arrs

Slovenski raziskovalci odkrili spremembo na proteinu, povezano z demenco

09. 05. 2023 14.13

Mednarodna skupina raziskovalcev iz Slovenije, Nemčije in Nizozemske je odkrila spremembo proteina FUS, ki je udeležen pri zgodnjem razvoju obolenja frontotemporalne demence (FTD). Izsledki raziskave, ki so jih objavili v ugledni znanstveni reviji Brain, omogočajo nov pomemben vpogled v vzroke nastanka FTD in razvoj novih strategij za zdravljenje te bolezni.

'Slovenija se podaja v največji investicijski cikel v svoji zgodovini'

07. 03. 2023 20.21

Gospodarska zbornica Slovenije je podelila nagrade za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke za 2022. Prejmejo jih direktorji družb ZZI Igor Zorko, Q Techna Andrej Lešnjak, GIC Gradnje Ivan Cajzek, KO-SI Primož Mlačnik in L-Tek Radko Luzar. Gospodarstvo je motor, ki bo Evropo in Slovenijo peljal naprej, je poudaril predsednik vlade Robert Golob. Ob tem je napovedal, da bodo v prihodnjih tednih naredili pomembne premike v zakonodaji na področju pridobivanj dovoljenj za delo v Sloveniji in da se Slovenija zdaj podaja v največji investicijski cikel v svoji zgodovini.

'Financiranje znanosti je prežeto s sistemsko korupcijo'

09. 10. 2022 11.00

Za nami je znanstveno bogat teden. Na Švedskem so razglasili Nobelove nagrade, med drugim za medicino, fiziko in kemijo. Na ljubljanski univerzi so podelili nagrade dr. Uroša Seljaka za najboljše znanstvene članke študentov. Kljub izjemnim dosežkom je zlasti epidemija pokazala, da zaupanje v znanost še zdaleč ni samoumevno. Kolikšen pomen pa ima pravzaprav znanost v slovenski družbi? Kako je s financiranjem znanosti? Zakaj je Agencija za raziskovalno dejavnost, ki upravlja več kot 200 milijonov evrov vreden znanstveni proračun, tarča ostrih kritik znanstvenikov? Je res postala politični plen, tarča političnega kadrovanja? Zakaj je tok idej v Sloveniji pogosto odvisen zlasti od toka denarja? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Zaradi razkrajanja informacijskega sistema na ARRS direktorja pozivajo k odstopu

15. 09. 2022 16.24

Šolski sindikat Sviz in visokošolski sindikat v dopisu Agenciji za raziskovalno dejavnost RS vztrajata, da mora biti raziskovalcem omogočen neoviran in neprekinjen dostop do arhiva raziskovalne dejavnosti še naprej. Direktorja, ki po mnenju sindikatov ni sposoben zagotoviti ustrezne prenove informacijskega sistema, pa pozivata k odstopu.

Kustečeva z novo službo, Visokošolski sindikat k preiskavi pozval KPK

03. 06. 2022 14.31

V javnost je pricurljala novica, da se bo dosedanja ministrica za šolstvo Simona Kustec namesto na matični fakulteti FDV zaposlila na Univerzi na Primorskem (UP). Ob tem se je oglasil Visokošolski sindikat Slovenije, ki se sprašuje, zakaj bi UP hotela zaposliti Kustečevo in ali ima prestop znake korupcije. "Simona Kustec je s svojim preteklim raziskovalnim delom izkazala ustrezne kompetence, za katere verjamemo, da jih bo uporabila v prid razvoja raziskovalnega, razvojnega, pedagoškega in inovacijskega razvoja univerze. Ni nenavadno, da ministri po zaključenem mandatu nadaljujejo svojo raziskovalno kariero," pa so nekdanji ministrici v bran stopili na UP.

Vlada nekoliko spremenila način financiranja raziskovalnega zavoda Rudolfovo

26. 05. 2022 09.45

Vlada je prejšnji teden na dopisni seji s sklepom nekoliko spremenila način financiranja javnega raziskovalnega zavoda Rudolfovo. Zanj je sicer v letošnjem in prihodnjem letu zagotovljenih letno po 2,6 milijona, od leta 2024 naprej pa se bo financiral na podlagi načina izračuna, ki ga bo določil ARRS. Slednji sicer pogodbe z zavodom še ni podpisal.

