arktično

Danska v obrambo arktične regije vlaga dve milijardi evrov

28. 01. 2025 12.57

Danska je v ponedeljek napovedala velika obrambna vlaganja za arktično regijo. København bo v partnerstvu s Ferskimi otoki in Grenlandijo, ki se je nedavno znašla v središču ozemeljskih teženj ZDA, regionalni varnosti namenil 14,6 milijarde kron (1,96 milijarde evrov).

Trump bi prevzel Grenlandijo, tamkajšnji premier: Otok ni in ne bo na prodaj

23. 12. 2024 20.02

Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je v nedeljo znova izrazil željo, da bi ZDA prevzele nadzor nad Grenlandijo, strateškim arktičnim otokom z velikimi zalogami mineralov in nafte. Predsednik grenlandske vlade Mute Egede je v odzivu to zavrnil z besedami, da otok nikoli ni bil in ne bo na prodaj.

'Rusija je pripravljena na arktično vojno z Natom'

23. 09. 2024 08.51

"Arktika ni ozemlje severnoatlantskega zavezništva," je dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Rusija je "popolnoma pripravljena" na spopad z Natom na Arktiki, je opozoril. Lavrov se je odzval na aktivnosti in vaje Nata, ki simulirajo potencialno (vojaško) krizo na območju arktičnega kroga. Natova letala so medtem nad Baltikom prestregla šest ruskih letal, ki so letela z izključenimi transpoderji.

Xiaomi predstavil povsem novo serijo pametnih telefonov Redmi Note 13

24. 01. 2024 00.15

Popusti ob lansiranju nove serije od 40 do 60 EUR na Redmi Note 13 Pro+ 5G, Redmi Note 13 Pro in Redmi Note 13, veljajo od 24. januarja.

Na Grenlandiji nasedla ladja za križarjenje z 206 ljudmi na krovu

13. 09. 2023 10.08

Na vzhodu Grenlandije je nasedla ladja za križarjenje z 206 potniki in člani posadke na krovu. Na pomoč hiti ladja danske mornarice, ki pa bo na kraj prispela šele v petek.

Finska dokončala prvi odsek ograje na meji z Rusijo

15. 04. 2023 11.27

Finska obmejna straža je predstavila prvi odsek 200-kilometrske ograje na meji z Rusijo, ki so jo začeli graditi po ruski invaziji na Ukrajino. Finska se je nedavno po daljšem obdobju nevtralnosti pridružila zvezi Nato ter s tem podvojila dolžino meje med Natom in Rusijo na 1300 kilometrov.

Znanstveniki oživili virus, ki je 48.500 let preživel zamrznjen v permafrostu

09. 03. 2023 10.26

Višje temperature na Arktiki talijo trajno zamrznjena tla v regiji in potencialno spodbujajo viruse, ki bi po več deset tisoč letih mirovanja lahko ogrozili zdravje živali in ljudi. Čeprav se pandemija, ki jo sproži bolezen iz daljne preteklosti, sliši kot zaplet znanstvenofantastičnega filma, znanstveniki opozarjajo, da so tveganja, čeprav nizka, podcenjena.

Kitajska o ameriški sestrelitvi balona: Histerično in absurdno dejanje

18. 02. 2023 16.07

Kitajski visoki diplomat Vang Ji je drugi dan varnostne konference v Münchnu ostro kritiziral ameriško sestrelitev domnevnega kitajskega vohunskega balona v začetku meseca. Dejanja Washingtona je označil za absurdna in histerična ter opozoril, da je sestrelitev balona kršila mednarodna pravila. Prepričan je, da Washington poskuša očrniti azijskega velikana, medtem ko sam izvaja politike, ki so v nasprotju z njegovimi paradigmami.

Norveška aretirala 'brazilskega akademika', ki naj bi bil ruski vohun

26. 10. 2022 08.18

Agencija za notranjo varnost v Oslu (PST) je aretirala moškega, ki ga je identificirala kot "grožnjo temeljnim nacionalnim interesom". Osumljenec, ki naj bi bil star okoli 30 let, se je predstavljal kot brazilski akademik, uradniki pa pravijo, da je v resnici Rus. Rusko veleposlaništvo v Oslu je sicer lokalnim medijem sporočilo, da identitete moškega ne poznajo.

Znanstveniki v skrbeh za belega kita, ki je pred dnevi zataval v Seno

07. 08. 2022 16.08

Beli kit, ki je pred dnevi zašel v francosko reko Seno, je izgubil tek in energijo. Znanstveniki mu bodo skušali pomagati z vitaminskim koktajlom. Upajo, da mu bo to povrnilo moči in bo našel pot nazaj v morje.

