arheološke

Pirh včeraj in danes, tu in tam: ne gre le za jajce
18. 04. 2025 06.00Jajce ni le jajce: kot simbol življenja ga vidijo številna ljudstva. Ko ga pobarvamo, nastane pirh, ki pa ni le velikonočni pirh. Podarili bi ga lahko pravoslavcu iz Grčije, muslimanu iz Irana, v Latviji pa bi vas ob izmenjavi pirhov izzvali na boj. Odkrivamo, kje, kako in zakaj jih radi barvamo.

Drama z Dramo, kaj pa NUK 2?
15. 03. 2025 07.47Skoraj 100 milijonov evrov vredna gradnja NUK 2 in 60-milijonska prenova ljubljanske Drame. Gre za pomembnejša kulturna infrastrukturna projekta zadnjih desetletij. Pa bosta tudi uresničena? Gradnja NUK 2 naj bi se - skoraj 40 let od prvih idej - vendarle začela še letos. Medtem ko nujna prenova osrednjega državnega gledališča zaradi spora s sosedi že več kot dve leti stoji. Drama pa za najem nadomestnih prostorov na obrobju prestolnice plačuje 71 tisoč evrov na mesec. Kje se torej zapleta? Zakaj traja leta, celo desetletja, da se tako pomembni projekti, kot sta Drama in NUK 2, premaknejo z mrtve točke? O tem nocoj rubriki 24UR Inšpektor.

Prazgodovinsko grobišče Flagstones naj bi bilo starejše od Stonehengea
09. 03. 2025 07.28Arheološke raziskave prazgodovinskega grobišča Flagstones so pokazale, da je tamkajšnji niz jam v obliki kroga najzgodnejša znana tovrstna krožna struktura v Veliki Britaniji. Nova datacija Flagstones v bližini Dorchestra v grofiji Dorset postavlja v čas 3200 let p. n. št. kar je približno dve stoletji prej, kot je veljalo doslej.

Ukinjajo veliko parkirišče v centru Ljubljane, popolna zapora Jurčkove ceste
07. 01. 2025 13.39Na ljubljanski občini so pojasnili, da z 31. januarjem ukinjajo parkirišče NUK II. Župan Zoran Janković je to pozdravil, saj upa, da bodo čim prej začeli z gradnjo nove Narodne in univerzitetne knjižnice (NUK II). Prav tako je pozval občane, naj se prijavijo za prosta mesta v garažni hiši Ilirije. Hkrati pa bo stekla obsežna prenova krožišča pred nakupovalnim središčem Supernova Rudnik, dela bodo trajala predvidoma do 21. aprila.

Neverjetno odkritje: arheologi našli pozabljeni mesti ob svilni poti
25. 10. 2024 16.07Arheologi so v gorah vzhodnega Uzbekistana prišli do čudovitega odkritja. Našli so namreč ostanke dveh srednjeveških mest, kar bi lahko bistveno vplivalo na naše razumevanje legendarne svilne poti, starodavne karavanske poti med Kitajsko in Rimom.

Ko se vojna preseli pod nebo, se konča viteštvo in začne pekel na Zemlji
22. 09. 2024 12.10V drugi polovici druge svetovne vojne so nebo nad Slovenijo pogosto prekrila zavezniška letala, več kot 200 jih je – večinoma zaradi nemških flakov – padlo na tla. Med njimi je bilo tudi britansko vojaško letalo Spitfire, ki je sodelovalo v prvem letalskem napadu na Ljubljano. Pilot je izskočil in preživel, letalo pa se je ob padcu zarilo v mehka barjanska tla. Leta 2019 so v sklopu obsežne arheološke akcije izkopali njegovo srce, Rolls-Royceov motor Merlin, ki je bil kar 75 let v časovni kapsuli. 80 let pozneje so v Parku vojaške zgodovine Pivka z razstavo obudili spomin na obdobje, ko je na naše ozemlje padlo kar 8000 ton bomb, ki so pobile in ranile veliko ljudi ter povzročile velikansko materialno škodo.

Gradnja NUK II: začetek del za arheološka izkopavanja
23. 08. 2024 09.56Na zemljišču, kjer bo zrasel NUK II, se bodo začela spremljevalna dela za arheološka izkopavanja. Dela bodo predvidoma končana v prvih mesecih prihodnjega leta. Sledil bo javni razpis za izbiro izvajalca gradbenih del. Gradbeno dovoljenje za NUK II je že pravnomočno.

