arktični led

Zavzetje Grenlandije: Predlog, ki bi lahko ustavil Trumpa
09. 03. 2025 15.39Trump že lep čas razburja z odkritimi grožnjami po zasedanju ozemelj Grenlandije, Kanade in Paname. Član predstavniškega doma ZDA Seth Magaziner je zato zdaj predstavil zakon o prepovedi vdora k zaveznikom. Kot pravi, je to zakonodaja, ki bi predsedniku Trumpu prepovedala napad na Grenlandijo, Kanado ali Panamo brez glasovanja kongresa.

'Nočemo biti Američani. Želimo biti Grenlandci'
11. 01. 2025 09.30Nočemo biti Danci. Nočemo biti Američani. Želimo biti Grenlandci, je jasen grenlandski premier Mute B. Egede. Pred mediji je zavrnil špekulacije, da bi otok lahko zaplenili, potem ko je novoizvoljeni predsednik Združenih držav Amerike Donald Trump ta teden sprožil pravi politični vihar z napovedjo, da bi lahko nanj krenil tudi z vojaško silo.

Ne le Grenlandija, Trumpa zanimata tudi Kanada in Panama
24. 12. 2024 18.35Danska je napovedala, da bo za obrambo Grenlandije namenila 1,34 milijarde evrov po tem, ko je novoizvoljeni ameriški predsednik Trump dejal, da bi ZDA morale prevzeti nadzor nad danskim arktičnim otokom z velikimi zalogami mineralov in nafte. A Trump je v zadnjih dneh razburil tudi Panamo. Zagrozil je namreč, da bodo ZDA zahtevale ponovni nadzor nad Panamskim prekopom, saj se mu zdijo pristojbine za ameriške ladje nepravične. Predlagal je celo, da bi ZDA prevzele Kanado, ki bi tako postala 51. zvezna država. Nihče pa ne ve, kako resno misli Trump.

Arktični ocean bi lahko septembra prvič ostal brez ledu
08. 03. 2024 15.05Arktični ocean bi lahko septembra prvič ostal brez ledu, in sicer morda že letos, so ugotovili znanstveniki. V članku, objavljenem v znanstveni reviji Nature Reviews Earth & Environment, so še navedli, da bi bila Arktika med letoma 2035 in 2067 septembra že praviloma brez ledu.

Morski led na Antarktiki dosegel rekordno nizko raven
26. 09. 2023 08.19Led, ki prekriva ocean okoli Antarktike, je dosegel rekordno nizko površino, kaže analiza satelitskih podatkov ZDA, znanstveniki pa se zdaj bojijo, da se bo vpliv podnebnih sprememb na južnem polu še povečeval.

Toplogredni plini povezani z vse manjšim številom polarnih medvedov
01. 09. 2023 15.17Upad števila polarnih medvedov je povezan z izpusti toplogrednih plinov, so v študiji dokazali znanstveniki univerze v Washingtonu. Polarni medvedi bodo namreč v prihodnjih desetletjih s povečanjem toplogrednih izpustov hitreje stradali, saj se bo arktični led pospešeno talil, ugotovitve raziskave povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Na Grenlandiji rekordno visoke temperature, v Sibiriji rekordno nizke
19. 01. 2023 06.13Nenavadno topla zima ni samo pri nas, znanstveniki poročajo, da temperature na Grenlandiji niso bile tako visoke že vsaj 1000 let. Nasprotno pa je v Sibiriji, kjer se je temperatura zraka v mestu Tongulah spustila pod -62,7 stopinje Celzija.

'Nova ameriška arktična strategija'
07. 10. 2022 18.18Vlada ameriškega predsednika Joeja Bidna je danes objavila novo strategijo za Arktiko. Strategija stoji na štirih stebrih: varnosti, boju proti podnebnim spremembam in varovanju okolja, trajnostnem gospodarskem razvoju in mednarodnem sodelovanju. Zaradi segrevanja ozračja se topi arktični led in posledično se odpirajo nove poti za plovbo, s tem pa nastajajo tudi nove priložnosti za spore med ZDA, Rusijo in Kitajsko.

