arktični

Zavzetje Grenlandije: Predlog, ki bi lahko ustavil Trumpa
09. 03. 2025 15.39Trump že lep čas razburja z odkritimi grožnjami po zasedanju ozemelj Grenlandije, Kanade in Paname. Član predstavniškega doma ZDA Seth Magaziner je zato zdaj predstavil zakon o prepovedi vdora k zaveznikom. Kot pravi, je to zakonodaja, ki bi predsedniku Trumpu prepovedala napad na Grenlandijo, Kanado ali Panamo brez glasovanja kongresa.

Ker nimajo sani, se sankajo na napihljivih stvareh za plažo
22. 01. 2025 12.03Mrzel arktični zrak je več kot polovico ZDA pahnil v primež nizkih temperatur. Zimske razmere so dosegle celo skrajni jug, vključno z New Orleansom, kjer so zabeležili rekordno sneženje po več kot 70 letih. V več zveznih državah so zaradi poledice in ledenega dežja zaprli letališča, šole, zdravstvene ustanove in večje prometnice. Prebivalci zveznih držav na jugu uživajo v zimskih radostih, ker pa doma nimajo denimo sani, kot se najdejo v večini slovenskih kleti, za sankanje uporabljajo kar pripomočke za plažo.

'Nočemo biti Američani. Želimo biti Grenlandci'
11. 01. 2025 09.30Nočemo biti Danci. Nočemo biti Američani. Želimo biti Grenlandci, je jasen grenlandski premier Mute B. Egede. Pred mediji je zavrnil špekulacije, da bi otok lahko zaplenili, potem ko je novoizvoljeni predsednik Združenih držav Amerike Donald Trump ta teden sprožil pravi politični vihar z napovedjo, da bi lahko nanj krenil tudi z vojaško silo.

Trumpove ideje razburjajo, Kanada objavila zemljevid za 'vse, ki so zmedeni'
08. 01. 2025 15.42Grožnje novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa z vojaškim zavzetjem Panamskega prekopa in Grenlandije in priključitvijo Kanade so pričakovano povzročile nemalo razburjenja. Panama je sporočila, da se o suverenosti nad prekopom ne bodo pogajali, Danska pa je sporočila, da zaradi groženj ni zaskrbljena. Evropska komisija je medtem poudarila, da je treba spoštovati suverenost držav in poudarila, da bodo članice unije v primeru napada morale braniti Grenlandijo.

Trumpov 'kolonializem': danski kralj odgovoril s spremembo grba
07. 01. 2025 12.56Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je že večkrat javno izrazil željo po širitvi meja Združenih držav. Ne le po Grenlandiji, prste steguje tudi po Panami in Kanadi. Ideje, da bi slednja postala 51. zvezna država ZDA, kanadski premier sicer ni komentiral, se je pa na Trumpove besede o priključitvi Grenlandije in na težnje otoka po odcepitvi s presenetljivo potezo odzval danski kralj Frederik X. Odločil se je namreč spremeniti kraljevi grb ter vanj vključiti polarnega medveda in ovna – simbola Grenlandije oz. Ferskih otokov.

Ne le Grenlandija, Trumpa zanimata tudi Kanada in Panama
24. 12. 2024 18.35Danska je napovedala, da bo za obrambo Grenlandije namenila 1,34 milijarde evrov po tem, ko je novoizvoljeni ameriški predsednik Trump dejal, da bi ZDA morale prevzeti nadzor nad danskim arktičnim otokom z velikimi zalogami mineralov in nafte. A Trump je v zadnjih dneh razburil tudi Panamo. Zagrozil je namreč, da bodo ZDA zahtevale ponovni nadzor nad Panamskim prekopom, saj se mu zdijo pristojbine za ameriške ladje nepravične. Predlagal je celo, da bi ZDA prevzele Kanado, ki bi tako postala 51. zvezna država. Nihče pa ne ve, kako resno misli Trump.

NOAA: Arktika po novem oddaja več ogljika, kot ga absorbira
10. 12. 2024 19.23Arktična tundra se dramatično spreminja zaradi pogostih požarov v naravi, ki jo spreminjajo v neto vir emisij ogljikovega dioksida. Pred tem je tisočletja ta toplogredni plin vpijala, je sporočila ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje.

