artefakti

Požar v muzeju: kako rešiti ljudi in artefakte nacionalnega pomena?
23. 10. 2024 14.53V Narodnem muzeju Slovenije je v okviru meseca požarne varnosti potekala vaja evakuacije iz objekta v primeru požara. Kot so poudarili sodelujoči, je pri evakuaciji na prvem mestu varnost človeških življenj, trudijo pa se rešiti tudi dragocene muzejske predmete, ki so nacionalnega pomena.

Duhovni kolonializem v gibanju 'new age'
18. 08. 2024 07.00V postmoderni kulturi poznega potrošniškega kapitalizma postaja novodobna priljubljena duhovnost ali tako imenovani "new age" ena najbolj donosnih industrij, ki vse bolj jasno kaže svoje kolonialne temelje in usmeritve. Kolonialno izkoriščanje tujih in "eksotičnih" duhovnih tradicij prežema to gibanje že vse od njegovega pojava v osemdesetih letih preteklega stoletja, močno pa se ujema s kapitalističnimi vrednotami, ki krepijo in spodbujajo individualizem, kontinuirano proizvodnjo in potrošnjo ter poblagovljenje duhovnih praks.

ZDA Italiji vrnile 600 ukradenih umetnin v vrednosti 60 milijonov evrov
29. 05. 2024 18.27Italija praznuje. ZDA so namreč vrnile 600 italijanskih umetnin, vključno z antičnimi bronastimi kipi, zlatimi kovanci, mozaiki in rokopisi v vrednosti 60 milijonov evrov, ki so bile pred leti ukradene. Prodane so bile ameriškim muzejem, galerijam in zbirateljem, zdaj pa so jih na podlagi kriminalističnih preiskav pridobili nazaj.

Na dražbo gre simbol maoizma: Mao Cetungova Mala rdeča knjižica
28. 02. 2024 15.59Mala rdeča knjižica po kulturni revoluciji na Kitajskem ni bila ravno cenjena, vendar pa njena priljubljenost ni nikdar upadla. Zgodnja izdaja Mao Cetungove rdeče knjižice gre zdaj na dražbo, kjer naj bi dosegla več kot 35.000 evrov.

V Čadrgu po naključju odkrili več tisočletij stare hlode jelke
30. 01. 2024 20.00Izjemna najdba v tolminski vasici Čadrg. Med obnovo vaškega kala so po naključju odkrili šest hlodov jelke, starih več tisočletij. Za enega je analiza na Dunaju pokazala, da je star kar 6560 let. Takšna starost je primerljiva z artefakti najstarejših koliščarjev na ljubljanskem Barju.

Žaga X kot najbolj osebna igra Ugankarja do zdaj
19. 10. 2023 09.09Morda ima kdo občutek, da deseti film v seriji Žaga nima kaj prida novega in svežega za ponuditi, a se je tokrat krepko uštel. Najnovejši film dokazuje, da lahko dobra (pred)zgodba, zanimiv zaplet in osebna nota, križana z odlično igro, ki ne temelji nujno na krutostih, pripeljejo do presenetljivih rezultatov.

Sledi v 3000 let starih laseh: starodavni Evropejci uživali psihoaktivne droge
11. 04. 2023 08.48Znanstveniki so odkrili neposredne dokaze, da so ljudje v Evropi v bronasti dobi uporabljali psihoaktivne droge, verjetno kot del starodavnih ritualov. Sledi alkaloidnih snovi, ki izvirajo iz rastlin in za katere je znano, da vplivajo na zaznavanje ter povzročajo delirij in evforijo, so se ohranile v pramenih človeških las izpred približno treh tisočletij.

Vrečkova se interpelacije ne boji. Tonin: Ukinitev muzeja politično sporočilo
02. 02. 2023 11.01V interpelaciji, ki jo je NSi pripravila zaradi združitve dveh muzejev, ministrici za kulturo Asti Vrečko med drugim očitajo uničevanje vrednot slovenske osamosvojitve. Poslanska skupina NSi sicer sama nima dovolj podpisov za vložitev interpelacije, zato so jo v sopodpis poslali opozicijski SDS in poslancema italijanske ter madžarske narodne skupnosti. SDS je svoj odgovor že sporočila.

Iskal parkirišče, nevede zapeljal na znameniti most in si prislužil kazen
28. 01. 2023 14.56Ameriški turist je bil ta teden kaznovan s 500 evri, potem ko je z najetim avtomobilom fiat panda skušal prečkati znameniti srednjeveški most Ponte Vecchio v Italiji. Iskal naj bi parkirno mesto.

VSO napoveduje akcijski načrt za obrambo samostojnega muzeja osamosvojitve
24. 01. 2023 14.51Združenje VSO je na novinarski konferenci izrazilo nasprotovanje vladnemu sklepu o usodi Muzeja slovenske osamosvojitve. Po besedah predsednika združenja Lojzeta Peterleta zadevo jemljejo zelo resno, zato bodo, če vlada ne bo spremenila odločitve, začeli izvajati t. i. akcijski načrt za obrambo samostojnega muzeja osamosvojitve. Medtem pa ministrica za kulturo Asta Vrečko ponavlja, da ne gre za ukinitev muzeja, ampak za združevanje vsebin in programov dveh javnih zavodov.

