avtocestni križ

Njun dom ogroža nevaren plaz: 'Ne moremo se sprijazniti, da je v nevarnosti'
06. 02. 2025 07.00Leto in pol mineva od katastrofalnih poplav, ki so mnogim za vedno spremenile življenja. Na Koroškem in tudi drugod po državi bodo v kratkem začeli rušiti objekte, ki so neprimerni za bivanje, med prvimi bo večstanovanjska hiša v Mežici. Zaradi nevarnega Nužijevega plazu bosta morala svoj dom zapustiti tudi upokojena zakonca Lorenci. Čeprav sta že prejela sklep o nujni odstranitvi objekta in odškodnino, se še vedno ne moreta sprijazniti z bližajočo se selitvijo. "Mi bi raje ostali, če bi se dalo, ker tu smo navajeni živeti," pove lastnik.

Slovenija stoji na cestah: gospodarstvo bi 'aktiviralo' odstavni pas
22. 01. 2024 18.41Kilometrski zastoji na avtocestnem križu in vpadnicah ter zastarelo in slabo delujoče železniško omrežje. Prometne razmere v Sloveniji so postale nevzdržne in obremenjujejo tako okolje kot ljudi, prevozniškemu in logističnemu sektorju pa povzročajo velike skrbi in stroške, se hudujejo v slovenskem gospodarstvu. Zahtevajo pospešitev postopkov umeščanja v prostor in izgradnjo tretjih pasov na avtocestah, prioritetno okoli Ljubljane ter na vseh vpadnicah proti Štajerski, Primorski, Gorenjski in Dolenjski. Dokler ti ne bodo zgrajeni, pa se v primeru javnega prometa in vozil z več potniki zavzemajo za takojšnjo, čeprav začasno, uporabo odstavnih pasov.

Strateško načrtovanje in zakaj ga v Sloveniji ni?
26. 08. 2023 18.00V teh dneh se večji del naše države še vedno spopada s posledicami katastrofalnih poplav, ki so povzročile tako neznansko razdejanje in materialno škodo kot žal tudi izgubo človeških življenj. Poplave so, kot druga večja naravna katastrofa tega poletja, nastopile le nekaj tednov po eni izmed najhujših neviht v zadnjih dvajsetih letih, ki je – predvsem zaradi toče in uničujočega vetra – pustila znatno škodo na kmetijskem pridelku, domovih in drugi osebni lastnini naših državljanov.

Kako nas duši centralizacija?
10. 06. 2023 12.17Slovenija in Slovenci smo bili skozi zgodovino prisotni bolj ali manj na obrobju večjih držav in državnih tvorb. Pogosto iz tega izhaja zmotna predstava, da zato nismo imeli večje vloge oz. da se nas dogajanje v njih v praksi ni preveč dotikalo. V zadnjih letih Avstro-Ogrske in v obeh Jugoslavijah so bili slovenski politični veljaki zelo aktivni v diskusiji, kakšen naj bo interni ustroj teh večnacionalnih tvorb. V veliki večini s(m)o – ne glede na ime krovne države – Slovenci zagovarjali federalistične rešitve, ki bi Sloveniji in drugim manjšim narodom zagotavljale interno avtonomijo.

Prepoved motorjev na notranje zgorevanje: Bo vožnja še dostopna vsem?
11. 03. 2023 10.18Tudi Slovence močno razburja načrt Bruslja, da bi po letu 2035 prepovedali prodajo novih avtomobilov z bencinskimi in dizelskimi motorji. Zapleta se sicer zlasti zaradi pomislekov Nemčije in Italije, a Evropska komisija je odločena, da je to nujno za doseganje evropske podnebne nevtralnosti. Toda, je tak ambiciozen cilj sploh dosegljiv? O tem smo se v tokratnem POPkastu pogovarjali s predsednikom Društva e-Mobilnost Slovenija Ignacem Završnikom.

