astrofizika

Najboljši dijak v astronomiji na svetu: Ni tako abstraktna kot matematika
29. 08. 2024 06.00Z našimi dijaki gremo lahko do lune in nazaj. Slovenija je namreč na mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike dobila najboljšega astronoma na svetu, peterica dijakov pa je domov prinesla še dve zlati in dve srebrni medalji in se na tem področju zavihtela med pet najboljših držav na svetu. Kako v vesolju upravljati satelit? Kako z raketo pristati na Luni? To zanje niso nerešljivi izzivi.

Peter Andolšek ponovil lanski uspeh: postal skupni zmagovalec olimpijade
27. 08. 2024 14.07Slovenski dijaki so na 17. mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike, ki je potekala med 17. in 27. avgustom v Vassourasu v Braziliji, osvojili dve zlati in dve srebrni medalji. Peter Andolšek je ponovno postal tudi skupni zmagovalec olimpijade, slovenska ekipa pa se je zavihtela med najboljših pet ekip na svetu.

Slovenska astrofizika sodelovala pri odkritju najbolj masivne črne luknje doslej
16. 04. 2024 10.08Slovenska astrofizika Tomaž Zwitter in Andreja Gomboc sta bila del ekipe, ki je s satelitom Gaia Evropske vesoljske agencije odkrila najbolj masivno črno luknjo doslej, nastalo iz običajne zvezde. Bližina njenega odkritja omogoča mnogo bolj podroben študij lastnosti in nastanka črnih lukenj, ki so več 10-krat masivnejše od našega Sonca.

Tik pred sončnim vzhodom bo na nebu viden komet Nišimura
12. 09. 2023 09.11Komet Nišimura, ki so ga odkrili šele avgusta, trenutno prvič po več kot 400 letih potuje mimo Zemlje. Radovedneži ga bodo lahko opazovali z manjšimi daljnogledi, ob ugodnih vremenskih razmerah naj bi bil viden tudi s prostim očesom.

Na novo odkrit komet Nišimura bo v prihodnjih dneh viden s prostim očesom
08. 09. 2023 08.16Komet Nišimura, ki so ga prvič opazili avgusta letos, bo v prihodnjih dneh viden s prostim očesom. Radovedneži ga bodo lahko opazovali tudi z manjšimi daljnogledi, ob ugodnih vremenskih razmerah naj bi bil viden tudi s prostim očesom.

Največja kozmična eksplozija: ognjena krogla, stokrat večja od našega Osončja
12. 05. 2023 10.37Astronomi so sporočili, da so odkrili največjo kozmično eksplozijo, kar so ji bili kdaj priča. Znanstveniki so jo opisali kot ognjeno kroglo, stokrat večjo od našega Osončja, ki je pred več kot tremi leti nenadoma začela goreti v oddaljenem vesolju.

Slavna enačba bi lahko imela rešitev: črne luknje ne 'pogoltnejo' vsega
05. 04. 2023 12.55Britanski in ameriški znanstvenik z novo študijo predpostavljata, da se v črnih luknjah ne izgubijo vse informacije o zvezdah, iz katerih so nastale. S tem podajata rešitev na paradoks, s katerim se je v zadnjih letih svojega življenja aktivno ukvarjal slavni astrofizik Stephen Hawking.

Zlato, dvakrat srebro, bron: slovenski dijaki zablesteli z znanjem o vesolju
27. 08. 2022 12.29Pet slovenskih dijakov je na mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike v Gruziji dokazalo, da med 250 tekmovalci iz 48 držav sodijo v sam vrh po znanju o zvezdah, vesolju in fizikalnih pojavih, povezanih z njimi. Ponosni so lahko, da so v Gruziji odtisnili svoje izjemne pečate – zlato, dve srebrni in bronasto medaljo, prejeli pa so še pohvalo. Naloge na olimpijadi so namreč primerljive z izpitnimi nalogami 2. letnika univerzitetnega študija astrofizike. Zlato je v svojo astronomsko malho položil Peter Andolšek, mi pa smo se o zahtevni preizkušnji pogovarjali s srebrnim Vidom Kavčičem, ki nam je med drugim zaupal, od kod strast do neskončnega obzorja.

Z neba strmoglavile vesoljske smeti, kmetoma naročili, naj pokličeta Naso
01. 08. 2022 17.27Najprej ju je prestrašil močan pok, nato sta v ogradi za ovce odkrila nekaj, kar tja zagotovo ni sodilo. Na posestvo dveh avstralskih kmetov so namreč strmoglavili ogromni kosi vesoljskih odpadkov, domnevno ostanki kapsule podjetja SpaceX. Najditelja sta se za pomoč sprva obrnila na avstralsko upravo za civilno letalstvo, a so jima ti predlagali, naj o najdbi obvestita Naso. "Sem kmet iz Dalgetyja, kaj naj rečem Nasi?" se je ob navodilu začudil eden izmed kmetov.

