armade

Luksuzno letovanje v nacističnem letovišču ob baltskem morju
04. 03. 2025 18.17Na največjem nemškem otoku Rügen v Baltskem morju si luksuzni apartmaji s steklenimi balkoni s pogledom na morje 'delijo stene' z ostanki nekdanjega nacističnega letovišča. Velikanski kompleks, imenovan Prora, se nahaja samo 150 metrov od morja in se razteza kar 4,7 kilometra. Zgrajen je bil konec tridesetih let za 20.000 gostov.

Kako v alpsko dolino brez cest spraviti 500 ton materiala na dan
09. 02. 2025 09.30Kolosalni napori vojaškega transporta med soškimi bitkami prve svetovne vojne so na eni strani dokaz trdoživosti neke generacije, na drugi pa posledica ambicioznih planov vojaških načrtovalcev, ki so iskali inovativne rešitve za oskrbovanje hrane, streliva in ostale opreme lačnih armad. In medtem ko je večina drugih vojska v Veliki vojni bojevala bitke na bolj dostopnih območjih, sta avstro-ogrska in italijanska vojska krvavo bitko bili v slovenskem visokogorju, kjer je bilo oskrbovanje prava nočna mora. Veliki izzivi pa vedno privedejo do genialnih rešitev. In ena od teh tiči v Rabeljskem rudniku pod Mangartom.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Podaljšan seznam ubitih ruskih generalov, nekateri 'vstali od mrtvih'
18. 12. 2024 14.06Igor Kirilov je še eno dodatno ime na precej zajetnem seznamu ubitih ruskih generalov v času vojne v Ukrajini. V prvih dneh po invaziji so medije preplavila poročila o ubitih ruskih generalih. Nekatera so se izkazala za resnična, druga ne. Kateri ruskih generali so zares padli in kateri 'vstali od mrtvih'?

Ukrajina ponuja barako in hrano. 'Ni vam treba umirati'
29. 10. 2024 10.56Ukrajina ponuja "udobne postelje in tople obroke" severnokorejskim vojakom, ki se odločijo predati. "Ni vam treba brezsmiselno umirati v tuji državi," jim sporoča ukrajinska vojaška obveščevalna agencija.

'Kdor misli, da smo Slovenci varno spravljeni pod Triglavom, se moti'
29. 10. 2024 07.00Vprašanje, kdo bo nasledil Bidna v Beli hiši, je izjemno pomembno – ne samo za ameriške volivce, pač pa tudi za Evropo, ocenjuje nekdanji slovenski veleposlanik v Washingtonu Božo Cerar. Skrbi ga, da bi Trumpova vrnitev v Belo hišo pripeljala do trenj znotraj Evrope. Trump namreč lahko Natu precej zagreni življenje, s tem pa ogrozi stabilnost in mir v Evropi. Če se Evropa kar naenkrat znajde gola in bosa, bo to zelo slabo, saj se ni sposobna zaščititi sama, plan B pa ne obstaja. In kar je slabo zanjo, je slabo tudi za Slovenijo, opozarja.

33 let po umiku JLA: 'Slovenska vojska je in bo temelj naše državnosti'
25. 10. 2024 08.57Obeležili smo dan suverenosti, 25. oktober, ko je po osamosvojitveni vojni še zadnji vojak takratne JLA zapustil slovensko ozemlje. Osrednja slovesnost, ki sta jo pripravila Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Zveza policijskih društev Sever, je bila v Šempetru pri Gorici. Predsednik vlade Robert Golob je ob tem poudaril pomen slovenske vojske, ki "je in bo ključni temelj slovenske državnosti".

Vučić Putinu: Srbija ne bo uvedla nobenih sankcij proti Rusiji
20. 10. 2024 15.46Ob 80. obletnici osvoboditve Beograda, ki je prinesla konec nacistične okupacije, je v srbski prestolnici potekala slovesnost, ob tej priložnosti pa se je Vučić po telefonu pogovarjal tudi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, s katerim sta imela "dolg, odprt in vsebinski pogovor".

