avtizma

Trump lagal o financiranju Ukrajine, carinah, več izjav brez konteksta
05. 03. 2025 15.32Po šestih tednih predsedovanja je Donald Trump v torek zvečer nagovoril ameriški kongres ter predstavil svoje cilje za naslednja štiri leta. Med drugim je komentiral pismo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, dejal pa je tudi, da bo ameriško gospodarstvo zaradi uvedb carin na blago iz nekaterih držav doživelo nekaj "prebavnih motenj". A kot poudarjajo preverjevalci dejstev, je Trump v svojem govoru, ki je trajal uro in 40 minut, nanizal več laži, izjav brez konteksta, določene izjave, ki so jih preverili, pa so bile resnične.

Gates v spominih razkriva, da misli, da ima avtizem
03. 02. 2025 08.29Britanski BBC je obiskal ameriškega podjetnika Billa Gatesa, ki je napisal spomine o svojem zgodnjem življenju. Izšli bodo 4. februarja 2025, med drugim pa piše o tem, da bi, če bi odraščal v današnjem času, verjetno dobil diagnozo avtizma. Novinarki je med pogovorom razkril, da je njegova dobrodelna fundacija za zmanjšanje revščine in za boj proti boleznim podarila že več kot 100 milijard dolarjev in da namerava večino svojega denarja še razdeliti. Le majhen odstotek bo pustil svojim otrokom, a tudi majhen odstotek od tako velikega bogastva je ogromno.

Film Šepet metulja prejel tretjo zlato rolo
19. 06. 2024 18.44Najstniško romantično dramo Šepet metulja režiserja Alena Pavšarja si je od premiere oktobra 2023 ogledalo že preko 75.600 gledalcev. Film si je tako prislužil že tretjo zlato rolo. Filmsko priznanje, ki ga podeljuje Zveza društev slovenskih filmskih ustvarjalcev, je na ponedeljkovi podelitvi v Celju filmski ekipi predal znan slovenski glasbeni ustvarjalec Saša Petrović, bolj znan pod umetniškim imenom Challe Salle.

Število otrok z avtizmom se vsako leto povečuje: kakšni so simptomi?
06. 04. 2024 07.25V zadnjih desetletjih se je pogostost te diagnoze povečala za več 10-krat. Natančnega števila pri nas sicer nimamo, po okvirnih ocenah pa naj bi bilo v Sloveniji vsaj 20 tisoč avtistov. Kot večina ostalih razvojnih motenj so tudi motnje avtističnega spektra pogostejše pri dečkih kot pri deklicah. Pogovarjali smo se z mamo šestletnega Filipa, ki so mu avtizem diagnosticirali že zelo zgodaj.

Jernej Kuntner o zadnji sezoni Za hribom: Mi smo kot specialci
22. 02. 2024 07.58Na VOYO si lahko ogledate še zadnjo sezono prismuknjene humoristične serije Za hribom, v kateri je eno od glavnih vlog prevzel Jernej Kuntner. Ta igra župana Karla Zabašnika, ki slovi po svojem prav posebnem vodenju mesta. Na prizorišču snemanja serije smo obiskali ekipo in na kratko poklepetali tudi z Jernejem.

Nekdanja Playboyeva zajčica razkrila diagnozo avtizma
11. 12. 2023 15.25Holly Madison je v podkastu razkrila, da je prejela diagnozo avtizma. 43-letnica je povedala, da njena diagnoza ni tako ekstremna kot pri nekaterih drugih avtistih in poudarila, da ne želi govoriti v imenu vseh ljudi, ki se soočajo s to diagnozo, saj da gre za bolezen s širokim spektrom simptomov.

Nič več debel, grd in pošasten. Samo še 'ogromen' in 'zverina'
23. 02. 2023 19.37Gremo naprej v skladu s časom ali se vračamo v čase, ko so sežigali knjige, ker so bile "vsebinsko sporne"? Na Otoku se je o tem razplamtela debata, potem ko so si privoščili nekaj posegov v knjige Roalda Dahla, da bi jih prilagodili "današnjemu času". Tokrat se je oglasilo tudi nekaj znanih – med drugim britanski premier in Camilla, soproga britanskega kralja. So šli aktivisti v svojih zahtevah končno tako daleč, da so naleteli na odpor javnosti?

