avtizem

Trump lagal o financiranju Ukrajine, carinah, več izjav brez konteksta
05. 03. 2025 15.32Po šestih tednih predsedovanja je Donald Trump v torek zvečer nagovoril ameriški kongres ter predstavil svoje cilje za naslednja štiri leta. Med drugim je komentiral pismo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, dejal pa je tudi, da bo ameriško gospodarstvo zaradi uvedb carin na blago iz nekaterih držav doživelo nekaj "prebavnih motenj". A kot poudarjajo preverjevalci dejstev, je Trump v svojem govoru, ki je trajal uro in 40 minut, nanizal več laži, izjav brez konteksta, določene izjave, ki so jih preverili, pa so bile resnične.

Trump podpisal ukaz za zdravo Ameriko
14. 02. 2025 08.45Predsednik Donald Trump je podpisal izvršni ukaz z naslovom 'Naredimo Ameriko spet zdravo (Maha)', za kar bo skrbela posebna istoimenska komisija pod vodstvom ministra za zdravje Roberta Kennedyja mlajšega. Komisija se bo skušala soočiti z naraščanjem kroničnih bolezni v ZDA.

Gates v spominih razkriva, da misli, da ima avtizem
03. 02. 2025 08.29Britanski BBC je obiskal ameriškega podjetnika Billa Gatesa, ki je napisal spomine o svojem zgodnjem življenju. Izšli bodo 4. februarja 2025, med drugim pa piše o tem, da bi, če bi odraščal v današnjem času, verjetno dobil diagnozo avtizma. Novinarki je med pogovorom razkril, da je njegova dobrodelna fundacija za zmanjšanje revščine in za boj proti boleznim podarila že več kot 100 milijard dolarjev in da namerava večino svojega denarja še razdeliti. Le majhen odstotek bo pustil svojim otrokom, a tudi majhen odstotek od tako velikega bogastva je ogromno.

Trump na prvi uradni novinarski konferenci vztrajal pri zvišanju carin
17. 12. 2024 08.29Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je v ponedeljek na prvi uradni novinarski konferenci po zmagi na novembrskih volitvah v Mar-a-Lagu na Floridi vztrajal, da je njegova odločitev o zvišanju carin pravilna. Med številnimi temami je izpostavil še potrebo za končanje vojne v Ukrajini, glede medijev pa je dejal, da jih je treba "spraviti v red".

Trump se je zahvalil Melanii, pozabil ni niti na tasta in pokojno taščo
06. 11. 2024 11.29"Želim se zahvaliti svoji čudoviti ženi Melanii in prvi dami, ki ima najbolje prodajano knjigo v državi," je dejal novoizvoljeni ameriški predsednik. V svojem govoru se je zahvalil vsem najbližjim, pozabil ni niti na svojega tasta in pokojno taščo.

13-letnik, ki je imel do 100 napadov na dan: naprava v možganih prinesla upanje
26. 06. 2024 16.49Deček s hudo epilepsijo je postal prvi bolnik na svetu, ki je preizkusil novo napravo za nadzor napadov. Nevrostimulator, nameščen v njegovi lobanji, pošilja električne signale globoko v možgane, Oran Knowlson pa ima po njegovi zaslugi 80 odstotkov manj napadov.

Sosedje preverjajo jaške, zaradi Ariana ne bodo odvažali niti smeti
27. 04. 2024 10.13Iskalna akcija za pogrešanim nemškim dečkom z avtizmom se je vrnila k reki Oste, ki so jo policijski potapljači preiskali že pred dnevi. Arianovi starši pa prosijo lokalne prebivalce, naj preiščejo svoje posesti, garaže in tudi različne jaške ter zabojnike za smeti, saj ne izključujejo možnosti, da se je šestletnik kam skril. Zato so na območju Elma do nadaljnjega odpovedali odvoz smeti.

