arhitekt

Pomembni premiki: bo psihoterapija končno postala bolj dostopna?

09. 04. 2025 11.55

Se bo po 20 letih vendarle premaknilo? Po številnih nestrinjanjih in več različnih osnutkih bo najnovejša različica zakona o psihoterapevtski dejavnosti predvidoma še ta teden romala na vlado. Bo kakovostna psihoterapija, ki trenutno ni del obveznega zdravstvenega zavarovanja, končno postala bolj dostopna? Kdo je lahko psihoterapevt in kakšne kriterije mora izpolnjevati? Bodo licence izločile šarlatane?

Obsežen požar v Parizu: zagorelo v kleti centra za sortiranje odpadkov

08. 04. 2025 08.44

Obsežen požar, ki je v ponedeljek zvečer izbruhnil sredi francoske prestolnice, je okoli 200 gasilcem v zgodnjih jutranjih urah uspelo omejiti, a ta še ni pogašen. Zagorelo je v centru za sortiranje odpadkov, na terenu še vedno ostaja 80 gasilcev, ki ocenjujejo, da bi plamene lahko dokončno pogasili sredi dopoldneva ali zgodaj popoldne.

Ljubljanska železniška postaja: kako je videti največje gradbišče v prestolnici?

01. 04. 2025 15.25

Nadgradnja osrednje ljubljanske železniške postaje po navedbah pristojnih za zdaj poteka skladno s časovnico. Železniška postaja naj bi v novi podobi zaživela nekje konec julija 2026, v letu 2027 naj bi bila nato odprta še nova avtobusna postaja. V teku leta 2027 naj bi torej Ljubljana dobila sodoben potniški center s spremljajočo infrastrukturo.

Drama z Dramo, kaj pa NUK 2?

15. 03. 2025 07.47

Skoraj 100 milijonov evrov vredna gradnja NUK 2 in 60-milijonska prenova ljubljanske Drame. Gre za pomembnejša kulturna infrastrukturna projekta zadnjih desetletij. Pa bosta tudi uresničena? Gradnja NUK 2 naj bi se - skoraj 40 let od prvih idej - vendarle začela še letos. Medtem ko nujna prenova osrednjega državnega gledališča zaradi spora s sosedi že več kot dve leti stoji. Drama pa za najem nadomestnih prostorov na obrobju prestolnice plačuje 71 tisoč evrov na mesec. Kje se torej zapleta? Zakaj traja leta, celo desetletja, da se tako pomembni projekti, kot sta Drama in NUK 2, premaknejo z mrtve točke? O tem nocoj rubriki 24UR Inšpektor.

Poleg 62,5 milijona za Kopališče Ilirija še 2,4 milijona za opremo, 5,9 milijona za podhod

14. 03. 2025 06.00

Po 18 aneksih in treh podražitvah bo novo Kopališče Ilirija dražje za skoraj petino ali 62,5 milijona evrov. A je k temu treba prišteti še dodatna 2,4 milijona za montažo in dobavo opreme in tudi 5,9 milijona za gradnjo Lattermanovega podhoda. Zakaj Iliriji, ki jo je po mnenju opozicije gradil hišni izvajalec ljubljanske občine Makro 5, nasprotuje stroka, ki je bojkotirala natečaj leta 2000?

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja

07. 03. 2025 06.00

Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'

06. 03. 2025 06.06

Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

Luksuzno letovanje v nacističnem letovišču ob baltskem morju

04. 03. 2025 18.17

Na največjem nemškem otoku Rügen v Baltskem morju si luksuzni apartmaji s steklenimi balkoni s pogledom na morje 'delijo stene' z ostanki nekdanjega nacističnega letovišča. Velikanski kompleks, imenovan Prora, se nahaja samo 150 metrov od morja in se razteza kar 4,7 kilometra. Zgrajen je bil konec tridesetih let za 20.000 gostov.

