avgustovske poplave

'Hišo so ocenili na 98.000, 45 odstotkov so odbili, torej sem pristal na 51.000'

24. 10. 2024 19.38

"V jesensko vlažno vreme smo že dobro zakorakali, na vrata bo lahko čez dober mesec potrkala tudi zima, naša stanovanja in hiše pa po poplavah le na pol obnovljene, propadajo, kleti zajema vlaga, vonj po plesni je že prisoten," pravi eden izmed prebivalcev, ki so mu lanske avgustovske poplave uničile dom. Številni se počutijo izigrane. Cenitve so jih presenetile. Vrednost doma sicer ni tako slabo ocenjena, pravijo, a občuten odbitek, tudi več kot 50-odstoten, je nekaterim prinesla amortizacija. Pravijo, da so svoje domove obnavljali in vanje redno vlagali. A cenitve so dobre, verjame pristojen za obnovo po poplavah Boštjan Šefic in zatrjuje, da je postopek reševanja v koraku s predvideno časovnico.

Za obnovo v kmetijstvu in gozdarstvu po poplavah doslej 34,5 milijona evrov

05. 08. 2024 16.20

Pred letom dni je Slovenijo prizadela ena najhujših ujm v novejši zgodovini. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je od takrat pripravilo devet različnih oblik pomoči v skupni vrednosti 85,5 milijona evrov, doslej pa so za obnovo namenili 34,5 milijona evrov. Na Gospodarski zbornici Slovenije ugotavljajo, da sanacija ključne infrastrukture poteka, a po mnenju lokalnih predstavnikov prepočasi.

Zgodovinska povodenj: Trbiž postal mesto duhov, kako je v Poljanah in Strugah?

04. 08. 2024 20.25

Na obletnico uničujoče vodne ujme Franc Lipovd iz Trbiža, zaselka v Ljubnem ob Savinji, praznuje še en rojstni dan. 4. avgusta ponoči ga je pred hišo ukleščil plaz. Danes me ne bi bilo več, pravi, če ga zadnji hip ne bi rešila žena in sosed. Z bolečino se lanskega avgusta spominja tudi njegov sokrajan Rajko Kosmač. Z ženo, hčerko in štirimesečnim vnučkom so se ponoči komajda prebili iz hiše, ki jo je le nekaj minut pozneje zasul plaz kamenja. V Trbižu ne bodo nikoli več živeli, že eno leto so razseljeni, zatočišče so našli pri prijateljih in znancih.

'Potrebujemo finance, ki bodo izvajalcu zagotovljene takoj'

30. 07. 2024 12.21

Ogromno je bilo narejenega v zadnjem letu, a veliko dela nas še čaka, je pred obletnico avgustovske uničevalne ujme dejala županja Občine Črna na Koroškem Romana Lesjak. Ob tem je opozorila na težave z izvajalci in zagotavljanjem sredstev, zavirajoče birokratske postopke in veliko psihološko stisko ljudi, tudi zaradi novih poplav.

Grozljivka v Litiji: gradbena inšpekcija ustavila postopek glede vodomerne postaje

26. 07. 2024 06.00

Dan po naših razkritjih o grozljivki, ki jo v domači hiši že skoraj leto dni doživljata Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne, ju je gradbena inšpektorica obvestila, da postopek glede nevzdrževane vodomerne postaje končuje. Zakaj? Ugotovila je, da je lanska ujma zid, nad katerim stojita vodomerna postaja in njuna hiša, tako hudo poškodovala, da ga je treba sanirati kot posledico naravne nesreče. Za to pa inšpekcija ni pristojna, ampak država, ki je sprejela zakon glede odprave posledic poplav. A ključno vprašanje ostaja odprto: kdo je lastnik zidu in kdaj bo saniran? Zlatko in Darja težko čakata kdaj bo rešen njun dom.

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?

17. 07. 2024 06.00

Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Grozljivka v Litiji: ne spijo mirno, bojijo se, da bodo poplave odnesle hišo

15. 07. 2024 06.00

Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne v svoji domači hiši že skoraj eno leto ne spita mirno. Zakaj? Lanske avgustovske poplave so močno poškodovale zid ob reki Savi, nad katerim stoji njun dom. "Če bodo še ene takšne poplave in če se zid podre, lahko splazi hiša dol," v skrbeh pripoveduje Zlatko. A ključno vprašanje: kdo je lastnik in kdo ga bo saniral? Zgrajen je bil pred skoraj 70 leti, ko so nad njim postavili vodomerno postajo, ki je ARSO od leta 2015 ne uporablja več. Zid stoji na vodnem zemljišču, z njim upravlja Direkcija za vode. Ta je sporen objekt prijavila gradbeni inšpekciji. Kdo je odgovoren? "Iščemo lastnika državne lastnine," pravi Zlatko.