Brandan Fraser se je sprva težko sprijaznil s sinovim avtizmom
09. 02. 2023 09.01Igralec Brendan Fraser je pred kratkim spregovoril o tem, kako težko mu je bilo, ko je izvedel, da so njegovemu sinu že pri dveh letih diagnosticirali avtizem. Kot je dejal v pogovorni oddaji Howarda Sterna, je bil sprva zelo zmeden, sina pa si je želel pozdraviti, ker je vedel, da zdravilo ne obstaja, pa je za to diagnozo najprej krivil sebe.

Pogostost avtizma v zadnjih desetletjih narasla za več kot desetkrat
08. 04. 2022 19.45Če se vaš malček ne odziva, ko ga pokličete, če imate občutek, da ne komunicira z vami, ne zna povedati, kaj želi, vas ne gleda v oči ali je hiperaktiven, gre morda za avtizem, ki je najhitreje naraščajoča razvojna motnja. Ta pomembno vpliva na komunikacijo, povezovanje z drugimi in razumevanje sveta. Pogostnost avtizma je v zadnjih dveh desetletjih narasla za več desetkrat, leta 2015 je bil avtističen že eden od desetih dečkov in ena od 50 deklic. Če se bo takšen trend nadaljeval, bo leta 2025 že vsak drugi deček in vsaka deseta deklica v spektru avtističnih motenj.

'Odločevalci prepogosto pozabijo na vse izzive, ki jih prinese avtizem'
02. 04. 2022 09.28Zaznamujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Ob tem Zveza nevladnih organizacij za avtizem Slovenije v poslanici izpostavlja področja, ki jih je treba urediti. Med drugim je treba osebam z avtizmom zagotoviti redne terapije. Varuh Peter Svetina je opozoril na pomanjkanje sistemskih rešitev in potrebo po multidisciplinarnosti.

Matične celice – revolucija ali le evolucija?
13. 11. 2021 11.04Sinova bolezen tik pred vstopom v prvi razred osnovne šole je pretresla družino, vse prioritete je postavila na glavo, se spominja Luka Mitrovič. Telo njegovega, takrat 6-letnega sina, ni več proizvajalo trombocitov. Že ob manjši poškodbi, ureznini, bi lahko izkrvavel. "Odpovedal mu je kostni mozeg. Mi tega nismo vedeli. Začeli so se pojavljati modri odtisi tam, kjer je gumica od pižame ali če se je majica držala kože," je opisal. Ekipa 24UR Inšpektor je raziskovala podrobnosti o zdravljenju z matičnimi celicami.

Zvezdniku serije Beg iz zapora diagnosticirali avtizem
28. 07. 2021 09.44Priljubljeni igralec Wentworth Miller, zvezdnik uspešnice Beg iz zapora, je na družbenih omrežjih sporočil, da so mu lani diagnosticirali avtizem. "To ni nekaj, kar bi spremenil ... Avtizem je bistvenega pomena za to, kdo sem. Za vse, kar sem sem dosegel ali se izražal," je bil odkrit do svojih oboževalcev.

(Ne)zaupanje v cepiva: Pri znanosti resnica ni nekje v sredini'
05. 03. 2021 06.00Med glavnimi razlogi za nezaupanje v cepiva je pomanjkanje verodostojnih informacij iz zanesljivih virov, kaže raziskava NIJZ o vplivu pandemije covida-19 na življenje. A te ljudi se še da doseči. Večji problem so majhne, a glasne skupine tistih, ki prav vsak dokaz spremenijo v še eno zaroto, te informacije pa se v današnji infodemiji' besno in hitro širijo po družbenih omrežjih. Kakšna je psihologinja za razmišljanjem anticepilcev?

Zakonca Trump sta se 'na tiho' cepila pred odhodom iz Bele hiše
02. 03. 2021 08.25Preden sta zapustila Belo hišo, sta se Donald in Melania Trump cepila proti covidu-19, pišejo ameriški mediji. Oba sta lani prebolela okužbo z novim koronavirusom. V nedavnem govoru na odboru CPAC je Trump svoje podpornike pozval k cepljenju, potem ko je leta javno izražal dvom v znanost in cepiva.

Za bliskovit razvoj cepiva zaslužni milijoni, na tisoče raziskovalcev in že preizkušena tehnologija
02. 02. 2021 06.00"V primeru covida-19 so države prispevale več milijard za hiter razvoj in zagotovljen odkup cepiva," pove Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Poleg masivnega financiranja pa so k hitrosti prispevali tudi izjemen človeški vložek, sodelovanje raziskovalcev z vsega sveta, prilagodljivost regulatorjev in uporaba moderne tehnologije. "Da imamo cepivo v tako kratkem času, je fenomenalen dosežek znanosti," je prepričan urednik Kvarkadabre Sašo Dolenc. Stroka je pri tem enotna – cepiva izpolnjujejo enake visoke standarde, ki jih morajo izpolnjevati preostala cepiva.

