avčin

Socialno podjetništvo brez zaposlenih in kako zadržati Rogliča v Sloveniji?

15. 10. 2022 07.00

V studiu večerne oddaje so se sinoči soočili štirje kandidati za predsednika, ki se po anketah javnega mnenja uvrščajo od četrtega do sedmega mesta: Sabina Senčar, Miha Kordiš, Janez Cigler Kralj in Vladimir Prebilič. Ali socialno podjetje Mihe Kordiša s tem, ko nima zaposlenih, krši zakon? Se vsem kandidatom premoženje Slovencev v davčnih oazah zdi sporno? In kakšna so dejstva o cepljenju in ukrepih med epidemijo?

Obtoženi umora v Kamniku se po mnenju izvedenke nezrelo spopada s tesnobo

03. 06. 2022 15.25

Med glavno obravnavo sojenja obtoženemu, da je januarja lani v stanovanju v Kamniku iz ljubosumja umoril ženo, s katero sta se ločevala, je pričala sodna izvedenka psihiatrične stroke. Ocenila je, da obtoženec zaradi travm iz zgodnjega otroštva ne pozna zrelih načinov za spopadanje s tesnobo.

Med otroki po prebolelem večorganskem vnetnem sindromu šest ponovnih okužb

03. 02. 2022 14.22

V ljubljanskem in mariborskem kliničnem centru so doslej zdravili 83 otrok, ki so po prebolelem covidu-19 zboleli za večorganskim vnetnim sindromom. Ta je posledica avtoimunskega odziva telesa na okužbo. Šest od teh otrok se je ponovno okužilo z novim koronavirusom, a k sreči pri nobenem ni prišlo do ponovitve večorganskega vnetnega sindroma.

Strokovnjaki ovrgli trditve 'iniciative zdravnikov': Gre za povzetke tipičnih proticepilskih tez

23. 12. 2021 13.32

Trije strokovnjaki – Alojz Ihan, Tadej Avčin in Janez Tomažič – so analizirali trditve t. i. Iniciative slovenskih zdravnikov, ki je pozivala k "takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s cepivi proti covidu-19". Vseh enajst trditev so ocenili kot strokovno nepravilne, tudi zavajajoče in nepoštene. Opozarjajo, da covid-19 za otroke in mladostnike ni nenevarna bolezen in da lahko okuženi otroci z virusom okužijo druge. Razblinili so tudi dvome o tem, da so cepiva v tretji fazi kliničnih raziskav in da (morebitnih) srednjeročnih in dolgoročnih zapletov po cepljenju še ne poznamo, ter odgovorili na vprašanja o odškodninski odgovornosti in natančni sestavini cepiv.

Pokorn zadržkov do cepljenja otrok nima, prve bi lahko cepili že prihodnji teden

01. 12. 2021 09.40

Strokovni direktor Pediatrične klinike dr. Marko Pokorn je s sodelavci spregovoril o poteku covida-19 pri otrocih, o cepljenju in večorganskem vnetnem sindromu. Pokorn je ocenil, da je varnostni profil cepiva dober, prav tako tudi njegova učinkovitost, zato zadržkov do cepljenja otrok nima. Izrazil je upanje, da bi lahko cepljenje steklo že prihodnji teden. Interes je precejšen, še posebej med starši otrok s kroničnimi bolezni, je dodal. Letošnjo jesen se sicer virus bolj širi med mlajšo populacijo kot lani, kar je med drugim posledica odprtih šol.

Matične celice – revolucija ali le evolucija?

13. 11. 2021 11.04

Sinova bolezen tik pred vstopom v prvi razred osnovne šole je pretresla družino, vse prioritete je postavila na glavo, se spominja Luka Mitrovič. Telo njegovega, takrat 6-letnega sina, ni več proizvajalo trombocitov. Že ob manjši poškodbi, ureznini, bi lahko izkrvavel. "Odpovedal mu je kostni mozeg. Mi tega nismo vedeli. Začeli so se pojavljati modri odtisi tam, kjer je gumica od pižame ali če se je majica držala kože," je opisal. Ekipa 24UR Inšpektor je raziskovala podrobnosti o zdravljenju z matičnimi celicami.

V petek največ novih okužb po 25. maju

21. 08. 2021 10.09

V petek je bilo ob 2119 testiranjih potrjenih 388 novih okužb s koronavirusom, delež pozitivnih testov je tako znašal 18,3 odstotka. Gre za najvišje število dnevnih novih primerov od 25. maja. Hospitaliziranih je 66 ljudi. Iz UKC Ljubljana pa sporočajo, da so do sedaj obravnavali 34 otrok z večorganskim vnetnim sindromom.

Kaj strokovnjaki ugotavljajo o posledicah covida-19 pri otrocih?

11. 06. 2021 20.16

Eden od pomembnih načinov predajanja znanja v zdravstvu je deljenje izkušenj strokovnjakov iz različnih držav. O posledicah covida-19 pri otrocih, predvsem o večorganskem vnetnem sindromu in covidnih prstih, so razpravljali zdravniki iz Slovenije, Italije, Avstrije in Hrvaške.