Poplave: ministrstvo 32 podjetjem priznalo škodo v višini 69 milijonov evrov

30. 05. 2024 08.41

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je izdalo prvi paket odločb 32 prizadetim podjetjem v katastrofalnih poplavah avgusta lani. S tem jim je priznalo povrnitev škode v znesku skoraj 37 milijonov evrov, od česar so podjetja že lani prejela dobrih 12 milijonov predplačil, so sporočili z ministrstva.

'Občinske strukture so izsilile gradnjo na poplavnih območjih'

05. 03. 2024 06.00

30 let je država vodotoke postavljala na stranski tir, gradili smo na poplavno ogroženih območjih in rekam – tudi zaradi zasebnih interesov – jemali prostor. Ob tem pa ignorirali opozorila strokovnjakov. Kljub pogostim katastrofalnim poplavam se država v preteklosti ni dovolj zganila. Bomo tokrat ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Časa zmanjkuje, opozarjajo strokovnjaki, zaradi podnebnih sprememb so pred vrati še hujše katastrofe.

Vodotoki: 'Smo država brez nadzora'

02. 03. 2024 12.44

Avgustovske poplave so povzročile več kot milijardno škodo na vodotokih. Zakaj stroka pravi, da bi lahko bila škoda manjša? Ekipa 24UR Inšpektor se je odpravila na prizadeta območja ob Savinji in Muri ter preverila, kako potekajo interventni ukrepi na vodotokih. Govorili so z domačini, 'lokalci', stroko, izvajalci in odgovornimi. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno? Poplave so razgalile dejstvo: 30 let smo zanemarjali vodotoke. Bomo ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Odgovori v Inšpektorju.

Ustanovitev pokrajin bi olajšala življenje, a političnega soglasja še ni

27. 02. 2024 08.15

Vedno večja centralizacija Slovenije je razlog za številne vsakdanje nevšečnosti – za zastoje na avtocestah, rast cen nepremičnin v prestolnici in centralizacijo delovnih mest. Ustanovitev pokrajin bi prebivalcem Slovenije močno olajšala življenje, saj so prav pokrajine pot do boljše, bolj učinkovite in decentralizirane Slovenije, so prepričani v Državnem svetu. Kot opozarjajo, pa vlada projekta pokrajin žal ne prepoznava kot prednostnega, saj zanj trenutno ni političnega soglasja.

Šefic: Razumem pomisleke občanov, vlada pripravljena na dialog

19. 02. 2024 17.31

Razumljivo je, da imajo nekateri prebivalci območij, ki so jih prizadele lanske ujme, pomisleke glede načrtovanih sanacijskih ukrepov. Vlada je pripravljena na dialog in rešitev ne želi vsiljevati, je poudaril vodja vladne službe za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic. V torek se bo srečal s prvo skupino občanov Braslovč.

Pol leta po ujmi: več sto objektov na seznamu za selitev, sproženih 10 tisoč plazov

04. 02. 2024 07.01

Ta konec tedna mineva pol leta od lanske katastrofalne ujme. Prizadeti lastniki objektov so marsikje že začeli obnovo, aktivne so občine, ki hkrati pridobivajo projekte za večje sanacije cest in plazov, država pa išče dolgoročne rešitve za najbolj prizadete in ogrožene ter sestavlja program odprave posledic. Na vodotokih je odprtih 233 delovišč.

Sodniki začeli opozorilni protest, ministrica obljublja izvršitev odločbe v najkrajšem času

10. 01. 2024 06.55

Prvi dan opozorilnega protesta so sodniki sporočili, da od ministrstva za pravosodje pričakujejo, da se jim ob nespoštovanju ustavne odločbe glede plač sodnikov "prižgejo vsi alarmi". Vlado in DZ so pozvali, naj k izvršitvi odločbe ustavnega sodišča pristopita takoj. Sodniki so tako začeli opozorilni protest, ki bo trajal do 24. januarja. Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan je dejala, da bo ustavna odločba glede njihovih plač izvršena v najkrajšem možnem času. Dodala je, da na ministrstvu ob tem izvajajo ukrepe, da bi za državljane omilili posledice zmanjšanega delovanja sodišč in zagotovili nemoteno delo izpitnih in strokovnih komisij.

Jamarski reševalci iz Križne jame rešili ujeto peterico, fizičnih in psihičnih težav nimajo

08. 01. 2024 06.22

Vodna gladina v Križni jami je čez noč upadla in potapljači so se prebili do petih ljudi, ki so zaradi visokega vodostaja vse od sobote popoldne ujeti v jamskem rovu. Vseh pet ujetih je že na varnem, reševalci so jih spravili iz Križne jame. Vsi se počutijo dobro. "Danes je dan sreče, dan življenja in dan zahvale vsem reševalcem," je ob tem dejal poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk.