Kopališče Ilirija: zamude in višja cena projekta, razburja tudi izgled

21. 02. 2025 18.54

Odprtje kopališča Ilirija, enega od kronskih infrastrukturnih projektov ljubljanskega župana, se je znova zamaknilo, saj mestna občina še vedno ni uspela pridobiti uporabnega dovoljenja. Ob tem je spet narasla tudi cena projekta, vsaj 17 aneksov pa je projekt skupno podražilo že za kar 20 milijonov evrov. A še bolj kot zamude in višja cena nekatere, predvsem stroko, razburja končen izgled objekta. Kaj pravi avtor arhitekturne rešitve in koliko bo stala vstopnica?

V Pompejih odkrili zasebno kopališče za bogate

26. 01. 2025 18.04

Med ruševinami starodavnih Pompejev so arheologi nedavno odkrili kompleks termalnega kopališča, za katerega domnevajo, da je bil namenjen za zasebne potrebe bogatih Pompejcev. Gre za enega največjih in najbolj prefinjenih kopališč v Pompejih, zato so ga arheologi označili za odkritje stoletja.

Predlog nepremičninskega davka – všečna kazen za najbogatejše?

25. 01. 2025 12.57

Do danes je finančno ministrstvo zbiralo odzive in komentarje na predlog izhodišč nepremičninskega davka, ki naj bi ga po načrtih uvedli že prihodnje leto in bi v državno blagajno letno prinesel 600 milijonov evrov. Z njim želijo lastnike praznih stanovanj in hiš spodbuditi k dolgoročnemu oddajanju, kar naj bi umirilo vrtoglave najemnine. Hkrati pa bi z zbranimi sredstvi razbremenili delo. Toda že sama izhodišča so naletela na številne kritike.

Direktorica Louvra se zavzema za temeljito prenovo muzeja

24. 01. 2025 18.38

Prva direktorica na čelu Louvra, najznamenitejšega francoskega muzeja, Laurence des Cars je v zabeležki ministrici za kulturo Rachidi Dati opozorila na nezavidljive razmere v muzeju. Zavzela se tudi za temeljito prenovo muzeja. Iz Elizejske palače so medtem sporočili, da bo francoski predsednik Emmanuel Macron Louvre obiskal v torek popoldan.

Filmu Brutalist 10 nominacij, slovenski gledalci navdušeni

23. 01. 2025 20.06

Režiserju filma Brutalist Bradyju Corbertu so zagotavljali, da takšnega filma ne bo prišel gledat nihče, danes pa je drugi po številu nominacij za nagrado oskar. Epska zgodovinska drama je zgodba o Lászlu Tothu, vizionarskemu arhitektu madžarskega rodu, ki si v povojnih Združenih državah Amerike želi ustvariti novo življenje in kariero. Kar tri ure in pol dolg film je navdušil tudi slovensko občinstvo.

Berlinski arhitekt ustvaril 'hotel za nujne primere'

18. 01. 2025 17.36

Iz Nemčije prihaja nenavadna zgodba o dobrodelnosti. Si predstavljate, da bi majhno hiško naložili na avto in čez dan delali v njej, ponoči pa bi to mini stanovanje dali na voljo brezdomcem? Berlinski arhitekt Van Bo Le-Mentzel s svojim hotelom za nujne primere počne prav to.

Žalostno leto 2024: Slovo legendarnega Vincija in najstniškega ljubljenca Liama Payna

30. 12. 2024 06.00

Tako kot vsako leto prinese veliko novih življenj, jih žal tudi veliko vzame. Letošnje leto je še posebej zaznamovala smrt legendarnega slovenskega režiserja Vincija Vouga Anžlovarja, ki se je poslovil po dolgi in težki bolezni, ter nenavadno slovo najstniškega ljubljenca Liama Payna, ki je v Argentini nesrečno padel z balkona. Močno je odmevala tudi smrt frontmana zasedbe Riblja Čorba Borisava Bore Đorđevića.