Težave za ministra: denar za zavod, ki ni naklonjen cepljenju
19. 01. 2021 15.15Tudi če pustimo ob strani, da je dobrih 130.000 evrov evropskih sredstev ministrstvo za delo prek javnega razpisa namenilo zavodu, katerega solastnik je bil še marca lani sedanji minister za delo, kar je zagotovo moralno vprašljivo, pa je problematično, da je denar namenjen zavodu, ki dvomi v učinkovitost cepiv in nasprotuje temu, da bi bilo cepljenje obvezno. Tako so še lani opozarjali pred diskriminatornim Zakonom o nalezljivih boleznih, ki bi prepovedal necepljenim otrokom vstop v vrtce in šole. So pa – zanimivo – veliko 'tišji' sedaj, ko se vlada trudi spodbujati k cepljenju proti covidu-19.

14-letnika z avtizmom našli: iskali z najljubšo hrano in s pesmijo Lokomotivčka Tomaža
10. 06. 2020 16.5314-letnega avstralskega dečka, ki ima avtizem, so našli živega in v dobrem stanju, po tem, ko je dve noči preživel izgubljen v avstralski divjini v težkih razmerah. Reševalci so se pri iskanju poslužili posebnih prijemov, saj William težko komunicira. Tako so na primer preko zvočnikov predvajali pesem iz risanke Lokomotivček Tomaž.

Otroci s posebnimi potrebami: šolanje in terapije ne morejo potekati po video klicih
30. 05. 2020 19.20Epidemija in zaprtje šol sta prinesla staršem otrok s posebnimi potrebami veliko težav. Po več kot dveh mesecih bi se morali že ta teden vrniti v šole, vendar jih je zaradi različnih interpretacij in informacij večina ostala doma. Starši so na robu moči in poročajo o precejšnjih težavah svojih otrok, zato si želijo, da bi se tudi oni čim prej vrnili v šole. Prepričani so, da so bili njihovi otroci popolnoma spregledani, saj šolanje in terapije za njih ne morejo potekati po video klicih.

Več kot odstotek svetovne populacije z avtizmom. Pri nas še vedno premalo terapevtskih obravnav
02. 04. 2020 07.27Pojavnost spektroavtistične motnje v svetu strmo narašča, število otrok s to motnjo pa se povečuje tudi v Sloveniji. Če se bo trend nadaljeval, bo leta 2025 že vsak drugi deček in vsaka deseta deklica v spektru avtističnih motenj. Ker pa si osebe z avtizmom svojih pravic ne zmorejo zagotoviti same, potrebujejo podporo skupnosti.

Netopirji, biološko orožje, zdravljenje z belilom: širjenje teorij zarote o koronavirusu
02. 02. 2020 11.22Od lažnih novic do teorij zarote. Ob izbruhu novega koronavirusa na Kitajskem so se hitro pojavile, še posebej hitro pa razširile, številne napačne informacije izvoru virusa, pa tudi potencialno nevarni nasveti, kako se pred njim zaščititi.

Na žogi za superpokal 2020 tudi risbica malega Vana iz Ankarana
20. 01. 2020 07.15Nogometna žoga, s katero bodo 12. avgusta v Portu na superpokalni tekmi zaigrali zmagovalci Lige prvakov in Lige Evropa, bo zanimiva iz prav posebnega razloga. Krasile jo bodo namreč risbice 18 otrok, med drugim tudi enajstletnega Vana iz Ankarana.

'Dobri zdravnik' blestel tudi v zasebnem življenju: študij zaključil z desetko
10. 01. 2020 07.00Serija Dobri zdravnik se je hitro zapisala med svetovne uspešnice, pritegnila pa je tudi slovensko publiko. V čevlje osrednjega lika je stopil igralec Freddie Highmore, ki je zablestel pri igranju zdravnika z izjemno redkim savantovim sindromom. In kdo je v resnici Freddie?

Greta Thunberg: je 16-letnica le lutka svoje mame, ki hrepeni po medijski pozornosti?
08. 12. 2019 07.50O Greti se veliko govori in ravno to je bil njen namen, da bi ji ljudje prisluhnili in se ji pridružili ne glede na politično usmerjenost. Mlada aktivistka poziva vse, naj stopijo skupaj in odprejo oči politikom, svetovnim voditeljem, gospodarstvenikom in vsem ostalim, dokler ne bo prepozno. Velik del očitkov pa so prejeli njeni starši, predvsem mama, saj naj bi jo namerno postavila v središče pozornosti.