Obiskovanje tistih, ki na silvestrovo skrbijo za našo varnost

31. 12. 2023 15.52

Na silvestrovo, ko večina ljudi praznuje, so številni policisti v službi in skrbijo za varnost prebivalcev, so spomnili na notranjem ministrstvu. Vsakokratni minister za notranje zadeve in šef policije zato dežurne policiste tradicionalno obiščeta na terenu. Tudi Boštjan Poklukar in Senad Jušić tako danes obiskujeta dežurne policijske enote po Sloveniji, in sicer na območju policijskih uprav Novo mesto, Kranj in Ljubljana. Minister je ob tem predstavil tudi nekatere ključne dosežke resorja notranjih zadev v pestrem letu 2023. Leto so po njegovih besedah zaznamovale avgustovske poplave, migracije in vnovična uvedba začasnega nadzora na meji. Prvi mož policije pa zagotavlja, da je Slovenija še naprej varna država.

Kako so božič preživeli tisti, ki so jim avgustovske poplave odnesle domove?

25. 12. 2023 19.05

Če je božič v mnogih domovih potekal v mirnem in družinskem vzdušju, polnem ljubezni, pa praznike precej drugače preživljajo tisti, ki so jim avgustovske poplave odnesle domove. Kako žalostno je postavljati smrečico in jaslice ob tem, ko veš, da jih postavljaš v tujem domu? Ko ni ostalo več nobenih spominov, ki ob prazničnih dneh še tako goreče pridejo na plano.

V poplavah izgubili hišo, ki je bila prilagojena hčerkini bolezni

22. 12. 2023 20.08

Poplave še vedno puščajo ljudi v hudih stiskah. Eno hujših preživlja družina iz Komende, ki so ji avgustovske poplave poškodovale dom. Še vedno smo v šoku, občutek imamo, da živimo iz dneva v dan in čakamo, kdaj se bomo prebudili iz morastih sanj, pripovedujejo. Njihova hiša je prilagojena hčerki s hudo boleznijo, zato bi bila obnova precej dražja od običajne. Ker toliko denarja nimajo, so prvič primorani prositi za pomoč.

'Ko sem zbolela, so se me ljudje zaradi strahu pred smrtjo začeli izogibati'

08. 12. 2023 07.00

"Ko sem zbolela za rakom, so se me ljudje zaradi strahu pred smrtjo začeli izogibati, saj so mislili, da bom umrla." Tako Marta Satler opisuje težko obdobje borbe z rakom. Zato je po končani kemoterapiji, ko še ni vedela, ali je raka premagala, kot prostovoljka odšla v Ugando, kjer je bila spet le Marta in ne umirajoča bolnica z rakom. Zdaj je že 17 let tudi prostovoljka na Onkološkem inštitutu. Nedavno pa je zaradi poplav, ki so ji uničile dom, pomoč prostovoljcev potrebovala sama.

Civilna iniciativa Letuš pisala Golobu: 'Levi breg je za župana slepo črevo'

11. 12. 2023 16.08

Civilna iniciativa Letuš je proti izselitvi v ujmi prizadetih družin iz kraja, zato so pisali premierju Robertu Golobu. Menijo, da bi morali namesto preselitve urediti brežini Savinje in Pake. Po mnenju župana Braslovč Tomaža Žoharja gre za preračunljivost in nestrokovnost iniciative. Vladna služba za obnovo pa pravi, da postopki še niso končani.

Lovce skrbi hitro širjenje afriške prašičje kuge po Evropi

05. 12. 2023 15.55

Lovci si želijo, da bi se po več letih razrešilo vprašanje odvzema zemljišč lovskim organizacijam, med izzivi, ki so zaznamovali leto, pa so na skupni novinarski konferenci z ribiči izpostavili hitro širjenje afriške prašičje kuge. Ribiči so medtem opozorili na katastrofalne posledice avgustovskih poplav in izzive popoplavne obnove.

Obeta se pospešitev postopkov za obnovo prizadetih območij

05. 12. 2023 12.33

Ministrstvo za naravne vire in prostor je organiziralo srečanje s predstavniki 22 občin, ki bodo morale zaradi avgustovske ujme izvajati nadomestno in nadomestitveno gradnjo s selitvijo prebivalcev. Napovedali so pospešitev postopkov, na direktoratu za prostor pa so imenovali kontaktno osebo za sodelovanje z občinami.

