astronomski

Oblaki zakrivali delni Sončev mrk
29. 03. 2025 07.53Sredi dneva je nastopil delni Sončev mrk, a njegovo opazovanje so pri nas ovirali oblaki. Vrhunec mrka je bil, gledano iz Ljubljane, ob 12.12, gledano iz Maribora pa ob 12.14. Pri opazovanju Sončevega mrka je sicer vedno treba uporabljati ustrezno zaščito za oči, sicer lahko nastanejo trajne poškodbe, opozarjajo pristojni. Naslednja priložnost pa bo šele v naslednjih letih, ko bomo v Sloveniji lahko opazovali še nekaj delnih Sončevih mrkov.

V soboto sredi dneva bo tudi v Sloveniji viden delni Sončev mrk
27. 03. 2025 07.35V soboto sredi dneva bo tudi pri nas ob jasnem vremenu viden delni Sončev mrk. Luna se bo namreč znašla na sredi med Soncem in Zemljo in zakrila manjši del Sonca. Vrhunec mrka bo, gledano iz Ljubljane, ob 12.12, gledano iz Maribora pa ob 12.14. Pri opazovanju mrka je potrebna previdnost. Naslednji popolni Sončev mrk bo pri nas viden šele leta 2081.

Čaka nas zadnja polna planetarna parada do leta 2040
09. 02. 2025 14.13Konec februarja se bo na nočnem nebu poravnalo sedem planetov, kar se ne bo ponovilo naslednjih 15 let. Planetarne parade štirih ali petih planetov se dogajajo relativno pogosto, medtem ko so poravnave vseh planetov izjemno redke.

Parkiran golf na berlinskem letališču 'pridelal' za 200.000 evrov parkirnine
28. 01. 2025 14.42Po birokratskem ping pongu je pajek s parkirišča na berlinskem letališču odpeljal zapuščenega golfa, ki je parkirno mesto zasedal več kot leto dni. Lastnik bo moral plačati 200 tisoč evrov parkirnine, a vprašanje je, ali bo ta sploh kdaj poplačana. Lastnik je namreč neznan, registrske tablice pa ne pripadajo temu vozilu.

Do toplotnih črpalk tudi s subvencijami do šest tisočakov
04. 10. 2024 06.00Vse več gospodinjstev se odloča za zniževanje stroškov ogrevanja z vgradnjo toplotnih črpalk. Pri tem jim s subvencijami pomaga Eko sklad, ki je samo letos za to namenil dobrih 25 milijonov evrov. Subvencijo je mogoče dobiti tudi, če se odločimo, da se bomo namesto z oljem ogrevali na drva oziroma na biomaso. V nekaterih primerih znašajo tudi do 50 odstotkov priznane naložbe, je pa dobro vedeti, da subvencijo dobite v celotnem znesku le, če dokažete, da ste staro kurilno napravo odstranili iz hiše.

Zagorelo tudi v Rimu, zaradi ognja evakuirali sedež radiotelevizije
31. 07. 2024 21.25Na griču Monte Mario v Rimu je popoldne izbruhnil požar. Ogenj se je hitro širil in ogrožal več stavb, med njimi poslopje italijanske javne radiotelevizije Rai ter astronomski observatorij, ki so jih evakuirali. Zaradi požara je Rai prekinila oddajanje nekaterih programov.

Delček kometa 'kot v filmu' razsvetlil nebo nad Španijo in Portugalsko
20. 05. 2024 10.25Po navedbah Evropske vesoljske agencije je nebo nad deli Španije in Portugalske v soboto zvečer osvetlil drobec kometa. Pojav so številni ujeli tudi v objektive, eden od prebivalcev Lizbone pa je dejal, da se mu je zdel prizor povsem neverjeten, kot da bi gledal film.

Začenja se koledarska pomlad: v soboto do 20 stopinj, nato ohladitev
20. 03. 2024 09.53S pomladnim enakonočjem vstopamo v koledarsko pomlad. V njej se bo svetli del dneva še naprej daljšal, in sicer vse do poletnega solsticija, ki bo letos 20. junija. Ob enakonočju astronomski observatorij na Golovcu vnovič vabi na dan odprtih vrat. Za obisk je potrebna rezervacija brezplačne vstopnice.