50-odstotna verjetnost, da se bo do 2026 naš planet segrel za 1,5 stopinje Celzija

10. 05. 2022 09.23

Verjetnost, da bomo presegli ključno mejo pri globalnem segrevanju, se je znatno povečala. Nova analiza je pokazala, da ima Zemlja zdaj skoraj 50-odstotno verjetnost, da se do leta 2026 segreje za več kot 1,5 stopinje Celzija. Raziskovalci so tudi prepričani, da bomo skoraj zagotovo v naslednjih petih letih zabeležili najbolj toplo leto v zgodovini meritev.

Podjetje zbralo 13 milijonov evrov za obuditev izumrlega dlakavega mamuta

17. 09. 2021 12.06

Znanstveniki so si že pred časom zamislili, da bi ustvarili hibrid med slonom in mamutom. Zdaj se je pokazala priložnost, da to tudi uresničijo, saj je podjetje za bioznanost in genetiko zbralo denar za projekt. Prve primerke pričakujejo čez šest let.

Na vrhu Grenlandije prvič v zgodovini meritev padal dež

20. 08. 2021 09.30

Prvič v zgodovini meritev so na vrhu Grenlandije, ki leži na 3200 nadmorske višine, namesto snega zabeležili dež. Temperature so se namreč konec tedna že tretjič v manj kot desetletju dvignile nad ledišče, topel zrak pa je na območju sprožil ekstremen dež.

Oblasti dale dovoljenje za odstrel 'problematičnega' severnega medveda

04. 08. 2021 09.08

Severni medved se je potikal okoli danske vojaške baze na Grenlandiji in nekoga ugriznil v roko. Če bi problematični medved zagrešil še kakšen podoben incident, ga lahko, na podlagi dovoljenja lokalnih oblasti, ustrelijo.

Zaradi taljenja ledu arktično plovbo prvič izvedli tudi februarja

22. 02. 2021 17.24

Zaradi taljenja ledu na Arktiki je bila ruskemu tankerju plovba po severni morski poti prvič omogočena tudi v februarju, s tem pa so zabeležili najdaljšo sezono plovbe do zdaj, saj ta običajno traja od junija do oktobra. Okoljevarstveniki poudarjajo, da je to še en znak, da se podnebne spremembe v najsevernejših predelih Zemlje dogajajo čedalje hitreje.

Prvič v zgodovini meritev Arktični ocean oktobra ni zamrznil

26. 10. 2020 21.05

Arktični ocean bi moral biti v tem času že zamrznjen, a se je prvič v znani zgodovini zgodilo, da v oktobru še ni zamrznil. Veliki predeli oceana so namreč še vedno brez ledu, kar pa bi lahko imelo posledice za letošnjo zimo in še pospešilo segrevanje oceana.

V Sibiriji iz naftovoda v naravo izteklo okoli 44 ton goriva

12. 07. 2020 18.58

Ruska družba Norilsk Nickel je sporočila, da je iz njihovega naftovoda v naravo izteklo okoli 44 ton goriva. Nova ekološka katastrofa se je zgodila nedaleč od sibirskega mesta Norilsk, kjer je že maja v občutljivo arktično okolje iztekla ogromna količina dizelskega goriva. Pristojne ruske oblasti so že začele preiskavo.

Nas po toplem februarju čaka vremenski preobrat?

21. 02. 2020 06.00

Februar je v dolgoletnem povprečju najbolj bel mesec, a letošnji bo, kot vse kaže, marsikje minil povsem brez snega. Vzrok za zelo milo zimo je t. i. arktično nihanje, ki je letos v izrazito pozitivni fazi. Indeks tega nihanja je v preteklih tednih dosegel celo rekordno visoko vrednost, vsaj od leta 1950. V prihodnjih dneh bo ta indeks še visok, na prehodu v meteorološko pomlad pa se bo začel nižati. Ali to pomeni, da nas marca čaka vremenski preobrat?

Ceno za množični turizem na Svalbardu plačuje okolje

14. 01. 2020 21.51

Ponašajo se z božansko lepo in divjo naravo, ki pa jo vse bolj množični turizem naglo uničuje. Norveško arktično otočje Svalbard, ki se oglašuje s sloganom, da ima več severnih medvedov kot prebivalcev, so se tamkajšnje oblasti odločile zavarovati s strožjimi pravili. Z globalnim segrevanjem namreč število turistov močno narašča, saj mnogi želijo videti ledeno kraljestvo, preden se led stali. Visoko ceno za to pa že plačuje okolje, ogrožena je tudi sama varnost turistov.

Arktični zakladi iz odmrznjenih tal Sibirije prvič na ogled

12. 01. 2020 07.47

Redke 28.000 let stare arheološke najdbe, ki so jih izkopali iz hitro odmrznjenih tal v Sibiriji, bodo prvič na ogled v Britanskem muzeju v Londonu kot del razstave o zgodovini Arktike in njenih prebivalcev. Na ogled bodo predmeti, kot so šivanke in nakit iz mroževih oklov, ter dekorativni predmeti, narejeni iz mamutovih oklov.

