arhivski

Evropska komisija: Naredite si za vsaj 72 ur zalog

26. 03. 2025 11.10

Evropska komisija državljanom priporoča, naj imajo doma dovolj zalog, da bodo v primeru izrednih razmer lahko vsaj 72 ur samozadostni. To je zapisano v osnutku strategije, s katero želijo poskrbeti, da bo Unija bolje pripravljena na morebitne krize. V dokumentu predvidevajo različne scenarije, od vojne in kibernetskih napadov do smrtonosnih bolezni in poplav zaradi podnebnih sprememb.

Rdeča preproga SAG: Keke Palmer po 40 letih oživila obleko Jamie Lee Curtis

24. 02. 2025 10.37

Podelitve nagrad poleg samega dogajanja vedno postrežejo z zanimivimi videzi priljubljenih zvezdnikov. Tudi tokrat so na rdeči preprogi SAG nagrad blestele številne igralke, za največje presenečenje večera pa je poskrbela Keke Palmer, ki je nosila isto obleko kot Jamie Lee Curtis pred skoraj 40 leti. Med igralci je bila ponovno priljubljena črna klasika, nekateri pa so svoj videz popestrili z različnimi modnimi dodatki.

'Naj Slovenija postane družba, v kateri bomo vsi srčni zmagovalci'

26. 12. 2024 07.16

Osamosvojitev Slovenije je zapisala nov dokaz, da je enotnost moč, ki premika meje možnega, je v poslanici ob državnem prazniku poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Prebivalci Slovenije še vedno lahko stremo največje izzive, ko združimo srca, misli in prizadevanja, je ocenila. Premier Golob pa je naštel, da so letos v Sloveniji zmagali pravičnost, znanje, solidarnost in preudarnost. Opremljeni z vsem tem bomo po njegovem mnenju skupaj gotovo zmagovali tudi v letu 2025.

Vsak osmi Evropejec zdaj živi na območju, ki mu grozijo hude poplave

19. 05. 2024 18.07

Zaradi podnebnih sprememb so poplave in suše vse bolj ekstremne, posledično se zmanjšuje tudi kakovost vode, kar predstavlja vse večjo grožnjo našemu zdravju. Najnovejše poročilo Evropske agencije za okolje ugotavlja, da vsak osmi Evropejec zdaj živi na območju, ki mu grozijo hude poplave. Na poplavno ogroženih območjih so tudi številne evropske bolnišnice.

Dokumentarni film "2017" prihaja na Kanal A!

25. 12. 2023 16.00

V filmu boste lahko spremljali našo reprezentanco od prvih pripravljalnih tekem do legendarne zmage in dviga pokala prvakov na evropskem prvenstvu v košarki v Carigradu.

(Umazana) tekma med Slovenci in Nemci za planinske poti in koče

21. 11. 2023 10.02

Planinstvo na Slovenskem ima dolgoletno tradicijo, nova zgodovinska odkritja, do katerih se je uspel dokopati raziskovalec planinske zgodovine Dušan Škodič, pa osvetljujejo najzgodnejši razvoj planinstva in alpinizma pri nas, in sicer v drugi polovici 19. stoletja, pa vse do konca prve svetovne vojne. V knjigi Triglav je naš razkriva, kaj se je dogajalo pred ustanovitvijo predhodnice PZS, kako je potekala (umazana) tekma za planinske poti in koče med Slovenci in Nemci, kakšni so bili velikopotezni načrti za turistični naval na Triglav, zakaj je Nemška smer v Triglavski severni steni v resnici avstrijska in kdo je bil Klodwig Tchada.

'Šverckomerc': 60 kilogramov kave za volkswagen golfa

04. 11. 2023 10.46

Ko danes govorimo o tihotapljenju, najprej pomislimo na droge, mamila in ilegalne migrante. Ampak še ne tako dolgo nazaj so ljudje na tihotapljenje gledali precej drugače. "Takrat je bil manjši šverc oz. tihotapljenje za osebne potrebe razumljeno kot nekaj sprejemljivega," se strinja etnolog Rok Bavčar. Vsak je kaj tihotapil, še zlasti, če je živel ob meji, ali pa je vsaj poznal nekoga, ki je kaj tihotapil. Večkrat slišimo tudi, da je bil "šverc" slovenski nacionalni šport.

Kakšen vpliv ima Nova Slovenija na Darsu?