'Zver z vzhoda' se umirja, tovornjaki po več kot dveh dneh prišli do morja
28. 02. 2023 08.15Potem ko je Hrvaško zajelo snežno neurje oziroma t. i. zver z vzhoda, ki je ob orkanski burji povzročila prometni kaos, se stanje zdaj umirja. Nekatere ceste so po več kot dveh dneh odprli tudi za tovornjake, izpadov z elektriko pa še ni konec - brez nje je več kot 700 gospodinjstev. V sredo in četrtek naj bi spet rahlo snežilo. S težavami zaradi vremena se soočajo tudi v sosednji Bosni in Hercegovini.

Dars: Na zastoje lahko delno vplivamo, če smo oboroženi z uporabnimi informacijami
11. 08. 2022 19.00V ponedeljek je eden izmed največjih krščanskih praznikov, Marijino vnebovzetje, ki bo marsikoga spodbudil, da si privošči krajši oddih ali obišče katerega od romarskih krajev. Poleg tega je čas počitnic, kar povečuje verjetnost, da bodo zastoji na slovenskih cestah vse prej kot misija nemogoče. A to ne pomeni, da se moramo sprijazniti s prometno usodo, če se bomo ta vikend odpravili na pot. Nanjo lahko delno vplivamo tako, da se 'oborožimo' z informacijami o razmerah na avtocestah in regionalnih cestah. Dars je pripravil mobilno aplikacijo Promet+, ki obljublja natančno sporočanje stanja na cestah in nas usmerja, kako se izognemo prometnim zastojem ter hitreje pridemo na cilj. Kakšno pa bo stanje na slovenskih cestah v tem času?

Kdaj bomo končno dokončali avtocestni križ?
16. 07. 2022 10.3953 let je od ideje Staneta Kavčiča, tedanjega predsednika izvršnega sveta, o tem, kakšen bi moral biti slovenski avtocestni križ, 50 let se že vozimo po prvem, 32 kilometrov dolgem odseku med Vrhniko in Postojno. Danes imamo v Sloveniji 625 kilometrov avtocest in hitrih cest. Toda, zakaj avtocestni križ – kot si ga je zamislil Kavčič – še vedno ni povsem končan? Si kdo upa napovedati, kdaj bo? Kako so gradnjo slovenskih avtocest zaznamovale milijarde motivov, številne afere, interesna umeščanja, dolgotrajne spremembe tras in protesti?

AVP: Ob zastojih na avtocesti nujno ustvariti reševalni pas
26. 06. 2022 12.31Ne glede na razlog zastoja je na avtocestah nujno ustvariti reševalni pas, ki intervencijskim služba omogoči hitrejši dostop do kraja nesreče oz. drugega izrednega dogodka, so pozvali predstavniki AVP skupaj s policijo in Zavodom Reševalni pas. Kot opozarjajo, pri reševanju življenj namreč šteje vsaka sekunda.

Prazniki polnijo Balkan, 13-kilometrska kolona na Bajakovu
24. 12. 2021 07.14Zaradi praznikov in počitnic v večini evropskih držav je promet povečan od Avstrije proti meji s Hrvaško, kjer se bodo predvsem ta konec tedna podaljšale čakalne dobe za vstop in izstop iz Slovenije. Prometno-informacijski center je ves dan poročal o čakalnih dobah za osebna vozila na mejnih prehodih, predvsem na Obrežju, Gruškovju, Metliki, Slovenski vasi in Dobovcu. Številni vozniki pa se skozi Hrvaško odpravljajo tudi najprej v BiH ali Srbijo, kar ustvarja večkilometrske zastoje pred glavnem mejnim prehodom Bajakovo. Popoldne je bila kolona dolga celo 13 kilometrov.

