arheološka izkopavanja

Nesreča pri Dioklecijanovi palači: kamniti blok stisnil in huje ranil 25-letnika
04. 04. 2025 10.53V središču Splita se je zjutraj zgodila huda delovna nesreča. Na delavca je padel večji kamniti blok in ga stisnil. 25-letnik je v smrtni nevarnosti.

Regijska bolnišnica bo v Kranju. Župan Radovljice: Odločitev je politična
20. 03. 2025 13.03Vlada se je odločila, da bo nova gorenjska regijska bolnišnica v Kranju, je po seji vlade povedal njen podpredsednik Matej Arčon. Gre za politično odločitev. Zadnja analiza je tako lokacijo v Kranju kot v Radovljici označila za primerno, minimalno prednost pa je dala Radovljici. V bolnišnici naj bi bilo predvidoma 600 postelj. Radovljiški župan je odločitev označil za politično, razočaran je tudi njegov jeseniški kolega.

Na parceli, kjer bo zrasla Emonika, skriti ostanki rimske Emone
25. 02. 2025 19.15Doslej še neznano antično pokopališče, polno dragocenih predmetov. Sledovi emonske zemljiške razdelitve. In ostanki še neodkrite rimske ceste. Vse to se je kar dve tisočletji skrivalo ob ljubljanski železniški postaji, kjer bo v prihodnjih dveh letih zrasla Emonika. Arheološka izkopavanja so potekala lani spomladi in poleti, najzanimivejša odkritja pa so v torek prvič javno predstavili v zakladnici Mestnega muzeja Ljubljana. Madžarski investitorji si del zbirke želijo vključiti tudi v novo Emoniko.

Bosanske piramide: energetski fenomen ali dobičkonosna prevara?
29. 12. 2024 07.57Trditve Semirja Osmanagića in njegovih somišljenikov o obstoju piramid v kraju Visoko že dlje časa razburjajo stroko. Čeprav so različni strokovnjaki potrdili njegovo odkritje, je večina skeptična, češ da gre za naravne griče, ki so jih oblikovali geološki procesi, kot je erozija. Označujejo ga za prevaranta in psevdoznanstvenika in mu celo očitajo, da sam koplje rove za turistične in dobičkonosne namene. "Kritike ljudi, ki ne samo, da nikoli niso bili v Bosni, pač pa so piramide gledali samo na televiziji in verjamejo v pravljice, da so jih gradili sužnji kot grobnice faraonom, so zame povsem nerelevantne," odgovarja bosanski Indiana Jones. In še: Nihče od mojih kritikov ni strokovnjak za piramide, jaz pa jih preučujem že celo življenje.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'
28. 12. 2024 10.15Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

Med izkopavanji odkrili bazen in ostanke ogrevalnega sistema
18. 12. 2024 14.56Na območju, kjer je predvidena gradnja nove Narodne in univerzitetne knjižnice (NUK II), so predstavili potek arheoloških izkopavanj. V tem delu raziskujejo območje dveh stanovanjskih objektov – insul, kjer so med drugim našli ostanke bazena in sistema talnega ogrevanja. Primerke drobnih najdb so razstavili v Spomeniškovarstvenem centru ZVKDS.

Kako bo videti prenovljena ljubljanska tržnica z garažno hišo?
05. 11. 2024 15.44Na ljubljanski občini so pridobili vseh 16 soglasij, potrebnih za izdajo gradbenega dovoljenja za projekt prenove osrednje mestne tržnice z gradnjo garažne hiše. Župan Zoran Janković pravi, da je na to novico čakal 18 let. Izdajo gradbenega dovoljenja pričakuje še letos, izvedba prenove bi se lahko začela prihodnje leto in bi trajala poltretje leto. Cene projekta pa za zdaj še ne razkrivajo. Ta je sicer največjo spremembo doživel pri načrtovanju podzemnih etaž, ki so razburjale. Parkirnih mest bo zdaj za polovico manj.

