astrofiziki

Najsvetlejši blisk, ki so ga astronomi do zdaj videli
15. 10. 2022 16.19Astronomi so opazili najsvetlejši blisk, ki so ga do zdaj videli. Blisk je nastopil zaradi dogodka, ki se je sicer zgodil 2,4 milijarde svetlobnih let od Zemlje in ga je verjetno sprožil nastanek črne luknje. Izbruh žarkov gama – najintenzivnejšo obliko elektromagnetnega sevanja – so orbitalni teleskopi prvič zaznali 9. oktobra, njegov sij pa znanstveniki po vsem svetu še vedno opazujejo.

Na Webbovi prvi sliki odkrili kopice, ki segajo v čas nastanka vesolja
29. 09. 2022 14.26Nasin teleskop Webb je na prvi javno objavljeni fotografiji v svoj objektiv ujel najstarejše zvezdne kopice, ki smo jih kadar koli videli, so ugotovili z znanstveno analizo posnetka. Kopica galaksij na fotografiji je prikazana, kot je bila videti pred 4,6 milijarde let.

Astronomi prvič v zgodovini za črno luknjo zaznali svetlobo
30. 07. 2021 16.40Znanstveniki so odkrili nekaj, kar se je še nedavno zdelo popolnoma nemogoče. Na drugi strani črne luknje so namreč zaznali svetlobo. Te so sicer znane po tem, da pogoltnejo vse, kar se jim preveč približa. Odkritje potrjuje teorijo Alberta Einsteina o splošni relativnosti. Gravitacijski privlak iz črnih lukenj je namreč upognil svetlobne žarke okoli sebe, zaradi česar so lahko znanstveniki prvič videli, kaj se skriva za njimi.

Nepojasnjeni primeri: so res na delu Nezemljani?
15. 06. 2021 09.40Konec junija bo Pentagon objavil uradno poročilo, v katerem je zajetih več kot sto nepojasnjenih primerov, ki so imeli oznako 'zaupno'. V oddaji Preverjeno tokrat analiziramo incidente z ameriških letalonosilk USS Nimitz in USS Theodore Roosvelt iz let 2004, 2014 in 2015.

Znanstveniki objavili največji tridimenzionalni zemljevid vesolja
26. 07. 2020 11.52Zemljevid razkriva, kako strukturo vesolja opredeljujejo nitke in praznine materije, ko je bilo staro šele 300.000 let. Pokaže tudi vzorce porazdelitve galaksij, ki so jih raziskovalci uporabili za določitev parametrov vesolja z več kot 1-odstotno natančnostjo.

Kaj je v črni luknji?
13. 04. 2019 07.00Toliko kot navdušuje, tudi buri duhove: nedavno prvič fotografirana črna luknja. Njen premer je ogromen - znaša neverjetnih 10 milijard kilometrov, kar je večje od našega celotnega osončja. A kaj ta 'pošastni vesoljski pojav', ki mu nič ne more uiti, pravzaprav sploh je? In kaj njegova prva fotografija pomeni za znanost in za človeštvo?

Znanstveniki pokazali prvo fotografijo črne luknje
10. 04. 2019 15.23Evropska komisija je razkrila prvo fotografijo črne luknje, ki so jo posneli v projektu Event Horizon Telescope. 'Pošastna' črna luknja je trimilijonkrat večja od Zemlje, od nje pa je oddaljena 55 milijonov svetlobnih let.

Prva je 'spremljevalka zvezd', druga 'razlaga svetlobo v času'
25. 02. 2019 11.59Predsednik Borut Pahor je na posebni slovesnosti vročil "Jabolko navdiha" Tanji Petrushevski in Gabrijeli Zaharijaš. Prva je odkrila prvo supernovo, pri kateri je nastala tesna dvojna nevtronska zvezda, druga pa je priznanje prejela za raziskave zunajgalaktične svetlobe ozadja s satelitom Fermi.

Nasa preložila izstrelitev sonde proti Soncu
11. 08. 2018 12.01Ameriška vesoljska agencija Nasa je preložila izstrelitev sonde z imenom Parker, ki bi morala kot prva vstopiti v Sončevo korono. Razloga za preložitev še niso sporočili.

Astronomi se veselijo – Sonce bomo končno lahko spoznali pobliže
08. 08. 2018 19.44Ameriška vesoljska agencija Nasa bo s Floride izstrelila sondo, ki bo kot prva vstopila v Sončevo atmosfero. Edino zvezdo našega Osončja bo opazovala z razdalje 6,1 milijona kilometrov, kar je sedemkrat bližje od katerega koli plovila doslej. Sonda bo krožila s hitrostjo več kot 690 tisoč kilometrov na uro. Astrofiziki upajo, da bodo ugotovili, zakaj je na površju Sonca veliko manj vroče kot v njegovi atmosferi.

