arzen

Trije mrtvi, dva hospitalizirana po zastrupitvi z božičnim pecivom
29. 12. 2024 12.26V Braziliji se je po zaužitju božičnega peciva zastrupila petčlanska družina, za tri je bila zastrupitev usodna, več pa se jih še vedno zdravi v bolnišnici. Policija je zdaj sprožila preiskavo, saj so v krvi obolelih našli arzen. Policija pa je zahtevala tudi izkop umrlega moža ženske, ki je pecivo spekla, saj je tudi on septembra umrl zaradi zastrupitve s hrano.

V lesnih peletih na slovenskem trgu se je letos pojavila plastika
24. 09. 2024 11.38Zveza potrošnikov Slovenije je na testu preverila kakovost 22 vzorcev lesnih peletov v priročnem 15-kilogramskem pakiranju. Vsi so imeli na embalaži naveden kakovostni razred A1, a je test, na katerem se slovenski proizvajalci niso najbolj izkazali, pokazal nekaj odstopanj, predvsem pa je pri večini vzorcev razkril prisotnost plastičnih delcev, so ugotovili.

Teorije zarote, ki se širijo hitreje kot puščavski prah
06. 04. 2024 07.11Ob pojavu puščavskega peska oz. prahu v zraku je v zraku tudi vse več teorij zarote, ki se širijo na družbenih omrežjih. V objavah pa: kup trditev, ki so daleč od resnice. Med njimi je bila tudi ta, da je Kemijski inštitut analiziral prah, v katerem naj bi našli kovine, ki jih v Sahari sploh ni. Šli smo po sledeh zapisov in ugotovili, da je večina objav neresničnih. Znanstveniki so enotni: prašnim delcem se je treba izogibati, vendar pa ni razloga, da bi verjeli, da gre tu za nadnaraven pojav.

Predlog, ki bi omogočil, da Anhovo zadiha, bi vlada podprla, a ob popravkih
15. 01. 2024 15.02Predlog novele zakona o varstvu okolja, ki so ga vložili nevladniki in je prestal prvo branje v DZ, bi vlada lahko podprla, a ob ustreznih popravkih določb, predvsem glede monitoringa. Predlagana izenačitev zahtev glede naprav za sosežig in sežigalnic pa bi bila nesistemska in bi jo bilo primerneje urejati s podzakonskimi predpisi, meni vlada. A zdravniki pozivajo vlado, da predlagane zakonodajne spremembe podpre in prepreči sprejemanje amandmajev ali drugačnih oblik urejanja izpustov sežiga in sosežiga, ki bi vsebino zakona oslabile.

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?
02. 09. 2023 07.00So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

Rezultati analize: vrednosti kroma pod mejno vrednostjo
25. 11. 2022 13.10Po izpustu kromovih spojin iz podjetja zreškega Uniorja v okoliški zrak je Arso v sodelovanju z Biotehniško fakulteto 18. novembra izvedel vzorčenje tal. Rezultati analiz kažejo, da so vse izmerjene vrednosti celokupnih spojin v odvzetih vzorcih tal pod predpisano mejno vrednostjo, vsebnost šestvalentnega kroma pa pod mejo kvantitativne določitve. Izmerjene vrednosti celokupnega kroma so v mejah naravnega ozadja. V Uniorju so medtem napovedali neodvisni revizijski pregled izrednega dogodka.

Potopljena ladja iz druge svetovne vojne močno toksična za okolje
22. 10. 2022 11.15V belgijskem delu Severnega morja se nahaja več tisoč ladijskih razbitin iz časa druge svetovne vojne. Med njimi je tudi 80-letna bojna ladja, ki s svojimi eksplozivi in drugimi nevarnimi elementi že več kot tri četrtine stoletja močno onesnažuje okoliški habitat. Belgijski raziskovalci so se odločili, da jo podrobneje raziščejo, ob tem pa opozorili, da se ljudje sploh ne zavedamo, kako močno lahko potopljene ladje vplivajo na morsko življenje.