Število otrok z avtizmom se vsako leto povečuje: kakšni so simptomi?
06. 04. 2024 07.25V zadnjih desetletjih se je pogostost te diagnoze povečala za več 10-krat. Natančnega števila pri nas sicer nimamo, po okvirnih ocenah pa naj bi bilo v Sloveniji vsaj 20 tisoč avtistov. Kot večina ostalih razvojnih motenj so tudi motnje avtističnega spektra pogostejše pri dečkih kot pri deklicah. Pogovarjali smo se z mamo šestletnega Filipa, ki so mu avtizem diagnosticirali že zelo zgodaj.

Prvi posnetek pacienta, ki so mu vgradili možganski čip
21. 03. 2024 11.04Prvi pacient, ki je januarja prejel možganski čip podjetja Neuralink, ki je v lasti Elona Muska, je začel igrati spletni šah. Podjetje je na omrežju X v živo prenašalo večminutni video, v katerem pacient pojasnjuje potek rehabilitacije in po zaslonu premika računalniško miško.

Hči Brucea Willisa razkrila, da je avtistka: Spremenilo se mi je življenje
20. 03. 2024 06.00Tallulah Willis je razkrila, da so ji minulo poletje zdravniki povedali, da je avtistka. Hči nekdanjega igralskega para Brucea Willisa in Demi Moore je na družbenem omrežju objavila video, na katerem je kot punčka spremljala očeta na rdeči preprogi, videti pa je, kako ga gladi po glavi, medtem ko on daje izjavo za medije. Ob njem je pripisala: "Povejte mi, da sem avtistka, ne da bi mi povedali, da sem avtistka."

Musk: Prvi človek z vgrajenim čipom z mislimi upravlja računalniško miško
20. 02. 2024 17.42Konec januarja je milijarder Elon Musk sporočil, da je njegova družba Neuralink dosegla nov mejnik. V človeka so namreč prvič uspešno vgradili brezžični čip, ki so ga povezali z delom možganov, ki nadzira gibanje. Slab mesec po zgodovinskem posegu bolnik dobro okreva, z mislimi pa naj bi upravljal premikanje računalniške miške, je v ponedeljek razkril Musk.

Nekdanja Playboyeva zajčica razkrila diagnozo avtizma
11. 12. 2023 15.25Holly Madison je v podkastu razkrila, da je prejela diagnozo avtizma. 43-letnica je povedala, da njena diagnoza ni tako ekstremna kot pri nekaterih drugih avtistih in poudarila, da ne želi govoriti v imenu vseh ljudi, ki se soočajo s to diagnozo, saj da gre za bolezen s širokim spektrom simptomov.

Da avtizem ni ovira, v novem slovenskem filmu dokazuje glavni igralec
11. 10. 2023 19.13Zgodba o ljubezni do sebe in do drugih, premagovanju ovir, vztrajanju in sledenju svojim sanjam. Gre za 16-letnega fanta, v katerega so nekoč sošolci metali svinčnike in se ga izogibali, zdaj pa ga prosijo za avtograme. Govorimo o Aliju Ogrizku, avtističnem najstniku, ki se je s premiero najstniške romantične drame Šepet metulja povzpel med zvezde. Avtizem me ne more definirati, lahko ga le jaz sam, sporoča Ali, ki si želi, da bi ljudje lažje sprejemali drugačnost. Radi se družimo, radi se objemamo, se pogovarjamo, sodelujemo, smo koristni, pravi Ali, le dajte nam čas in si dovolite stopiti iz miselnih okvirjev.

Šepet metulja: nov slovenski film o lepoti drugačnosti
10. 10. 2023 20.21Ne samo da drugačnost ni slaba, lahko je edinstvena ali celo genialna, sporočajo ustvarjalci novega slovenskega filma Šepet metulja. Najstniška romantična drama o sanjah in premagovanju ovir v poslovnem svetu, pa tudi o izzivih, ki jih v šoli in poslovnem svetu predstavlja avtizem. Naša ekipa je bila na premieri filma v ljubljanskem Cineplexxu.

V londonskem gledališču predstava z avtističnimi igralci
25. 09. 2023 09.11V enem od vodilnih londonskih gledališč Royal Court Theatre je bila minuli konec tedna premiera igre Imposter 22 britanske dramatičarke in video umetnice Molly Davies, v kateri so zaigrale osebe, ki imajo težave z učenjem, in avtistični igralci. Premiera po pisanju britanskega The Guardiana pomeni pomemben mejnik za umetniški sektor.