Od novembra prepoved prehitevanja za tovornjake na celotnem avtocestnem križu
25. 10. 2021 21.35Prepoved prehitevanja za težka tovorna vozila bo po novem veljala na celotnem avtocestnem križu. Vozniki tovornjakov čez dan ne bodo smeli prehitevati, ponoči pa bodo še vedno lahko. Takšna prepoved že velja na avtocesti med Šentiljem in Koprom, od prihodnjega ponedeljka dalje pa bo veljala za celoten avtocestni križ. Razloga pa: večja varnost in pretočnost prometa.

Umrl je Ivan Zidar
13. 06. 2021 13.18Poslovil se je nekoč eden najvidnejših in najvplivnejših slovenskih gospodarstvenikov – Ivan Zidar. Star je bil 82 let. Javnosti je bil znan predvsem kot direktor gradbenega giganta SCT, ki je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja gradil velike projekte tako doma kot v tujini, družba je takrat imela okoli 11.000 delavcev, v samostojni državi pa je preporod doživela z začetkom izgradnje slovenskega avtocestnega križa, kjer je bila vodilni izvajalec. Zadnja Zidarjeva leta so bila nato zaznamovana z aferami in sodnimi postopki.

Na avtocesti voznika divjala z 218 km/h. Kdaj bomo dobili avtocestno policijo?
23. 03. 2021 19.28Na avtocestnem križu podravske, pomurske in gorenjske avtoceste so policisti ujeli cestne divjake. Nekateri so dovoljeno hitrost prekoračili tudi za več kot 100 kilometrov na uro. Na gorenjski avtocesti sta voznika s hitrostjo kar 218 kilometrov na uro nevarno vozila drug za drugim. Prekrškarja je doletela globa 1200 evrov in devet kazenskih točk. Prav zaradi takšnih primerov bomo dobili avtocestno policijo, ki bo prehitre voznike še dosledneje odkrivala in kaznovala.

Infrastrukturno ministrstvo prikimalo: mariborska obvoznica je neustrezno kategorizirana
06. 08. 2019 21.08Mariborska vzhodna obvoznica je z izgradnjo vzporedne avtoceste nedvomno izgubila funkcijo prevzemanja daljinskega prometa in ohranila le lokalni promet mesta z njegovim zaledjem, zato je njena kategorizacija neustrezna, so po vnovičnem pozivu iz Maribora za ukinitev vinjetnega režima zdaj potrdili na ministrstvu za infrastrukturo.

Zaokrožil zapisnik o gradnji drugega tira
04. 11. 2016 17.37V javnosti je zaokrožil zapisnik srečanja slovenske in madžarske vlade, kjer je beseda tekla o gradnji drugega tira. Gre za enega najdražjih državnih projektov po avtocestnem križu. Cena od 600 pa vse do 1,4 milijarde evrov. Kdo bo drugi tir gradil, in za koliko, ter kaj bo dobil v zameno ni jasno, je pa jasno, da se je spet vrnil Metod Dragonja.

Preutrujeni šoferji delajo usodne napake. Da bi jih preprečili, potrebujemo celovit nadzor
11. 06. 2014 06.00Po torkovi tragični nesreči, v kateri sta umrla dva policista, smo se pogovarjali z dolgoletnim šoferjem Borisom Peršem, ki opozarja, da k nam prihajajo preutrujeni vozniki s tehnično neizpravnimi vozili.

Preverite, kje vse na vas prežijo radarji!
07. 06. 2013 18.06Sezona dopustov je tu. A če boste že na cesti z mislimi na plaži, se lahko hitro zgodi, da ostanete brez denarja, namenjenega za oddih. Preverite, kje vse so postavljeni stacionarni radarji. Kje torej na vas prežijo – ali pa tudi ne – merilniki hitrosti.

VIDEO: Bili smo za zidovi 'velikega brata' slovenskih avtocest
06. 02. 2012 09.05Polna dvorana zaslonov, zapletenih shem, glasni alarmi in poplava podatkov – tako izgleda Darsov nadzorni center, kjer operaterji dan in noč s pomočjo nadzornih kamer skrbijo za našo varnost.