SVIZ direktorja ARRS poziva, naj ne podpiše pogodbe z zavodom Rudolfovo

17. 05. 2022 10.43

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije je direktorju ARRS Mitji Lainščaku poslal poziv, naj zaradi številnih nejasnosti in dvomov o zakonitosti ne podpiše pogodbe z zavodom Rudolfovo o stabilnem financiranju. Obenem prosijo za takojšnji dostop do obrazložitve sklepa o ustanovitvi zavoda.

Janševa vlada zadnji teden mandata sprejela več (spornih) odločitev

13. 05. 2022 11.26

Zadnji teden mandata je Janševa vlada sprejela številne odločitve, med njimi take, ki so na levici sprožile burne odzive. Tako so v novem koalicijskem trojčku že napovedali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da prekličejo nakup oklepnikov boxer, prav tako je Janševa vlada postavila več veleposlanikov, zaradi česar je Robert Golob že napovedal sprožitev postopkov za njihovo menjavo.

Vlada za direktorja ARRS imenovala Mitjo Lainščaka

12. 05. 2022 12.47

Vlada je na sredini seji izdala odločbo o imenovanju Mitje Lainščaka za direktorja Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS za mandatno dobo petih let, in sicer od 13. maja do 12. maja 2027.

Vlade gredo, kadri ostajajo

04. 05. 2022 06.20

Kadrovski vrtiljak na neskončni pogon še posebej zaznamuje obdobja pred in po volitvah. To je čas, ko je vsaka dosedanja vlada poskrbela za zaposlitev bolj ali manj zvestih uslužbencev v državnih podsistemih, ki bodo na položajih ostali tudi po zamenjavi na ministrskih položajih. V zadnjem mesecu so bili objavljeni številni razpisi ministrstev, prišlo je tudi do imenovanja novih veleposlanikov in še nekaterih drugih sprememb. Opozicija je v mandatu odhajajoče vlade vztrajno opozarjala na visoko intenzivnost te prakse, v LMŠ so celo izračunali, da naj bi Janševa vlada v povprečju celo izvajala dve kadrovski menjavi na dan.

Razrešeni z ARRS zaradi obtožb vlade na sodišče

22. 04. 2022 16.23

Menjava štirih članov upravnega odbora Javne agencije za raziskovalno dejavnost (ARRS) iz političnih vzgibov je po mnenju ponovno razrešenih članov grob poseg v avtonomijo ključne institucije raziskovalnega podsistema. Menijo, da je njihova dolžnost, da obtožbe vlade izpodbijajo po sodni poti in tako prispevajo svoj del k delovanju pravne države, so zapisali v sporočilu za javnost.

Razrešeni na predvečer seje, na kateri bo razprava o direktorju in milijonih

21. 04. 2022 19.03

Vlada je ponovno sprejela sklep, da se kot predstavnike ustanovitelja v upravnem odboru Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS (ARRS) na predlog ministrstva, pristojnega za znanost, razrešijo Emilija Stojmenova Duh, Tonček Kregar, Jana Kolar in Justina Erčulj. Vlada jim je že izdala odločbe o predčasni razrešitvi z današnjim dnem. Razrešitev se je zgodila na predvečer seje, na kateri bo razprava o tem, kdo bo agencijo, ki podeljuje denar za raziskave, vodil prihodnjih pet let, pa tudi o financiranju JRZ Rudolfovega, ki mu je vlada mimo vseh običajnih procedur pred volitvami podelila 5,2 milijona evrov.

Četrti shod za znanost proti ponovni degradaciji raziskovalne dejavnosti

06. 04. 2022 12.37

Slovenske raziskovalke in raziskovalci so z novim shodom za znanost pod geslom Proti ponovni degradaciji raziskovalne dejavnosti opozorili na po njihovem mnenju nepremišljeno ustanavljanje novih javnih raziskovalnih zavodov, ki ne izpolnjujejo uveljavljenih meril kakovosti.

Razrešeni člani ARRS vložili tožbo na Upravno sodišče

04. 02. 2022 10.32

Razrešeni člani Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS so vložili tožbo na Upravno sodišče, skupaj z zahtevo za začasno odredbo, da se zadrži imenovanje novih članov upravnega odbora. Menijo, da je bila razrešitev izvedena povsem arbitrarno, brez kakršnega koli ugotavljanja obstoja razlogov.