'Vsakdo, ki ga ne skrbi, da ima sovražnik jedrsko orožje, ne razmišlja trezno'
04. 09. 2024 08.56"Soočamo se z dolgoročno strateško tekmo z Rusijo," pravi pomočnik generalnega sekretarja Nata za obrambno politiko in načrtovanje Angus Lapsley. Zato ni presenetljivo, da zavezništvo trenutno prav Rusiji namenja največ pozornosti, čeprav ne manjka niti drugih izzivov. "Razumeti moramo, da nas Rusija vsakodnevno izziva s hojo po robu vojne in ta pritisk le še narašča. Dezinformacije, sabotaže, usmrtitve, agresivna špijonaža; na to se moramo odzivati. Prav tako jim moramo dati jasno vedeti, da jih bomo ustavili na Natovih mejah, če bi se kdaj odločili, da nas vojaško izzovejo. Jasno pa mora biti tudi, da jo bodo slabo odnesli, če pride do tega."

Arktični ocean bi lahko septembra prvič ostal brez ledu
08. 03. 2024 15.05Arktični ocean bi lahko septembra prvič ostal brez ledu, in sicer morda že letos, so ugotovili znanstveniki. V članku, objavljenem v znanstveni reviji Nature Reviews Earth & Environment, so še navedli, da bi bila Arktika med letoma 2035 in 2067 septembra že praviloma brez ledu.

Morski led na Antarktiki dosegel rekordno nizko raven
26. 09. 2023 08.19Led, ki prekriva ocean okoli Antarktike, je dosegel rekordno nizko površino, kaže analiza satelitskih podatkov ZDA, znanstveniki pa se zdaj bojijo, da se bo vpliv podnebnih sprememb na južnem polu še povečeval.

Toplogredni plini povezani z vse manjšim številom polarnih medvedov
01. 09. 2023 15.17Upad števila polarnih medvedov je povezan z izpusti toplogrednih plinov, so v študiji dokazali znanstveniki univerze v Washingtonu. Polarni medvedi bodo namreč v prihodnjih desetletjih s povečanjem toplogrednih izpustov hitreje stradali, saj se bo arktični led pospešeno talil, ugotovitve raziskave povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Ledeni sunki z –77 stopinjami Celzija v ZDA ohladili zrak
04. 02. 2023 09.45V celinskem delu ZDA so zabeležili najhladnejši veter doslej. Ledeni sunki na gori Washington v New Hampshiru so znašali –77 stopinj Celzija, zaradi česar se je zrak na gori ohladil na –46 stopinj Celzija. Zaradi mrzlega vetra na severovzhoda ZDA in v Kanadi tako skoraj 100 milijonov ljudi drhti zaradi mraza.

Na Grenlandiji rekordno visoke temperature, v Sibiriji rekordno nizke
19. 01. 2023 06.13Nenavadno topla zima ni samo pri nas, znanstveniki poročajo, da temperature na Grenlandiji niso bile tako visoke že vsaj 1000 let. Nasprotno pa je v Sibiriji, kjer se je temperatura zraka v mestu Tongulah spustila pod -62,7 stopinje Celzija.

Odkrili največje nahajališče redkih kovin v Evropi
12. 01. 2023 16.03Na severu Švedske so odkrili največje nahajališče redkih kovin v Evropi, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes sporočilo švedsko rudarsko podjetje v državni lasti LKAB. Redke kovine so med drugim bistvene za proizvodnjo baterij za električne avtomobile. Toda raziskave se bodo začele šele čez leta, tudi če bodo dovoljenja izdana zelo hitro.