Gradnja NUK II: začetek del za arheološka izkopavanja
23. 08. 2024 09.56Na zemljišču, kjer bo zrasel NUK II, se bodo začela spremljevalna dela za arheološka izkopavanja. Dela bodo predvidoma končana v prvih mesecih prihodnjega leta. Sledil bo javni razpis za izbiro izvajalca gradbenih del. Gradbeno dovoljenje za NUK II je že pravnomočno.

Na Litostrojski prenova za Dramo, oktobra prva premiera
13. 08. 2024 14.45V L56 na Litostrojski, kjer bo med prenovo matične hiše delovala SNG Drama Ljubljana, trenutno prenavljajo prostore za potrebe osrednjega slovenskega gledališča. Kot je po ogledu prostorov povedala ministrica za kulturo Asta Vrečko, bo Drama konec avgusta, ko bo polno preseljena, začela z vajami, v oktobru bo prva premiera.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija
02. 06. 2024 07.00Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

Katedrala Notre-Dame bo obnovljena do olimpijskih iger
10. 04. 2024 10.5215. aprila bo minilo pet let od požara, ki je uničil znamenito pariško stolnico Notre-Dame. V francoski prestolnici pa obljubljajo, da bo katedrala do poletnega odprtja olimpijskih iger v Parizu obnovljena.

Iz 300 let stare ladijske razbitine bodo poskušali dvigniti zlato in smaragde
24. 12. 2023 19.30Kolumbijska vlada je napovedala, da bodo skušali dvigniti predmete s trijamborne galeje San José, ki je potonila leta 1708. Vsebovala naj bi zlate in srebrne kovance, smaragde in druge zaklade. Na njej pa naj bi se nahajali tudi bronasti topovi, keramične vaze in orožje.

Izkopavanja na območju Drame: ostanki Emone že na globini 70 centimetrov
22. 11. 2023 13.37V ljubljanski Drami so predstavili potek arheoloških izkopavanj na njenem območju. Kot je povedala vodja arheoloških izkopavanj Maja Lavrič, so sicer pričakovali ostanke rimske Emone, jih je pa presenetilo, da so nanje naleteli že na globini 70 in 80 centimetrov, prav tako jih je presenetila dobra ohranjenost rimske arhitekture.

Kakšne zaklade vse še skriva ptujska Panorama? Rimsko svetišče, terme, vojaški tabor ...
21. 01. 2023 12.45Da se pod ptujskim mestnim gričem Panoramo skriva zakopan pravi rimski kolosej, se že desetletja šušlja med domačini. A resničnost je morda še bolj skrivnostna od legende – arheologi na podlagi zadnjih raziskav sklepajo, da se tam z gotovostjo skriva obsežno rimsko svetišče, le streljaj stran ostaline zgodnjekrščanske cerkve, pa napreden vodovodni sistem, ki je rimsko Petovio oskrboval z vodo iz kar pet kilometrov oddaljenega izvira. Našli so tudi ostanke vile, ki je imela celo svoje terme, z gotovostjo pa potrdili še lokacijo prvega vojaškega tabora, ki ga je obdajalo obzidje s stolpi. In možnosti, kaj vse bodo tam še našli, so skorajda neskončne – velik del Panorame je namreč še neraziskan.

Začela so se dela za izgradnjo nove medicinske in veterinarske fakultete
11. 01. 2023 16.17Predstavniki ljubljanske univerze so predstavili potek del za gradnjo novih stavb veterinarske in medicinske fakultete. Za slednjo so v teku pripravljalna dela, rušitve, premestitev montažnega objekta in predhodna arheološka izkopavanja. Na gradbišču nove veterinarske fakultete pa potekajo rušitvena dela in globoko temeljenje.

'Z detektorji kovin in lopatami 'oborožene' skupine tavajo po poljih'
07. 01. 2023 11.55Mirna vasica na Nizozemskem je čez noč postala tarča lovcev na nacistični zaklad, ki naj bi bil tam zakopan pred skoraj 80 leti. Državni arhiv je namreč objavil zemljevid, ki naj bi razkrival njegovo lokacijo.