Univerze: Način menjave upravnega odbora ARRS neprimeren

31. 01. 2022 18.03

Na univerzah v Ljubljani, Mariboru in Novi Gorici ob hitrem imenovanju novega vršilca dolžnosti direktorja ARRS konec tedna izražajo pričakovanje, da imenovanje ne bo negativno vplivalo na strokovno neodvisno delovanje ARRS in učinkovito opravljanje njenih nalog. Kot poudarjajo, je bil način menjave upravnega odbora agencije neprimeren. Ministrica Simona Kustec pa zavrača očitke, da gre za politično podrejanje agencije.

Vlada na čelo ARRS postavila Lainščaka

29. 01. 2022 17.32

Upravni odbor ARRS v novi sestavi je na svoji seji za kandidata v. d. direktorja agencije potrdil Mitjo Lainščaka. Vlada je na kasneje seji izdala odločbo o imenovanju Mitje Lainščaka za v. d. direktorja Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS (ARRS). Mandat bo nastopil z 31. januarjem, trajal pa bo do imenovanja direktorja, vendar največ do 30. julija.

Vlada obšla upravni odbor ARRS in ni potrdila imenovanja v. d. direktorja

27. 01. 2022 15.29

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) je ogorčen zaradi domnevnega vpletanja vlade v odločanje upravnega odbora Javne agencije za raziskovalno dejavnost RS glede imenovanja vršilca dolžnosti direktorja agencije. Vlada namreč ni potrdila dr. Lidije Tičar Padar, ki sta ji pred tem zeleno luč prižgala tako upravni odbor kot stroka. Ob tem je vlada v agenciji, ki odloča o financiranju znanstvenih raziskav, zamenjala štiri člane upravnega odbora.

Sviz: ARRS si tako ključnega spodrsljaja ne bi smela privoščiti

28. 07. 2021 16.18

"Javna agencija za raziskovalno dejavnost si ne bi smela privoščiti tako ključnega spodrsljaja, kot je nepopolno posredovanje znanstvenih projektov tujim recenzentom," pravijo pri Svizu po tem, ko so v javnosti zaokrožila števila opozorila znanstvenic in znanstvenikov, da je agencija tujim recenzentom v kar 68 primerih projekte posredovala le v slovenščini, čeprav so prijavitelji agenciji posredovali tudi angleško različico. Na ARRS so pojasnili, da vzrok za napako preiskujejo, vseh 68 prijav pa bodo vrnili v ponovno ocenjevanje.

Uspeh slovenskih raziskovalcev: korak bližje zdravilu proti covidu-19

06. 04. 2021 19.17

Raziskovalci Instituta Jožef Stefan so v sodelovanju s tujimi kolegi prispevali k napredku na področju razvoja zdravila proti bolezni covid-19. Članek z ugotovitvami njihove raziskave je bil objavljen v eni najuglednejših mednarodnih znanstvenih revij, Science. Skoraj sočasno pa je bil v reviji Nature objavljen še en prispevek naših raziskovalcev o presenetljivem odkritju, da je mogoče nestabilnosti v tekočinah odpraviti z razelektritvijo toka plina oz. uporabo plazme.

Na leto se rodi okoli 1000 otrok z eno od redkih bolezni

16. 03. 2021 06.00

V Pediatrični kliniki so se razveselili novega sekvenatorja, ki je že v uporabi. Gre za elektronsko napravo, s katero bodo otrokom hitreje odkrili morebitne genetske bolezni, do zdaj je bilo treba rezultate preiskav dolgo čakati. "Zaradi večje zmogljivosti računamo, da bomo postopno pomembno skrajšali čas do izvida, kar je za družine z resno bolnimi otroki tudi izredno pomemben faktor," je dejal Jernej Kovač iz laboratorija za diagnosticiranje bolezni.

Pediatrični kliniki zmogljivejša naprava za odkrivanje genetskih bolezni

11. 03. 2021 12.21

Vesele in spodbudne novice iz UKC Ljubljana prihajajo za starše in njihove novorojenčke. Ker je pri diagnozi različnih genetskih bolezni ključno zgodnje odkritje, bo Pediatrična klinika v Ljubljani v uporabo prejela nov, bolj zmogljiv sekvenator. Kot so pojasnili pristojni, bo naprava omogočila tudi boljše sledenje virusnim različicam novega koronavirusa, saj to poteka tudi v laboratoriju Pediatrične klinike.

