aristotel

Hrvaški ribič osupnil: kaj se je prilepilo na motor čolna?

05. 04. 2025 11.19

Ribič pri Cavtatu se je začudil, ko je ugotovil, kaj je pritrjeno na motor čolna. "Tega še nisem videl," je na družbenih omrežjih delil začudenje nad nenavadnim morskim bitjem. Izkazalo se je, da gre za redko vrsto 'morske kače' oziroma morskega piškurja, ki se je prilepil na motor. Imenujejo ga tudi 'vampirska riba'.

Ali se dodatna zdravstvena zavarovanja (sploh) splačajo?

23. 03. 2025 07.00

Zasebne zdravstvene zavarovalnice vse bolj oglašujejo prostovoljna zdravstvena zavarovanja. V svojih ponudbah za nekaj deset evrov na mesec obljubljajo hiter dostop do specialista. Ker so čakalne dobe v javnem zdravstvu pogosto (pre)dolge, mnoge ravno te obljube prepričajo. A pozor: eden največjih koncesionarjev pri nas, ki je hkrati tudi zasebnik v lasti dveh zavarovalnic, ki tržita dodatno zdravstveno zavarovanje, opozarja, da se na dolgi rok ta zavarovanja ne bodo izšla.

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela

20. 03. 2025 06.00

30 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

Bo vojna med vlado in zavarovalnicami prinesla več zdravja?

27. 06. 2023 06.00

Dopolnilna zdravstvena zavarovanja so sistemska anomalija in niti niso pravi zavarovalniški produkt, trdi ekonomist Marko Jaklič. Je pa tak način zbiranja denarja v preteklosti zavarovalnicam omogočal dobičke, upravam pa visoke plače. Kaj pa bo ukinitev dopolnilnega zavarovanja v resnici prinesla bolnikom – bodo prišli do zdravnika, posega, ko ga bodo potrebovali? Se bodo zasebni zdravstveni centri, ki jih obvladujejo zavarovalnice, še okrepili? Bodo hitro do zdravstvenih storitev prišli le tisti, ki plačajo več?

Mimo čakalnih vrst samo s plačilom?

19. 09. 2022 06.00

Zaradi dolgoletnega zanemarjanja javnega zdravstva se je pojavila niša za dodatna zavarovanja, ki jih ponujajo zavarovalnice. Te omogočajo, da hitreje pridemo do specialista oziroma mimo vrste, z doplačilom. A strokovnjaki opozarjajo: ponujajo nam storitve, ki nam pripadajo v osnovnem zdravstvu, ne pa nadstandarda. Nastaja vzporeden zdravstveni sistem, ki ga kot hitro pot do specialista tržijo zavarovalnice?

Javno ali zasebno zdravstvo?

18. 09. 2022 07.00

Prva zasebna bolnišnica v prestolnici in tri zavarovalnice, ki pospešeno kupujejo zasebne zdravstvene centre, med njimi večinoma koncesionarje. Zdravstveni minister, ki ob ministrovanju še vedno operira pri zasebniku. Zdravniki in medicinske sestre, ki zaradi boljših pogojev in višje plače odhajajo k zasebnikom. Kaj vse to pomeni za že tako opešani javni zdravstveni sistem, vladno obljubo o koreniti zdravstveni reformi, zavezo koalicije, da bodo ukinili t. i. dvoživke? O spremenjeni zdravstveni krajini v Sloveniji že ves teden poglobljeno pišemo v rubriki Dejstva, nocoj pa poročamo tudi v rubriki 24UR Fokus.

Zavarovalnice kupujejo medicinske centre

14. 09. 2022 06.00

Tri zasebne zavarovalnice imajo velike apetite v zdravstvu. Zavarovalnica Triglav in Sava Re sta kupili največjega zasebnika Diagnostični center Bled, ki bo kmalu začel graditi novo zasebno bolnišnico v Ljubljani. Vzajemna pa je kupila zasebnika Barsos, Aristotel in ljubljanski Dentalni center Varuh zdravja. Nam grozi nov val privatizacije zdravstva? Bodo pri dostopnosti prebivalstva do zdravstvenih storitev vedno večje razlike?

'Privatna bolnišnica je rezultat desetletij razgradnje javnega zdravstva'

13. 09. 2022 13.40

Na naše poročanje o tem, da bosta delno državni zavarovalnici gradili zasebno bolnišnico v prestolnici, so se že odzvali v vladnih strankah Levica in SD. Iz Levice sporočajo, da je privatna bolnica za elite rezultat desetletij razgradnje javnega zdravstva, iz SD pa, da v zvezi s tem v prihodnjih dneh pričakujejo koalicijski pogovor in pojasnila zdravstvenega ministra.

Demokracija v razredni družbi?

