atrazin

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?
02. 09. 2023 07.00So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

V Sloveniji previsoka raven pesticidov predvsem v jezerih
19. 12. 2021 08.32V evropskih površinskih vodah je leta 2019 raven pesticidov presegala mejne vrednosti na četrtini odvzemnih mest. V podzemnih vodah je ta mejne vrednosti presegla na treh odstotkih odvzemnih mest, ugotavlja Evropska agencija za okolje (EEA). V Sloveniji je bil najslabši rezultat v jezerih.

Bi morala prebivalce Podravja skrbeti kakovost vode, ki jo pijejo?
09. 05. 2019 19.36Pri pregledu podzemnih voda na 26 merilnih mestih v Podravju so v štirih vzorcih odkrili preveliko vsebnost atrazina. Gre za herbicid, ki povzroča spolne mutacije, kmetje pa so ga uporabljali za zatiranje plevela. Pristojni mirijo, da količine niso velike in se od leta 2002, ko je bila pri nas uporaba atrazina prepovedana, zmanjšujejo.

V Sloveniji najmanj deset vodovodov, onesnaženih z bakterijo Ecoli
22. 03. 2019 19.13Pred leti je prišlo do epidemije, trije otroci so pristali v bolnišnici. Računsko sodišče je delo ministrstva za okolje na področju monitoringa in zaščite vod ocenilo za delno učinkovito. Na ministrstvu niso pojasnili, kako se je v podtalnici znašel Atrazin, pesticid, ki je v Sloveniji prepovedan že od leta 2002.

V pitni vodi našli pesticid, ki je že 17 let prepovedan
19. 03. 2019 09.21Ministrstvo za okolje in prostor je bilo v letih 2016 in 2017 pri dolgoročnem ohranjanju virov pitne vode delno učinkovito, je ugotovilo računsko sodišče. Ugotovili so, da je v podzemni vodi še vedno prisoten pesticid atrazin, čeprav je njegova uporaba prepovedana že od leta 2002. Ministrstvo razlogov ni raziskalo.

Kemis mora v 30 dneh sanirati Tojnico
27. 07. 2017 07.42Arso je na podlagi delne odločbe podjetju Kemis odredil sanacijske ukrepe. Ti se nanašajo na odstranitev onesnaženih sedimentov v potoku Tojnica od mesta prelivanja požarne vode do mostu ceste Pot na Tojnice. Časa za izvedbo imajo 30 dni, od datuma vročitve odločbe. Postopek ugotavljanja okoljske škode in odgovornosti za sanacijo pa še ni končan.

V Kemisu ob predstavitvi končnega poročila kritični: Samooklicani strokovnjaki so vnašali paniko med ljudi
11. 07. 2017 12.12V Kemisu so v odzivu pozdravili končno poročilo skupine za usklajevanje ukrepov po majskem požaru, obenem pa so kritični, da so nekateri "izkoristili upravičene strahove prebivalcev ter s širjenjem neresnic, polresnic in ugibanj škodili ne le Kemisu ampak tudi zavedenemu lokalnemu prebivalstvu".

Direktor Kemisa: Od izdaje ustne odločbe inšpekcije v Kemisu opravljali le sanacijo
29. 05. 2017 09.29"Kdo bo odgovarjal?" se sprašuje javnost. Odgovora ni, čeprav je tudi predsednik vlade Miro Cerar ugotovil, da je bilo veliko nesporazumov, kratkih stikov, predvsem pa je pešalo obveščanje prebivalcev. 11 dni po požaru je inšpekcija končno ugotovila kršenje okoljevarstvenega dovoljenja in prepovedala obratovanje.

Okoljska inšpektorica naj bi Kemisu izrekla ustno odločbo o začasni prepovedi zbiranja odpadkov
28. 05. 2017 21.47Okoljska inšpektorica naj bi vrhniškemu podjetju Kemis izrekla ustno odločbo o začasni prepovedi zbiranja odpadkov. Za to naj bi se odločila, ker je podjetje kršilo določilo iz okoljevarstvenega dovoljenja. V primeru nesreče podjetje namreč ne sme opravljati dejavnosti.

Prepoved paše in uporabe trave za krmo, seno in silažo, odsvetujejo tudi uživanje zelenjave in sadja
26. 05. 2017 06.51Uprava za varno hrano je predstavila rezultate analize vzorcev krme in solate po požaru v vrhniškem Kemisu. Vsi vzorci solate so skladni s predpisi, le en vzorec krme neposredno ob Kemisu ni, vsebuje namreč dioksine, zato so inšpektorji v okolici Kemisa začasno prepovedali pašo in uporabo trave za krmljenje, sena in silaže, prav tako odsvetujejo igro otrok na zemlji in travi.