Najboljše destinacije na Mediteranu
10. 06. 2024 00.15Mediteran je destinacija, ki ponuja nepozabne počitnice za vse okuse. Navdušil vas bo s svojo mešanico svežih jedi in okusov morja, idiličnih peščenih plaž, antičnih zgodb, prelepih razgledov in gostoljubnih domačinov.

Velika arheološka najdba na Mljetu: Odisejev otok
26. 05. 2024 16.44Prvič po 50 letih podrobneje opazujejo morsko dno v Polačah na otoku Mljet. Arheologi so namreč odkrili najdišče, podobno Dioklecijanovi palači.

V Solkanu odkrili grobove langobardskih vojščakov
07. 04. 2024 10.29Med gradbenimi deli so na območju nad Kajakaškim centrom v Solkanu odkrili 19 grobov, v katerih so po mnenju arheologov pokopani langobardski vojščaki. Grobišče izvira iz poznorimskega in zgodnjesrednjeveškega obdobja, kar kaže, da je ta del slovenskega ozemlja v zgodnjem srednjem veku sodil v langobardsko kraljestvo.

7 razlogov, zakaj odpotovati v Peru
29. 02. 2024 09.17Peru je priljubljena destinacija med turisti, popotniki in pohodniki. Obiskati ga je mogoče na različne načine, za polno doživetje pa se je smiselno tja odpraviti s poznavalci.

Kaj se dogaja z vojno in smrtonosnim nasiljem in kako sta se spreminjala skozi zgodovino
05. 11. 2023 19.27V primerjavi s prejšnjim desetletjem – in še bolj z začetkom 21. stoletja – je bilo lansko leto zelo krvavo, vsaj kar zadeva organizirano državno nasilje. Za to sta v veliki meri odgovorna dva smrtonosna konflikta: rusko-ukrajinska vojna in vojna v Tigraju. Vseh smrtnih žrtev je bilo leta 2022 skoraj 250.000, kar je več kot dvakrat toliko, kolikor znaša letno povprečje v prejšnjem desetletju, ki je že samo približno trikrat večje kot letno povprečje v prvem desetletju 21. stoletja. Pred nekaj tedni se je med Palestino (oziroma Hamasom) in Izraelom začel nov boleči konflikt, ki je že terjal veliko žrtev in jih najverjetneje še bo v prihodnosti.

Izvlekli ladjo, ki je v zalivu Zambratija ležala več tisoč let
15. 07. 2023 11.05Iz hrvaškega zaliva Zambratija so izvlekli najstarejšo šivano ladjo v Sredozemlju. V zalivu je ležala več tisoč let, zdaj pa se z njo ukvarja ekipa hrvaških in francoskih strokovnjakov. Takšna ladja je bila sicer za tisti čas pravi tehnološki dosežek.

V Nepalu pridržali profesorja iz Italije zaradi kraje arheoloških artefaktov
13. 03. 2023 15.34V Nepalu so pridržali 27-letnega profesorja in umetnika iz Italije, ker naj bi skušal ukrasti zaščitene arheološke artefakte, med njimi lesen fragment. Poskus kraje naj bi se zgodil v templju v mestu Bhaktapur. Obramba obtožbe zanika in trdi, da je artefakte zgolj vzel v roke in si jih ogledal, nato pa vrnil na prvotno mesto.

V Grčijo z nizkocenovnimi prevozniki
13. 03. 2023 08.28Letos namesto čarterskega poleta izberite nizkocenovnega prevoznika in si privoščite nepozabne prvomajske in poletne počitnice v Grčiji po noro ugodnih cenah!

Mladi Herkul, ki se bojuje s kačo, se je vrnil domov
24. 01. 2023 10.48Italija je ena od najuspešnejših držav pri vračanju ukradenih umetnin v domovino. Tokrat so v Rimu razstavili 60 arheoloških umetnin, ki so bile ukradene in prodane zasebnikom v ZDA. Med umetninami, ki naj bi bile skupaj vredne okoli 18 milijonov evrov, je tudi freska mladega Herkula, ki se bojuje s kačo.