Redni obiskovalec Zemlje s sijočim repom. Kako ga lahko vidite?
16. 03. 2024 19.02Obišče nas vsakih 71 let, ko z žarečim repom navdušuje vse opazovalce neba. Ker gre za periodični nebesni pojav, so ga "odkrili" celo dvakrat. No, zdaj pa se k nam vrača ponovno. Komet 12P/Pons-Brook je na večernem nebu po koncu mraka sicer viden že več mesecev, a sij mu bo s približevanjem Soncu še naraščal, pravi astrofizičarka ter članica Astronomske skupine Dunja Fabjan. Koliko časa ga bomo lahko spremljali, s čim ga je najbolje opazovati in kje se trenutno nahaja?

Bo odškodnine pri prestopih v prihodnosti določal kar algoritem?
03. 02. 2024 12.19Mednarodna nogometna zveza (Fifa) želi začeti razpravo o vpeljavi računalniškega algoritma, s katerim bi določali odškodnine za prestope igralcev. Algoritem bi nadomestil sedanji način, ko se klubi pogajajo o tržni ceni za igralce.

Nebesne predstave nad Slovenijo: kometi, konjunkcija planetov, severni sij
03. 01. 2024 09.58Kometi, konjunkcija planetov in meteorski roji. Vse to bo v novem letu navduševalo opazovalce nebesnega svoda. Medtem bodo v Ameriki deležni tudi osupljivega Sončevega mrka, na severu pa tudi očarljivega plesa barv na temnem nočnem nebu. Severni sij bo morda znova zataval tudi južneje do naše podalpske države.

Ponoči vstopamo v koledarsko zimo, dnevi bodo počasi spet daljši
21. 12. 2023 09.13Zimski solsticij, ki uradno označuje začetek koledarske zime, bo letos nastopil v petek, 22. decembra, zgodaj zjutraj. Ob zimskem solsticiju je severni del Zemlje najbolj oddaljen od Sonca, zato je dan na severni polobli takrat najkrajši v letu. Ob solsticiju bo v petek zvečer dan odprtih vrat astronomskega observatorija na Golovcu.

Vrhunec astronomskega dogajanja: meteorski dež za konec leta
14. 12. 2023 21.17Ob koncu leta ljubitelje nočnega neba čaka posebna "poslastica" – meteorski dež Geminidov. Med 4. in 17. decembrom lahko na nebu zaznamo več utrinkov, vrhunec dogajanja pa je 14. decembra, ko lahko ob idealnih pogojih na nebu naštejemo okoli 100 utrinkov na uro.

'Magellan je bil morilec, zato galaksiji ne bi smeli biti imenovani po njem'
12. 11. 2023 11.29Ime portugalskega raziskovalca Ferdinanda Magellana je zapisano v zvezdah. Po njem namreč nosita ime dve satelitski galaksiji: Veliki in Mali Magellanov oblak. Astronomi pa zdaj želijo galaksij spremeniti ime, saj trdijo, da je bil Magellan predvsem morilec, ki je med vodenjem prve odprave, ki je obkrožila svet, zasužnjeval in požigal domove domorodnih ljudstev.

Po dolgem času smo lahko opazovali delni Lunin mrk
29. 10. 2023 12.12Minulo noč smo na nebu lahko opazovali zanimiv astronomski pojav: delni Lunin mrk. Ta je bil najbolj viden v Evropi, Afriki, večjem delu Azije in na zahodu Avstralije. Na nebu pa je bila polna luna videti, kot da je delno odščipnjena.

Z Messijem astronomski dvig sezonskih vstopnic v Miamiju
30. 09. 2023 08.56Znane so nove cene sezonskih vstopnic za tekme nogometnega kluba Inter Miami, ki se mu je julija pridružil Argentinec Lionel Messi. Te so se po selitvi svetovnega prvaka v Argentino podvojile. Lastnika kluba Jorge Mas in nekdanji angleški zvezdnik David Beckham sta navijačem v elektronski pošti razkrila podrobnosti za podaljšanje letnih vstopnic. Najcenejše vstopnice za ogled tekme s sedežev za golom so lani stale 450 evrov. Nova cena bo 850 evrov za 17 domačih tekem Interja oziroma 45 evrov povprečno na tekmo.