BLOG: Surovi med – mnogo več kot le nadomestek za sladkor
05. 12. 2021 14.16Danes, ko na vsakem koraku lahko poslušamo in preberemo, da večina sladil in sladke hrane ni le nezdrava, ampak naravnost škodljiva, sem se odločil nameniti prispevek naravnemu sladilu, ki je že od nekdaj del naše prehrane. Med se že zelo dolgo uporablja kot sladilo in sestavino v raznih izdelkih. Je pa mnogo več kot le nadomestek za sladkor, saj ima vrsto posebnih koristi za zdravje.

Recenzija: Sosežig odpadkov v Tešu bo negativno vplival na zdravje ljudi
15. 12. 2020 12.33Sosežig nenevarnih odpadkov v Termoelektrarni Šoštanj bo z izpusti povečal obremenitev okolja s težkimi kovinami in drugimi onesnaževalci, poslabšal kakovost zraka in tal ter negativno vplival na zdravje ljudi, je pokazala recenzija poročila o vplivih na okolje zaradi načrtovanega sosežiga, ki jo je naročila šoštanjska občina.

'Namesto zaščite pitne vode Vizjak ukinja okoljske varovalke'
15. 07. 2020 12.29Minister Vizjak je pred kratkim v javno obravnavo poslal predlog sprememb Uredbe o odpadkih, ki se nanašajo na prenehanje statusa odpadka in s katerimi bi vse dosedanje nezakonitosti elegantno rešil z novimi, za kapital ugodnejšimi pogoji. Po novem bi lahko gospodarstvo kar samo sebi predpisovalo nabor onesnaževal in mejne vrednosti za produkte iz odpadkov. Vgrajevali bi jih tudi v tla in za njimi bi se izgubila vsaka sled, opozarjajo nevladne organizacije in dodajajo, da so podzemne vode glavni vir pitne vode v Sloveniji, zato bi ohranjanje okoljskega nadzora nad vsemi materiali, ki se jih vnaša v tla, morala biti prioritetna naloga ministra za okolje.

Nova prelomnica za 24ur.com!
06. 02. 2020 10.37Po podatkih raziskave, ki meri obiskanost slovenskih spletni strani (MOSS), je spletna stran 24ur.com januarja dosegla nov rekord obiskanosti, več kot 800.000 različnih obiskovalcev!

'Inšpektorji leta ugotavljali, da je vse v redu, potem ugotovili, da je vse narobe'
20. 08. 2019 11.58Nadzor nad delom treh inšpektorjev za okolje, ki so nadzirali delo podjetja Termit od leta 2012 naprej, ni pokazal nepravilnosti. Župan Milan Balažic pa sedaj ministra Zajca sprašuje, kako je mogoče, da so inšpektorji leta opravljali nadzor, ki je kazal idilično stanje, potem pa nekega lepega dne ugotovili, da zaradi škodljivih učinkov onesnažena tla niso več primerna za pridelavo rastlih?

11 let nepregledana oprema, laži in pomisleki: Smrtonosen kovinski okus
01. 08. 2019 11.43"Zagovorniki jedrske energije izkoriščajo dejstvo, da vse več ljudi skrbi ohranjanje planeta, močno poškodovanega zaradi onesnaževanja in pretiranega izkoriščanja virov, za to, da dosežejo 'renesanso jedrske energije. Postavljajo jo v vlogo vira, ki je okolju prijazen in zanesljiv v nezanesljivem svetu, kjer si nihče ne želi energetske odvisnosti, čeprav gre za umazan, nevaren in drag energetski vir." Tako jedrsko energijo opisuje organizacija PSR – Physicians for social responsibility.

Šutejeva na drugi dan DP znova potrdila normo za SP
28. 07. 2019 19.44Tina Šutej je drugi dan odprtega atletskega prvenstva Slovenije v Celju, ki ga je krojilo deževno vreme in močni nalivi, s 4,56 m zmagala v skoku s palico in znova potrdila mednarodno normo (4,56 m) za svetovno prvenstvo, ki bo v Dohi med 27. septembrom in 6. oktobrom.

