arhiv Republike Slovenije

Ko se presežki hrane iz trgovin spremenijo v okusne obroke
18. 04. 2025 00.15Ste se kdaj vprašali, kaj se zgodi s kruhom, sadjem in zelenjavo ter drugimi izdelki, ki so pred iztekom roka trajanja, potem ko se trgovine zaprejo? V Lidlu Slovenija letno donirajo prek 400 ton take hrane humanitarnim organizacijam, te pa jo razdelijo ljudem, ki potrebujejo pomoč.

Dr. Alja Kavčič, dr. med., med zmagovalci 11. International Medis Awards for Medical Research
15. 03. 2025 00.15Predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar je bila slavnostna govornica na slovesnosti.

V vključenosti je ključ
11. 03. 2025 00.15Eksperiment, ki razkriva resničnost sveta tišine.

Trajno delamo sijajno: zgodbe, v katerih vedno zmagata dobrodelnost in trajnost
05. 02. 2025 00.15Najlepše zgodbe so tiste, ki jih ustvarjamo skupaj. Številne takšne zgodbe, tudi "tisto o plastenkah", pišejo v Lidlu Slovenija, kjer verjamejo, da lahko povezani ustvarjamo boljši svet.

Mojster maket: Ko je umrl Prešeren, v Kranju ni bilo snega
24. 01. 2025 06.00Po 12 letih dela, 50 tisoč vloženih urah, 200 kilogramih porabljenega lepila in urgenci zaradi vdihavanja hlapov Kamničan Igor Grabnar v soboto postavlja na ogled svoj življenjski projekt. V Šenčurju namreč odpira muzej Slovenija v malem – edini muzej daleč naokrog, ki si ga lahko obiskovalec ogleda s povečevalnim steklom.

Država še vedno ni našla denarja: 'Časa za odlašanje preprosto ni več'
29. 10. 2024 13.21Za Urbana se čas izteka. Država je izrazila pripravljenost pomagati pri financiranju zadnje faze nujno potrebnega zdravila, a stvari se, kljub temu da gre za tekmo s časom, ne premikajo dovolj hitro. Iz Ministrstva za zdravje so pred več kot dvema tednoma sporočili, da bodo v tednu dni poskušali najti pravne možnosti za financiranje zdravila. A odgovora države (še) ni. Kot so sporočili, še vedno iščejo pravno rešitev, saj morajo "hkrati zagotoviti tudi transparentno porabo javnih sredstev." A Urbanova mama Špela Miroševič opozarja, da časa za odlašanje preprosto ni več.

5 nasvetov za manj zavržene hrane in več prihrankov
21. 11. 2023 08.58Vsak Slovenec zavrže 72 kg hrane letno. Pred vami je 5 nasvetov, kako zmanjšati količino odpadne hrane doma.

Ko se vojna preseli pod nebo, se konča viteštvo in začne pekel na Zemlji
22. 09. 2024 12.10V drugi polovici druge svetovne vojne so nebo nad Slovenijo pogosto prekrila zavezniška letala, več kot 200 jih je – večinoma zaradi nemških flakov – padlo na tla. Med njimi je bilo tudi britansko vojaško letalo Spitfire, ki je sodelovalo v prvem letalskem napadu na Ljubljano. Pilot je izskočil in preživel, letalo pa se je ob padcu zarilo v mehka barjanska tla. Leta 2019 so v sklopu obsežne arheološke akcije izkopali njegovo srce, Rolls-Royceov motor Merlin, ki je bil kar 75 let v časovni kapsuli. 80 let pozneje so v Parku vojaške zgodovine Pivka z razstavo obudili spomin na obdobje, ko je na naše ozemlje padlo kar 8000 ton bomb, ki so pobile in ranile veliko ljudi ter povzročile velikansko materialno škodo.

Prenovljena Žitova pekarna Maribor po naložbah v višini 9 milijonov evrov v vrhu pekarske industrije v Evropi
11. 07. 2024 09.13
S slovenskim navijaškim vlakom dvigali zastave že na poti v Frankfurt
02. 07. 2024 09.10Včerajšnji dan je bil ponovno poseben za vse slovenske navijače, ki spremljajo nogometno prvenstvo UEFA Euro 2024.

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi
26. 05. 2024 07.00Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Ali ob praznikih izobesite zastavo?
05. 04. 2024 19.48V nedeljo bomo Slovenci praznovali dan zastave, rojstni dan belo-modro-rdeče trobojnice. In v Ljubljani so se na ta praznik spomnili kar na dveh koncih, in sicer na Wolfovi ulici, kjer je zastava prvič zavihrala leta 1848, in na Trgu republike, kjer so odkrili spominsko tablo. Ta svetu sporoča, da je leta 1991 tu prvič zavihrala zastava države Slovenije. Društvo Heraldica Slovenica pri tem ljudem na srce polaga, naj bodo ponosni na zastavo, naj jo obešajo spoštljivo in čim bolj pogosto.