Morski led izginil, nekateri polarni medvedi so se prilagodili
17. 06. 2022 10.23Polarni medvedi že dolgo veljajo za simbol škodljivega vpliva globalnega segrevanja na naravni svet in znanstveniki opozarjajo, da so na poti do izumrtja. A zdaj so odkrili vrsto, ki že vsaj nekaj sto let živi ločeno od drugih populacij polarnih medvedov in se je prilagodila na drugačno podnebje.

So nas ekstremni vremenski dogodki v zadnjih tednih pripeljali do točke brez vrnitve?
02. 08. 2021 07.30V letošnjem letu ekstremnega vremenskega dogajanja po svetu zares ne manjka. Medtem ko se v zahodni in srednji Evropi že več tednov soočajo s hudimi neurji in poplavami, na Češkem je ob koncu junija pustošil celo tornado, se le kakšnih 1000 kilometrov južneje, v Turčiji in na Siciliji spopadajo z obsežnimi požari, ki so posledica hude suše in vročine na tem območju. Še v mnogo večjem obsegu požari divjajo v Sibiriji, medtem ko se je na Grenlandiji po nekaterih podatkih v preteklem tednu stalila rekordna količina snega. Taki dogodki so zelo zaskrbljujoči, saj lahko pripeljejo do t. i. pozitivne povratne zanke ali učinka domin, ki podnebne spremembe le še pospeši.

Po tednu dni tavanja po arktičnem ledu rešili belo kosmatinko Aiko
10. 06. 2021 11.32Po poročanju ruskih državnih medijev so mornarji rešili psičko, potem ko je več kot teden dni tavala po Arktiki. Posadka ruske ledolomne ladje je na psičko pasme samojed naletela daleč na ledenih poljih blizu vasi Mis Kameni na severu Rusije. Psičko so živo in zdravo vrnili lastnikom, ki še zdaj ne razumejo, kako se je znašla sredi ledene puščave.

Letošnji november najtoplejši do zdaj
07. 12. 2020 08.57Za nami je najtoplejši november v zadnjih 30 letih, kažejo novi podatki vesoljskega programa Copernicus. November 2020 je bil v povprečju za 0,8 stopinje Celzija toplejši od tridesetletnega povprečja med letoma 1981 in 2010.

Prvič v zgodovini meritev Arktični ocean oktobra ni zamrznil
26. 10. 2020 21.05Arktični ocean bi moral biti v tem času že zamrznjen, a se je prvič v znani zgodovini zgodilo, da v oktobru še ni zamrznil. Veliki predeli oceana so namreč še vedno brez ledu, kar pa bi lahko imelo posledice za letošnjo zimo in še pospešilo segrevanje oceana.

Znanstveniki svarijo: Arktični ocean umira
12. 10. 2020 19.33Raziskovalci so se po več kot letu dni na severnem polu vrnili v Nemčijo. S seboj so prinesli žalostne dokaze o umirajočem Arktičnem oceanu in opozorila o tem, da bo območje le v nekaj desetletjih poleti popolnoma brez ledu.

Letošnji september najtoplejši do zdaj
07. 10. 2020 09.54Letošnji september je bil najtoplejši, odkar zbirajo podatke, je razvidno iz podatkov evropskega programa Copernicus. V povprečju je bil mesec za 0,05 stopinje Celzija toplejši od lanskega septembra, ki je že lani osvojil naziv najtoplejšega prvega jesenskega meseca.

Bo severni pol poleti kmalu povsem brez ledu?
19. 09. 2020 12.14Segrevanje našega planeta je še posebej opazno na skrajnem severu, v obsežnem Arktičnem oceanu je ledu iz leta v leto manj. Prav v teh dneh bo površina morskega ledu dosegla najnižjo vrednost letos, nato bo ocean začel zamrzovati nazaj. In letošnji minimum bo drugi najnižji od začetka meritev, po napovedih pa bi lahko bilo poletje na Arktiki povsem brez ledu že v roku dveh desetletij.