24. 10. 2023 06.00

Valentin Hajdinjak, nekdanji podpredsednik Nove Slovenije, je kljub menjavi vlade ostal na vrhu Darsa. Hajdinjaku, imenovan je bil v Janševi vladi, se je na Darsu pridružil še en član NSi Damijan Jaklin. Kakšen vpliv ima stranka na Darsu? Razkrili smo namreč tudi fotografijo prvaka stranke Mateja Tonina, ki se je ob obisku v Riku Ribnica fotografiral pred še nedobavljenim kamionom Darsa. Nova Slovenija je bila doslej članica štirih vlad, v vsaki je sodelovala z SDS. Vzponov in padcev med strankama je bilo v preteklosti več, v vladi Roberta Goloba pa so se ponovno pojavila trenja.

Black Sabbath – balet: prvi balet na heavy metal glasbo

30. 04. 2023 09.51

V Birminghamu nastaja prvi balet na heavy metal glasbo. Black Sabbath – balet (Black Sabbath – The Ballet) je zasnoval kubanski plesni zvezdnik Carlos Acosta, umetniški vodja Birminghamskega kraljevega baleta. Acosta je svojo zamisel predstavil soustanovitelju in kitaristu skupine Black Sabbath Tonyju Iommiju, ki jo je odobril skupaj s prvotnim pevcem skupine Ozzyjem Osbournom.

Koliko krivde za kolonializem in ekstremno revščino lahko pripišemo kapitalizmu?

15. 04. 2023 07.00

V marčevski kolumni z naslovom "Ne, Jason Hickel, kapitalizem ni ustvaril ekstremne revščine" sem prikazal, zakaj je kritični argument, da gresta kapitalizem in ekstremna revščina zgodovinsko gledano z roko v roki, selektiven in luknjičast. Na kolumno se je kritično odzvalo nekaj ljudi, ki so se med drugim spraševali, kako lahko trdim, da odsotnost kapitalističnih institucij po svetu do 19. stoletja (z izjemo Britanije) dokazuje, da kapitalizem ni mogel biti odgovoren za široko razširjenost ekstremne revščine v tistem času.

90 let zbiranja arhivarij, 90 let novosti: če bi gradivo zložili v vrsto, bi prišli do Ptuja

11. 04. 2023 06.12

Zgodba o arhivu je zgodba o (naši) preteklosti. In čeprav je velik del gradiva, ki ga te institucije hranijo, danes že digitaliziran in tako kadar koli na voljo za raziskovanje, je hramba originalov še kako pomembna. Nobena, še tako dovršena spletna različica namreč ne more nadomestiti vonja, občutka, ko v roke vzameš pergamentno listino, ki priča o življenju pred stoletji.

17 tekočih kilometrov gradiva, najstarejši dokument iz leta 1246

14. 02. 2023 14.39

17 tekočih kilometrov arhivskega gradiva, ki priča o zgodovini Štajerske, Pomurja in Koroške, pa obsežna zbirka listin in fototeka. Gradiva pomembnih posameznikov, celo plemiških družin, in na tone arhivskih škatel z zapuščinami okoliških gospostev, v katerih najdemo sodne spise, prastare fotografije, risbe, notne zapise, pesmi in nekoč zasebne dnevnike. Tako bogato zbirko hrani ena najpomembnejših kulturnih ustanov pri nas – Pokrajinski arhiv Maribor. Letos praznuje 90-letnico ustanovitve, a njeni začetki segajo precej dlje. Ob častitljivem jubileju zato pripravljajo pester nabor razstav in delavnic ter predstavljajo svoje delo.

Patriarh naj bi delal za KGB: Bil je prijazen, a je veliko spraševal

06. 02. 2023 15.53

Ruski pravoslavni patriarh Kiril je v sedemdesetih letih v Ženevi delal za nekdanjo sovjetsko varnostno-obveščevalno službo KGB. Takrat je bil znan pod vzdevkom "Mihajlov", poročata Le Matin Dimanche in Sonntagszeitung, ki se sklicujeta na Švicarski zvezni arhiv.

V letu 2022 najbolj navdušili oddaja Sanjski moški in serija Ja, chef!

01. 01. 2023 07.00

Konec leta je čas za zaključke, zato vsako leto tudi mi strnemo nekaj statistik in podatkov o branosti in gledanosti na naši spletni strani 24 ur.com. Kaj ste najbolj brali? Kateri video je bil najbolj klikan? Kdo od slavnih domačih in tujih zvezdnikov vas je najbolj zanimal? Preverili smo tudi, kaj vas je najbolj navdušilo na VOYO. Je bila to morda domača produkcija?