Objavljen seznam odpadkov: v Kemisu ogenj zajel 871 ton odpadkov, več kot polovica nevarnih
25. 05. 2017 16.40Kemis je objavil seznam odpadkov, ki so bili v skladišču na požara. Iz tega je razvidno, da je ogenj zajel ali vsaj oplazil skupno 871 ton odpadkov, več kot polovica pa naj bi bila nevarnih. Oglasil se je tudi Arso, in sicer z novimi podatki o stanju v Tojnici.

Po požaru v Kemisu: Tla so primerna za pridelavo hrane, otroci pa naj ne rijejo po zemlji
24. 05. 2017 07.12Analiza zemlje po požaru v Kemisu je pokazala, da je onesnaženje tal, ki so ga zaznali, posledica pretekle dejavnosti in da ni opaznih vplivov požara. Tla so primerna za pridelavo hrane, pravijo na NIJZ, zagotovila, da je varno, da se otroci igrajo zunaj, pa ne morejo podati. "Lahko tekajo naokoli, naj pa ne rijejo po zemlji in teh prstov dajejo v usta," svetujejo.

Raven pesticida atrazin v Tojnici kar za 175-krat presegla dovoljeno vrednost
23. 05. 2017 10.24Agencija za okolje je po kvalitativni analizi prisotnih pesticidov v reki Tojnici in Ljubljanici zdaj opravila še kvantitativno analizo. Ta je pokazala izjemno onesnaženost s pesticidi. Na enem od merilnih mest v Tojnici je bila izmerjena kar 175-krat presežena dovoljena vrednost koncentracije pesticida atrazin.

Tudi več tisočodstotno povečanje nevarnih snovi v tleh
20. 09. 2016 13.09Celo na otroških igriščih bo po novi uredbi lahko bilo več dovoljenih nevarnih snovi kot zdaj. To pomeni, da bi lahko onesnažena zemlja s strupenimi težkimi kovinami, pesticidi, že jutri postala primerna za igro, sajenje, gradnjo.

Najbolj onesnažena voda na vzhodu države
27. 06. 2010 10.56Kakovost pitne vode je v Sloveniji dobra, kemijska onesnaženost pa se pojavlja zlasti na severovzhodu in jugovzhodu, in sicer zaradi nepravilne rabe pesticidov in nitratov na vodovarstvenih območjih, predvsem zaradi intenzivnega kmetijstva.

Slovenski privilegij: Odpri pipo in pij vodo
22. 03. 2010 08.33Osrednja tema letošnjega dneva voda je vpliv čiste vode na zdravje ljudi. Minister Žarnić pravi, da smo ena redkih držav na svetu, kjer lahko odprete pipo in pijete vodo, ne da bi se bali kakršne koli okužbe.

Ljubljančani brez pitne vode?
22. 04. 2004 00.00Na ministrstvu za zdravje še preučujejo odločitev sodišča, da so nezakonito povišali dovoljene vsebnosti pesticidov v ljubljanski pitni vodi.

Neodvisna raziskovalca ovadila ministra
18. 03. 2003 00.00Neodvisna raziskovalca Gorazd Pretnar in Anton Komat bosta zaradi neukrepanja proti uporabi nevarnih kemikalij v kmetijstvu ovadila deseterico najvišjih uslužbencev zdravstvenega in kmetijskega ministrstva, vključno z ministroma Butom in Kebrom.

SEG o pitni vodi
29. 03. 2003 00.00Zunajparlamentarna Stranka ekoloških gibanj (SEG) je slovensko vlado in ministrstva za zdravstvo, okolje, prostor, energijo ter kmetijstvo in prehrano pozvala, naj izdajo priporočila glede ravnanja s pitno vodo, ki je onesnažena s pesticidi in nitrati, ter obvestijo javnost o njeni kakovosti.

Popolna prepoved atrazina
09. 07. 2002 00.00Ministrstvo za zdravje predlaga popolno prepoved uporabe atrazina, kemične substance za uničevanje plevelov v koruzi. Po izsledkih zadnjih raziskav bi namreč ta lahko vplival na plodnost, razvoj raka na rodilih in dojkah.