Zakaj se Slovenija segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja?
06. 03. 2020 07.00Podnebje se zaradi človekove dejavnosti v zadnjih 150 letih spreminja bistveno hitreje, kot se je nekoč. Skupaj z naraščajočo temperaturo zraka narašča tudi število izrednih vremenskih dogodkov, a podnebne spremembe se ne dogajajo v vseh delih sveta enako hitro. Nasini podatki kažejo, da se je povprečna temperatura zraka v zadnjih 150 letih najbolj dvignila na širšem območju Alp, v osrednji Aziji, Braziliji, Kanadi in na Arktiki. Zakaj ravno na teh območjih?

Neodvisnost medijev po rusko: novinarka Putinu zastavila vprašanje in ostala brez službe
24. 12. 2019 17.33Novinarka ruske državne televizije je - kot kaže - stopila korak predaleč pri zastavljanju vprašanj predsedniku Putinu. Najprej je novinarskemu kolegu 'speljala' mikrofon, nato pa si 'drznila' zastaviti vprašanje, ki ni bilo isto tistemu, ki so ga Putinovim predstavnikom pred tem sporočili iz uredništva. Sledila je kazen: novinarka je ostala brez službe.

Beluge in tjulnji se prilagajajo na podnebne spremembe. Slednji manj uspešno
06. 03. 2019 17.04Tjulnji in kiti na Arktiki so zaradi podnebnih sprememb, ki spreminjajo njihovo naravno okolje, primorani spremeniti svoje prehranjevalne navade. Od učinkovitosti prilagoditve pa bo odvisno njihovo preživetje, so zapisali strokovnjaki v nedavni raziskavi.

Idila z napako? Shujšani 'Rudolf' in razočarani Samiji: Postali smo karikatura
08. 01. 2019 06.00Več kot pol milijona ljudi na leto obišče finsko provinco Laponsko, da bi srečali – Božička. Idila z napako? Tu je božič 365 dni na leto, na ta račun pa se zbere okoli milijardo evrov. A vsi niso zadovoljni. Samije, avtohtono ljudstvo, moti, da so jih skupaj z rdeče oblečenim dobrim možem in njegovimi škrati spremenili v turistično atrakcijo. Še večja težava pa so klimatske spremembe, ki grozijo, da bodo stopile idilično zasneženo Božičkovo domovanje.

Led, ki pokriva Arktični ocean, izginja, zelena Evropa se spreminja v rjavo
05. 11. 2018 12.09Nasa je objavila zanimive posnetke Zemlje iz vesolja, iz katerih je razvidno, kako se je površje našega planeta spremenilo v zgolj nekaj letih ali celo mesecih. V Arktičnem oceanu je izginila že več kot desetina ledu, vročinski val pa je v zgolj enem mesecu preobrazil sever Evrope.

Kako taljenje arktičnega ledu vpliva na vreme po svetu?
04. 10. 2018 19.00Temperatura na Zemlji je vse višja, kar je posledica toplogrednih plinov, ki jih spuščamo v ozračje. Eden najbolj očitnih pokazateljev globalnega segrevanja ozračja je arktični morski led, ki se vsako zimo poveča in vsako poletje skrči v odzivu na spremembe temperature, sončno obsevanje in veter. Krčenje arktičnega ledu ima velik vpliv na vremenske vzorce po svetu.

32 let ni bilo toliko snega kot februarja. December in januar nadpovprečno topla
11. 03. 2018 07.00Letošnja meteorološka zima se po zaslugi velikega števila dni s sneženjem v februarju uvršča med bolj snežene v zadnjem obdobju, vendar pa daleč od kakšnih rekordov. Od sredine minulega stoletja je bila najbolj bela in najhladnejša zima leta 1962/63. Medtem ko je bila najbolj topla zima leta 2006/07, zima z najmanj snega pa je bila pred 28 leti.