Iščemo že 11. generacijo Mladih upov – prijavite se!
25. 09. 2023 08.21Končno je tu – najbolj pričakovan šov te jeseni, Slovenija ima talent! Znova bomo lahko ob nedeljah spremljali izjemne glasbene, plesne, komične in druge točke, se nasmejali duhovitima voditeljema ter žirantom, se neskončno zabavali in navijali za talente, ki nas bodo s svojimi nastopi najbolj navdušili. A tudi tokrat ne bodo zasijali le nastopajoči, pač pa boste priložnost, da pokažete svoj talent, dobili tudi perspektivni mladi umetniki, športniki, parašportniki in znanstveniki. Da bi svoj talent lahko razvijali še naprej, vam bo zagotovo še kako prav prišla finančna pomoč, zato vas Vse bo v redu, Zavod Zavarovalnice Triglav, vabi k sodelovanju pri že enajsti generaciji Mladih upov!

Kdo je Ribničan, ki je osvojil astronomski triatlon?
21. 08. 2023 12.54Peter Andolšek je dijak tretjega letnika Gimnazije Bežigrad, ki je na letošnji astronomski olimpijadi pometel s konkurenco in postal najboljši na svetu v poznavanju astronomije. Ujeli smo ga na Poljskem, ko se je z mentorji in sotekmovalci odpravljal domov, v pogovoru pa nam je razkril, kako se počuti po tako pomembni zmagi, kakšni so njegovi načrti za prihodnost, pa tudi, kaj vse ga še zanima poleg fizike in astronomije.

Slovenski dijak najboljši mladi astronom na svetu
20. 08. 2023 15.18Slovenski dijak Peter Andolšek je skupni zmagovalec 16. mednarodne olimpijade iz astronomije in astrofizike, ki je potekala na Poljskem. Slovenska ekipa je na tekmovanju dosegla odličen uspeh – v domovino se vrača z zlato, dvema srebrnima in eno bronasto medaljo ter pohvalo.

Predraga elektrika za Costello: pri izjavi o podpisu pogodbe pomota
10. 07. 2023 19.34Kdo je odgovoren, da je družba Costella lani zakupila električno energijo po astronomski ceni? Še pred dnevi je njen lastnik in uspešen podjetnik Joc Pečečnik s prstom pokazal na državo, a se je zdaj izkazalo, da ni bilo tako. Uprava je namreč zakup opravila avgusta in ne novembra, kot je trdil.

'Krompirjeve pritlikavke' Saturnu podelile naziv planeta z največ lunami
15. 05. 2023 18.00Dva velikanska planeta našega Osončja se že več let borita za naziv planeta z največ lunami. Kot kaže, pa bo veličastni Saturn s piedestala vrgel največjega Jupitra – v okolici planeta s prstani so namreč na novo odkrili kar 62 naravnih satelitov. S priznanjem Mednarodne astronomske zveze se bo skupno število lun Saturna povzpelo na 145.

Zemljino orbito bo preletel asteroid, dovolj velik, da bi lahko uničil mesto
24. 03. 2023 17.29Asteroid, dovolj velik, da bi lahko uničil mesto, bo konec tedna preletel Zemljino in Lunino orbito. Na našo srečo pa bo obe astronomski telesi zgrešil, so napovedali znanstveniki.

'Od cepiv ne bi smeli pričakovati, da bodo obvladala pandemijo': kako naprej?
15. 02. 2023 12.09Dr. Anthony Fauci, ki je bil v ZDA na čelu boja proti pandemiji novega koronavirusa, je v nedavno objavljenem raziskovalnem prispevku priznal, da je bil "znanstveni in javnozdravstveni spodrsljaj" od cepiv proti covidu-19 pričakovati, da bodo pandemijo spravila pod nadzor. Prispevek je dvignil kar nekaj prahu, a pomembno je poudariti, da ne trdi, da so cepiva neučinkovita. Bo pa po obdobju covida-19, ki je močno prizadelo ugled javnega zdravstva, politike, farmacevtske industrije in cepiv, potrebno na novo postaviti strategije, da bi preprečili še večji val nasprotovanja cepivom, ki so leta reševala življenja.

