arinze

Iniciativa prosilcev za azil: Nismo kriminalci, smo delavci
10. 10. 2023 13.24Iniciativa prosilcev za azil je danes pred poslopjem državnega zbora izpostavila, da niso kriminalci, temveč delavci. Predstavili so zahteve "po takojšnji ustavitvi vseh deportacij, pravico do dovoljenja za prebivanje za vse, ki delajo, in konec rasističnega obravnavanja s strani Policije in vlade". Podprl jih je tudi državni sekretar Dan Juvan.

FOTO: 'Najbolj pomemben nešportni dogodek letos'
02. 03. 2013 06.17Tako so iskanje novega papeža ocenili pri neki stavniški hiši. Stave padajo, v dneh pred konklavom pa naj bi bilo vplačil vse več. In favoriti? Največ možnosti dajejo Gancu Turksonu, sledita Italijana Scola in Bertone. Je pa bolj "varno" staviti, da bo naslednji papež Italijan, kot da bo Afričan.

Iskanje novega papeža. Kdo so favoriti?
12. 02. 2013 06.18Po presenetljivi napovedi Benedikta XVI., da bo predčasno zapustil papeški prestol, so se začela ugibanja, kdo ga bo nasledil. Uradnih kandidatov ni, papež lahko postane vsak kardinal, ki je mlajši od 80 let, torej tudi Slovenec Franc Rode. Številni so prepričani, da je prišel čas za prvega neevropskega papeža.

'Če se ne boš prodajala, boš umrla ali pa zblaznela'
24. 05. 2009 14.18Tako so kriminalci s pomočjo vraževerja silili afriške ženske v prostitucijo. Dekleta so svoja telesa prodajala na ulicah Evropske unije.

Papež sprejel slovenske škofe
24. 01. 2008 13.59Slovenski škofje so se udeležili zasebne avdience pri papežu. Benedikta XVI. so povabili na pastoralni obisk.

Črn dim nad Vatikanom
18. 04. 2005 00.00Na prvih volitvah kardinali še niso dosegli soglasja o novem papežu, saj se je iz dimnika nad Sikstinsko kapelo pokadil črn dim. Nov dim se bo pokadil v torek opoldne.

Izziv za kardinale: odnos do islama
12. 04. 2005 00.00Odnos do islama, posebej pa do muslimanov v Evropi, bo zelo pomemben za novega papeža, piše The New York Times.

Tettamanzi za papeža?
10. 03. 2005 00.00Spletna stavnica največ možnosti za prihodnjega papeža pripisuje milanskemu nadškofu Tettamanziju.

Srečanje verskih voditeljev
30. 08. 2000 00.00Vrhunsko srečanje Združenih narodov med verskimi in duhovnimi voditelji, ki se ga udeležuje več kot tisoč predstavnikov 70 veroizpovedi, se je v torek nadaljevalo s plenarnim delom, na katerem so med drugimi spregovorili generalni sekretar ZN Kofi Annan, idejni oče srečanja lastnik družbe CNN Ted Turner, predstavnik budističnega duhovnega vodje iz Tibeta dalajlame Drikung Chetsang Rinpoche, vatikanski kardinal Francis Arinze ter generalni sekretar Svetovne lige muslimanov Abdulah al Obaid. Zanimiv je bil govor Teda Turnerja, ki naj bi nekoč izjavil, da je krščanstvo za slabiče. Turner je dejal, da ni mogel sprejeti nauka, da gredo v nebesa le kristjani, kjer je potemtakem po njegovem mnenju velik dolgčas. Turner zdaj verjame, da se bog na različne načine izraža vsem ljudem in si želi, da bi živeli v miru, ne pa, da "se čimprej pošiljamo v onostranstvo". Vrhunec dneva pa je bil nastop predstavnika dalajlame, ki je prenesel besede duhovnega voditelja. Dalajlama je zavrnil udeležbo na verskem vrhu, potem ko so ga prireditelji povabili le na drugi del, ki bo potekal v hotelu Waldorf Astoria, medtem ko je Kitajska preprečila njegov nastop v Generalni skupščini. Rinpoche je v govoru med drugim dejal, da na svetu ne more biti miru, dokler bo vladala revščina, socialna krivičnost, zatiranje, propadanje okolja ter dokler bodo veliki in mogočni še naprej teptali majhne in šibke. Da morajo različne vere razviti medsebojno razumevanje in spoštovanje. Ob njegovem govoru je več kot 1000 verskih voditeljev zapustilo dvorano, preostali pa so navdušeno ploskali. Kitajska je na vrh poslala svojo versko delegacijo in njen voditelj Fu Tieshen se je v govoru obregnil ob poskuse vmešavanja v suverenost držav v imenu zaščite verskih pravic, čeprav dalajlame ni izrecno omenjal. Papež Janez Pavel II je skupini poslal sporočilo, ki ga je prebral kardinal Francis Arinze, v katerem je dejal, da so problemi s katerimi se sooča človeštvo tako kompleksni in veliki, da jih posameznik ali posamezni narod ne more reševati ločeno od drugih, prav tako tudi boj za mir ne more biti le delo diplomatov in politikov.