Pivčeva še kot ministrica v nekdanji službi zaslužila dodatnih 22 tisoč evrov bruto

03. 09. 2020 18.38

Iz omare kmetijske ministrice in prve dame DeSUS Aleksandre Pivec je padel nov okostnjak. Ne le na projektu SRIPT, dodatno je do januarja letos služila tudi v svoji nekdanji službi, česar prav tako ni prijavila protikorupcijski komisiji. V zadnjih štirih letih, odkar je funkcionarka, je tako z znanstvenim raziskovanjem dodatno zaslužila 22 tisoč evrov bruto. Pri čemer pa – po javno dostopnih podatkih – zadnjih pet let sploh ni izpolnjevala kriterijev agencije za raziskovalno dejavnost, ki je te raziskave sofinancirala.

Sindikata ministru: Dovolj!

05. 02. 2020 11.56

Visokošolski sindikat in sindikat SVIZ pozivata ministra Jerneja Pikala, da ne potrdi Józsefa Györkösa za novega-starega predsednika agencije za raziskovalno dejavnost.

Slovenija s centrifugo vstopa v novo ero vesoljsko-medicinskih raziskav

28. 01. 2020 08.20

Slovenca irskega rodu Adama C. McDonnella, člana ekipe, ki je vgradila simulator višinskih razmer v planiškem olimpijskem centru, je Evropska vesoljska agencija izbrala, da bo koordiniral vgraditev centrifuge v Planiškem laboratoriju. Strokovnjaki bodo nato iskali odgovore, kako s centrifugo na bodočih vesoljskih plovilih ustvariti umetno težnost, da bi s tem preprečili prilagoditev človeškega telesa na breztežnost. To bi za astronavte med drugim pomenilo, da ne bi izgubili mišične mase. McDonnella smo obiskali na Institutu Jožef Stefan.

Noču, ki je razkril preplačevanje žilnih opornic, spet odrekli raziskovalna sredstva

13. 12. 2019 06.00

Marko Noč je tisti zdravnik, ki je prvi opozoril, kako slovenske bolnišnice preplačujejo žilne opornice – šlo je za škandal, ki je zamajal slovensko zdravstvo in politiko. Toda namesto da bi Noča povabili k reševanju problema, se mu sistem zahvaljuje tako, da mu ne dodeli sredstev, s katerimi izvaja program, ki je namenjen pomoči nam, bolnikom. Agencija: "Denarja ni, če ne izpolnjuješ pogojev."

Na Biotehniški fakulteti vre, sestanek o mobingu, izkoriščanju bo 8. novembra

23. 10. 2019 04.24

Mobing, posmeh, prikrivanje, odhajanje zaposlenih, dogovorjene zaposlitve, izkoriščanje, izplačevanje neupravičenih dodatkov, to so ključni očitki vodstvu Biotehniške fakultete. Plaz obtožb se je vsul po včerajšnjem članku in izpovedi nekdanjega zaposlenega o mobingu in izkoriščanju na fakulteti. Dekan prof. dr. Emil Erjavec: "Sem globoko pretresen, ker kolegi in kolegice niso izkoristili drugih možnost in si za način obveščanja izbrali komunikacijo prek medijev."

Mobing na Biotehniški fakulteti, apetiti po dodatnem raziskovalnem denarju na medicini

22. 10. 2019 04.21

Razkritja Dejstev, kako si izbrani profesorji in njihovi ljudje delijo dodatke in avtorske honorarje, kako najdejo načine za zaslužek, preko podjetij, s. p.-jev, zavodov in inštitutov, kako izkoriščajo študente, asistente ..., so spodbudila številne, da so se obrnili na uredništvo z novimi zgodbami. Nekaj jih objavljamo že danes.

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi

15. 10. 2019 09.23

36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi

15. 10. 2019 05.00

36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Odkrili zvrst snovi, ki je ni moč razumeti z obstoječo fiziko

15. 07. 2019 11.18

Slovenski raziskovalci so odkrili povsem novo zvrst snovi, ki je ni možno razumeti z obstoječo fiziko. Gre za odkritje povsem nove oblike materije, saj za osnovne delce tovrstni pojavi še niso bili znani. O odkritju poroča tudi znanstvena revija Nature Materials.