Spektakularna premiera filma 2017 o naši zlati košarkarski reprezentanci

02. 06. 2022 19.32

V petek, 3. junija 2022, bodo gledalci v Areni Stožice podoživeli najvznemirljivejši športni trenutek v zgodovini naše države. V dokumentarnem filmu 2017, ki bo premierno prikazan na največjem filmskem platnu in v največji kinodvorani v Sloveniji, bodo spremljali našo reprezentanco od prvih pripravljalnih tekem do legendarne zmage in dviga pokala prvakov na evropskem prvenstvu v košarki v Istanbulu.

Strastna, tragična in skrivnostna zgodba: kje leži Veronika Deseniška?

20. 06. 2021 09.18

Že v 19. stoletju je Anton Martin Slomšek iskal grob nesrečne druge žene celjskega grofa Friderika II., ki jo je dal utopiti njegov oče, po tem, ko je bila na sodišču oproščena čarovništva – a neuspešno. Dr. Mija Oter Gorenčič sedaj postavlja novo teorijo, kje je pokopana Veronika Deseniška, katere velika ljubezenska zgodba z grofom celjskim se je zapisala v slovensko zgodovino. "Je ravno prav dramatična, romantična, strastna, tragična in hkrati skrivnostna, da se hitro vtisne v srce."

Novogoriški policisti na osmih opozorilnih točkah

15. 05. 2021 16.32

Na območju PU Nova Gorica med vikendom poteka preventivna akcija Hitrost in posledice v prometnih nesrečah, v sklopu katere policisti in motoristi udeležencem v prometu delijo predvsem preventivne nasvete za večjo varnost. Med najpogostejše vzroke prometnih nesreč z najhujšimi posledicami sicer še vedno sodi neprilagojena hitrost.

Cambridge zmagovalec prestižne veslaške regate

04. 04. 2021 18.44

Veslaški osmerec univerze Cambridge je zmagovalec 166. tekme med prestižnima britanskima univerzama, ki je tokrat potekala v Elyju. Cambridge je za eno dolžino čolna premagal tekmeca z univerze Oxford, skupni izid pa je zdaj 85:80 v korist nedeljskih zmagovalcev, ki so dobili štiri od zadnjih petih izvedb dirke. Le leta 1877 je bil izid neodločen.

Slovenija na ekipno tekmo v najmočnejši zasedbi

17. 03. 2021 11.59

Po sredini odpovedi obeh smukov slovenske smučarje na finalu sezone svetovnega pokala v Lenzerheideju čakajo le še tekme v tehničnih disciplinah. Na ekipni tekmi v paralelnem veleslalomu bo slovenska ekipa nastopila v najmočnejši zasedbi, na startu bodo Tina Robnik, Andreja Slokar, Žan Kranjec, Štefan Hadalin, kot rezerva pa Ana Bucik.

Gledališča z obiskovalci znova v stiku le prek spleta

10. 11. 2020 16.53

Gledališča, ki so morala letos zaradi epidemije covida-19 že drugič zapreti vrata, so se znova odločila, da v stiku z obiskovalci ostanejo vsaj prek spleta. Tako na različnih spletnih straneh in kanalih objavljajo arhivske posnetke svojih predstav, vse več gledališč pa ponuja tudi druge spletne vsebine, kot so pogovori z igralci.

Naprodaj nedelujoča pištola Seana Conneryja iz prvega filma o Bondu

10. 11. 2020 15.32

Scenski pripomočki iz filmov o Jamesu Bondu so skoraj tako znani kot sam lik. Iz kalifornijske avkcijske hiše so zdaj sporočili, da bo na dražbi tudi legendarna pištola, ki jo je imel med snemanjem prvega filma Dr. No pokojni Sean Connery.

Skupina Anonymous vdrla v strežnike Nova24tv

30. 08. 2020 10.52

Člani hekerske skupine Anonymous so vdrli v strežnike Nova24tv, spletnega portala, ki je povezan s stranko SDS. V petek je predstavnik slovenske veje te skupine na Twitterju objavil povezavo do datoteke s 3,6 gigabajta podatkov. Ob tem je zapisal, da razpolagajo še s 116 gigabajti podatkov ter da je objavljenih prvih 3,6 GB le ogrevanje. "Fašističnim zločincem bomo preprečili, da bi uničili svobodo in demokracijo." V kasnejšem zapisu na Twitterju pa se je Anonslo zahvalil Slovencem za podporo in dejal, da se bodo še naprej "borili ob vaši strani". "Pričakujte nas".

