arhitektura

'Če se želi Evropa izogniti vojni, se mora pripraviti nanjo'
18. 03. 2025 15.48Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v nagovoru na danski vojaški akademiji v Koebenhavnu dejala, da mora Evropa, če se želi izogniti vojni, nanjo pripraviti. Evropa mora po njenih besedah do leta 2030 vzpostaviti "močno obrambno držo". Temu bo namenjena bela knjiga o prihodnosti evropske obrambe, ki jo bo Bruselj predstavil v sredo.

Poleg 62,5 milijona za Kopališče Ilirija še 2,4 milijona za opremo, 5,9 milijona za podhod
14. 03. 2025 06.00Po 18 aneksih in treh podražitvah bo novo Kopališče Ilirija dražje za skoraj petino ali 62,5 milijona evrov. A je k temu treba prišteti še dodatna 2,4 milijona za montažo in dobavo opreme in tudi 5,9 milijona za gradnjo Lattermanovega podhoda. Zakaj Iliriji, ki jo je po mnenju opozicije gradil hišni izvajalec ljubljanske občine Makro 5, nasprotuje stroka, ki je bojkotirala natečaj leta 2000?

Marcus & Martinus: V Sloveniji imava veliko več oboževalcev, kot bi si mislila
14. 03. 2025 06.00Našo državo sta v sklopu turneje obiskala dvojčka Marcus & Martinus, norveška glasbena senzacija, ki predvsem mlade generacije navdušuje širom Evrope. Simpatična 23-letnika sta svojo bazo oboževalcev še povečala z lanskoletnim nastopom na Evroviziji, kjer sta s pesmijo Unforgettable zastopala barve Švedske. Kakšna se jima zdi Ljubljana? Kakšno slovensko občinstvo? Kako se pripravita na pester urnik turneje in kaj sta dejala oboževalkam, ki so na njun koncert v Ljubljani pred dvorano čakale že dan prej? O tem in marsičem drugem v ekskluzivnem intervjuju za 24ur.com.

Nagrajena slovenska fotografinja z ljubeznijo do zapuščenih objektov
02. 03. 2025 16.56Srni, ki tečeta skozi zasnežen vinograd. To je fotografija, ki je prepričala žirijo na prestižnem tekmovanju WNPA, da je za zmagovalno med več tisočimi izbrala delo slovenske fotografinje Maruše Puhek. "Fotografija prikazuje nasprotja – kontraste med ujetostjo in svobodo, mirom in dinamiko, življenjem in smrtjo ter med pokončnimi in vodoravnimi elementi v kompoziciji," opisuje avtorica, ki ji je osebno fotografija posebej pri srcu zaradi ljubezni do minimalizma. "Všeč mi je, da je zmagala preprostost," pravi. Zaupala nam je, kakšni so bili njeni začetki, zakaj živi v Avstriji in kakšne poti ji odpira naslov svetovne naravoslovne fotografinje leta 2025.

Republiški stanovanjski sklad bo v Celju zgradil 126 stanovanj
12. 02. 2025 13.49Celjski župan Matija Kovač je z direktorjem Stanovanjskega sklada RS Črtomirjem Remcem podpisal pogodbo o prodaji zemljišča za gradnjo 126 novih javnih stanovanj v soseski Dečkovo naselje. Kot je povedal Remec, so za zemljišče odšteli slabih 1,4 milijona evrov, gradnja stanovanj pa bo stala več kot 20 milijonov evrov.

Ste vedeli, da pršut in kamen človeku vračata voljo do življenja?
29. 01. 2025 19.42Prvi zaradi hranilnih lastnosti in okusa, drugi, ker izziva človeško ustvarjalnost. Slovenci smo precej ponosni na naš suhomesnati izdelek, ki ga strokovnjaki uvrščajo celo med zdrava živila in se prav v tem času v marsikateri pršutarni že približuje svoji ciljni črti. V zibelki pršuta na Krasu, in sicer v družinski pršutarni, meso sušijo na povsem tradicionalen način. Tudi rezanje pršuta je prava znanost. Slovenci smo lahko ponosni še na eno našo dobrino, s katero se kiti tudi svetovna arhitektura.

Zgodovinski spomeniki: Poglej v preteklost Biaegostoka
27. 11. 2024 00.15Biaegostok je mesto, kjer je zgodovina vidna na ulicah in stavbah, spomeniki pa pripovedujejo o njegovem preteklostjo kot kraljevskem mestu. Spoznajmo nekatere izmed njih.

V slovenskih mestih se začenjajo prižigi praznične okrasitve
26. 11. 2024 08.22V številnih slovenskih mestih bodo v prihodnjih dneh prižgali praznične luči, poleg tega pa se obetajo tudi številni dogodki, ki napovedujejo uradni začetek veselega decembra. Ponekod stavijo na že znano okrasitev, drugje bodo predstavili novo. Prvi so luči 16. novembra prižgali v Arboretumu Volčji Potok.

Kam po navdih za urejanje, opremljanje in prenovo doma?
11. 11. 2024 00.1533. Sejem Ambient in Dom plus, 13.–17. november 2024, Gospodarsko razstavišče, Ljubljana.