'Bolnik mora biti v zdravstveni ustanovi vselej enakovreden partner'
15. 09. 2023 12.23Bolnika je treba obravnavati celostno in mora biti vselej enakovreden partner ter v središču naše pozornosti, je ob svetovnem dnevu varnosti pacientov povedal direktor Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor Anton Crnjac ter dodal, da je varnost bolnikov zelo pomembna kategorija, ki je bila morda v preteklosti premalo obravnavana, a pridobiva na pomenu.

Rubikovo kocko sestavil v 3,13 sekunde: 'Ljudje so jokali'
16. 06. 2023 07.31Mladi Američan je podrl neverjeten rekord. Na tekmovanju v Kaliforniji je namreč za sestavo Rubikove kocke z devetimi kvadrati na ploskvi potreboval pičlih 3,13 sekunde. "Ljudje so jokali," je povedal oče 21-letnega zmagovalca Maxa Parka.

Pevka Sia o potrjenem avtizmu: Postala sem jaz
01. 06. 2023 11.25Pevka Sia je v nedavnem intervjuju razkrila, da so zdravniki potrdili, da je avtistka. Kot je povedala v podkastu Roba Cesternina in Carolyn Wiger, sedaj vsaj ve, zakaj se je vedno počutila drugačno od preostalih ljudi, šele v zadnjih letih pa je zares sprejela samo sebe. Pevka je dodala, da sedaj okreva, je pa še vedno veliko stvari, ki jih mora predelati.

'Trendovsko se je identificirati z duševno motnjo'
11. 04. 2023 18.53TikTok je družbeno omrežje, ki hitro pridobiva nove uporabnike. Pri nas jih je bilo v 2021 že več kot 100.000, globalno naj bi jih bilo dnevno približno 30 milijonov. Cilj ustvarjalcev? Ustvariti viralen video. S tem ni nič narobe, dokler gre za neškodljivo zabavo, a težava postaja, da je omrežje postalo neusahljiv vir dezinformacij o duševnem zdravju, ki lahko uničujoče vplivajo na mlade. Kaj ima pri tem algoritem?

'Tečem maratone, da bi bolnemu sinu dal moč'
27. 03. 2023 15.3114-letni kitajski deček Šjaobaj meri 1 meter in 30 centimetrov v višino, težak je nekaj več kot 30 kilogramov. Trpi za cerebralno paralizo in epilepsijo, njegov IQ je primerljiv s komaj leto dni starim dojenčkom. Da bi bolni sin videl, kako velik svet je tam zunaj, se je oče odločil, da ga bo vzel s seboj na maraton. V vozičku. Za njima je zdaj že 56. po vrsti.

Petletnik se je oddaljil od skupine: potem ko so ga našli v ribniku, je umrl
21. 02. 2023 17.10Sosednjo Avstrijo je pretresla tragedija. Na Gradiščanskem se je petletni deček oddaljil od vrtčevske skupine, kasneje pa so ga našli nezavestnega v ribniku. Deček je kmalu zatem umrl v bolnišnici.

Brandan Fraser se je sprva težko sprijaznil s sinovim avtizmom
09. 02. 2023 09.01Igralec Brendan Fraser je pred kratkim spregovoril o tem, kako težko mu je bilo, ko je izvedel, da so njegovemu sinu že pri dveh letih diagnosticirali avtizem. Kot je dejal v pogovorni oddaji Howarda Sterna, je bil sprva zelo zmeden, sina pa si je želel pozdraviti, ker je vedel, da zdravilo ne obstaja, pa je za to diagnozo najprej krivil sebe.

V možgane podgan presadili celice človeških možganov
13. 10. 2022 06.00Ameriški znanstveniki so človeške možganske celice uspešno presadili v možgane mladih podgan. Pri tem se je pokazalo, da človeško možgansko tkivo ne le preživi, pač pa tudi zraste in se poveže s celicami podganjih možganov. Raziskava je pomembna, saj bi lahko v prihodnje omogočila nov način preučevanja možganskih motenj in bolezni ter testiranje novih zdravil. A mešanje človeških in živalskih celic zbuja tudi pomembne etične pomisleke.