Zaradi avgustovske ujme letos petkrat več kosovnih odpadkov kot lani

05. 12. 2023 11.21

V tretjem četrtletju je bilo glede na enako obdobje lani zbranih precej več odpadkov, predvsem gradbenih. Predvsem zaradi razdejanja ob obsežnih avgustovskih poplavah se je najbolj povečala količina kosovnih odpadkov, bilo jih je petkrat toliko kot v lanskem tretjem četrtletju, je objavil državni statistični urad. V tretjem četrtletju je bilo zbranih skupno 3,6 milijona ton odpadkov, kar je 40 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.

Poplave na Kokrici pri Kranju: domačini s kazenskimi ovadbami nad posestvo Brdo

02. 12. 2023 18.46

Posestvo Brdo, sicer prizorišče visokih političnih srečanj, se je znašlo v središču hudega spora z okoliškimi krajani, ki žugajo celo s kazenskimi ovadbami. Razlog za vročo kri so avgustovske poplave. Čeprav voda ni dosegla gradu Brdo in je zalila le brežine jezer ter tribune Nogometne zveze Slovenije, pa naj bi na posestvu dvignili vodne zapornice.

Razglasili obrtnika leta ter okrcali državo zaradi obremenjevanja gospodarstva

30. 11. 2023 21.10

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je za obrtnika leta 2023 razglasila Antona Cigana in Petra Tibauta iz podjetja Kit Žižki, podjetnik leta pa je postal Robert Medle iz podjetja Roletarstvo Medle. Priznanji, ki so ju podelili na slovesnosti na Brdu pri Kranju, vsako leto podelijo obrtniku in podjetniku, ki predstavljata vzor odličnosti. Ob tem so si zaželeli, da bi bil glas gospodarstva na vladi bolje slišan, podelili pa so tudi mojstrske diplome. Letos je prvič diplomo prejel tudi mojster za suhomontažno gradnjo, največ novih mojstrov pa je bilo med strojnimi inštalaterji.

Po ujmi so si obetali realno poplačilo nastale škode, nato so spoznali to ...

27. 11. 2023 00.15

Avgustovske poplave v Sloveniji so za seboj pustile izjemno razdejanje in nastalo škodo. Številni, ki jim je avgustovska povodenj poškodovala ali uničila hišo, so z grozo ugotovili, da jim zavarovalnica kljub sklenjenemu zavarovanjuzavarovalnine ne bo izplačala v višini ocenjene škode, temveč bodo prejeli bistveno manj.

DZ končal obravnavo proračunskih dokumentov

22. 11. 2023 13.51

DZ se je seznanil s predlogom zakona o izvrševanju proračunov za leti 2024 in 2025, v katerem sta med drugim zapisana le delna uskladitev socialnih transferjev v prihodnjem letu ter ohranitev lestvice in olajšav pri dohodnini v sedanji višini. S tem je končal obravnavo proračunskih dokumentov.

Proračun: v letu 2024 14 milijard prihodkov in 16 odhodkov

21. 11. 2023 10.06

Potem ko se je DZ seznanil s predlogom državnih proračunov za naslednje dveletno obdobje, se je podrobneje lotil predlaganih sprememb proračuna za leto 2024. V opoziciji s predstavljenim niso zadovoljni in predlagajo več prerazporeditev, prav tako je Miha Kordiš (Levica) pozval k ponovnemu premisleku glede uskladitve socialnih transferjev.

'Po tednih, ko so z vseh strani prejemali pomoč, so ostali sami s svojimi težavami'

16. 11. 2023 15.47

Tri mesece in pol po katastrofalnih poplavah, še posebej pa po razdoru zaradi zbranega denarja za mengeškega gasilca, so vse glasnejša vprašanja o tem, kje je končalo na milijone evrov, ki so jih ljudje darivali za prizadete v ujmi. Slovenska karitas je doslej razdelila več kot šest milijonov evrov gospodinjstvom, ki so jih prizadele avgustovske poplave. Največ prošenj za finančno pomoč so dobili iz savinjske regije. Opozarjajo, da je trenutno na terenu najbolj pomembna psihosocialna pomoč. Koliko denarja so zbrale in razdelile druge humanitarne organizacije?

Cilj ministrstva: 5000 javnih najemnih stanovanj do konca mandata

14. 11. 2023 14.10

V mandatu te vlade je mogoče začeti gradnjo 5000 javnih najemnih stanovanj, pri cilju ostaja ministrstvo za solidarno prihodnost. Iz proračuna je za 2023-2025 zagotovljenih po 25,5 milijona evrov, še skupno 60 milijonov evrov predvideva načrt za okrevanje. Sistemski vir naj bi opredelili v letu 2025.