Narobe svet: na severnem polu je topleje kot v večjem delu Evrope
27. 02. 2018 09.31Medtem ko se večji del Evrope spopada s hudim mrazom, vetrom in snežnimi zameti, je na severnem polu kljub hladni polovici leta, ko so temperature običajno najnižje, nadpovprečno toplo. Na najbolj severno ležeči vremenski postaji na severu Grenlandije so pred dnevi izmerili kar 6,1 stopinje Celzija – plusa, da ne bo pomote.

Nova prestresljiva študija o hirajočih polarnih medvedih: lov jim jemlje energijo, hrane je manj, prav tako mladičev
02. 02. 2018 09.05Študija ameriških geologov je pokazala, da klimatske spremembe veliko bolj ogrožajo polarne medvede, kot je bilo dosedanje prepričanje. Ker se led topi in tanjša, imajo medvedi vedno manj stabilne površine za lovljenje tjulnjev. To pa pomeni, da pospešeno hirajo, število njihovih potomcev pa upada.

VIDEO: Arktični mraz Niagarske slapove preobrazil v zimsko pravljično deželo
31. 12. 2017 10.28Mraz, ki je zajel ZDA in Kanado, je eden najhujših v zadnjih nekaj letih. A medtem ko se večina prebivalstva bori s težavami, ki so jih s seboj prinesle izredno nizke temperature, je na drugi strani pogled na mojstrovine narave, ki je obstala ujeta v ledenem oklepu, naravnost čaroben.

Žalostna usoda Arktike in njenega življenja: posledice bomo čutili vsi
17. 12. 2017 06.30Nič ne kaže, da se stanje na Arktiki izboljšuje. Še naprej beležijo dvigovanje temperatur, zmanjšanje površine morskega ledu, taljenje grenlandskih ledenikov ... Posledice bodo tako lokalne kot globalne. Na udaru so severni medvedi, tjulnji, pa tudi tamkajšnji prebivalci. Zakaj pa bi morale spremembe na Arktiki še kako skrbeti tudi nas?

Ruski tanker prvič preplul Arktični ocean brez pomoči ledolomilca
25. 08. 2017 09.15Medtem ko strokovnjaki svarijo pred hudimi posledicami globalnega segrevanja ozračja, pa si nekateri manejo roke, saj na ta račun hitro povečujejo dobičke. Tanker ruskega ladjarja Sovcomflot je preplul severno morsko pot v rekordnem času, saj je ledu vedno manj oziroma je vedno tanjši, zato za pot skozi led ni potreboval pomoči ledolomilca.

'Priča smo spremembam, ki dosegajo meje našega razumevanja. Zdaj smo na neznanem območju'
22. 03. 2017 11.29Leto 2016 ni bilo le najtoplejše doslej, padla je tudi vrsta drugih rekordov. Vsak posebej je lahko razlog za skrb. Na Arktiki so sredi zime kar trikrat zabeležili "arktično inačico vročinskega vala". Na v led ujetem otoku Svalbard so bile letne temperature za več kot šest stopinj nad dolgoletnim povprečjem, v Aziji pa imajo nov temperaturni rekord.

Narava je odgovorna za od 30 do 50 odstotkov izgube arktičnega morskega ledu. Za ostalo človek
13. 03. 2017 19.35Naravne spremembe nad Arktiko so ''lahko odgovorne za od 30 do 50 odstotkov celotne izgube septembrskega morskega ledu od leta 1979,'' kaže nova študija. Za 50 do 70 odstotkov pa lahko pripišemo dejanjem ljudi. Znanstveniki menijo, da kljub vsemu je to, da bo Arktika poleti kmalu povsem brez ledu, le še vprašanje časa.