Ratejeva izvrstna v Celju, Černjulovo dva centimetra ločila od SP
27. 07. 2019 19.50Martina Ratej je prvi dan odprtega atletskega prvenstva Slovenije v Celju v metu kopja zmagala in s 63,79 m znova potrdila mednarodno normo (61,50 m) za svetovno prvenstvo, ki bo v Dohi med 27. septembrom in 6. oktobrom.

Analiza tal in vode v Moravčah potrdila presežne vrednosti nevarnih snovi
11. 07. 2019 14.15Ministrstvo za okolje je moravško občino seznanilo z rezultati njihove analize tal in vode na območju nekdanjega odkopa Drtija v Moravčah, kjer deluje podjetje Termit. Analiza je potrdila, da so v okolju presežne vrednosti nevarnih snovi. Občina zahteva odvzem okoljskega dovoljenja in odstop vodstva podjetja. V Termitu pa pravijo: "Odstopanja še zdaleč niso takšna, kot so nam bila v javnosti očitana."

Že ena sama odpoved zdravnice zamajala mariborsko urgentno službo
28. 05. 2019 09.55Ne le v Kranju, tudi v Mariboru se soočajo s pomanjkanjem zdravnikov in z grožnjami o odpovedih, zaradi česar imajo že zdaj težave pri izvajanju dežurne službe. Po odpovedi zdravnice bodo zdravstvenem domu pri zagotavljanju neprekinjene dežurne službe pomagali zdravniki UKC Maribor. A v nedogled tako ne bo šlo, so poudarili.

Kranjski zdravniki podaljšali odpovedni rok do 15. septembra
17. 05. 2019 08.19Kranjski splošni zdravniki, ki so podali odpovedi pogodb o zaposlitvi, so se po sprejemu aneksa ena k splošnemu dogovoru odločili, da odpovedni rok, ki bi se iztekel s koncem maja, podaljšajo do 15. septembra. Vztrajajo namreč tudi pri sprejetju drugih ukrepov, ki bodo razbremenili njihovo delo, na čelu z aneksom dve.

Ftalati, arzen in nevarni majhni delci v pustnih kostumih
31. 01. 2019 10.03Zdravstveni inšpektorat je s strani Evropske komisije prejel obvestilo o neustreznih pustnih kostumih, ki jih lahko kupite na spletu. Med njimi so tudi takšni, ki vsebujejo nevarne ftalate in arzen.

NAGRADNA IGRA: Kdo se bo razveselil koledarja Reke ljubezni?
19. 12. 2018 12.06Da si boste lažje zabeležili, kdaj se bo priljubljena serija vrnila s četrto sezono in da vas bodo junaki serije spremljali tudi med odmorom, smo vam pripravili nagradno igro, v kateri ste lahko osvojili posebne gasilske koledarje Reke ljubezni. Preverite, ali ste med nagrajenci.

'Imel sem občutek, da nabiram borovnice'
10. 09. 2018 13.05Je le eden od zapisov na Facebooku, kjer se je nekdo pohvalil z bogatim izplenom gob. In res so družbena omrežja preplavile fotografije gob, kot da bi šlo za tekmovanje, kdo jih nabere več. Da jih je letos nad povprečjem v zadnjem desetletju, je potrdil tudi gobar Bojan Arzenšek. A kakšni gobarji pravzaprav smo Slovenci? Znamo nabrati še kaj drugega kot le jurčke, lisičke in 'marele'?

Smrtonosni mikroskopski delci v zraku: zakaj so delci PM tako škodljivi?
28. 01. 2018 07.00Onesnažen zrak je med najpomembnejšimi okoljski problemi, čeprav so se emisije številnih onesnaževal v Evropi v zadnjih nekaj desetletjih precej zmanjšale. Prispeva namreč k nastanku številnih bolezni in skrajšuje življenjsko dobo ljudi. Med najbolj nevarnimi so delci PM2,5 in PM10.