Ko se vojna preseli pod nebo, se konča viteštvo in začne pekel na Zemlji
22. 09. 2024 12.10V drugi polovici druge svetovne vojne so nebo nad Slovenijo pogosto prekrila zavezniška letala, več kot 200 jih je – večinoma zaradi nemških flakov – padlo na tla. Med njimi je bilo tudi britansko vojaško letalo Spitfire, ki je sodelovalo v prvem letalskem napadu na Ljubljano. Pilot je izskočil in preživel, letalo pa se je ob padcu zarilo v mehka barjanska tla. Leta 2019 so v sklopu obsežne arheološke akcije izkopali njegovo srce, Rolls-Royceov motor Merlin, ki je bil kar 75 let v časovni kapsuli. 80 let pozneje so v Parku vojaške zgodovine Pivka z razstavo obudili spomin na obdobje, ko je na naše ozemlje padlo kar 8000 ton bomb, ki so pobile in ranile veliko ljudi ter povzročile velikansko materialno škodo.

Vodna kataklizma, gasilci iz davno minulih časov in reševanje z dimnika
21. 09. 2024 19.05Madžarska, Poljska, Češka, Slovaška, Avstrija ... Druga za drugo so se države znašle v primežu poplav, ko se je čez njihovo ozemlje pomikal ciklon Boris. Na drugi strani, na Portugalskem, je medtem pustošilo več kot 100 požarov. Hvaležna tema za pogovore je bila tudi politika, spoznali smo novo Evropsko komisijo, ki sicer še ni potrjena, in dočakali konec sage z Marto Kos. In še: praznovali smo z gorskimi reševalci, si ogledali pivški "ZgodoVikend" in bili na dveh zanimivih koncertih.

Top v zraku, hudournik na nebu in filmska zvezda med tanki
16. 09. 2024 14.30Že pogled na nabito polno parkirišče in množica obiskovalcev pred vhodom sta v nedeljo dala vedeti, da se v Parku vojaške zgodovine Pivka dogaja nekaj posebnega. Ob vstopu pa – policisti, vojaki, gasilci, pripadniki civilne zaščite, konji in psi. Vozila, orožje, tanki, roboti. Pokanje in streljanje, hrumenje in brnenje, dimna zavesa, preleti letal, pristanek helikopterja ... Tretji dan ZgodoVikenda, prireditve ob zaključku sezone, je navdušil starejše, najmlajše pa pustil odprtih ust.

Donava razkrila okostje potopljene nacistične flotilje
15. 09. 2024 07.06Nemške sile so pred skoraj natanko 80 leti v Donavi, na območju današnje Srbije, potopile okoli 200 ladij donavske in črnomorske rečne flote, da bi zaustavile tranzit Rdeče armade skozi pomembno rečno pot. Sovjeti so takrat nekaj ladij odstranili, da so sprostili pot, veliko razbitin pa je ostalo. Nizek vodostaj Donave na pragu jeseni je razkril okostja nemške flotilje.

Hrvaški mediji neusmiljeni: Rijeka ponižana, poteptana in osramočena
30. 08. 2024 13.11Če je v četrtek, potem ko je Olimpija Rijeki v manj kot 50 minutah nasula kar pet zadetkov, gorelo na stoženskih tribunah in zelenici, danes gori v hrvaških medijih. Vsi so si enotni, da si je Rijeka v Ljubljani privoščila še nevideno blamažo. Trener Radomir Đalović se je za sramotni poraz že opravičil. "Zdelo se je, kot da bi igrali proti madridskemu Realu," je dejal.

Ezpeleta: Azijsko tržišče je za naš šport ključno
28. 08. 2024 10.58Že lep čas je jasno, da se bosta sezoni svetovnega prvenstva v motociklizmu leta 2025 in 2026 začeli na Tajskem. Prvič po več kot 26 letih se bo zgodilo, da se bo prvenstvo začelo v jugovzhodni Aziji. Še veliko pred tem se bo zgodila 12. dirka sezone. ta konec tedna bo šlo za VN Aragonije v Španiji. Vse s prenosi v živo, kakopak. Sprva v petek na VOYO, čez vikend se priključi še Kanal A.

Nenavadna ljubezen: stoletni Franc spet v 'svoji tridsatčetverki'
08. 08. 2024 09.10S poskočnim korakom in širokim nasmehom Franc Primožič, ki bo jutri napolnil častitljivih 100 let, premaguje stopnice Parka vojaške zgodovine v Pivki in se vzpenja proti poligonu, kjer ga čaka njegova "ljubica", kot pravi. In ko nekaj minut pozneje v hangarju zagleda T-34, sovjetski tank, kakršnega je sam vozil pred skoraj 80 leti, ne more skriti navdušenja. Z roko proti njemu začne pošiljati poljube. "Koliko spominov!" zavzdihne. Komaj čaka, da se vkrca.