1800 kilometrov čez severni tečaj: pot predčasno končala, saj bi zmanjkalo hrane

08. 12. 2019 19.10

Norveški in južnoafriški raziskovalec, ki sta prepešačila okoli 1800 kilometrov čez severni tečaj, sta predčasno končala svoje epsko potovanje. Čez nekaj dni bi jima namreč zmanjkalo zalog hrane, zato sta ju na varno pospremila norveška pustolovca. Na pot sta se odpravila, da bi spremljala taljenje arktičnega ledu zaradi podnebnih sprememb.

Strateški bombnik Tu-22M3 razpadel med pristajanjem, trije mrtvi

29. 01. 2019 09.55

Ruski strateški bombnik Tu-22M3 je na letališču v okolici Murmanska pristajal v gosti megli, ko je zaradi prevelike hitrosti dobesedno razpadel med pristajanjem. Od štiričlanske posadke je preživel samo poveljnik.

Ekstremen mraz vročo vodo 'preobraža' v led, mesto v primežu ledene megle

08. 12. 2018 14.20

Potem ko so v kitajskem mestu Mohe temperature padle pod –40 stopinj Celzija, je prebivalce pričakal neobičajen in redek vremenski pojav – ledena megla. Po družbenih omrežjih so medtem zaokrožili posnetki ljudi, ki v zrak 'pršijo' vročo vodo, ki pa se nemudoma spremeni v led.

29. Liffe: Aga

15. 11. 2018 22.17

Koprodukcijski film Aga nas popelje v okolje arktičnega severa in skozi zgodbo osamljenega starejšega para spregovori o tradicijah prednikov, družinskih vezeh in trdem življenju v vsakdanjem boju za preživetje. Režiserju je uspel podvig, saj je izjemno avtentično predstavil okolje ledeno-snežnih prostranstev na skrajnem severu zemeljske oble.

FOTO: Laibach z eksperimentom abstrakcije po Nietzscheju

10. 12. 2017 11.46

Trboveljski glasbeni kolektiv Laibach je že sredi julija ponudil nov album Also Sprach Zarathustra, glasba pa je nastala za gledališko predstavo Tako je govoril Zaratustra režiserja Matjaža Bergerja, ki temelji na filozofskem romanu Friedricha Nietzscheja. Po dvojni predstavitvi v Ljubljani, so marsikoga na zanimiv način popraskali po glavi.

Ruski tanker prvič preplul Arktični ocean brez pomoči ledolomilca

25. 08. 2017 09.15

Medtem ko strokovnjaki svarijo pred hudimi posledicami globalnega segrevanja ozračja, pa si nekateri manejo roke, saj na ta račun hitro povečujejo dobičke. Tanker ruskega ladjarja Sovcomflot je preplul severno morsko pot v rekordnem času, saj je ledu vedno manj oziroma je vedno tanjši, zato za pot skozi led ni potreboval pomoči ledolomilca.

'Priča smo spremembam, ki dosegajo meje našega razumevanja. Zdaj smo na neznanem območju'

22. 03. 2017 11.29

Leto 2016 ni bilo le najtoplejše doslej, padla je tudi vrsta drugih rekordov. Vsak posebej je lahko razlog za skrb. Na Arktiki so sredi zime kar trikrat zabeležili "arktično inačico vročinskega vala". Na v led ujetem otoku Svalbard so bile letne temperature za več kot šest stopinj nad dolgoletnim povprečjem, v Aziji pa imajo nov temperaturni rekord.

Na Arktiki kar 20 stopinj Celzija več kot običajno, znanstveniki se bojijo rekordnega taljenja ledu

29. 01. 2017 07.00

Znanstveniki spet opozarjajo na globalno segrevanje, zaradi katerega se je led začel hitreje taliti. Temperatura morske gladine na Arktiki še nikoli ni bila tako visoka, temperatura ozračja pa se je z minus 20 stopinj Celzija, kolikor je običajno, dvignila celo do ničle.

Na Arktiki rekordno taljenje ledu

14. 12. 2016 11.41

Arktika v zadnjih letih doživlja temperaturne rekorde, ki povzročajo obsežno taljenje ledu in pozno zamrzovanje, ugotavljajo znanstveniki. Arktično območje se segreva dvakrat hitreje kot ostala območja na Zemlji, ki bodo sicer prav tako zabeležila najtoplejše leto v zgodovini.

Klimatolog zgovorno povedal, da smo v resnih težavah

06. 08. 2014 12.33

Znanstveniki z univerze v Stockholmu so v morju Laptev ob severni obali Sibirije odkrili večje uhajanje metana iz morskega dna. Klimatolog, profesor Jason Box je ob tem povedal, da smo v resnih težavah.