Odkrili ostanke mogočnega dvora, kjer je nekoč menda užival tudi Dante Alighieri

29. 08. 2020 07.00

Po uspešnih arheoloških raziskavah na Kozlovem robu so se arheologi izkopavanj lotili še na bližnjem Doru v Tolminu. Po pripovedih in pisnih virih je tam stal dvor oglejskega patriarha. In raziskave niso bile zaman – našli so ostanke mogočne grajske stavbe. Gre za poletno rezidenco, ki so jo zgradili konec 13. stoletja, po legendi pa naj bi patriarh tam nekoč gostil celo slavnega Alighierija.

5G, mikročipi, vojska in Bill Gates. 'Top pet' korona teorij zarote: kdo in zakaj jim verjame?

04. 07. 2020 07.00

Ljudje, ki povsod okoli sebe vidijo "globalne zarote elit", otežujejo boj proti pojavom, kot je novi koronavirus, in celo proti že premaganim izzivom, kot so ošpice. Medtem ko po svetu še odmeva izjava Anthonyja Faucija, direktorja ameriškega državnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni, da cepivo ne bo dovolj, da premagamo covid-19, saj se številni ne bodo cepili in ne bo dosežena čredna imunost, britanski raziskovalci platforme, kot sta Facebook in YouTube, pozivajo, naj končno ustavita širjenje lažnih novic. Dodajajo – ljudje, ki imajo družbena omrežja za vir informacij, bolj pogosto kršijo ukrepe za zajezitev covida-19.

Topovi so sekali, padale so krogle: privid davnih časov, ko je pred Mariborom 'klonil' celo Sulejman Veličastni

15. 06. 2020 06.00

Dobrih šest kilogramov težka, z 18 centimetri premera, iz litotamnijskega apnenca. Na prvi pogled nič posebnega, a v sebi skriva odraz izjemne zgodovine štajerske prestolnice. Srednjeveška kamnita topovska krogla, ki so jo v Dravi med čistilno akcijo našli potapljači, je nema priča neuklonljivosti in borbenosti starih Mariborčanov. Ki pred zvedavim opazovalcem naslika dogodke preteklosti, ko je 'borih' tisoč meščanov z njej podobnim orožjem rodno mesto ubranilo (tudi) pred stotisočglavo turško vojsko.

Ko Cristiana niso poznali niti komentatorji: 'Kakšen gol Custodia!'

20. 04. 2020 11.40

Na družbenih omrežjih se pospešeno širi videoposnetek debitantskega nastopa Cristiana Ronalda v dresu lizbonskega Sportinga. Zgodilo se je avgusta 2002, ko je takrat šele 17-letni Ronaldo zablestel z izjemnim zadetkom na obračunu z Real Betisom. A razen portugalskih privržencev nogometa, ki so že takrat vedeli, da za zeleno-bele igra velik talent, Ronalda očitno ni poznalo veliko ljudi.

Britanska kraljica odlikovanja preventivno pripenjala v rokavicah

04. 03. 2020 14.31

Prvič po desetletju je britanska kraljica Elizabeta II., ki bo konec aprila praznovala 94. rojstni dan, med podeljevanjem odlikovanj nosila rokavice. Poznavalci kraljeve družine so prepričani, da se je za to odločila preventivno, ker razsaja koronavirus.

Poslovil se je David Stern, 'oče moderne lige NBA'

02. 01. 2020 07.17

V Združenih državah Amerike je v 78. letu starosti umrl nekdanji dolgoletni komisar severnoameriške košarkarske lige David Stern, je v sredo zvečer po slovenskem času sporočilo vodstvo lige. Stern je bil četrti komisar lige NBA v zgodovini severnoameriške košarke, organizacijo pa je vodil od leta 1984, ko je nasledil Larryja O'Briena, do leta 2014.

'Ljudi je še vedno strah spregovoriti o dogodkih med vojno'

01. 06. 2019 14.32

V Kočevskem rogu je bila pri kapeli ob grobišču pod Krenom spominska in spravna slovesnost z obletno mašo za žrtve revolucionarnega nasilja, ki jo je pripravila župnija Kočevje. Somaševanje je vodil prelat Anton Slabe. Slovesnosti se je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor, pred njo pa je položil venec k obeležju pred breznom.

Prvi avto v Ljubljani zakockal v Nici

15. 11. 2018 05.40

Pred natančno 120 leti je Ljubljana doživela veliko senzacijo. 15. novembra 1898 je baron Anton Codelli pripeljal v prestolnico prvi avtomobil. S tem si je prislužil naziv pionirja avtomobilizma na Slovenskem. Številni so se glasnega avtomobila bali, na podeželju pa so ga celo obmetavali s kamenjem in ga imenovali 'vražji voz'.