Iz Donave izvlekli prvo od več kot 20 nacističnih vojaških ladij
07. 08. 2024 19.00V Srbiji so iz Donave izvlekli prvo vojaško ladjo potopljene nemške flote iz druge svetovne vojne. Novico je sporočil minister za promet in infrastrukturo Goran Vesić, ki je ob tem napovedal, da nameravajo v prihodnjih mesecih izvleči 21 ladij, ki že 80 let ležijo na dnu Donave.

BOV, veteran jugoslovanskih konfliktov v Ukrajini
13. 06. 2024 09.42Ko je bila Ukrajina v škripcih zaradi pomanjkanja orožja in streliva, in je ameriški senat zavlačeval ter odlagal več milijard evrov pomoči, Slovenija ni odlašala. Kot smo neuradno izvedeli, je v tem času Ukrajini poslala 26 bojnih oklepnih vozil (BOV), tri bojna vozila pehote in novo pošiljko dronov.

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi
26. 05. 2024 07.00Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Ob ruski vojaški paradi na dan zmage: Kje so tanki?
09. 05. 2024 11.06Rusija se je ob dnevu zmage, praznovanju poraza nacistične Nemčije v drugi svetovni vojni, zavila v patriotski duh. Čeprav je 79 let po padcu Berlina v rokah Rdeče armade v Rusiji živih le še nekaj veteranov, ostaja zmaga nad nacistično Nemčijo najpomembnejši in najbolj spoštovan simbol uspešnosti države ter ključni element nacionalne identitete, ki ga ruski predsednik Vladimir Putin tako rad uporablja za opravičilo invazije v Ukrajini. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je ob današnji obletnici konca 2. svetovne vojne v Evropi primerjal obrambo njegove države pred rusko agresijo z ukrajinskimi prizadevanji za poraz nacistične Nemčije, pri čemer je opozoril, da bi se zgodovina lahko ponovila v prid Ukrajine.

Kim na rdeči preprogi, njemu v čast izdali novo pesem z videospotom
19. 04. 2024 11.27V Pjongjangu je potekala slovesnost ob odprtju nove soseske z 10.000 stanovanji. Dogodka se je udeležil tudi severnokorejski voditelj Kim Džong Un, ki je poziral na rdeči preprogi. Na slovesnosti so predvajali novo pesem v čast voditelju z naslovom Prijazni oče.

'Zahod podcenjuje Rusijo, stanje na fronti kritično'
16. 03. 2024 16.17Emmanuel Macron je izjavami o možnosti napotitve francoskih vojakov v Ukrajino večinoma povzročil negodovanje, vendar hkrati sprožil razprave, ki so jih članice Nata kategorično zavračale od samega začetka ruske invazije. Medtem ko francoski predsednik zavzema bojevito stališče, pa so se francoski mediji dokopali do vsebine zaupnih analiz francoske vojske, ki razkrivajo, da zahod krepko podcenjuje ruske vojaške sposobnosti ter da je stanje na fronti "kritično".

V operaciji proti teroristom RAF v Berlinu dva aretirana
03. 03. 2024 11.02V okviru operacije proti pobeglim domnevnim pripadnikom skrajno levičarske teroristične skupine Frakcija Rdeče armade (RAF) so danes v Berlinu prijeli dva moška, je potrdil državni urad kriminalistične policije Spodnje Saške. V začetku tedna so namreč v Berlinu po 30 letih bega prijeli nekdanjo članico RAF Danielo Klette, nato pa sprožili obsežno iskalno akcijo za njenima sostorilcema. Državni urad kriminalistične policije Spodnje Saške je dopoldne sporočil, da da prijeta nista iskana pripadnika RAF.

V stanovanju nekdanje članice RAF, ki se je skrivala 30 let, našli granato
29. 02. 2024 09.08Nemška policija je v ponedeljek v Berlinu prijela nekdanjo članico levičarske teroristične organizacije Frakcija Rdeče armade (RAF), ki je bila na begu več kot 30 let. Našli so jo v stanovanjskem bloku, v katerem so odkrili še granato, zato so odredili evakuacijo stanovalcev.