V peskovniku nas težke kovine motijo, v ognjemetu pa ne? Ob eksploziji se v ozračje sprostijo delci stroncija, bakra, barija, svinca ...
29. 12. 2017 10.19Veste, v kakšne kemijske elemente zrete, ko se, če se, navdušujete nad ognjemetom? Dejstvo je, da kar gre v nebo, slej kot prej pride na tla. No, še pred tem nekaj prav tako težkih kovin vdihnemo, ostalo pa dež spere v tla in vodo.

'Groza me je, da bi se dvakrat pojavila v istih oblačilih'
04. 11. 2017 07.00Kako polna je pa vaša omara? Globalna oblačilna industrija je od leta 2000 do leta 2014 podvojila svojo proizvodnjo, med trendi prevladuje "hitra moda", ki zapoveduje kupovanje novih in novih kosov oblačil, ponavljanje videza pa med tistimi, ki zapovedujejo trende, velja za "modni zločin".

Vrtec Hudinja v Celju: tudi v novi zemlji presežene vrednosti arzena
15. 09. 2017 19.04V vrtcu Hudinja v Celju, kjer so že pred časom v tleh našli presežene opozorilne vrednosti bakra, svinca, arzena, ter kritične vrednosti kadmija in cinka, se zdaj zgodba ponavlja. Onesnaženo zemljo so zamenjali z novo in tudi v novi zemlji naj bi ugotovili preseženo mejno vrednost arzena. Starši so spet zaskrbljeni.

Slovenke in Slovenci s tremi zmagami četrta po prvem dnevu ekipnega EP
24. 06. 2017 21.14Slovenija je po prvem dnevu ekipnega atletskega evropskega prvenstva, ki poteka v izraelskem Tel-Avivu, na četrtem mestu. Zmage za Slovenijo so dosegli Luka Janežič na 400 m (45,47), Tina Šutej v skoku s palico (4,50 m) in Agata Zupin na 400 m ovire (56,80).

Dobra novica za starše otrok iz Zagorja ob Savi
06. 04. 2017 11.57Tveganje za zdravje pri otrocih iz občine Zagorje ob Savi, kjer so leta 2013 odkrili povečane koncentracije arzena, ni povečano, je pokazala raziskava. Pri dečkih so odkrili večje koncentracije arzena kot pri deklicah, višje so bile tudi pri otrocih, ki se več igrajo s peskom in vrtnarijo, a razlike niso bile statistično značilne.

So vodne pipe, elektronske cigarete in 'vejpi' le trojanski konj?
04. 11. 2016 07.22Med mladimi je vse bolj priljubljeno kajenje elektronskih cigaret, vejpov in vodnih pip. Ti izdelki se reklamirajo kot manj škodljive oblike kajenja in celo kot pripomoček za odvajanje od kajenja. Toda vdihavanje kakršne koli snovi, razen čistega zraka, predstavlja tveganje za zdravje, so jasni strokovnjaki. Zato pozdravljajo novo zakonodajo, ki bo tudi te izdelke izenačila s tobačnimi.

Četverica, ki navdihuje: zastavite si cilj, verjemite vase, imejte radi sebe in življenje
02. 09. 2016 14.54Maneken Alen Kobilica, vrhunska kuharica Ana Roš, inovatorka in podjetnica Urška Sršen ter nogometni sodnik Damir Skomina so prejemniki jabolka navdiha. S svojim trudom in izjemnimi dosežki navdihujejo mlade in pomagajo, da živimo v boljši družbi.

Zdravila, ki so izdelana v grozljivih razmerah. Vsebujejo pa arzen in celo podganji strup
26. 11. 2015 17.26Milijon bolnikov na svetu umre zaradi ponarejenih zdravil. Številka pa narašča, saj vse več ljudi zdravila nakupuje kar preko spleta, ki je največji vir ponarejenih zdravil. A ta zdravila pogosto ne prinašajo želenih učinkov, saj vsebujejo premalo ali preveč zdravilnih učinkovin, ponarejevalci zdravil pa jim dodajajo tudi nevarne primesi, kot so arzen, težke kovine, opečni prah in celo podganji strup.