Kakšne zaklade vse še skriva ptujska Panorama? Rimsko svetišče, terme, vojaški tabor ...
21. 01. 2023 12.45Da se pod ptujskim mestnim gričem Panoramo skriva zakopan pravi rimski kolosej, se že desetletja šušlja med domačini. A resničnost je morda še bolj skrivnostna od legende – arheologi na podlagi zadnjih raziskav sklepajo, da se tam z gotovostjo skriva obsežno rimsko svetišče, le streljaj stran ostaline zgodnjekrščanske cerkve, pa napreden vodovodni sistem, ki je rimsko Petovio oskrboval z vodo iz kar pet kilometrov oddaljenega izvira. Našli so tudi ostanke vile, ki je imela celo svoje terme, z gotovostjo pa potrdili še lokacijo prvega vojaškega tabora, ki ga je obdajalo obzidje s stolpi. In možnosti, kaj vse bodo tam še našli, so skorajda neskončne – velik del Panorame je namreč še neraziskan.

V Luksorju odkrili novo egipčansko grobnico
15. 01. 2023 11.13V Luksorju so odkrili novo egipčansko grobnico izpred 3500 let, v kateri so po ocenah arheologov posmrtni ostanki soproge kralja iz 18. dinastije, so sporočile egiptovske oblasti. Notranjost grobnice je sicer v slabem stanju.

Izdali gradbeno dovoljenje za NUK II, začetek gradnje morda že konec 2023
23. 12. 2022 13.04Ministrstvo za okolje in prostor je Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport izdalo gradbeno dovoljenje za gradnjo Narodne in univerzitetne knjižnice – NUK II. Projekt NUK II je ocenjen na dobrih 100 milijonov evrov.

Skok v prazgodovino: na Ljubljanskem barju postavili koliščarsko vasico
18. 12. 2022 11.25Kako dolga je pot do prazgodovine? Na Ljubljanskem barju je kratka, a zelo slikovita. Na Igu so namreč sredi mokrotnih travnikov postavili pravo koliščarsko vasico. Do nje se lahko sprehodimo le peš, po novi pohodni poti, ki ponuja razgledno panoramo, ki so jo opazovali že koliščarji. Mi smo si novo pridobitev ogledali, še preden bo odprla svoja vrata za širšo javnost.

Iz puščavskega peska se je kot privid 'dvignila' kamnita riba
03. 12. 2022 17.40V vročini velike arabske puščave bi marsikdo pomislil, da se mu je pred očmi naslikal privid. A slika kamnite ribe ni le prikazen iz sanj, ta je tudi v resnici zrasla iz puščavskega peska, v svoj objektiv pa jo je ujel fotograf Khaled Al Enazi. "Fotografovo oko vidi tisto, česar ljudje ne vidijo," je dejal avtor fotografije.

Zlatnik, ki naj bi bil ponaredek, razkril novo osebnost zgodovine
28. 11. 2022 13.08Rimski cesar iz tretjega stoletja, ki so ga izpisali iz zgodovine kot izmišljen lik, je obstajal, trdijo znanstveniki. Dokaz za to naj bi bil starodavni zlatnik. Kovanec s portretom cesarja in z imenom Sponsian so našli pred več kot 300 leti v Transilvaniji, nekoč oddaljeni postojanki rimskega imperija. Ker so verjeli, da gre za ponaredek, je bil zaklenjen v muzejski omari. Zdaj pa znanstveniki pravijo, da praske, vidne pod mikroskopom, dokazujejo, da je bil pred 2000 leti v obtoku.

16 let obljub: zakaj se župan Janković ne kopa v Ljubljanici in ne parkira pod tržnico?
04. 11. 2022 06.00V svoji prvi kandidaturi je ljubljanski župan Zoran Janković obljubil 22 nosilnih projektov, med njimi gradnjo parkirne hiše pod ljubljansko tržnico. Janković se poteguje za peti mandat, obljuba o garažni hiši ostaja neuresničena, gradbenega dovoljenja še nima. Pred 16 leti je obljubil tudi kopanje v Ljubljanici, in to za leto 2012. Ni se uresničila. Obljuba danes – "kopali se bomo čez dve leti".

Odkrili najstarejše sledi uporabe opija: uporabljali so ga pri pogrebih
20. 09. 2022 17.47Izraelski raziskovalci so na okoli 3500 let starem pokopališču v kraju Tel Yehud blizu Tel Aviva v keramičnih posodah našli sledi opija, so sporočili strokovnjaki. Gre za najstarejše znane dokaze o uporabi opija pri ljudeh.

