelenjavo, je vse bolj cenjeno, in – verjeli ali ne – imajo jo tudi vrhunski kuharji. Zelenjava ima pač povsem drugačen okus, če je odtrgana sveža, kot če je prej že prepotovala na desetine kilometrov. Iz sestavin, pridelanih ne dlje kot v Kranju in okolici, so v četrtek zvečer vrhunski kuharji, med njimi tudi Jorg Zupan in Igor Jagodic, pripravili menije za 100 gostov, ki so se zbrali ob več 10 metrov dolgi mizi. Čeprav je bila katera od jedi pripravljena na eksotičen način, je bila osnova še kako avtohtona.

Bo EU spremenila stopnjo zaščite volkov?

04. 09. 2023 12.37

Vnovična naselitev volkov na nekatera območja EU, kjer so že živeli, prinaša vse več konfliktov z lokalnimi kmetijskimi in lovskimi skupnostmi, ugotavljajo na Evropski komisiji. Bruselj zato poziva zainteresirano javnost, naj do 22. septembra posreduje podatke o številu volkov in njihovem vplivu, da se po potrebi spremeni status zaščite volka v EU.

Kdo so limke in gaserji?

02. 04. 2023 07.00

Če imate najstniške otroke, potem ste zelo verjetno za limke in gaserje že slišali. To so mladi, pripadniki balkanske subkulture, ki "furajo" poseben modni stil: trenirke, zelo oprijete hlače ali kavbojke, superge točno določenih blagovnih znamk. V zadnjem času so zelo "in" tudi nogavice, ki jih potegnejo preko trenirke ali hlač. Imajo tudi svojo govorico, pogosto govorijo trdi l, imajo svojo glasbo. O vsem tem so nas podučili dijaki drugega letnika Ekonomske gimnazije in srednje šole Radovljica. Pojasnili so nam izraze, ki jih starejše generacije ne poznamo. Iskreno so govorili o tem, kaj jih v tej subkulturi tako privlači.

Izginuli novinar v Amazoniji: Našli naj bi človeške ostanke

11. 06. 2022 10.46

Britanski novinar Dom Phillips je izginil v oddaljenem kotičku brazilske Amazonije, razvpitem po nezakonitem rudarjenju in trgovini z mamili. Reševalne ekipe naj bi zdaj na mestu, kjer so ga nazadnje videli, našle človeške ostanke.

V Murski Soboti pokopali častnega škofa Gezo Ernišo

08. 06. 2022 17.13

V Murski Soboti so pokopali upokojenega evangeličanskega duhovnika in častnega škofa Gezo Ernišo. Pred tem je bila v evangeličanski cerkvi v Moravskih Toplicah pogrebna, nato pa še žalna slovesnost. Predsednik republike Borut Pahor je v nagovoru med drugim dejal, da bo Ernišo v spominu ohranil kot človeka nalezljive skromnosti in strpnosti.

Britanski novinar izginil v Amazoniji

07. 06. 2022 13.28

Alessandra Sampaio, žena britanskega novinarja Doma Phillipsa, ki je izginil v oddaljenem kotičku brazilske Amazonije, razvpitem po nezakonitem rudarjenju in trgovini z mamili, je oblasti pozvala, naj okrepijo prizadevanja za njegovo iskanje.

Ohranjajo tradicijo slovenskega čebelarstva

20. 05. 2022 00.15

Spar podaril 5.000 evrov Čebelarski zvezi Slovenije

Vinski strokovnjaki potrdili: refošk iz slovenske Istre je najboljši!

05. 05. 2022 00.15

Ocenjevanje vina je resna stvar. Kadar govorimo o mednarodnih ocenjevanjih, na katerih sodelujejo tudi strokovnjaki s prestižnim nazivom Master of wine, pa je situacija še toliko bolj napeta. Takšno je bilo tudi ozračje na letošnjem ocenjevanju vin Vinistra v Poreču, kjer se je klet Vinakoper zelo uspešno spopadla s konkurenco slovenskih in hrvaških istrskih vinarjev. Tokrat je namreč osvojila največje število prestižnih nagrad doslej, s katerimi so ocenjevalci nagradili njihova vina v kategorijah avtohtonih sort refošk in malvazija.

Prva avtohtona vrsta petelina prihaja iz Šentjerneja

21. 04. 2022 18.54

V Šentjerneju imajo prvo avtohtono vrsto petelina na svetu, ki se imenuje po petelinu in ne po kokoši. Da jim ga ne bi kdo prevzel, imajo zdaj domačini še jato povsem čistokrvnih petelinov, torej nekakšno gensko banko, kamor drugo perje ne sme zaiti.

Zakaj ne bi posejali stare sorte semen zelenjave?

16. 03. 2022 00.15

Če so pred leti vrtovi dobesedno izginjali iz naših ohišnic, danes temu ni več tako. Vse več ljudi ima doma vrtiček ali vsaj na balkon v korita poseje najbolj osnovne vrtnine. Ljudje so čedalje bolj osveščeni tudi glede ohranjanja avtohtonih in tradicionalnih sort semen, ki so prilagojene našemu okolju in zrastejo večinoma brez kemije.

Preizkus znanja 'dijakov' iz serije Gospod profesor: Kako dolgo živi kokoš?

24. 01. 2022 08.00

V prvem delu prve sezone serije Gospod profesor, ki jo lahko spremljamo na VOYO, smo poleg Jureta Henigmana, Tine Vrbnjak, Saše Pavček in Gojmirja Lešnjaka spoznali tudi mlajšo igralsko zasedbo – igralce, ki so se v seriji prelevili v gimnazijske dijake. Na dan, ko smo jih spoznali, smo z njimi posneli kratek video, kjer smo preverili njihovo znanje.