Voditelj Jay Leno zaradi hudih opeklin odpovedal nastop na konferenci
14. 11. 2022 21.36Nekdanji televizijski voditelj ene najbolj znanih ameriških pogovornih oddaj Jay Leno je odpovedal nastop na finančni konferenci v Las Vegasu, kjer bi moral nastopiti v nedeljo zvečer. Po informacijah enega od portalov so razlog njegove odsotnosti hude opekline, ki jih je utrpel, ko je v njegovi garaži zagorel avtomobil. Eksplozija je močno poškodovala Jayev obraz, zato so ga v nedeljo hospitalizirali.

'Tišina uma je ključ do dolgega življenja'
31. 10. 2022 12.12Številne destinacije na svetu slovijo po dolgem življenju svojih prebivalcev. Kaj pa je skrivnost okrožja Lerik v južnem Azerbajdžanu? Gorski zrak. Ekipa CNN Travel je obiskala vasico, v kateri naj bi živeli stoletniki, ki so še vedno fizično in umsko povsem sposobni in jih leta še niso dohitela.

Ukradene umetnine, vredne 19 milijonov evrov, so nazaj v Italiji
07. 09. 2022 14.35Ukradeni artefakti, ki so jih roparji prodali muzejem in zasebnim trgovcem, so bili po naročilu newyorškega okrožnega tožilca vrnjeni v Italijo. 58 kosov vključuje marmorno glavo boginje Atene iz leta 200 pr. n. št., ki je po ocenah vredna okoli 3 milijone evrov. Skupaj so vsi artefakti vredni okoli 19 milijonov evrov.

Več kot 350 let po brodolomu španske galeje morje 'vrača' izgubljeni zaklad
03. 08. 2022 16.10Zgodbe o izgubljenih draguljih že vrsto let privlačijo množice, a legenda je za skupino raziskovalcev postala resničnost. Več kot 350 let stara razbitina španske galeje je namreč v sebi skrivala davno izgubljeni zaklad. Globoko pod gladino morja so raziskovalci tako odkrili izgubljeno bogastvo, ki je nekoč pripadalo španskim pomorskim vitezom. Predmeti, ki so se v dolgih letih razkropili in poskrili po morskem dnu, se zdaj z natančnim prečesavanjem tega morskega skrivališča počasi vračajo v roke ljudi.

Kontroverzna dražba: Hitlerjevo uro prodali za 1,1 milijona dolarjev
30. 07. 2022 11.12Ura, ki naj bi pripadala nacističnemu voditelju Adolfu Hitlerju, je bila na dražbi v ZDA prodana za 1,1 milijona dolarjev (dober milijon evrov). Ura, ki jo je kupil anonimni ponudnik, ima vgravirani začetnici AH, prav tako pa je na njej tudi svastika. Kot trdijo pri dražbeni hiši, je treba zgodovino ohranjati. "Če uničiš zgodovino, ni nobenega dokaza, da se je to zgodilo," je dejala tamkajšnja podpredsednica. A judovska skupnost se z njo ne strinja. Menijo namreč, da tovrstni artefakti sodijo v muzeje ali visokošolske ustanove, na dražbo pa ne.

Grozljive videoigre, ki ne prestrašijo samo na noč čarovnic
31. 10. 2021 10.32Čas okoli noči čarovnic je kot nalašč, da se še bolj lahko potopimo v svet videoiger, ki so roko na srce v zadnjih desetih letih po grozljivosti, vzdušju in tudi po tem, kako nas znajo prestrašiti, krepko premagale filme. Oglejmo si pregled le-teh iz zadnje četrtine stoletja.

Na ogled nikoli videne fotografije, stare 27 let
17. 10. 2021 09.0010. oktrobra 1994 so v Tivoliju v Ljubljani nastopile ameriške punk legende Ramones. Kdor je bil tam, pa se najbrž spominja, da so jih zasenčili puljski punkrockerji KUD Idijoti, ki so nastopili kot predskupina. Na pobudo članov zasedbe so v Pulju nedavno odprli razstavo Janeza Pelka s fotografijami z omenjenega koncerta.

Neznanci vlomili v grad Cmurek in razdejali razstavo Neskončne trate norosti
24. 04. 2021 13.53Neznanci so v noči s četrtka na petek vlomili v Muzej norosti na gradu Cmurek, pri čemer so razdejali skladišče z dokumentacijo in muzejskimi artefakti ter razstavo Neskončne trate norosti. Kot je povedala predsednica sveta zavoda Muzeja norosti Darja Farasin, vlom razumejo kot pritisk na delo vseh, ki si prizadevajo za kulturni spomenik.

Na mestu, kjer bo na Gvamu stala nova ameriška vojaška baza, našli starodavno grobišče
18. 04. 2021 14.30Na Gvamu so na lokaciji, kjer je predvidena gradnja novega ameriškega vojaškega oporišča, našli starodavne človeške ostanke. Zdaj bodo tam potekale dodatne raziskave terena. Strokovnjaki predvidevajo, da gre za sledi prazgodovinske vasice.