04. 09. 2022 12.40

Demokracija kot specifična politična praksa in politična ureditev od nekdaj vzbuja zelo protislovne sentimente. Že v antični Grčiji so se bali demokracije. Zakaj je tako, lahko sklepamo že iz samega imena: demokracija označuje v bistvu moč in vladavino ljudstva (demos + kratos/kratein) – pri tem je treba seveda poudariti, da so v ljudstvo takrat bili všteti le polnoletni moški, ženske, tujci, sužnji pa ne. In vendar je bila ta demokracija zelo nevarna, saj je omogočala ljudstvu, da vpliva na lastne življenjske okoliščine. Znamenite Klejstenove reforme so omogočile vključitev kmetov v politično skupnost, kar je v tistem času pomenilo tudi, da se je pritisk na ekonomsko izkoriščanje kmetov zelo zmanjšal in so lahko kmetje, s tem ko so postali tudi državljani, ubežali izkoriščanju s strani bogatih.

Kaj je Evropa zares?

09. 10. 2021 07.00

Evropa je bolj kot geografska realnost nek politično-sociološki konstrukt. Razlika med Evropo in "Neevropo" niso Ural, Bospor, Dardanele itd., ampak razlika v razmišljanju, drži in kulturni zapuščini. Kljub temu pa povprečen Evropejec ne bi znal identificirati lastnosti, ki ga naredijo "drugačnega". Če bo pod vplivom liberalizma, bo verjel, da ni večje razlike med njim, Indijcem, Indonezijcem ali Mongolcem. Če bo pod vplivom kakšnega lokalnega nacionalizma, bo verjel, da to, kar ima skupnega z drugimi evropskimi narodi, nima večjega pomena.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

ZDA – demokracija ali volilna oligarhija?

10. 04. 2021 17.53

Liberalna politična opcija in mediji so izvolitev Josepha Bidna za predsednika ZDA pozdravili z upanjem na ponovno vzpostavitev "normalnosti", oživitve zmernosti in politične korektnosti. Trump naj bi poosebljal vulgarnost, podpirali naj bi ga, kot se je slikovito izrazila Hillary Clinton, "basket of deplorables", Biden pa naj bi omogočil, da ponovno zaživita strpnost in demokratična kultura v ZDA. Biden je postal simbol demokracije, ki naj bi bila vpisana v temelje ZDA. Toda ključno vprašanje je: ali se je pod Trumpom ta demokratični sistem res izrodil, ali pa so že določeni elementi v sami zasnovi ameriškega političnega sistema problematični?

Nazaj k Platonu

20. 02. 2021 08.55

V zraku je čutiti precej pesimizma in negotovosti glede naše prihodnosti. Govori se o koncu sveta, kot ga poznamo – na eni strani se soočamo z grožnjo človeštvu v obliki potencialne ekološke apokalipse, na drugi strani se liberalne demokratične družbe na Zahodu začenjajo sesedati same vase.

Demokracija v času koronakrize v Sloveniji

07. 06. 2020 13.00

Že več kot mesec dni potekajo protivladni protesti v različnih mestih po Sloveniji. Zaradi tega je tudi preklic epidemije in bližajočih se prvih 100 dni vlade pravi trenutek, da naredimo refleksijo protestniškega gibanja in stanja demokracije v Sloveniji.

Razumeti Kitajsko

30. 05. 2020 13.35

Vedno bolj trdna so prepričanja, da bo 21. stoletje pripadlo Ljudski republiki Kitajski. Po Veliki Britaniji, ki je svetu kraljevala v 19. stoletju, in ZDA, ki so vzpostavile svoj globalni imperij v 20. stoletju, naj bi Kitajska v naslednjih letih prevzela položaj svetovnega hegemona. ZDA so se tej vlogi bolj ali manj prostovoljno odpovedale pod predsedovanjem Donalda Trumpa, a med tema svetovnima velesilama vseeno napovedujejo nekakšno hladno vojno, katere zametke že lahko opazujemo v trgovski in tehnološki tekmi.

Zakaj avtokrati ljubijo izredne razmere in zakaj mi ljubimo avtokrate

07. 04. 2020 19.03

Priznajmo, vsi smo na tiho in po malem avtokratski. Koga ne veseli, če lahko malo rjove in ukazuje, ne da bi mu kdo ugovarjal, koga ne bi veselilo, če bi bilo lahko končno vse po njegovem, brez pogajanj in kompromisov? Izredne razmere, v katerih živimo, so prav lep izgovor, ne samo politikom, ampak tudi tisti vaši sosedi, ki ste jo že tako sumili, da vas ne mara, zdaj pa se, ko se nekam odpravljate z avtom, z okna brez zadržkov dere na vas: "Ja kam pa greste, a ne veste, da je to prepovedano, vas bom prijavila."

Zgodovinsko presenečenje za Alexa Volaska

04. 12. 2019 06.27

Vsako presenečenje v šovu Znan obraz ima svoj glas je nekaj posebnega, a tisto, ki ga je v deseti oddaji Artač 'vrtač' v sklopu rubrike AVTObiografija pripravil Alexu Volasku, je bilo resnično zgodovinsko.

Posteljne stenice: nočno grizljanje, ki ni prav nič prijetno

05. 10. 2019 07.00

Spanec je boljši kot žganec, pravi ljudska modrost. A dragocen spanec lahko zmoti marsikaj – morda so to neustrezni pogoji v spalnici, morda pa nadležno brenčanje komarja. Kar pa lahko mirno noč v postelji dodobra zagreni, so posteljne stenice.