Na hišnem sejmu skupine Topdom zbrani vodilni proizvajalci izdelkov za gradnjo in obnovo
31. 01. 2024 00.15Hišni sejem Skupine Topdom, ki danes poteka na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, tokrat gosti 67 slovenskih in evropskih proizvajalcev gradbenega materiala, kopalniške opreme in orodja. Gre za največji tovrstni hišni sejem pri nas, na katerem se lahko obiskovalci seznanijo z novostmi in trendi v gradbeništvu ter se ustrezno pripravijo na novo gradbeno sezono. Dogodek je obenem napoved letošnje 30-letnice delovanja Skupine Topdom.

Poslovna ekologija za zmanjšanje količine plastičnih odpadkov
22. 01. 2024 00.15SLOPAK - Nosilec skupnega načrta za SUP proizvode

Velika otvoritev Razvojnega centra MIK Celje in Inštituta dr. Petra Novaka
02. 10. 2023 00.15V MIK Celje so s proizvodnjo oken, vrat in prezračevalnih sistemov MIKrovent že tri desetletja zavezani k izboljševanju kakovosti bivanja.

Zeleni dnevi, zelene poti
30. 09. 2023 07.00Po hitrem preletu zbranih mednarodnih dni, ki so tako ali drugače povezani z okoljem, sem jih naštela nekaj manj kot 30, pri čemer seznam gotovo ni popoln. Okolje ima tako – vsaj na koledarju in simbolično – veliko pozornosti. Poleg že uveljavljenih okoljskih dni pa v zadnjem času opažam trend, da se tudi različni drugi svetovni dnevi nekako barvajo zeleno. Običajno vsak tak dan zaznamuje neka tema ali prioriteta in zelenega je tudi v tem spektru čedalje več. Ravno v času nastajanja tega zapisa smo zaznamovali svetovni dan turizma, pred tem pa Evropski teden mobilnosti. Slednji je že v svojem bistvu zelen, saj spodbuja trajnostne oblike prevoza, turizem pa – kljub številnim nezanemarljivim okoljskim vplivom – tudi nastopa v zeleni preobleki.

Nekdanji mož ne plačuje preživnine, kaj lahko storim?
04. 09. 2023 00.15Z dvema otrokoma se je znašla v nezavidljivi situaciji. Nekdanji mož je nehal plačevati preživnino, sama pa čedalje težje shaja iz meseca v mesec. Kaj lahko stori?

Deželaku Junaku ob začetku dobrodelne poti srečo zaželel tudi Borut Pahor
31. 05. 2023 18.29Miha Deželak se je že deveto leto zapored kot Deželak Junak podal na dobrodelno pot po Sloveniji. Voditelj na Radiu 1 bo v desetih dneh na kvadrociklu prekolesaril našo deželo in s pomočjo poslušalcev ter celotne Slovenije zbiral denarna sredstva za otroke iz socialno šibkih družin, da bodo lahko tudi letos uživali na morju. Na začetku poti mu je srečo zaželel tudi nekdanji predsednik RS Borut Pahor.

Spoznaj podjetje Munh d.o.o.
22. 05. 2023 11.03Urejen dom, v katerem nam je dan za dnem zagotovljen kakovosten spanec, zagotovo sodi med ene tistih sanj, katere sanjamo vsi. Počitek namreč v veliki meri vpliva na našo učinkovitost in odnose, medtem ko energija, s katero smo obdani doma, odreja naše splošno počutje. Družinsko podjetje Munh vse to ve, zato svojo pozornost namenja najrazličnejšim dodatkom za dom, s poudarkom na spalnici, ki tvori jedro naših obnovitvenih procesov.

#PLAYFORSKATEISTAN – gamerska skupnost igra, donira in ustvarja za ogrožene otroke
09. 05. 2023 08.50Slovenska agencija Futura FTW zasnovala globalni dobrodelni gaming projekt #PLAYFORSKATEISTAN

90 let zbiranja arhivarij, 90 let novosti: če bi gradivo zložili v vrsto, bi prišli do Ptuja
11. 04. 2023 06.12Zgodba o arhivu je zgodba o (naši) preteklosti. In čeprav je velik del gradiva, ki ga te institucije hranijo, danes že digitaliziran in tako kadar koli na voljo za raziskovanje, je hramba originalov še kako pomembna. Nobena, še tako dovršena spletna različica namreč ne more nadomestiti vonja, občutka, ko v roke vzameš pergamentno listino, ki priča o življenju pred stoletji.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660
02. 04. 2023 17.14Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

Svetloba, čustva sprožajo napade, Ariana ne more v šolo: 'Sami delajte z njo'
30. 03. 2023 06.00Po nekaterih podatkih je v Sloveniji le šest otrok z redkim Dravetovim sindromom. Med njimi je 8-letna Ariana. Deklica, ki s starši in bratom živi družinsko življenje, ki ga je močno zaznamovala njena bolezen. A kot da bolezen nje in družine ni že dovolj zaznamovala, ji ovire na pot postavljajo še tisti, od katerih bi družina upravičeno pričakovala pomoč – pristojni. Starši namreč poudarjajo, da je deklici onemogočen dostop do izobraževanja.