Zeleni komet ujet v objektiv slovenskih astronomov
01. 02. 2023 07.52Na nebu je v noči na sredo najsvetleje zasvetil t. i. zeleni komet, ki je bil viden s prostim očesom. V bližino Zemlje se je vrnil po 50.000 letih. S teleskopi ga bomo lahko opazovali še do konca februarja, nato pa se v našo bližino verjetno ne bo več vrnil. Enkratni dogodek v času našega življenja na nebu spremljajo tudi slovenski astronomi.

Pred naslednjo pandemijo: raziskati in razumeti moramo vedenje ljudi
18. 01. 2023 12.09Čeprav je večina že odmislila covid-19, pandemije pravzaprav še ni povsem konec. Marsikje število okužb spet narašča, predvsem pa še zdaleč ni konec posledic, ki jih je pandemija pustila na zdravstvenem sistemu. Strokovnjaki medtem opozarjajo, da se je treba na morebitne nove viruse pripraviti še bolje. Potem ko se je med epidemijo covida-19 okrepila industrija cepiv, so zdaj potrebne raziskave na področju družbe, menijo. Med prioritetami pa – poučiti ljudi o znanosti in zajeziti dvome.

Odkritje slovenskega arheologa: majevski koledar, star več kot 3000 let
09. 01. 2023 10.35Nova študija kaže, da je majevski koledar v resnici mnogo starejši, kot so domnevali. Starodavni koledar morda izvira že iz leta 1100 pred našim štetjem, kar je več stoletij prej, kot je bilo ocenjeno doslej. Za prelomno odkritje, ki je bilo objavljano v reviji Science Advances, je zaslužen slovenski arheolog Ivan Šprajc.

Slovenija že 15 let brez belega božiča, letos nas čaka eden najtoplejših
21. 12. 2022 11.06Sončev obrat ali zimski solsticij bo nastopil ob 22.48, s tem pa bomo uradno stopili v koledarsko zimo. Toda glede na temperature se prej kot v zimo vračamo v jesen. Letošnji božič večjemu delu Slovenije ne bo prinesel snega, kar sicer ni nič nenavadnega, saj so bili tudi v preteklosti, ko podnebne spremembe še niso bile tako izrazite, zeleni božiči pogostejši od belih. Se pa bo letošnji božič uvrstil celo med pet najtoplejših v zadnjih desetletjih.

Zwitter: Sončevi mrki več ne predstavljajo znanstvenega izziva
25. 10. 2022 06.26Ne gre za to, kaj natanko bomo videli, ampak gre predvsem za užitek ob samem gledanju, je ob delnem Sončevem mrku, ki smo ga lahko opazovali tudi iz Slovenije, povedal profesor Tomaž Zwitter z ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko. Kot je dejal, Sončevi mrki danes nekega znanstvenega izziva sicer ne predstavljajo več.

Nenavadne luči na nočnem nebu so bile Muskovi StarLink sateliti
21. 08. 2022 07.43Minulo noč je nekatere Slovence, Hrvate in Italijane presenetilo dogajanje na nočnem nebu, kjer so opazili nenavadno premikajočo se svetlobo. Kot vse kaže, gre za nove satelite StarLink podjetja SpaceX, ki so namenjeni zagotavljanju globalnega dostopa do interneta. To je potrdilo tudi Hrvaško astronomsko združenje.

Guardiola: Če na Bernabeuu ne zabijemo dveh golov, bomo izpadli
04. 05. 2022 06.00Strateg sinjemodrih iz Manchestra, Pep Guardiola, je vlogo favorita pred povratno tekmo polfinala Lige prvakov prepustil tekmecem iz Madrida. Čeprav je Manchester City po prvem dejanju v rezultatski prednosti (4:3), je Španec na klopi otoškega velikana prepričan, da so galaktiki z boljšimi možnostmi za napredovanje v pariški finale. Španski mediji so sicer enotni, da gre za "zviti manever" izkušenega trenerja, ki želi na tak način preusmeriti pozornost in breme rezultata prepustiti zagrizenim tekmecem. Čeprav mu to, roko na srce, glede na astronomski vložek kluba prav za osvojitev Lige prvakov in tudi kakovost ekipe, ki jo vodi, ne bi smelo uspeti. Manchester City s finalom Lige prvakov že ima izkušnje, a do laskave lovorike še ni prišel. In prav to je velika obsesija vodstva kluba iz Etihada. Prenos povratne tekme od 20.30 na Kanalu A in VOYO.