Dončić: Ta poškodba je najtežja stvar v življenju
21. 04. 2022 07.25Slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić, ki je zaradi poškodbe mečne mišice izpustil uvodni tekmi končnice lige NBA v dresu Dallas Mavericksov proti moštvu Utah Jazz – ekipi sta v boju na štiri zmage poravnani na 1:1 – se dobro počuti. Kot je dejal, zelo pogreša košarko. ESPN poroča, bi se lahko vrnil za tretjo tekmo končnice, ki bo v Salt Lake Cityju.

Ameriški rover bo na Marsu pristal v 'bosanskem' kraterju Jezero
30. 07. 2020 14.10Ameriška vesoljska agencija Nasa je z izstrelišča v Cape Canaveralu proti Marsu izstrelila rover Perseverance oziroma Vztrajnost, ki bo na planetu predvidoma pristal februarja prihodnje leto. 1040 kilogramov težko vozilo bo iskalo morebitne znake življenja na Marsu ter proučevalo njegovo atmosfero in geologijo. Plovilo je vmes sicer naletelo na tehnične težave in deluje v varnem načinu, a Nasa stanja ne ocenjuje kot pretirano zaskrbljujočega.

Na jugu puščave Atacama v Čilu od aprila naprej tudi slovenski teleskop
15. 02. 2020 10.11Univerza v Novi Gorici v okviru projekta GoChile v sodelovanju s slovensko astronomsko revijo Spika postavlja prvi slovenski teleskop v Čilu. Ta bo po besedah astrofizičarke Andreje Gomboc od aprila dalje stal na odlični lokaciji na observatoriju El Sauce v Čilu in bo daljinsko upravljan, namenjen pa bo predvsem študentom in dijakom.

Felicity Jones pričakuje prvega otroka
05. 12. 2019 09.02Britanska igralka Felicity Jones, ki je nase opozorila v filmu o Stephenu Hawkingu, se bo razveselila nove vloge. S soprogom, režiserjem Charlesom Guardom, namreč pričakujeta prvega otroka.

'Ali smo v vesolju sami ter kako je vse skupaj nastalo?'
08. 10. 2019 16.13Po besedah slovenske astrofizičarke Andreje Gomboc si vsi trije letošnji Nobelovi nagrajenci za fiziko zelo zaslužijo prestižno nagrado. Obe temi, kozmologija in področje eksoplanetov, se namreč ukvarjata s temeljnimi vprašanji človeštva v vesolju. Doprinos Peeblesa, Mayorja in Queloza pa je zelo pomemben.

Astronomi odkrili enormno nadjato galaksij iz zgodnje zgodovine vesolja
19. 10. 2018 16.31Astronomi so odkrili enormno nadjato galaksij, ki je nastala zgolj 2,3 milijarde let po velikem poku. Gre za največjo in najbolj masivno strukturo, ki je nastala v tako zgodnji zgodovini vesolja. Nadjata, ki so ji nadeli vzdevek Hiperion po titanu iz grške mitologije, ima celo večjo maso od milijonov milijard Sonc skupaj.

'Naša Galaksija bi bila takšna, kot je, pa če Zemlja obstaja ali pa ne. Z vidika vesolja smo nepomembni'
10. 02. 2018 10.42Pri fiziki v srednji šoli se je v Andreji Gomboc zbudila želja po spoznavanju vesolja. Že pri študiju se je začela spopadati z vprašanji, kaj se zgodi z zvezdami, ki padejo v črno luknjo, zdaj se ukvarja predvsem z najsilovitejšimi eksplozijami v vesolju. V pogovoru je spregovorila o velikih odkritjih, pri katerih je sodelovala, o iskanju življenja v vesolju, pa tudi o teorijah zarot.

Pahor vročil jabolko navdiha 17-letnemu veleumu Alekseju Jurci
13. 12. 2017 15.51Aleksej Jurca, ki je novembra pometel s konkurenco in zmagal na mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike, je prejel jabolko navdiha. Izročil mu ga je predsednik Pahor, ki je bil nad dosežkom mladega veleuma navdušen.

Mladi Slovenec pometel s konkurenco
20. 11. 2017 14.26Študent prvega letnika študijskega programa Fizika in astrofizika na novogoriški fakulteti za naravoslovje je na 11. mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike na Tajskem osvojil prvo mesto. To je neverjeten dosežek še ne 18-letnega mladega upa.