Sin Katie Price postal ambasador britanske organizacije za avtizem
19. 11. 2019 16.4417-letni Harvey Price, sin zvezdnice Katie Price, je postal ambasador britanske organizacije za avtizem. Najstnik ima že od rojstva Prader-Vilijev sindrom, redko genetsko motnjo, za katero je med drugim značilna hujša oblika prenajedanja in morbidne debelosti v otroški in odrasli dobi. Harvey, ki je bil zaradi svojega videza v preteklosti večkrat tarča nadlegovanja in zasmehovanja, je ob nastopu ambasadorske funkcije delil sporočilo, da tovrstno početje ni sprejemljivo.

Zaskrbljena mama: Kaj če bi otrokove matične celice potrebovala danes?
20. 10. 2019 07.07Potem ko je švicarska banka za shranjevanje matičnih celic CryoSave zaradi finančnih težav zaprla svoja vrata, so brez odgovorov ostali tudi nekateri slovenski starši. Bog ne daj, da bi otrokove matične celice potrebovala danes, saj ne vemo, kje so, pravi naša bralka. Večino inventarja iz CryoSave je sicer prevzel laboratorij poljske banke matičnih celic PBKM, ki zdaj vzorce ročno popisuje in priznava: "Na kaj takega nismo bili pripravljeni."

Sedem milijard evrov odškodnine za moškega, ki so mu zrastle prsi
09. 10. 2019 11.14Sodišče v Philadelphii je odločilo v prid 26-letnemu Američanu, ki trdi, da so mu zaradi jemanja zdravila, katerega proizvajalec je ameriški farmacevtski gigant Johnson & Johnson, zrastle prsi. Podjetju je sodišče naložilo plačilo nekaj več kot sedem milijard evrov odškodnine.

Zanetil gonjo proti cepljenju, njegovo delo so zavrgli, a ne odneha: Wakefield v Splitu
08. 06. 2019 07.00Napoved, da na Hrvaško prihaja Andrew Wakefield, kontroverzni nekdanji zdravnik in aktivist proti cepljenju, je povzročila precej negodovanja v širši regiji, oglasili pa so se tudi na medicinski fakulteti v Splitu, številni pediatri in hrvaška zdravniška zbornica, kjer opozarjajo, naj ljudje "ne nasedajo lažnim informacijam, ki lahko ogrozijo življenja ljudi".

Simon zbira račune: spravite jih v kuverto, pošljite in mu pomagajte
04. 05. 2019 11.35Zagotovo je med vami kdo, ki je v zadnjih tednih na Facebooku dobil simpatično sporočilo Simona iz okolice Murske Sobote. Devetnajstletnik kljub motnji v duševnem razvoju in avtizmu pogumno stopa v svet odraslih, s katerimi stike navezuje prek spleta. Z zbiranjem računov z vseh koncev Slovenije sodeluje v nagradnih igrah, pri njegovem dnevnem opravilu pa mu lahko na pomoč priskočite tudi vi.

Dejan Sotirov o otrocih z ADHD: Velikokrat rečejo, da nimajo vrednosti na tem svetu
13. 04. 2019 18.00Mavrični bojevnik Dejan Sotirov že šest let zapored organizira tabore za otroke z ADHD in Aspergerjevim sindromom. Letos je bil prisiljen razpoloviti število udeležencev tabora, saj so finančno in energijsko potisnjeni ob rob. Prijave za tabor so bile zasedene v manj kot eni uri, sprejmejo lahko maksimalno dvakrat 20 otrok, prijav pa je bilo več kot 400. Zanimanje za njegovo obliko doživljajske pedagogike je veliko, predvsem zato, ker je zelo učinkovita.

Tudi odrasli z avtizmom potrebujejo prevajalca med 'normalnim' in avtističnim svetom
07. 04. 2019 07.00Čeprav je za otroke z avtizmom še nekako zakonsko poskrbljeno, pa starejši s to motnjo ostajajo v globoki senci. Strokovnjaki opozarjajo: avtizem ne izzveni s polnoletnostjo. Mnogi ostanejo odvisni od pomoči vse življenje, nekateri potrebujejo tudi namestitev v instituciji. Ravno pomoč je ključna, da se avtistu stanje ne poslabša in normalno vijuga skozi življenje.