Premer kroga Eve Pavli povsem ustreza
03. 11. 2024 11.00Sunkovita Melodrama, ki je postane zgolj drama

Fuge – funkcionalne in lepe
19. 09. 2024 00.15Pri zaključnih oblogah iz keramičnih ploščic ali kamnitega materiala imajo fuge poleg funkcionalne tudi zelo pomembno estetsko vlogo. Fuge so kot okvir talnim oblogam, ki s široko barvno paleto omogočajo več svobode pri oblikovanju vzorcev in kombinacij oblog.

Pharrell Williams si želi na olimpijske igre vrniti ukinjeno disciplino
27. 07. 2024 12.19Pharrell Williams je v Parizu na dogodku fundacije Louisa Vuittona gostil številne zvezdnike in jih seznanil s svojo željo po spremembah na olimpijskih igrah. Pevec in modni oblikovalec se zavzema za ponovno vključitev umetniških tekmovanj na največji športni oder na svetu. Umetniški natečaji so se namreč prvič začeli izvajati na olimpijskih igrah leta 1912 v Stockholmu, vendar jih je olimpijski komite leta 1948 tudi ukinil.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita
25. 07. 2024 06.00Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Sodobni arhitekturni trendi: letne kuhinje
22. 07. 2024 00.15Letne kuhinje so postale nepogrešljiv del sodobne Lumarjeve arhitekture in oblikovanja domov, saj urejena in dobro načrtovana zunanjost pomembno vpliva na kakovost bivanja. Kombinacija funkcionalnosti in estetike, predvsem pa možnost druženja in uživanja ob pripravi hrane na prostem, je privlačna in praktična rešitev za vse, ki želijo v celoti izkoristiti zunanji prostor.

Sodobni arhitekturni trendi: odprti prostori
08. 07. 2024 00.15Si sploh še lahko predstavljate, da bi bila kuhinja od jedilnice ločena z vrati, ta pa s še enimi od dnevne sobe? Ali pa dolg hodnik, iz katerega bi troje vrat vodilo v prav toliko (najpomembnejših) prostorov vsake hiše, kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo? Verjetno ne.

Menjava generacij
01. 07. 2024 00.15Nova generacija modela Kodiaq je nasledila priljubljenega Škodinega velikega medveda, ki si je od leta 2016 prislužil več kot štirideset mednarodnih nagrad, zgovorne pa so tudi rekordne prodajne številke. Bo najnovejša generacija presegla staro?

Kam izginjajo kozolci – nepogrešljiv del slovenske kulturne dediščine?
23. 06. 2024 10.21V nocojšnji 24ur Fokus smo postavili kozolce. Slovenci jim imamo na 10 tisoče, a niso prav vsi dobrem stanju. Premnogi namreč končajo v pečeh, gospodarji jih podrejo in porabijo za drva, ker so postali predragi in prezahtevni za vzdrževanje. Nekatere občine so prepoznale vrednost kozolcev, lastnikom pomagajo s subvencijami za njihovo obnovo. A to (žal) ni dovolj, da bi kozolci po slovenskih travnikih obstali. Redkokdo jih še uporablja za sušenje, travo namreč danes mnogi balirajo. Še vedno so kozolci prostor za shranjevanje, nekatere pa so preuredili v turistične ali gostinske objekte in jih na ta način ohranili pri življenju.

'Ko se bo Ukrajina umaknila iz Donecka, Luganska, Hersona in Zaporožja, bo konec vojne'
14. 06. 2024 13.45Rusija bo nemudoma pristala na prekinitev ognja in začela mirovna pogajanja, če bo Ukrajina umaknila vojake iz regij Doneck, Lugansk, Herson in Zaporožje, ki si jih je sicer Moskva nezakonito priključila, in opustila svoja prizadevanja za vstop v zvezo Nato, je izjavil ruski predsednik Vladimir Putin. Medtem pa je prilastitev zamrznjenega ruskega premoženja v tujini s strani zahodnih držav označil za krajo.

Kličejo za gradnjo na kmetijskem zemljišču
16. 05. 2024 06.00'Kličejo nas za gradnjo na kmetijskem zemljišču,' pravi arhitekt Janez Gaberščik, ki ponuja tudi legalizacije črnih gradenj. Nezakonitih gradenj naj bi bilo celo 90 odstotkov. V Ljubljani je samo na območju Tomačevega čez 100 črnih gradenj. V Krškem predvsem zidanice spreminjajo v stanovanjske hiše. Več nedovoljenih gradenj pa predstavljajo pomožni objekti ob stanovanjskih hišah in na kmetijah. V izolski občini investitorji legalizirajo v veliki meri stavbe na kmetijskih zemljiščih. Nekaterih stavb pa črnograditelji ne morejo legalizirati. Zakaj?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'
14. 05. 2024 06.00"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Chris Pratt se spopada s kritikami, ker sta z ženo porušila ikonično arhitekturo
25. 04. 2024 13.57Igralec Chris Pratt in njegova žena Katherine Schwarzenegger sta razjezila arhitekturne navdušence, ko je v javnost prišla novica, da sta zakonca porušila ikonično hišo, zgrajeno sredi 20. stoletja, zasnoval pa jo je eden izmed bolj poznanih arhitektov tistega časa Craig Ellwood. Tako imenovano hišo Zimmerman bosta namreč zamenjala z večjo graščino, ki bo zavzemala 15.000 kvadratnih metrov površine.