Sonce, prihajamo! Nasa predstavila prvo misijo v središče našega Osončja
31. 05. 2017 18.13Nasa je predstavila zgodovinsko misijo. Čez natanko eno leto bodo namreč poslali plovilo na Sonce oziroma čim bližje v njegovo atmosfero. Sonda bo morala prenesti izjemno visoke temperature in sevanje – višje, kot jim je bilo kdajkoli izpostavljeno katero vesoljsko plovilo. A znanstveniki pravijo, da so pripravljeni.

Gravitacijski valovi so novo okno v vesolje
15. 09. 2016 12.16Gravitacijski signali so omogočili popolnoma nov način preučevanja vesolja. So novo okno v vesolje ter predstavljajo začetek nove dobe v astronomiji oz. nove astronomije, je, točno eno leto po prvem neposredno zaznanem signalu gravitacijskih valov, dejala znanstvenica Sheila Rowan.

V Državnem zboru si lahko ogledate slike črnih lukenj
13. 09. 2016 12.29V Državnem zboru bo do petka na ogled izobraževalna razstava slik črnih lukenj, ki sta jo pripravila Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije in Univerza v Novi Gorici. Razstava poteka v okviru mednarodnega simpozija astrofizikov o črnih luknjah.

FOTO: Nezemljane bi iskali z nanoplovili. Kaj pa, če so nas oni z mini plovili že obiskali?
13. 04. 2016 09.58Britanski kozmolog Stephen Hawking je skupaj z ruskim milijarderjem Jurijem Milnerjem predstavil ambiciozno pobudo, da bi z mini vesoljskimi plovili iskali inteligentno življenje. Plovila bi poslali proti sistemu Alfa Kentavra.

VIDEO: 'Naj se zdi še tako hudo, kjer je življenje, je upanje'
28. 01. 2015 21.10Biografska drama Teorija vsega govori o življenju enega največjih človeških umov Stephena Hawkinga. Čeprav ga bolezen naposled posadi v voziček in oropa glasu, Stephen kljubuje vsem pričakovanjem in vztraja na svoji poti uspehov.

Se na robu našega solarnega sistema skrivata dva velika planeta?
19. 01. 2015 14.41Odgovor na vprašanje ima španski znanstvenik, ki je prepričan, da sta na robu našega solarnega sistema skrita najmanj dva planeta, ki sta večja od Zemlje. Planeta naj bila od Sonca oddaljena še bolj kot Neptun in pritlikavi Pluto.

VIDEO: V tekmi za bafte vodi Grand Budapest Hotel
09. 01. 2015 15.33Film z Grand Budapest Hotel režiserja Wesa Andersona z 11 nominacijami vodi v bitki za britanske filmske nagrade bafta. Za najboljši film so nominirani še Birdman, Fantovska leta, Teorija vsega in Igra imitacije. Podelitev bo 8. februarja v Londonu.

Planet, ki ne bi smel obstajati
03. 06. 2014 07.23''Zelo smo bili presenečeni, ko smo dojeli, kaj smo odkrili,'' je dejal astronom Xavier Dumusque. Odkrili so namreč skalnati planet, ki je težak kot 17 Zemelj. Do zdaj so menili, da tak planet ne more obstajati, a narava še vedno preseneča.

Koprski astrofizik med elito
03. 03. 2013 18.33Koprskega astrofizika Anžeta Slosarja je revija Popular Science uvrstila med deset najbolj briljantnih znanstvenikov na svetu. Slosar dela v Brookhavenskem nacionalnem laboratoriju v bližini New Yorka, kjer razvija posebno tehniko kartiranja vesolja.

Bo naše osončje spet imelo devet planetov?
15. 02. 2011 21.16Podatki, ki so jih znanstveniki pridobili z Nasinim teleskopom Wise, naj bi kazali, da okoli Sonca kroži deveti planet. Bil naj bi kar štirikrat večji od Jupitra, njegova temperatura pa naj bi bila višja od Plutonove.

'Če hočemo preživeti, se moramo pobrati z Zemlje'
09. 08. 2010 20.24Človeštvo mora v nasednjih dveh stoletjih kolonizirati vesolje, če noče izumreti, opozarja ikona znanosti Stephen Hawking. Človeška rasa je v veliki nevarnosti, še svari.

Desetletni deček na univerzi
29. 05. 2008 15.03V Los Angelesu se za zaključne izpite na tamkajšnji univerzi pripravlja tudi desetletni Moshe Kai Cavalin.