Prihajajo obilnejše padavine, v gorah bo zapadlo veliko snega
08. 01. 2023 10.00Prva izrazitejša hladna fronta v letošnjem letu, ki nas bo prešla v ponedeljek čez dan, bo poskrbela za pestro vremensko dogajanje. Pričakujemo lahko obilnejše padavine, v nestabilnem ozračju bodo možne tudi posamezne nevihte z nalivi in sodro. V visokogorju Julijskih Alp, kjer bo močno snežilo, lahko v le 24 urah zapade kar meter snega. Medtem bo v sredogorju večji del ponedeljka deževalo. Šele popoldne, ko bo zapihal hladnejši severovzhodnik, bodo nekaj snega dobila tudi naša smučišča.

'Ciklon bomba' bi lahko prekrižal praznične načrte v ZDA
21. 12. 2022 17.27Ekstremno zimsko vreme bi lahko preprečilo številna praznična potovanja Američanov. Pošiljka z Arktike lahko v ZDA namreč prinese smrtonosno vreme z izredno nizkimi temperaturami, svarijo meteorologi.

'Nova ameriška arktična strategija'
07. 10. 2022 18.18Vlada ameriškega predsednika Joeja Bidna je danes objavila novo strategijo za Arktiko. Strategija stoji na štirih stebrih: varnosti, boju proti podnebnim spremembam in varovanju okolja, trajnostnem gospodarskem razvoju in mednarodnem sodelovanju. Zaradi segrevanja ozračja se topi arktični led in posledično se odpirajo nove poti za plovbo, s tem pa nastajajo tudi nove priložnosti za spore med ZDA, Rusijo in Kitajsko.

Zakaj je Freya kljub možnim alternativam morala umreti?
20. 08. 2022 12.44Po približno tednu dni od usmrtitve Freye, samice mroža, ki je pred manj kot mesecem dni zaplavala v okolico Osla, se javnost sprašuje, ali bi se lahko njena življenjska pot odvila drugače. Na mizi so bile namreč tudi možnosti prenosa Freye pod anestetikom ali z mrežo.

Morski led izginil, nekateri polarni medvedi so se prilagodili
17. 06. 2022 10.23Polarni medvedi že dolgo veljajo za simbol škodljivega vpliva globalnega segrevanja na naravni svet in znanstveniki opozarjajo, da so na poti do izumrtja. A zdaj so odkrili vrsto, ki že vsaj nekaj sto let živi ločeno od drugih populacij polarnih medvedov in se je prilagodila na drugačno podnebje.

Danska in Kanada namesto viskija tokrat zakopali 'bojno sekiro'
15. 06. 2022 15.21Danska in Kanada sta končali skoraj 50 let trajajoča nesoglasja z določitvijo kopenske meje na otoku Hans, ki je bil vsa ta leta jabolko spora med državama. Miroljubno rešitev spora, ki se je pred leti spremenil v t .i. vojno viskija med državama, sta z izmenjavo steklenice žgane pijače proslavila zunanja ministra obeh držav.

Rusija zaskrbljena nad povečanimi aktivnostmi Nata na Arktiki
17. 04. 2022 15.42Povečane aktivnosti Natovih sil na Arktiki v Rusiji vzbujajo zaskrbljenost. Na severu Norveške je namreč pred kratkim potekala nova vojaška vaja tega severnoatlantskega zavezništva, ki pa po besedah ruskega veleposlanika Nikolaja Korčunova ne "prispeva k večji varnosti regije". Opozoril je tudi na sodelovanje Finske in Švedske v omenjenih vojaških vajah ter komentiral morebiten pristop teh dveh skandinavskih držav k Natu.

Segrevanje Arktike povzroča ekstremne zime v delih ZDA
03. 09. 2021 09.30Nove ugotovitve znanstvenikov kažejo, da so vedno bolj ekstremne zimske razmere v delih ZDA povezane z naraščajočim segrevanjem na območju Arktike. Znanstveniki so namreč odkrili, da je segrevanje regije deformiralo vzorec vetrov, znan kot polarni vrtinec. To je povzročilo hladnejše zimsko vreme v delih ZDA, zlasti v času ekstremno mrzlega smrtonosnega vala, ki je Teksas zajel februarja letos. Znanstveniki napovedujejo, da bo zaradi segrevanja na določenih lokacijah po svetu, še več ekstremno hladnih zim in vremenskih dogodkov.

