arheološka najdba

V Španiji našli najstarejše kosti človeškega obraza v zahodni Evropi
16. 03. 2025 21.48Raziskovalci so v starodavni jami v Španiji našli fragmente kosti človeškega obraza, ki so po njihovi oceni najstarejši v zahodni Evropi. Fosilizirani ostanki namreč sestavljajo levo lice in zgornjo čeljust odraslega pripadnika izumrle človeške vrste, ki je na Iberskem polotoku živela in izumrla pred 1,1 do 1,4 milijona let.

Velika arheološka najdba na Mljetu: Odisejev otok
26. 05. 2024 16.44Prvič po 50 letih podrobneje opazujejo morsko dno v Polačah na otoku Mljet. Arheologi so namreč odkrili najdišče, podobno Dioklecijanovi palači.

Čoln deblak, ki ga so našli na obrežju Mure, bodo znova potopili v vodo
12. 10. 2023 07.00Čoln deblak, ki najverjetneje izvira iz prazgodovine in ki so ga minuli teden našli na obrežju Mure, bodo arheologi ta konec tedna znova potopili v vodo na Soboškem jezeru. Rezultate analiz lesa in mahu z deblaka, ki jih delajo v Miamiju, pričakujejo v prihodnji teden, je povedal strokovnjak za podvodno arheologijo Andrej Gaspari.

Kakšne zaklade vse še skriva ptujska Panorama? Rimsko svetišče, terme, vojaški tabor ...
21. 01. 2023 12.45Da se pod ptujskim mestnim gričem Panoramo skriva zakopan pravi rimski kolosej, se že desetletja šušlja med domačini. A resničnost je morda še bolj skrivnostna od legende – arheologi na podlagi zadnjih raziskav sklepajo, da se tam z gotovostjo skriva obsežno rimsko svetišče, le streljaj stran ostaline zgodnjekrščanske cerkve, pa napreden vodovodni sistem, ki je rimsko Petovio oskrboval z vodo iz kar pet kilometrov oddaljenega izvira. Našli so tudi ostanke vile, ki je imela celo svoje terme, z gotovostjo pa potrdili še lokacijo prvega vojaškega tabora, ki ga je obdajalo obzidje s stolpi. In možnosti, kaj vse bodo tam še našli, so skorajda neskončne – velik del Panorame je namreč še neraziskan.

Potapljač pri otoku Susak našel protiladijsko mino iz druge svetovne vojne
13. 08. 2022 15.34Potapljač je med potapljanjem na otoku Susak našel "kovinski predmet, ki po svoji obliki in videzu spominja na protiladijsko mino iz 2. svetovne vojne". Ležala je na nizki globini odprtega sidrišča. Podvodni raziskovalec Vladimir Vrzič je sicer na morskem dnu našel že številne protiladijske mine, blizu Krka pa celo ladjo.

Med izkopavanji na območju izraelske Ramle odkrili novo človeško vrsto
25. 06. 2021 15.56V Izraelu so, kot kaže, najverjetneje odkrili novo vrsto pračloveka. Med arheološkimi izkopavanji v kamnolomu nekdanje cementarne, blizu središča mesta Ramla, so namreč našli prazgodovinske ostanke človeka, ki jih doslej ni bilo mogoče povezati z nobeno znano človeško vrsto. 'Izraelske' kosti pripadajo novemu tipu zgodnjega človeka, znanstvenikom prej še neznanega, so ob tem obelodanili raziskovalci. Ob tem pa še zatrdili, da to lahko povsem na novo osvetli človeško evolucijo.

Močno deževje razkrilo več kot 2500 let star bronast kipec
21. 03. 2021 14.51Grške arheologe je razveselila najdba majhnega bronastega kipca bika na arheološkem najdišču v Olimpiji. Miniaturni artefakt je po več kot 2500 letih pokukal iz blata po močnem deževju.

Arheologi v Egiptu odkrili ostanke najstarejše tovarne piva na svetu
14. 02. 2021 17.01Ameriški in egiptovski arheologi, ki raziskujejo na enem najpomembnejših zgodovinskih najdišč v Egiptu, so odkrili najstarejšo 'pivovarno' na svetu. V njej so lahko naenkrat proizvedli približno 22.400 litrov piva, ki so ga starodavni Egipčani uporabljali pri obredih žrtvovanja. Domneva se, da najdba izvira iz časa vladavine kralja Narmerja.