Politične živali

05. 10. 2019 06.00

Človeštvo se trenutno sooča z verjetno največjimi izzivi moderne dobe. Ti izzivi, predvsem njihova kompleksnost in soodvisnost, so relativno novi in specifični za čas, v katerem živimo. Ideologije 20. stoletja so med njihovim nastajanjem ostale ujete v svojem času in niso več zmožne ponuditi rešitev za probleme 21. stoletja. Uspeva pa to Greti Thunberg, ki je postala glas mlade generacije in aktivistov za podnebno pravičnost. Kaj mladi sporočajo svetu? Jih bo politika poslušala in se spremenila?   

Seksizem naš vsakdanji – kaj si res zaslužimo ženske?

20. 07. 2019 07.00

Svet Evrope je po priporočilu odbora ministrov konec letošnjega marca sprejel mednarodno definicijo seksizma in seksističnega vedenja ter različna priporočila za identifikacijo in boj proti seksizmu v Evropi. Omenjeni dokument je seksizem poimenoval kot zgodovinsko neenaka razmerja moči, ki vodijo v diskriminacijo v naši družbeni sedanjosti in preprečujejo enak in emancipatoričen napredek žensk v prihodnosti.

Šentjakobsko gledališče: 'Zelo neprijetno smo presenečeni, ob tem je težko ostati neprizadet'

16. 01. 2019 15.07

Po umiku predstave Profesionalci espe s sporeda Slovenskega ljudskega gledališča (SLG) Celje, ki naj bi jo avtorsko podpisal Boris Kobal, direktor in umetniški vodja Šentjakobskega gledališča v Ljubljani, so se ustvarjalci in tudi Kobal zavili v molk. Kako je pravzaprav s plagiatorstvom v umetnosti?

Papež: Noben človek, ki govori o izgonu in zidu, ni kristjan

19. 02. 2016 09.18

"Oseba, ki razmišlja le o gradnji zidov, kjer koli že bodo in ne o gradnji mostov, ni kristjan. Tega ni v evangeliju." Tako je papež odgovoril, ko so ga novinarji vprašali o Donaldu Trumpu, ki kandidira za predsednika ZDA in bi rad na meji gradil zid, priseljence pa bi spodil iz države.

10 milijonov evrov in otoček je lahko vaš

26. 07. 2013 13.11

Kriza v Grčiji še traja, naprodaj je zato marsikaj. Poleg državnih podjetij, ki zaman iščejo kupce, tudi čudoviti otoki, ki jih najraje kupujejo Rusi ali bogataši z Bližnjega vzhoda.

24-letnica po enem najdražjih newyorških stanovanj dobila še idilični otok

15. 04. 2013 07.30

Cena ni znana, a naj bi močno presegla 100 milijonov evrov. Je pa znano, kdo je za Onassisov otoček Skorpios odštel za večino težko predstavljivo vsoto. To je komaj 24-letna hči ruskega milijarderja Ekaterina Ribolovljeva. A v Grčiji dvomijo, da ga ja zares kupila ...

Grški 'šoping' katarskega emirja

08. 03. 2013 09.23

Če si emir Katarja in imaš pod palcem blizu 18 milijard evrov, potem dobi beseda nakupovanje popolnoma nov pomen. Za njegovo visokost Hamada bin Khalifo ali Thanija je bila izložba Jonsko morje, artikli v njej pa otoki.

INTERVJU: Willy Moon, retro 'hipsterski' Elvis

08. 06. 2012 06.30

Vsi se sprašujejo, kdo je Willy Moon? Mladenič, ki s svojo retro podobo, muziko in inovativnimi videospoti navdušuje vedno več ljudi, si je vzel čas in odgovoril na nekaj vprašanj. Preberite si intervju, oglejte videospote in povejte, na koga vas spominja.

Slabe finančne navade ali 200 € v žepu? Odločitev je vaša

04. 06. 2012 06.00

Vas zanima, kako lahko družina z dvema povprečnima plačama prihrani skoraj 200 € na mesec? Verjemite, denar vam leži na dlani – stisnite jo!

Tragične zgodbe družine Grimaldi

02. 07. 2011 07.56

Družino Grimaldi je v zadnjih desetletjih doletelo kar nekaj tragedij, ki so končale na naslovnicah vseh svetovnih medijev. Družina se tudi z današnjo cerkveno poroko pripravlja na novo obdobje, a preteklosti ni mogoče pozabiti …

Knjige, ki bi skoraj uničile človeštvo

30. 07. 2010 06.00

Menda naj bi imel FBI seznam zelo nevarnih knjig. Ljudje, ki jih kupujejo ali si jih izposojajo v knjižnicah, naj bi prišli pod drobnogled agentov.

Ključ do Platonovih skrivnosti

05. 07. 2010 13.15

Angleški znanstveniki trdijo, da je Platon v svojih delih puščal skrivna sporočila, da bi se tako izognil smrti, in da so končno našli ključ do njihovega razumevanja.