Znanstveniki odkrili nove 'skrivnosti' nastanka raka
22. 04. 2022 08.47Britanski znanstveniki so opravili veliko raziskavo o raku, pri čemer so analizirali celotno genetsko sestavo tumorjev pri približno 12.000 bolnikih. Z novimi namigi, ki jih je dalo 'arheološko preiskovanje' raka, kot so raziskavo ponazorili znanstveniki, upajo, da bodo v prihodnosti izboljšali diagnozo in zdravljenje te bolezni.

V Egiptu odkrili pet dobro ohranjenih grobnic izpred več kot 4000 let
20. 03. 2022 13.25Arheologi so javnosti odkrili pet starodavnih grobnic s poslikavami na pokopališču v bližini Kaira. Grobnice naj bi pripadale višjim uradnikom in nadzornikom palače v starodavnem Egiptu. Posebnost odkritja so predvsem dobro ohranjene poslikave na grobnicah.

Ko novi lastniki prisluhnejo arheologom: odkritja v kleti stare ptujske vojašnice
19. 09. 2021 08.57Prenova stare ptujske vojašnice je razodela številna arheološka odkritja. V kleti zgradbe na Vičavi, ki je nekoč služila kot oficirski paviljon, so se namreč več mesecev mudili arheologi. Pod prvotnim tlakom so našli mogočne, več kot dva metra debele zidove nekdanje rimske monumentalne zgradbe, ki je morda služila kot obrambni stolp, pa tudi številne ostanke lončenine, novce in nakit. Strokovnjaki ob tem hvalijo izreden posluh novih lastnikov, ki bodo najdeno – čeprav bodo tam poslovni prostori – skušali tudi primerno reprezentirati. Za oživitev nekoč propadajoče stavbe so sicer namenili dva milijona evrov. Arheologi so te dni ravno zaključili svoje delo, zdaj so na vrsti gradbinci.

Arheološka izkopavanja v Metliki razkrila tudi dele prazgodovinskih statev
10. 08. 2021 15.05Arheologi, ki v metliškem mestnem jedru pregledujejo teren pred položitvijo mestnega toplovoda, so na vogalu Trga svobode in Mestnega trga odkrili ostanke hiše, ki je pogorela v starejši železni dobi. Na ohranjenem pogorišču so našli ostanke peči, številnega lončenega posodja in keramične dele večjih statev, ki morda govorijo o obrti večjih razsežnosti.

Med izkopavanji na območju izraelske Ramle odkrili novo človeško vrsto
25. 06. 2021 15.56V Izraelu so, kot kaže, najverjetneje odkrili novo vrsto pračloveka. Med arheološkimi izkopavanji v kamnolomu nekdanje cementarne, blizu središča mesta Ramla, so namreč našli prazgodovinske ostanke človeka, ki jih doslej ni bilo mogoče povezati z nobeno znano človeško vrsto. 'Izraelske' kosti pripadajo novemu tipu zgodnjega človeka, znanstvenikom prej še neznanega, so ob tem obelodanili raziskovalci. Ob tem pa še zatrdili, da to lahko povsem na novo osvetli človeško evolucijo.

Strastna, tragična in skrivnostna zgodba: kje leži Veronika Deseniška?
20. 06. 2021 09.18Že v 19. stoletju je Anton Martin Slomšek iskal grob nesrečne druge žene celjskega grofa Friderika II., ki jo je dal utopiti njegov oče, po tem, ko je bila na sodišču oproščena čarovništva – a neuspešno. Dr. Mija Oter Gorenčič sedaj postavlja novo teorijo, kje je pokopana Veronika Deseniška, katere velika ljubezenska zgodba z grofom celjskim se je zapisala v slovensko zgodovino. "Je ravno prav dramatična, romantična, strastna, tragična in hkrati skrivnostna, da se hitro vtisne v srce."

Egiptovsko 'izgubljeno zlato mesto' razkriva skrivnosti življenja faraonov
11. 04. 2021 07.00Blišč zlata in dragocenosti, v kamen vklesane skrivnosti, monumentalne grobnice in čaščenje božanstev. Tako nekako bi si lahko predstavljali življenja starodavnih faraonov. Arheologi pa so nedavno v bližini nekaterih najbolj znanih egiptovskih spomenikov našli do zdaj neznano mesto, ki bi lahko odstrlo še zadnje tančice skrivnosti in strokovnjakom omogočilo vpogled v prestiž vsakdana mogočnih egipčanskih vladarjev. Gre za najpomembnejšo najdbo vse od odkritja Tutankamonove grobnice.