Cepljenje otrok že poteka, jeseni načrtovano tudi cepljenje mlajših od 12 let

11. 06. 2021 18.46

Med že cepljenimi je trenutno 2424 otrok, mlajših od 18 let, ki so prejeli en odmerek, 538 otrok pa je doslej že dobilo oba odmerka. Prednost imajo še vedno otroci s kroničnimi boleznimi, vsi ostali, zdravi otroci, pa pridejo na vrsto enako kot zdravi odrasli. In čeprav pri otrocih covid-19 navadno poteka bolj blago, stroka cepljenje vseeno svetuje. Pri otrocih se namreč po prebolelem covidu lahko pojavi večorganski vnetni sindrom. Do sedaj so na pediatrični kliniki v Ljubljani zdravili 34 otrok s tem sindromom, trije so potrebovali intenzivno nego.

Avtoimunski zapleti pri otrocih: večorganski vnetni sindrom in vnetje drobnih žil

09. 02. 2021 13.39

Novi koronavirus lahko predvsem pri otrocih povzroči avtoimunske zaplete - najpogosteje večorganski vnetni sindrom in vnetje drobnih žil. Od septembra lani so na Pediatrični kliniki obravnavali 26 otrok z omenjenim sindromom, katerega glavni znaki so: visoka vročina, slabost, utrujenost, glavobol, bolečine v trebuhu. Možnost, da bo otrok po okužbi s covidom-19 razvil večorganski vnetni sindrom je sicer manj kot 0,1-odstotna.

Covid-19 pri otrocih: pojav prej nepoznanih izpuščajev

21. 01. 2021 14.12

Novi koronavirus žal ne prizanaša našim otrokom. Na Pediatrični kliniki v Ljubljani so obravnavali več otrok z večorganskim vnetnim sindromom, pojavlja pa se še ena, prej nepoznana bolezen, in sicer neobičajni izpuščaji na nogah in rokah. Obravnavali pa so tudi mlajšo bolnico, pri kateri so se pojavili kožni izpuščaj, odmrtje dela kosti in arterijska hipertenzija.

Večorganski vnetni sindrom: hud zaplet po preboleli okužbi s covidom pri otrocih

08. 01. 2021 19.53

Koronavirus se lahko tragično konča tudi za povsem zdrave, mlade ljudi. Dokaz za to je večorganski vnetni sindrom, ki se pojavlja pri otrocih, ki so preboleli covid, tudi pri tistih, ki sploh niso vedeli, da so se z njim okužili. Gre za pretiran imunski odziv, ki se pojavi kakšen mesec po preboleli okužbi in lahko prizadene katerikoli organski sistem, v največ primerih srce. Pri nas so obravnavali 21 takih primerov, kar je glede na število prebivalcev od dvakrat do trikrat več kot v Združenih državah Amerike, vse, razen enega, v zadnjih dveh mesecih.

Prvi julij ni prinesel niti administrativnega začetka delovanja inštituta za otroške srčne bolezni

01. 07. 2018 11.31

Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Ana Medved je 11. maja zagotovila, da bo Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni začel delovati najpozneje 1. julija, torej danes. Slab mesec pozneje je le še zagotovila, da bo inštitut do 1. julija "v celoti administrativno vzpostavljen", kar pa se je tudi izkazalo za nerealno.

Zdravstveni svet podprl strategijo razvoja programa otroške srčne kirurgije

02. 03. 2016 17.54

Vzpostavitev sodelovanja s tujim centrom, nato razvoj nacionalnega centra za bolnike s prirojenimi srčnimi napakami – načrt, ki mu je Zdravstveni svet prikimal. Se bodo razmere na področju otroške srčne kirurgije končno izboljšale?

Bodo ustavili ekološke kriminalce?

12. 03. 2012 12.15

Tudi državni organi poskušajo ob akciji Očistimo Slovenijo še intenzivneje narediti konec ekološkemu kriminalu. Že lani so sicer inšpektorji izrekli za nekaj manj kot pol milijona evrov glob. Največja problema pa sta neozaveščenost in težko odkrivanje smetilcev.

Biološki odpadki v navadnih smeteh nimajo kaj iskati!

01. 07. 2011 18.58

Po vsej Sloveniji je treba olupke sadja in zelenjave, ostanke hrane, kuhinjski papir in druge odpadke, ki jih je mogoče razgraditi, po novem obvezno ločeno zbirati, nato pa jih bodo predelali v kompostarnah.

'Na strehah so nas čakali z mitraljezi'

29. 06. 2011 06.21

Delavci elektrodistributerjev so med osamosvojitveno vojno tvegali svoja življenja, ko so na ukaz Teritorialne obrambe izklapljali elektriko kasarnam JLA. Transformatorske postaje so bile namreč v središču kasarn, varovali pa so jih oboroženi vojaki.

Od petka obvezno ločevanje bioloških odpadkov

28. 06. 2011 18.41

Mineva enoletno prehodno obdobje, v katerem so se slovenske občine lahko odločile, da priskrbijo rjave zabojnike za ločeno zbiranje bioloških odpadkov ali pa ne. Od petka bo to obvezno, saj začne veljati nova uredba.

Vrečke bi podražili, da bi se jih znebili

21. 01. 2011 14.38

Minister za okolje, poslanec in član društva Ekologi brez meja se strinjajo, da je treba omejiti uporabo nakupovalnih vrečk. To bi dosegli s sprejemom novega zakona oziroma s spremembami dveh uredb.

Kako preperečiti alergije pri otrocih?

25. 05. 2008 10.00

Ste vedeli, da tudi starši lahko vplivajo na alergije pri otrocih? O alergijah naših malčkov smo se pogovarjali s pediatrom dr. Tadejem Avčinom.