V Berlinu aretirali nekdanjo članico RAF: skrivala se je več kot 30 let
28. 02. 2024 10.22Nemška policija je v Berlinu prijela nekdanjo članico levičarske teroristične organizacije Frakcija Rdeče armade (RAF), ki je bila na begu več kot 30 let. Na podlagi namiga so jo našli v stanovanjskem bloku. 65-letnica, ki je osumljena sodelovanja v več ropih, se aretaciji ni upirala.

Rus, ki je prevzel poveljstvo ukrajinskega generalštaba
09. 02. 2024 13.18Več mesecev trajajoč zakulisni konflikt med ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim in načelnikom generalštaba Valerijem Zalužnim je uradno končan. Slednji je razrešen s položaja, na njegovo mesto pa prihaja Aleksander Sirski. Rus, ki je uspešno obranil Kijev in bliskovito opravil z rusko vojsko v Harkovski oblasti, a tudi vodil neuspešno obrambo Bahmuta in doživel poraz v protiofenzivi na vzhodu. Kdo je donedavni poveljnik kopenskih sil, čigar družina še vedno živi v Rusiji in podpira Vladimirja Putina?

Nadaljevanje sojenja oficirju JLA za smrt novinarjev na Brniku leta 1991
23. 01. 2024 14.58Na kranjskem okrožnem sodišču se je nadaljevalo sojenje upokojenemu majorju JLA Danilu Radovanoviću, ki ga obtožnica bremeni napada na avto na Brniku junija 1991, v katerem sta zgorela avstrijska novinarja. Na sodišču so želeli zaslišati še enega oficirja, ki pa bo pričal šele, ko bo odvezan molčečnosti glede vojaških tajnosti.

Med prejemniki državnih odlikovanj tudi Potrč, Novak, Šestan, Tavares in Sova
21. 12. 2023 14.47Predsednica Nataša Pirc Musar je prvič v svojem mandatu podelila 19 odlikovanj Republike Slovenije. Zlati red za zasluge sta prejela Miran Potrč (posmrtno) in Ginekološka klinika UKC Ljubljana. Častni znak svobode je posmrtno prejel Borut Novak. Srebrni red za zasluge je odšel v roke Sove. Red za zasluge so prejeli Maja Primic Žakelj, Srečko Šestan, mesečnik za poljudno naravoslovje Proteus, Smučarska zveza Slovenije in znanstvena revija Sodobna pedagogika. Medaljo za zasluge so dobili Peter Gstettner, Karel Holec, Andrea Kovač, Erika Köleš Kiss, Metka Lajnšček, Marcos Tavares, Samo Pahor, Marjetica Potrč ter glasbeni skupini Kameleoni in Pankrti.

Z 'jugoti' in polnimi prtljažniki rezervnih delov od Ohrida do Turjaka
18. 11. 2023 16.46Bi si jugonostalgiki lahko želeli kaj boljšega od 10-dnevnega avanturističnega popotovanja s starodobniki Zastave, nekoč tako zelo razširjenimi 'jugoti', od Ohrida pa do Kranjske Gore? Mogoče le še kak dan več za nepozabno dogodivščino, na katero se je odpravila skupina avanturistov z različnih koncev sveta. Karavano, ki je štela 15 legendarnih avtomobilov Yugo Zastava, smo pričakali na koncu njihovega potovanja.

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov
20. 10. 2023 06.00Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

'Ni dovolil, da bi mu mladoletniki vzeli zastavo. Pretepli so ga vpričo mame'
18. 09. 2023 13.24Po nasilju na mariborski Paradi ponosa se je na spletu oglasil tudi napadeni aktivist in opisal svojo izkušnjo. Povedal je, da ni prvič žrtev nasilja in da se mu mali "huligani" smilijo, najbolj pa ga je prizadelo, da se je napad zgodil vpričo njegove mame. "Številni udarci in to le zato, ker ni dovolil, da bi mu skupina mladoletnikov odtujila slovensko zastavo," so mu v bran stopili tudi v Stranki mladih - Zeleni Evrope, del katere je žrtev napada. Odzval pa se je tudi varuh človekovih pravic, ki je poudaril, da so predsodki, diskriminacija in izključevanje zaradi spolne usmerjenosti, spolne identitete in drugih osebnih okoliščin v družbi nesprejemljivi, a žal še vedno prisotni.