Prenovljena Cukrarna stopila na novo pot

22. 09. 2021 10.58

Nekdanja tovarna sladkorja oziroma Cukrarna v Ljubljani bo v petek začela pisati zgodbo na nov list papirja. Po desetletjih propadanja bodo v prenovljenem 200 let starem objektu zopet zaživele kulturne, razstavne in izobraževalne vsebine. Danes so na to temo v njej pripravili prvo novinarsko konferenco. Predstavniki iniciative Ljubljana Odprto Mesto pa so ob tej priložnosti spisali javno pismo s 150 podpisniki, ki se kritično opredeljujejo do tega projekta Mestne občine Ljubljana.

Mladi za prepoznavnost lendavskih vin: 'Pridelujemo vina, to delamo z ljubeznijo'

01. 08. 2021 17.20

Nismo znani samo Brda, Haloze, Kras in ostali. So tudi Lendavske gorice, ki se dvigajo nad mestom Lendava. Ta gričevja krasijo mnogi vinogradi, predvsem manjši. To je vinograd ob vinogradu, vinska klet ob vinski kleti, neskončen pogled vinskih trt. Kljub temu, da je to najbolj vzhodno gričevje v Sloveniji nekoliko manj znano, pa pijačo bogov pridelujejo s strastjo in velikim prekmurskim srcem. Niso se prestrašili izzivov, vstopili so na vlak, ki jih pelje v neznano, ampak pravijo, da vedno samo na lepše.

Na zabavo prišlo 200 traktorjev iz vse Slovenije

04. 07. 2021 19.56

Sproščeno druženje ob glasbi so nekateri tako močno pogrešali, da so ta konec tedna sedli na traktor in se 10 ur vozili do Komende. Cilj pa je bila prireditev Trahtar drive in. Na koncert je prišlo okoli 200 traktorjev iz vse Slovenije. Čuk Jože pa ima s to kmetijsko mehanizacijo še neporavnane račune iz mladosti.

V Kanadi odkrili še eno množično grobišče

24. 06. 2021 09.39

Na zahodu Kanade v kraju Marieval so našli več sto neoznačenih grobov blizu bivšega katoliškega internata za otroke staroselcev, so v sredo poročali kanadski mediji. Grobove so našli ob izkopavanjih, ki so jih začeli konec maja.

Tris, prvi romunski ris, ki bo osvojil Gorenjsko

17. 03. 2021 11.44

Na začetku marca so strokovnjaki v prilagoditveno oboro na Pokljuki pripeljali prvega risa, ki ga bodo izpustili na Gorenjskem. Zdaj čaka še na samico, nato bosta skupaj odhitela v gorenjske gozdove. Ime za risa, ki so ga pripeljali iz Romunije, so izbirali učenci Skupnosti šol Biosfernega območja Julijske Alpe in ga poimenovali Tris – triglavski ris.

Čebelji paviljon Medena zgodba odhaja na pot

16. 03. 2021 17.24

Medena zgodba je prevozni čebelnjak, s katerim bodo čebelarji na svojevrsten način prikazovali delo čebel in čebelarjev ter rezultate njihovega sodelovanja. Opremljen je s sodobno zvočno in videotehniko. Obiskovalci bodo lahko doživeli svet teh koristnih žuželk tudi s pomočjo voha in tipa, na koncu pa tudi okusa. Čaka jih namreč prav posebna medena postaja.

Bogataš in njegova žena preskočila vrsto, da bi med prvimi prejela cepivo

27. 01. 2021 09.15

Da bi lahko čim prej zaživeli spet normalno, se želijo številni kar se da cepiti proti koronavirusu. Med njimi je tudi šef kanadske igralnice, ki je skupaj z ženo odpotoval na oddaljeno ozemlje Jukona, kjer naj bi cepljenje potekalo hitreje, in se predstavil za delavca, da je preskočil vrsto.

Na slovenskem božičnem drevesu v Vatikanu zažarele lučke

11. 12. 2020 14.57

Na Trgu svetega Petra v Vatikanu so slovesno osvetlili božično drevo, ki ga je Vatikanu letos podarila Slovenija. Zunanji minister Anže Logar je v svojem govoru ob tej priložnosti poudaril, da je 30 metrov visoka smreka iz kočevskih gozdov darilo in zahvala Svetemu sedežu pri osamosvajanju Slovenije. Slovensko delegacijo je sprejel papež Frančišek, potekala je tudi maša za domovino. Zunanji minister Anže Logar se je sešel s tajnikom Svetega sedeža za odnose z državami, nadškofom Paulom Richardom Gallagherjem.

Kdo je hrvaški vinar, ki naj bi osvojil Severino?

25. 11. 2020 10.06

Pisali smo že, da so srbski mediji nedavno natolcevali, da naj bi bila hrvaška glasbenica Severina sveže zaljubljena, čeprav je še vedno poročena z Igorjem Kojićem. Njeno srce naj bi to poletje ukradel postavni vinar Tomislav Voštinić. Njena ekipa sicer romanco zanika, hrvaški mediji pa so vseeno pobrskali po arhivih in našli vire, ki so jim povedali malo več o morebitni novi simpatiji, ki to naj ne bi bila.

Pljuča sveta znova v plamenih: 'Lanskoletna tragedija se ponavlja'

02. 09. 2020 13.09

"Lansko leto so prizori amazonskega gozda v plamenih zakrožili po naslovnicah svetovnih medijev. Letos se tragedija ponavlja," opozarjajo okoljevarstveniki. Podatki brazilskih oblasti kažejo, da se je julija letos število požarov povečalo za 28 odstotkov v primerjavi z istim obdobjem lani. Letošnjega avgusta pa je v Amazoniji izbruhnilo 29.307 požarov, kar predstavlja drugo največje število v zadnjem desetletju.