V okviru Nasine misije do novega odkritja o izvoru kozmičnih delcev
12. 07. 2018 20.59Pred okrog štiri milijardami let je črna luknja v osrčju neke daljne galaksije ustvarila curek visoko-energijskih delcev. Zdaj je mednarodna skupina raziskovalcev, med katerimi je tudi dr. Gabrijela Zaharijaš, raziskovalka z Univerze v Novi Gorici, zaznala enega od teh delcev, tako imenovanih izmuzljivih nevtrinov. To jim je uspelo s pomočjo Nasinega vesoljskega teleskopa Fermi in observatorija Ice Cube na Antarktiki.

'Temna snov je zelo drugačna od navadne, o temni energiji pa vemo le to, da ne vemo čisto nič'
11. 02. 2018 09.11Marušo Bradač je iskanje odgovora na vprašanje, kaj je temna snov, iz rodne Slovenije vodilo do daljne Kalifornije, kjer zdaj predaja svoje znanje študentom na univerzi UC Davis. Poleg temne snovi preučuje tudi najstarejše oziroma najbolj oddaljene galaksije. Pogreša marsikaj slovenskega, vseskozi se, kot je dejala, trudi, da je v stiku s slovenskim jezikom.

'Naša Galaksija bi bila takšna, kot je, pa če Zemlja obstaja ali pa ne. Z vidika vesolja smo nepomembni'
10. 02. 2018 10.42Pri fiziki v srednji šoli se je v Andreji Gomboc zbudila želja po spoznavanju vesolja. Že pri študiju se je začela spopadati z vprašanji, kaj se zgodi z zvezdami, ki padejo v črno luknjo, zdaj se ukvarja predvsem z najsilovitejšimi eksplozijami v vesolju. V pogovoru je spregovorila o velikih odkritjih, pri katerih je sodelovala, o iskanju življenja v vesolju, pa tudi o teorijah zarot.

Kakšne so želje in načrti 17-letnega genija, ki rad gleda v vesolje, a je z nogami trdno na tleh?
03. 01. 2018 17.49Junak leta 2017 je nedvomno tudi Aleksej Jurca, 17-letni absolutni zmagovalec olimpijade v astrofiziki. Mladenič, ki ne mara medijskega pompa, a se zaveda, da je njegovo nastopanje v medijih dobro za promocijo znanosti pri nas. Nekoč želi nekaj odkriti, a se zaveda, da je do tja še daleč. Preprost, nekoliko zadržan, a obenem odločen mladenič, ki nikakor ne presedi vseh dnevov za knjigami.

Znanstveniki nismo zaprti v slonokoščeni stolp, znanost pa je lahko napeta kot kriminalka
02. 01. 2018 06.37Tako pravi eden izmed najbolj uglednih slovenskih znanstvenikov ta trenutek, mnogi ga tudi vidijo kot morda tistega Slovenca, ki bi lahko dobil Nobelovo nagrado.

Neverjeten uspeh mladega slovenskega genija: 17-letni Aleksej Jurca zmagovalec mednarodne olimpijade v astronomiji in astrofiziki
06. 12. 2017 19.07Že pri rosnih petih letih je sprogramiral svojo prvo igračo, v osnovni šoli je preskočil dva razreda, v prostem času pa posluša predavanja z ameriških univerz. Zdaj pa je 17-letni Aleksej Jurca iz Ljubljane pometel z veliko konkurenco in postal absolutni zmagovalec mednarodne olimpijade v astronomiji in astrofiziki na Tajskem.

VIDEO: MUSE znova pogledal v Hubblovo ultra globoko polje in videl še nekoliko dlje: odkril 72 novih galaksij
29. 11. 2017 12.03Kaj vse se še skriva v vesolju? Znanstveniki so z instrumentom MUSE opravili najgloblji spektroskopični pogled koščka vesolja do zdaj. Osredotočili so se na Hubblovo ultra globoko polje, ki ga je teleskop prvič opazoval leta 2004. Med drugim so odkrili 72 nenavadnih galaksij.

Astrofiziki na Bledu preučujejo vesoljsko vreme. Bodo izbruhe na soncu kmalu znali napovedati?
14. 09. 2017 09.38Izbruhi na soncu so že večkrat pokazali zobe našim satelitom, posledično našim mobilnim telefonom, navigaciji, celo električnemu omrežju. A vesoljskega vremena še ne moremo napovedati – kako bi ga lahko, se ta teden na Bledu pogovarja okoli 70 znanstvenikov Evropske vesoljske agencije, ki je seboj pripeljala svojo največjo ikono, britanca Matta Taylorja.