Obsodili lastnika in arhitekta hotela, ki se je zrušil med potresom v Turčiji

25. 12. 2024 16.40

Sodišče v Turčiji je lastnika, njegovega sina in arhitekta hotela v Adiyamanu, ki se je porušil med lanskim potresom, spoznalo za krive povzročitve smrti ali poškodbe več oseb iz malomarnosti. Med zrušitvijo hotela je umrlo 72 ljudi. Trojica pa je obsojena na zaporne kazni.

Ponovno rojstvo Notre-Dame: katedrala pokazala svojo novo podobo

29. 11. 2024 15.18

Po več kot petih letih obnovitvenih del je znamenita katedrala Notre-Dame znova odprla svoja vrata in svetu pokazala svojo novo podobo. Ko so spomladi leta 2019 svet preplavile žalostne podobe pogorišča, je francoski predsednik Emmanuel Macron obljubil, da bodo cerkev hitro obnovili. Njegova napoved se je uresničila, k temu pa so pripomogle tudi številne finančne donacije. Najpremožnejši Francozi so namreč kar tekmovali, kdo bo ponudil več. Skupno so tako zbrali več kot 840 milijonov, denarja pa je bilo na koncu še celo preveč.

Umrl je podjetnik, predavatelj in vizionar Franci Pliberšek

09. 11. 2024 09.47

V 59. letu starosti je umrl generalni direktor MIK Celje Franci Pliberšek.

Kako bo videti prenovljena ljubljanska tržnica z garažno hišo?

05. 11. 2024 15.44

Na ljubljanski občini so pridobili vseh 16 soglasij, potrebnih za izdajo gradbenega dovoljenja za projekt prenove osrednje mestne tržnice z gradnjo garažne hiše. Župan Zoran Janković pravi, da je na to novico čakal 18 let. Izdajo gradbenega dovoljenja pričakuje še letos, izvedba prenove bi se lahko začela prihodnje leto in bi trajala poltretje leto. Cene projekta pa za zdaj še ne razkrivajo. Ta je sicer največjo spremembo doživel pri načrtovanju podzemnih etaž, ki so razburjale. Parkirnih mest bo zdaj za polovico manj.

V Novem Sadu se je zrušil nadstrešek železniške postaje, umrlo 14 oseb

01. 11. 2024 15.10

V Novem Sadu se je zgodila huda nesreča, zrušil se je namreč nadstrešek železniške postaje. Po zadnjih podatkih je umrlo 13 oseb, več kot 30 je poškodovanih. Vlada Srbije je 2. november razglasila za dan žalovanja, župan Novega Sada pa je razglasil tridnevno žalovanje na območju mesta.

Prestižna soseska, kjer so nogometni zvezdniki le navadni smrtniki

25. 10. 2024 13.45

Vrhunski nogometaši imajo izven zelenic pogosto težave z zasebnostjo, saj jih navijači prepoznajo praktično na vsakem koraku. A v Madridu je za to odlično poskrbljeno, saj številni igralci Real Madrida in Atletico Madrida, med njimi tudi slovenski vratar Jan Oblak, živijo v zasebni soseski La Finca, kjer je za njihovo varnost in zasebnost odlično poskrbljeno. Kakšno pa je življenje v madridskem Beverly Hillsu?

Izrael potrdil: Po prvih DNK testih je bil ubit Jahja Sinwar

17. 10. 2024 15.45

"Med operacijami IDF na območju Gaze so bili odstranjeni trije teroristi," so sporočile izraelske obrambne sile. Preverjali so ali obstaja možnost, da je eden od ubitih teroristov Jahja Sinwar, ki bi naj bil arhitekt napadov Hamasa 7. oktobra, in naj bi ameriškim uradnikom že sporočili, da so prvi DNK testi to tudi potrdili. To naj bi potrdil tudi izraelski zunanji minister Israel Katz. "To je dober dan za Izrael, ZDA in svet", je v odzivu na smrt vodje Hamasa dejal ameriški predsednik Joe Biden.