V Ormožu odkrili rimsko peč, v kateri so izdelovali izdelke iz žgane gline
02. 12. 2020 16.10Arheološke raziskave ob začetku gradnje daljnovoda Cirkovce - Pince so v Stanovnem v Občini Ormož razkrile pomembno najdbo. Arheologi so odkrili rimsko peč, ki priča o izrednem tehničnem znanju prebivalcev tega območja v rimskem obdobju.

Z bagrom, lopatami in strguljami odkrivajo zaklade preteklosti
03. 10. 2020 19.51Arheologi se odkrivanja naše preteklosti lotevajo z bagrom, motikami, rovnicami, lopatami in strguljami. Tudi na Pungrtu na Igu, kjer potekajo obsežna izkopavanja gradišča staroselcev iz mlajše železne dobe in rimskega obdobja. Razkrila so na terase preoblikovan teren, na vsaki terasi pa ležijo ostanki objektov oziroma hišk staroselcev. Predvsem izkušnje pa arheologom in izkopavalcem povedo, kaj je delo človeških rok, kdaj je bila skala vklesana ali izravnana.

Pri Krku našli potopljeno razbitino ladje iz časa rimskega imperija
23. 06. 2020 14.39Iz Hrvaške prihaja novica o pomembnem arheološkem odkritju. Podvodni raziskovalec Velimir Vrzić je nedaleč od otoka Krk, na okoli 18 metrih globine, našel potopljeno ladjo iz časa rimskega cesarstva. V bližini razbitin so zakopani v pesku in blatu ležali tudi ostanki amfor, za katere se predvideva da so bile del tovora ene od trgovskih ladij, ki so potovale iz Dalmacije proti Benetkam.

Na jugu Mehike odkrili največje in najstarejše majevske ostanke
07. 06. 2020 07.36Arheologi so v Tabascu na jugu Mehike odkrili najverjetneje največje in najstarejše doslej znane majevske ostanke. Gre za sklop 21 večjih in manjših obrednih centrov, ki tvorijo štirikotne platoje. Največji med najdenimi kompleksi je po prostornini celo večji od največje piramide v Egiptu.

Grafiti - vandalizem, umetnost, družben protest, duh časa na zidovih
07. 06. 2020 07.00Grafiti so zadnje tedne pogosto v središču pozornosti. Ste denimo zadnje tedne opazili ponavljajoč se grafit - na tla in zidove naslikano podobo piščali? Kaj sporoča? Kaj vse so grafiti? Od vandalizma do umetnosti in družbenega protesta. Od zgodovinskega konteksta do sedanjosti.

Najdba 120.000 let stare kosti nosoroga naj ne bi zavlekla projekta
21. 02. 2020 15.32Gradnja drugega tira zaenkrat teče po planu, čeprav so šele pri dostopnih cestah do trase. Tudi arheološka najdba, stara 120.000 let, del ni ustavila, bi pa do težav lahko prišlo z razpisom za dela v dolini reke Glinščice. Na potezi je 2TDK, ki je od DKOM dobil navodila, kako izpeljati postopek. A to je tudi bitka s časom, morajo z deli začeti najkasneje junija, sicer lahko izgubimo evropske milijone.

Našli najstarejši biser na svetu
21. 10. 2019 06.00Arheologi so med izkopavanjem na neolitskem najdišču na otoku Maravah v Abu Dabiju našli zanimivo najdbo. Med razkrivanjem tisočletnih plasti so namreč našli majhen rožnat biser, ki je star približno 8000 let in je tako najstarejši biser na svetu. Najdba pa je razkrila, da so ljudje že več kot 5800 let pred našim štetjem nabirali bisere in najverjetneje z njimi tudi trgovali.

Še ena zlata najdba: v Črnomlju nažličkali zlatnik
25. 05. 2019 07.00Arheološka odkopavanja, ki že dlje časa potekajo v Beli krajini, so znova poskrbela za presenečenje. Po odkritem keltskem zlatniku v Podzemlju pred letom dni so tokrat pod eno od ulic v Črnomlju našli zlati kovanec. Preliminarna ocena s terena je, da gre za poznoantični kovanec tipa tremissis, ki naj bi bil v plačilnem prometu konec četrtega stoletja našega štetja.

1700 let stara modra steklena posoda v sarkofagu skrivnostne ženske
07. 02. 2019 14.09Posoda iz 4. stoletja iz prosojnega modrega stekla z izpisano zdravico v grščini, ki so jo našli med arheološkim izkopavanjem na Gosposvetski cesti v Ljubljani, je zbudila zanimanje po vsem svetu. Zdaj so jo na ogled postavili v ljubljanskem Mestnem muzeju. Bolj kot sama posoda pa je za arheologe uganka ženska, v sarkofagu katere so jo našli.