Vrečkova: Kultura je bistvena za dobro počutje posameznika
08. 02. 2023 07.14Na slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, po državi potekajo večje in manjše prireditve. Številne kulturne ustanove pa so za obiskovalce brezplačno odprle svoja vrata. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je položila venec pred Prešernovim spomenikom v Ljubljani in v poslanici poudarila, da je kultura bistvena za dobro počutje posameznika in da je tkivo skupnosti. Premier Robert Golob pa je dodal, da je naša odgovornost, da kulturi namenjamo spoštovanje.

Muzej slovenske osamosvojitve: 'Del osamosvojiteljev skuša mitizirati preteklost'
29. 01. 2023 07.00Vihar, ki ga je sprožila združitev Muzeja slovenske osamosvojitve z Muzejem novejše zgodovine Slovenije, ne pojenja. V Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve grozijo z akcijskim načrtom za obrambo osamosvojitvenega muzeja, ki ima več elementov, ne zgolj kakšnega zborovanja. Prvak SDS Janez Janša govori o izdajalski potezi vlade, v NSi se pripravljajo na interpelacijo zoper kulturno ministrico. Asta Vrečko, ki je medtem že imenovala vršilko dolžnosti direktorice novega muzeja, pa vztraja: Zgodovina mora ostati stvar zgodovinarjev, ne pa politike. Kdo si torej želi prisvojiti osamosvojitev? Zakaj nas osamosvojitev razdvaja, namesto da bi nas združevala?

Ognjeni zublji, ki so goltali Kras, skozi fotografski objektiv
16. 01. 2023 18.15V Parku vojaške zgodovine so odprli novo fotografsko razstavo Požar na Krasu 2022. "Ko smo gledali gasilske konvoje, ni bilo nikogar, ki se ne bi zavedal te velike borbe z ognjeno stihijo. Kljub tragiki dogodka lahko ponosno rečemo, da si vsi, ki so bili udeleženi pri gašenju požara na Krasu, zaslužijo veliko zahvalo," je poudaril minister za obrambo Marjan Šarec.

Slovenski plesalci odlični na domačem SP v treh različnih disciplinah
14. 12. 2022 08.02Plesna zveza Slovenije je na pobudo predsednice sekcije za moderne tekmovalne plese Fione Johnson prevzela organizacijo svetovnega prvenstva v jazzu, baletu in modernu&contemporaryju, ki bi moralo potekati v Egiptu, a je bilo dober mesec pred začetkom odpovedano. Ideja, ki se je sprva zdela nora, saj organizacija takšnega tekmovanja poteka od enega do treh let, se je izkazala za odlično priložnost tako za zvezo kot tudi za mlade plesalce, ki so na koncu iztržili kar 29 odličij.

Dunking Devils Petru Kokalju v spomin: Zrak je bil njegov drugi dom
20. 11. 2022 12.56Akrobatska skupina Dunking Devils se je po tragični nesreči v trampolinskem parku poslovila od svojega člana in dobrega prijatelja Petra Kokalja. 22-letnega nadobudnega športnika se bodo spominjali kot vzornika, mentorja in tistega, ki si je za ljudi vedno vzel čas ter jim prisluhnil.

100 avtorjev sedem pravljic ustvarjalo štiri leta
01. 11. 2022 16.03Si predstavljate, kakšno neverjetno zgodbo bi ustvarili, če bi jo nekdo začel, potem pa bi jo vsak naslednji avtor nadaljeval po svoji volji. Takšno idejo je imel 26-letni Primož Mirtič Dolenec: zbral je 100 ljudi, ki so z različnih koncev Evrope ustvarjali zbirko sedmih zgodb za otroke in mladostnike, v katerih se zrcali pravi mozaik življenjskih izkušenj: o izgubah in strahovih, o ljubezni in upanju. Natisnili so 1000 izvodov, dobro četrtino pa so jih že prodali. Ves dobiček od prodaje bodo podarili slovenskemu društvu Hospic, projekt pa je prejel tudi častno pokroviteljstvo predsednika Slovenije Boruta Pahorja.

Silvo Karo drugi Slovenec z zlatim cepinom za življenjsko delo
08. 10. 2022 09.14Alpinist Silvo Karo bo postal drugi Slovenec po Andreju Štremflju z zlatim cepinom za življenjsko delo, so sporočili podeljevalci prestižnih alpinističnih nagrad. Letošnja podelitev bo potekala med 17. in 20. novembrom v Brianconu.