Drake pokazal košarkarsko igrišče, ki ga ima v svojem dvorcu v Torontu

01. 10. 2024 15.04

Kanadski raper Drake je na družbenem omrežju svojim sledilcem pokazal košarkarsko igrišče, ki ga je uredil v svojem dvorcu v Torontu. To je urejeno po smernicah lige NBA, ima pa tudi ogromen zaslon in semafor, ki prikazuje rezultat. Zvezdnikov luksuzni dom, ki ga ima v domačem mestu, je sicer zgrajen tako, da daje občutek monumentalnosti.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita

25. 07. 2024 06.00

Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Le milijon prebivalcev, turistov pa 18 milijonov? 'Vaše razkošje, naša beda'

22. 07. 2024 15.33

Na ulicah Palme de Mallorce so se znova odvile množične demonstracije. Razlog besa domačinov pa ... Turisti. Prebivalci Majorke imajo namreč dovolj ogromnega števila turistov, ki polnijo njihove nastanitve, ceste, ulice in plaže. Glavno mesto tega španskega otoka je tako napolnilo okoli 20.000 protestnikov, ki so sporočali: "Številke ne lažejo. 1.232.014 prebivalcev, 18 milijonov turistov."

So ženske res bolj občutljive na mraz kot moški?

21. 07. 2024 18.43

Temperature so vsak dan višje, v pisarnah pa mnogi še vedno sedijo oblečeni v dolge majice, jakne in tudi puloverje. Zakaj? Preveč klimatizirani prostori so spodbudili "žensko zimo", ki je nadomestila poletno vročino. In prav ženske so tiste, ki jih večkrat vidimo oblečene v dolge rokave, ker naj bi jim bilo, po ugotovitvah nekaterih strokovnjakov, najbolj udobno pri višji temperaturi.

V Rouenu izbruhnil požar v znameniti katedrali

11. 07. 2024 14.47

V francoskem mestu Rouen je izbruhnil požar na stolpu znamenite gotske katedrale, ki so ga ravno prenavljali. Katedralo so evakuirali, so pa gasilci požar že uspeli spraviti pod nadzor. Vodja lokalne gasilske službe Stephane Gouezec je sporočil, da je ogenj zajel predvsem plastične obloge delovišča na stolpu in da še nimajo zagotovil, da so požar pogasili.

Umrl je arhitekt in profesor urbanizma Fedja Košir

09. 07. 2024 18.29

V 85. letu je umrl arhitekt in upokojeni profesor na Fakulteti za arhitekturo Fedja Košir. Po navedbah Slovenske akademije znanosti in umetnosti, katere izredni član je bil od lani, je v 70. in 80. letih minulega stoletja na slovenskih in jugoslovanskih javnih natečajih za urbanistične in arhitekturne predloge prejel več kot 60 nagrad in odkupov.

Sodobni arhitekturni trendi: odprti prostori

08. 07. 2024 00.15

Si sploh še lahko predstavljate, da bi bila kuhinja od jedilnice ločena z vrati, ta pa s še enimi od dnevne sobe? Ali pa dolg hodnik, iz katerega bi troje vrat vodilo v prav toliko (najpomembnejših) prostorov vsake hiše, kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo? Verjetno ne.

Kam izginjajo kozolci – nepogrešljiv del slovenske kulturne dediščine?

23. 06. 2024 10.21

V nocojšnji 24ur Fokus smo postavili kozolce. Slovenci jim imamo na 10 tisoče, a niso prav vsi dobrem stanju. Premnogi namreč končajo v pečeh, gospodarji jih podrejo in porabijo za drva, ker so postali predragi in prezahtevni za vzdrževanje. Nekatere občine so prepoznale vrednost kozolcev, lastnikom pomagajo s subvencijami za njihovo obnovo. A to (žal) ni dovolj, da bi kozolci po slovenskih travnikih obstali. Redkokdo jih še uporablja za sušenje, travo namreč danes mnogi balirajo. Še vedno so kozolci prostor za shranjevanje, nekatere pa so preuredili v turistične ali gostinske objekte in jih na ta način ohranili pri življenju.