V Italiji odkrili okostje 'vampirskega otroka'
13. 10. 2018 09.59Arheologi so na starodavnem otroškem pokopališču v Italiji odkrili nenavadno najdbo. Izkopali so okostje desetletnega otroka, ki so ga predvidoma v petem stoletju pokopali s kamnom v ustih. Po mnenju arheologov so na že tako 'nenormalnem pokopališču' našli dokaz o starodavnih vampirskih pogrebih.

VIDEO: Razstrta skrivnost preteklosti: izjemna arheološka najdba pod rimsko podzemno železnico
11. 03. 2018 14.34Italijanske arheologe navdušuje izjemna najdba. Na liniji C rimske podzemne železnice so namreč naleteli na izredno ohranjeno Hišo poveljnika bližnje vojašnice, ki pa so jo odkrili pred dvema letoma. Gre za prvo tovrstno najdbo v Rimu. Na istem območju so sicer že lani odkrili pravi 'zaklad' - hišo iz 2. stoletja, ki jo je zajel požar in je do izkopavanj ostala bolj ali manj nedotaknjena.

FOTO: V Luksorju odkrili 3500 let stari grobnici, bo to rešilo egipčanski turizem?
10. 12. 2017 10.00Egipčanski arheologi so v Luksorju odkrili 3500 let stari grobnici pomembnih osebnosti staroegipčanske 18. dinastije. Grobnici vsebujeta mumiji v lesenih krstah, več kot 450 kipov, glinene posode in številne poslikave. Egipčani upajo, da bodo nova odkritja v državo znova privabila turiste.

V središču Ljubljane našli sarkofag iz četrtega stoletja
20. 10. 2017 18.19Arheologi so na Gosposvetski cesti v Ljubljani, kjer že od konca septembra potekajo arheološka izkopavanja, našli sarkofag iz četrtega stoletja. V sarkofagu so našli ostanke, najbrž moškega srednjih let.

Med sprehodom naletel na arheološki biser
02. 01. 2017 18.02Borut Pečar je na sprehodu v okolici Hrastnika naletel na pravi arheološki biser - prazgodovinski grob, v katerem sta kar 2500 let počivala železnodobni vojščak in njegovo dekle.

Arheologi v Jeruzalemu našli kopališki bazen, star 1800 let
24. 11. 2010 20.44Izraelski arheologi so med izkopavanjem v starem delu Jeruzalema naleteli na korito rimskega bazena, staro približno 1800 let. Šlo naj bi za ostanke antičnega kopališča.

V Avstraliji našli najstarejšo sekiro na svetu
07. 11. 2010 15.47Avstralski arheologi so sporočili, da so odkrili kos kamnite sekire, stare 35.500 let. Sekiro so odkopali na najdišču prvotnih prebivalcev na severu avstralske celine in ocenjujejo, da gre za najstarejšo najdbo te vrste na svetu.

Prijavite arheološke najdbe
11. 07. 2008 15.49Ministrstvo za kulturo poziva vse, ki hranijo arheološke predmete brez potrdila o izvoru, da jih do 1. marca 2009 prijavijo pristojnim institucijam.

Bogate najdbe v Ljubljani
14. 04. 2008 18.04Arheologi so v Ljubljani odkrili bogate najdbe. Gre predvsem za antične grobove s številnimi pridatki.

Dars čaka na vris v načrte
05. 04. 2007 15.36Dars bo glede ohranitve arheoloških ostankov antične vile na trasi nove gorenjske avtoceste še počakal.

Pomembna arheološka najdba na jugu Mehike
28. 04. 1999 11.57V kraju Palenque v mehiški zvezni državi Chiapas so nedavno našli oltar, v katerem je tudi prestol iz 8. stoletja. Gre za pomembno odkritje, ki bo obogatilo poznavanje predšpanskega obdobja v Mehiki. Prestol, ki so ga arheologi našli po dveh letih izkopavanja, je okrašen s približno 150 napisi, ki opisujejo vladavino kralja Akula Ahnaba III. med letoma 736 in 764. Na 1,7 metra širokem in 2,8 metra dolgem prestolu je tudi sedem portretov majevskega plemstva. V bližini najdišča pa so strokovnjaki odkrili še mrliško vežico, v njej pa vaze in kose vulkanskega stekla.