FOTO: Odprt zadnji nedokončani odsek med Nišem in Amsterdamom
28. 10. 2011 07.13Z 11-letno zamudo so odprli zadnji krak gorenjske avtoceste in s tem končali tudi povezavo med srbskim Nišem ter nizozemskim Amsterdamom. Odsek sta simbolično odprla človeka, ki sta tu zadnja leta preživela sleherni delovni dan.

Konec zastojev na gorenjski avtocesti
27. 10. 2011 15.55Na slovenskih avtocestah ne bo več ozkega grla, potem ko bo v petek stekel promet po odseku med Peračico in Podtaborom na gorenjski avtocesti. Vrednost opravljenih del znaša 28,45 milijona evrov.

Podizvajalci bodo s prijavo v Bruselj počakali teden dni
28. 09. 2011 13.14Društvo podizvajalcev, ki nekaj manj kot leto dni opozarja na neplačevanje opravljenega dela pri gradnji avtocest, poziva vlado h konkretnim korakom. Strokovna komisija naj preuči vsak primer posebej, pozivajo.

Ogroženi evropski milijoni?
02. 09. 2011 18.42Bo morala Slovenija v evropsko blagajno vrniti več kot 900 milijonov evrov? Nekateri avtocestni kraki so namreč še vedno vpisani kot njive, zato bi Evropa lahko terjala vrnitev kohezijskih sredstev.

Radarjev bo še več
11. 03. 2011 06.30Na slovenskih avtocestah je trenutno 18 ohišij za stacionarne merilnike hitrosti. Z vzpostavitvijo "radarske mreže" na najbolj nevarnih odsekih pa se obeta še več radarjev.

Bo na slovenskih cestah pol manj mrtvih?
26. 01. 2011 16.26To je namreč cilj novega nacionalnega programa o prometni varnosti, pravi Kresalova. Od leta 2008 smo se od evropskega repa že pomaknili proti sredini, v obdobju 2012/2021 pa naj bi število mrtvih na cestah še prepolovili.

'Bankrot SCT le še vprašanje časa'
21. 12. 2010 07.00Potem ko je družba SCT Obrati, hčerinska družba SCT, vložila predlog za stečajni postopek, naj bi enako storila tudi družba SCT Gem. Vložen pa je tudi predlog za stečaj SCT d.d.

'Želeli smo zaščititi slovenske izvajalce pred tujimi'
15. 09. 2010 11.53Parlamentarna preiskovalna komisija za gradnjo avtocest je zaslišala priči, ki sta potrdili, da so se slovenski gradbinci leta 1999 na Zemonu dogovorili o sodelovanju pri gradnji slovenskega avtocestnega križa.

Gorenjci pri gradnji avtocest potegnili kratko
20. 07. 2010 18.14Potem ko je avtocestni križ narejen po vsej državi, velika črna pika ostaja v Peračici na Gorenjskem. Roki za končanje del pa se vedno bolj izmikajo.

Na kraku Pluska–Hrastje tudi radar
30. 06. 2010 06.30Odsek Pluska–Hrastje so slovesno odprli. Omejitev po celotnem kraku je 130, le v predoru je 100 kilometrov na uro. Pred tunelom je tudi tabla z napisom "Pozor, radar!".

Začarani krog gradbene afere
16. 04. 2010 19.11In ob prelaganju krivde, kdo je pri kartelnem dogovarjanju o gradnji avtocest z neukrepanjem Slovence oškodoval za najmanj dve milijardi evrov, pravni strokovnjak jasno pravi: del krivde nosi tudi Sorškov predhodnik na Uradu za varstvo konkurence.

'Slovenija mogoče pozno reagira na kartele'
16. 04. 2010 16.06Predsednik parlamentarne komisije za avtoceste Rado Likar napoveduje zaslišanja zaradi domnevnega kartelnega dogovarjanja pri gradnji avtocest. Premier Borut Pahor pripravlja učinkovitejšo zakonodajo.