So nas ekstremni vremenski dogodki v zadnjih tednih pripeljali do točke brez vrnitve?
02. 08. 2021 07.30V letošnjem letu ekstremnega vremenskega dogajanja po svetu zares ne manjka. Medtem ko se v zahodni in srednji Evropi že več tednov soočajo s hudimi neurji in poplavami, na Češkem je ob koncu junija pustošil celo tornado, se le kakšnih 1000 kilometrov južneje, v Turčiji in na Siciliji spopadajo z obsežnimi požari, ki so posledica hude suše in vročine na tem območju. Še v mnogo večjem obsegu požari divjajo v Sibiriji, medtem ko se je na Grenlandiji po nekaterih podatkih v preteklem tednu stalila rekordna količina snega. Taki dogodki so zelo zaskrbljujoči, saj lahko pripeljejo do t. i. pozitivne povratne zanke ali učinka domin, ki podnebne spremembe le še pospeši.

Italijanka, ki je pandemijo preživela znotraj arktičnega kroga
12. 06. 2021 16.27Če je večina zaprtje javnega življenja ob izbruhu pandemije covida-19 preživela v domačem okolju, so drugi to izrabili kot novo priložnost – in kje bolje kot znotraj arktičnega kroga? Valentina Miozzo se je preselila na skrajni sever Norveške. "December in januar sta bila meseca popolne teme," pravi Italijanka.

Po tednu dni tavanja po arktičnem ledu rešili belo kosmatinko Aiko
10. 06. 2021 11.32Po poročanju ruskih državnih medijev so mornarji rešili psičko, potem ko je več kot teden dni tavala po Arktiki. Posadka ruske ledolomne ladje je na psičko pasme samojed naletela daleč na ledenih poljih blizu vasi Mis Kameni na severu Rusije. Psičko so živo in zdravo vrnili lastnikom, ki še zdaj ne razumejo, kako se je znašla sredi ledene puščave.

Arktični mrož zašel na Irsko
16. 03. 2021 11.42Na tisoče kilometrov od polarnega kroga, ki ga večina mrožev kliče dom, ob obali irskega okrožja Kerry, sta oče in hči opazila mladega morskega sesalca. Irska skupina za kite in delfine je dejala, da gre za šele tretje potrjeno videnje mroža v državi od leta 1999.

Finski reli še naprej z estonsko noto
27. 02. 2021 14.35Na arktičnem reliju po Finski, drugi postaji sezone svetovnega prvenstva, je po polovici drugega dne v vodstvu Estonec Ott Tänak (Hyundai), ki ima 23 sekund naskoka pred najbližjim zasledovalcem, domačinom Kallejem Rovanperäjem (Toyota).

Zadnji dnevi februarja bodo povsem pomladni s temperaturami okoli 20 stopinj
19. 02. 2021 07.00Vreme se očitno tudi letos ne zmeni za letne čase, saj nas že pred koncem meteorološke zime čakajo povsem pomladne temperature. Najtoplejši zrak se bo nad nami predvidoma zadrževal sredi prihodnjega tedna, ko se bo ponekod na vzhodu prvič letos ogrelo malo nad 20 stopinj Celzija. Na zahodu bo zaradi občasno povečane oblačnosti in megle nekaj stopinj manj.

Monte Carlo odpira sezono v reliju
20. 01. 2021 14.01Konec tedna se bo začela nova sezona svetovnega prvenstva v reliju. Potem ko se je lanska zaradi koronske krize zavlekla, so dirkači že po petih tednih spet v akciji. Klasika v okolici monaške kneževine bo uvod v 12 postaj dolgo sezono, za katero vsi upajo, da bo potekala vsaj približno v slogu tistih pred letom 2020.

Kaj oslabljen polarni vrtinec pomeni za nadaljevanje zime?
15. 01. 2021 07.15Letošnja zima je bila v dozdajšnjem poteku precej pestra, kot kaže, bo pestro tudi njeno nadaljevanje, saj je nad severnim polom polarni vrtinec oslabel in razpadel na dva dela. Kaj je polarni vrtinec in kako vpliva na vreme v Sloveniji?