V Državnem zboru si lahko ogledate slike črnih lukenj
13. 09. 2016 12.29V Državnem zboru bo do petka na ogled izobraževalna razstava slik črnih lukenj, ki sta jo pripravila Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije in Univerza v Novi Gorici. Razstava poteka v okviru mednarodnega simpozija astrofizikov o črnih luknjah.

Na povsem nepričakovanem kraju našli masivno črno luknjo
07. 04. 2016 16.20Ameriški astronomi so na povsem nepričakovanem delu vesolja naleteli na ogromno črno luknjo. Gre za vesoljskega velikana, ki naj bi imel okoli 17-milijardkrat večjo maso od sonca, našli pa so ga v relativni puščavi.

Skrivnosten kos, umetne izdelave, potuje proti Zemlji
27. 10. 2015 08.45Znanstveniki so opazili objekt, ki naj bi 13. novembra padel v morje ob obali Šrilanke. Ugotovili so, da je predmet človeške izdelave, najverjetneje gre za ostanke rakete. Ob vstopu v atmosfero bo objekt večinoma razpadel. Smeti okoli našega planeta je še veliko.

FOTO in VIDEO: 25 let teleskopa Hubble: kaj vse je videl, kaj vse razkril?
24. 04. 2015 06.30Vesoljski teleskop Hubble že 25 let kroži nad našimi glavami, poskrbel je za številna odkritja in dih jemajoče fotografije vesolja. Zaradi njega vemo, kako staro je naše vesolje in kaj se dogaja v soseščini. Razkriva tudi največje skrivnosti vesolja.

FOTO: Teleskop Hubble po 20 letih znova posnel ’zvezdno porodnišnico’
06. 01. 2015 12.26Vesoljski teleskop Hubble se je po 20 letih spet vrnil na kraj, kjer se pred našimi očmi rojevajo zvezde. Posnel je tako imenovano Orlovo meglico in svet je obkrožila nova podoba znamenitih Stebrov stvarstva. Zadnji posnetek je mnogo boljši in razkriva nekatere procese pri nastajanju novih zvezd.

VIDEO: Neverjetno podrobna simulacija evolucije vesolja
08. 05. 2014 08.49Raziskovalci so izdelali najbolj podrobno simulacijo zgodovine vesolja. Na superračunalnikih so rabili kar pol leta, da so dokončali izračunavanje, na povprečnem računalniku pa bi za ta proces rabili kar 2000 let.

Črna luknja se je zbudila in 'pomalicala' objekt velikosti planeta
02. 04. 2013 17.07Astrofiziki so bili priča redkemu dogodku, ko se je črna luknja zbudila iz večletnega dremeža in za ''zajtrk'' pojedla objekt velikosti planeta. Vse to se je zgodilo v galaksiji, ki je od Zemlje oddaljena 47 milijonov svetlobnih let, dogajanje pa so spremljali strokovnjaki z univerze v Ženevi s pomočjo raziskovalnega satelita Integral.

Bunkerji, plavajoče krogle, Noetova barka in tri tone hrane. Poglejte, kako (drago) preživljajo konec sveta
21. 12. 2012 10.29Medtem ko večina napovedi o koncu sveta ne jemlje preveč resno, obstajajo ljudje, ki so se na ta dogodek temeljito pripravili, pri tem pa popolnoma opustošili svoj bančni račun.

VIDEO: Bo 12-letnik ovrgel Einsteinovo teorijo relativnosti?
29. 03. 2011 07.0012-letnik uživa v povsem preprostih stvareh, a od svojih vrstnikov se vseeno precej razlikuje. Razvija namreč teorijo, ki zajema številne najtežje probleme astrofizike in teoretične fizike. Glede teorije velikega poka pa pravi: "Delam na tem."

50 let Sputnika
04. 10. 2007 09.45Pred natančno 50 leti so ljudje po vsem svetu zrli v nebo in poskušali uzreti prvi umetni satelit – Sputnik.

O astrofiziki za otroke
09. 08. 2006 13.31Znanost je po mnenju slovitega britanskega astrofizika Stephena Hawkinga lahko napeto branje tudi za otroke.

Novo vesolje iz domače kuhinje
20. 08. 2004 00.00Ko naslednjič slišite eksplozijo v vaši kuhinji, ni nujno, da je razneslo plinsko bombo; mogoče je v vaši kuhinji nastalo novo vesolje.