Napaka pri oddaji naročila: bo univerza ob 50 evropskih milijonov?
18. 02. 2024 19.08Bo Univerza v Ljubljani zaradi začetniške napake pri oddaji javnega naročila ostala brez skoraj 50 milijonov evrov evropskih sredstev? Državna revizijska komisija je razveljavila razpis za izbiro gradbinca nove veterinarske fakultete. Projekt bi se v največji meri financiral iz evropskega načrta za odpornost in okrevanje, ki pa ima zelo kratke izvedbene roke. Fakulteta mora biti dokončana do avgusta 2026. Na univerzi so prepričani, da jim bo uspelo ta rok ujeti. Na revizijski komisiji pa opozarjajo, da prostora za napake pri ponovitvi razpisa ne bo.

V 102. letu starosti umrl arhitekt Stanko Kristl
19. 01. 2024 12.20V četrtek je v 102. letu starosti preminil arhitekt Stanko Kristl, so sporočili iz družinskega kroga. Vloga arhitekture pri razvoju družbe je bila osrednja misel Kristlovega večplastnega arhitekturnega ustvarjanja v vseh merilih, od regulacije mest do patenta stropa in oblikovanja knjige, kompleksnih bolnišnic do bivalnih prostorov in spomenikov.

Sodobno bivanje v nastajajoči istrski soseski Murva
28. 12. 2023 09.14
Videoigre v letu 2023
25. 12. 2023 08.00Hiter ošvrk na ponudbo videoiger v preteklem letu pokaže, da je bilo to predvsem leto nadaljevanj znanih gamerskih franšiz, nekateri pa so se razveselili rimejkov starih iger. Tisti bolj tradicionalistični so morda ostali "na suhem", ker so nekatere nove igre izšle samo na konzolah najnovejših generacij, kar lahko koga spodbudi, da bo razmislil o menjavi ali modernizaciji svoje konzolne oz. računalniške opreme.

76-milijonska investicija: Kako bo videti nova veterinarska fakulteta?
15. 12. 2023 12.59V Ljubljani so simbolično položili temeljni kamen za novo veterinarsko fakulteto. Gre za nekaj več kot 76 milijonov evrov vreden projekt, sofinanciran iz proračuna in evropskih sredstev.

Flirt premierke in premierja bolj zanimiv kot konec sveta
09. 12. 2023 07.00Poglej, poglej, sem si rekla, končno vest, ki je pritegnila pozornost z verjetno enega izmed najpomembnejših svetovnih srečanj, ko gre za vprašanje, ali nam bo nekako uspelo preživeti ali pa bo zemljo in ljudi na njej scvrlo v nekaj desetletjih.

Bosta infekcijsko kliniko gradili podjetji Kolektor Koling in CGP?
09. 11. 2023 06.00Infekcijsko kliniko v Ljubljani bosta za 95,5 milijona evrov gradila idrijski Kolektor Koling in novomeški CGP. Tako je odločil Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu. Njuna ponudba je bila med tremi prispelimi najcenejša in tudi edina dopustna. A odločitev še ni pravnomočna. Se bodo drugi ponudniki na odločitev urada – v osmih delovnih dneh – pritožili? Bodo kliniko, ki se je v dveh letih podražila za skoraj 50 milijonov evrov, začeli graditi, kot je načrtovano, januarja 2024? V Mariboru pa je klinika, ki je nedavno izgubila 40 milijonov evrov evropskega denarja, še v fazi projektiranja. Je proračunski denar zagotovljen?

Po Italiji tudi Slovenija uvaja nadzor na meji
18. 10. 2023 11.12Vlada bo v četrtek odločala o uvedbi nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko, so potrdili na ministrstvu za notranje zadeve. Minister Boštjan Poklukar je okoli poldneva o tem že obvestil hrvaškega in madžarskega kolega, so dodali. Pred tem pa je italijanski notranji minister slovenskemu kolegu najavil diplomatsko noto, da bo Italija v soboto za vsaj dva meseca uvedla notranji nadzor na meji s Slovenijo.

Zakaj izraelska sofisticirana obramba ni preprečila napadov Hamasa?
08. 10. 2023 13.07Čeprav teroristični napadi Izraelu niso tuji, je bil sobotni brez primere, saj se je zgodil povsem brez opozorila. Izraelsko vojsko je ujel povsem nepripravljeno, kljub temu, da se država ponaša s sofisticiranim in impresivnim obrambnim sistemom. IDF velja za eno najbolj visoko tehnoloških vojsk na svetu, odpovedala je, kot kaže, tudi izraelska obveščevalna služba. Kako je torej teroristični skupini iz ene najrevnejših enklav na svetu uspelo izvesti tako uničujoč napad? Vprašanj je veliko, odgovorov pa (za zdaj) zelo malo.