Kako preživeti konec tedna v Novem Sadu – vodič po letošnji evropski prestolnici kulture
14. 08. 2022 00.15Eno najbolj priljubljenih mest v regiji, Novi Sad, ki je znano po Petrovaradinski trdnjavi, Đorđeju Balaševiću, festivalu EXIT, festivalu Sterijno pozorje, strpnosti, multikulturnosti in tihem dostojanstvu svojih prebivalcev, je v prvi polovici tega leta obiskalo največ turistov v zadnjih dvajsetih letih! To pa zato, ker so srbske Atene, kakor mesto tudi imenujejo, letos evropska prestolnica kulture in se bo v mestu do konca leta v osmih programskih sklopih odvilo več kot 1500 kulturnih dogodkov, na katerih bo sodelovalo 4000 lokalnih, domačih in tujih umetnikov.

Slovenci najemajo jahte za 60 tisoč evrov tedensko
09. 07. 2022 06.00Imamo sedmo najkrajšo obalo na svetu. V Evropi imata krajšo obalo le Bosna in Hercegovina ter Monako. K obali štejemo tudi teritorialno morje, naše obsega 326 kilometrov. Izpit za voditelja čolna do 24 metrov ima dobrih 110 tisoč državljanov.

Na grajskem hribu v Gornji Radgoni našli prazgodovinski skelet
30. 05. 2022 12.13Med gradnjo vodovoda v Gornji Radgoni so na grajskem hribu naleteli na okostje. Arheologinja Mojca Jančar je povedala, da gre za ostanke človeškega skeleta, za katerega domnevajo, da sodi v obdobje prazgodovine, morda celo v čas bronaste dobe.

Edina ponudba za gradnjo novega ženskega zapora na Igu predraga
14. 05. 2022 17.36Pri projektu gradnje nove stavbe ženskega zapora na Igu, ki bi skupaj s prenovo obstoječih prostorov v starem ižanskem gradu rešil prostorsko problematiko, se zapleta. Edina ponudba za izvedbo del je po ocenah ministrstva za pravosodje previsoka, zato naročila niso oddali. Projekt bi lahko zapletlo tudi arheološko najdišče na območju.

Ko novi lastniki prisluhnejo arheologom: odkritja v kleti stare ptujske vojašnice
19. 09. 2021 08.57Prenova stare ptujske vojašnice je razodela številna arheološka odkritja. V kleti zgradbe na Vičavi, ki je nekoč služila kot oficirski paviljon, so se namreč več mesecev mudili arheologi. Pod prvotnim tlakom so našli mogočne, več kot dva metra debele zidove nekdanje rimske monumentalne zgradbe, ki je morda služila kot obrambni stolp, pa tudi številne ostanke lončenine, novce in nakit. Strokovnjaki ob tem hvalijo izreden posluh novih lastnikov, ki bodo najdeno – čeprav bodo tam poslovni prostori – skušali tudi primerno reprezentirati. Za oživitev nekoč propadajoče stavbe so sicer namenili dva milijona evrov. Arheologi so te dni ravno zaključili svoje delo, zdaj so na vrsti gradbinci.

Skrivnosti Bajnskih dvorov: urbana legenda o zakladu kriva za razdejanje grofičinega groba
05. 09. 2021 07.00Lesena, deloma okovana vrata se brez večjega napora odpro. Zaškripajo, ko v nepovabljenega obiskovalca buhne zatohel zrak, mešanica poletne sopare in prijetnega hladu notranjosti mogočne grobnice. Temna in skrivnostna preteklost vabi. Ko se oko privadi, najprej zagleda kamnit oltar, kupe razbitih opek, lesene ostanke kdo ve česa že. In sredi tega polmraka, na levi in desni, prekrita s plastmi večletnega prahu in pajčevine, kot bi bila odeta v mehko odejo, stojita veličastna kamnita sarkofaga. Grofičin je razdejan, razbit, deloma povsem odprt. Na posmrtnih ostankih počivajo le še posamezni koščki preperelega črnega blaga. Na dotiku kogar koli. In to le zato, ker je nekoč obstajala zgodba, da so bogate lastnike Bajnskih dvorov pokopali z velikim zakladom. Pa so jih res?