Stiske in stigma oseb z avtizmom: 'Nismo vesoljci, le ljudje kot vi!'
08. 10. 2022 07.00Da so neprilagojeni, preglasni, nasilni, neumni, smešni in čudaki prve vrste. Ljudi z avtizmom se danes še vedno drži stigma, pa čeprav se o tej doživljenjski nevrološki motnji govori precej več kot nekoč. Avtizem ima že kar dober odstotek vse svetovne populacije, pri nas pa skorajda ni vrtca ali šole, kjer ne bi imeli vsaj enega otroka z avtizmom. Vsako leto se pri nas namreč rodi okoli 200 otrok z avtizmom. A kljub temu je terapij za otroke z avtizmom zelo malo, starši pa so še vedno prepuščeni bolj ali manj samim sebi.

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici
13. 09. 2022 06.00Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Pogostost avtizma v zadnjih desetletjih narasla za več kot desetkrat
08. 04. 2022 19.45Če se vaš malček ne odziva, ko ga pokličete, če imate občutek, da ne komunicira z vami, ne zna povedati, kaj želi, vas ne gleda v oči ali je hiperaktiven, gre morda za avtizem, ki je najhitreje naraščajoča razvojna motnja. Ta pomembno vpliva na komunikacijo, povezovanje z drugimi in razumevanje sveta. Pogostnost avtizma je v zadnjih dveh desetletjih narasla za več desetkrat, leta 2015 je bil avtističen že eden od desetih dečkov in ena od 50 deklic. Če se bo takšen trend nadaljeval, bo leta 2025 že vsak drugi deček in vsaka deseta deklica v spektru avtističnih motenj.

'Odločevalci prepogosto pozabijo na vse izzive, ki jih prinese avtizem'
02. 04. 2022 09.28Zaznamujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Ob tem Zveza nevladnih organizacij za avtizem Slovenije v poslanici izpostavlja področja, ki jih je treba urediti. Med drugim je treba osebam z avtizmom zagotoviti redne terapije. Varuh Peter Svetina je opozoril na pomanjkanje sistemskih rešitev in potrebo po multidisciplinarnosti.

Matej Zemljič: Nikoli si nisem mislil, da bo film viden po vsem svetu
05. 02. 2022 09.1526-letnega igralca Mateja Zemljiča smo na televizijskih zaslonih spoznali kot reševalca Domna v Najinih mostovih, zdaj pa ga lahko spremljamo kot malce problematičnega Adama v VOYO seriji Gospod profesor. Pri svojih letih ima izjemno veliko izkušenj z različnimi vlogami in različnimi žanri serij, filmov in predstav. Katera vloga mu je najbolj pisana na kožo in kako se spominja filma Posledice, ki velja za enega bolj uspešnih slovenskih celovečercev?

Avtist, ki je postal 'najmočnejši moški' na svetu
03. 01. 2022 18.38Avtist Tom Stoltman iz Škotske je uradno postal najmočnejši moški na svetu. Po dvigu 210-kilogramskega bremena je zmagal na tekmovanju Strongman, ki preizkuša zgornje meje človeške moči. Avtizem mu je pomagal, da se je naposled le okronal za zmagovalca tekmovanja 'World's Strongest Man'. Kot poudarja, avtizem ni nobena ovira na poti do cilja.

9-letnik razvil aplikacijo za pomoč pri komunikaciji avtističnih otrok
03. 12. 2021 19.10Avtistični otroci imajo velikokrat težave z izražanjem oziroma že s samo komunikacijo. Strokovnjaki ocenjujejo, da ima od 25 in 30 odstotkov otrok z avtizmom nabor le nekaj besed. A tehnologija prihaja na pomoč tudi njim in kako malo je za to treba, je dokazal že devetletnik iz Anglije, ki je dobil idejo, da pomaga avtističnemu bratu pri šolskem projektu. Aplikacija zdaj izgovori tisto, česar sam ne more, hkrati pa mu pomaga, da se zraven uči.