Laibach: Provokativen leta 1980, provokativen še vedno
20. 03. 2021 13.00V Zasavskem muzeju Trbovlje so nedavno odprli razstavo Laibach 4 dekade, ki je posvečena štirim desetletjem v domačem in svetovnem merilu najbolj uspešne slovenske glasbene zasedbe, kar jih poznamo. O njej sta nam več povedala avtor razstave Gregor Jerman in član Laibacha Ivan Novak.

Raziskovalci odkrili nove drobce Mrtvomorskih rokopisov
16. 03. 2021 09.40Že več let se izraelski raziskovalci trudijo prehiteti roparje, ki po judejskih jamah plenijo kulturno dediščino, in tokrat jim je uspelo. Našli so namreč nove artefakte iz 2. stoletja, zato upajo, da bo to sporočilo državi, naj za tako pomembne 'operacije' zagotovi več sredstev.

Vzrok za napad na starodavne artefakte teorija zarote, da je muzej središče satanizma?
21. 10. 2020 20.12Vsaj 70 umetniških del in starodavnih artefaktov je bilo poškodovanih v vandalizmu na berlinskem Muzejskem otoku, ki predstavlja dom petim znamenitim muzejem. Policija o motivih za napad ne želi govoriti, nemški mediji pa ga povezujejo s teoretiki zarot, ki trdijo, da je Pergamonov muzej "središče globalnega satanizma".

Španski arheolog mora zaradi lažnih 'odkritij' v zapor
16. 06. 2020 06.05Španski arheolog je bil obsojen na več kot dve leti zapora, plačati pa bo moral tudi denarno kazen. Sodišče ga je namreč spoznalo za krivega ponarejanja in goljufije, javnosti naj bi namreč lažne artefakte predstavil kot revolucionarna odkritja. Strokovna skupina, ki je artefakte preučevala, pa je odkrila številna neskladja in ugotovila, da so bili zapisi na njih ponarejeni.

Nicolas Cage: Od junaka do čudaka
02. 02. 2020 08.0056-letni Nicolas Cage nikoli ni bil dolgočasen igralec, poleg bogatega nabora vlog, v katerih je kraljeval v 90. letih in na prelomu tisočletja, je bilo vedno pestro tudi njegovo zasebno življenje. To je morda še bolj zanimivo kot tisto na filmu ...

Osebni predmeti kultnega Kubricka na dražbi šli za med
28. 03. 2018 15.54Avkcijska hiša Aste Bolaffi v Torinu je pripravila dražbo predmetov, povezanih z legendarnim filmskim režiserjem Stanleyjem Kubrickom. Za predmete iz zbirke režiserjevega nekdanjega asistenta Emilia D'Alessandra in njegove žene Janette so v iztržili približno 90 tisoč evrov.

Jerneju Šugmanu se bodo poklonili ob 49. rojstnem dnevu
21. 12. 2017 15.02V soboto 23. decembra bodo v ljubljanski Drami pripravili ogled arhivskih posnetkov nekaterih znamenitih uprizoritev iz osupljivega gledališkega opusa Jerneja Šugmana, ki bi ta dan praznoval 49. rojstni dan.

V Londonu razstava o življenju ameriškega glasbenika Princa
28. 10. 2017 09.01V Londonu odpirajo prvo uradno retrospektivno razstavo o Princu po njegovi smrt lanskega aprila. Na ogled bodo postavili več sto predmetov iz umetnikovega studia Paisley Park, ki niso bili še nikoli predstavljeni v javnosti. Razstavo so poimenovali My Name Is Prince (Moje ime je Prince).

FOTO: Švicarske oblasti zasegle neprecenljive artefakte iz Palmire
03. 12. 2016 12.41Zgodovinski predmeti naj bi bi bili že več let skriti v švicarskih skladiščih, kjer se lahko hrani praktično karkoli brez plačila davka in brez preveč vprašanj. Oblasti so zdaj predmete, ukradene iz sirske Palmire, Jemna in Libije, zasegle.

FOTO in VIDEO: 'Palmira ni bila osvobojena'
01. 04. 2016 12.40Ko so po skoraj letu dni Asadovi vojaki z rusko pomočjo pregnali skrajneže Islamske države iz Palmire, si je svet oddahnil. Uničenje ni bilo tako veliko, kot so pričakovali. Od blizu je razlogov za veselje manj. Predvsem pa jih nimajo domačini, ki se bojijo maščevanja Asadovih sil.

Rusija naj bi se v Siriji bojevala tudi s kopenskimi silami, ne le z letalstvom
27. 11. 2015 08.55Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je dejal, da noče pokvariti odnosov z Moskvo in se želi sestati z Vladimirjem Putinom, a ta na njegova sporočila ne odgovarja, ker "ne vidi pripravljenosti na opravičilo". Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je sporočil, da Rusija ukinja brezvizumski režim s Turčijo.