'Starodavna Sikstinska kapela': stenske poslikave prikazujejo izumrla ledenodobna bitja
06. 12. 2020 14.28Arheologi so razkrili 13 kilometrov dolgo "platno ledenodobnih živali", ki so ga leta 2017 odkrili v amazonskem gozdu v Kolumbiji, zdaj pa so znane tudi ugotovitve raziskav. Na tisoče stenskih poslikav prikazuje že izumrla bitja, kot je mastodon, lovske prizore in utrinke življenja prvih prebivalcev te regije. Gre za "starodavno Sikstinsko kapelo", eno najobsežnejših odkritij stenskih poslikav na svetu.

V Ormožu odkrili rimsko peč, v kateri so izdelovali izdelke iz žgane gline
02. 12. 2020 16.10Arheološke raziskave ob začetku gradnje daljnovoda Cirkovce - Pince so v Stanovnem v Občini Ormož razkrile pomembno najdbo. Arheologi so odkrili rimsko peč, ki priča o izrednem tehničnem znanju prebivalcev tega območja v rimskem obdobju.

V Pompejih odkrili dobro ohranjene ostanke gospodarja in njegovega sužnja
22. 11. 2020 11.27Ostanke so našli v mestu Civita Giuliana, 700 metrov severozahodno od središča starodavnih Pompejev, v podzemnih prostorih velike vile, kjer potekajo arheološka izkopavanja. Njune ostanke so odkrili na istem mestu, kjer so leta 2017 odkrili hlev z ostanki treh vpreženih konj.

V nekropoli pri Kairu odkrili številne nedotaknjene sarkofage
14. 11. 2020 15.51Egiptovski arheologi so v nekropoli nedaleč od Kaira odkrili skrivališče starodavnih krst, kar je že drugo tovrstno odkritje na tem območju letos. Tokrat so v treh podzemnih jaških v nekropoli v Sakari, v bližini slovite stopničaste Džoserjeve piramide našli več kot sto zapečatenih in nedotaknjenih sarkofagov ter 40 pogrebnih mask in kipov.

Antična Emona je imela obvoznico, bila je vozlišče poti
04. 10. 2020 20.51Kjer je pred dvema tisočletjema tekla stara rimska cesta, ena izmed treh glavnih vpadnic v antično Emono, danes stoji Tržaška. Na njeni severni strani trenutno potekajo izkopavanja. Pod asfaltom se skrivajo tudi grobišča prvih Emoncev, ki ležijo (kot je velevala rimska tradicija) prav ob cesti. Med najpomembnejšimi ugotovitvami arheologov v zadnjih letih pa je zagotovo odkritje, da je imela antična Emona obvoznico, pravi arheolog Matej Draksler.

Z bagrom, lopatami in strguljami odkrivajo zaklade preteklosti
03. 10. 2020 19.51Arheologi se odkrivanja naše preteklosti lotevajo z bagrom, motikami, rovnicami, lopatami in strguljami. Tudi na Pungrtu na Igu, kjer potekajo obsežna izkopavanja gradišča staroselcev iz mlajše železne dobe in rimskega obdobja. Razkrila so na terase preoblikovan teren, na vsaki terasi pa ležijo ostanki objektov oziroma hišk staroselcev. Predvsem izkušnje pa arheologom in izkopavalcem povedo, kaj je delo človeških rok, kdaj je bila skala vklesana ali izravnana.

Odkrili ostanke mogočnega dvora, kjer je nekoč menda užival tudi Dante Alighieri
29. 08. 2020 07.00Po uspešnih arheoloških raziskavah na Kozlovem robu so se arheologi izkopavanj lotili še na bližnjem Doru v Tolminu. Po pripovedih in pisnih virih je tam stal dvor oglejskega patriarha. In raziskave niso bile zaman – našli so ostanke mogočne grajske stavbe. Gre za poletno rezidenco, ki so jo zgradili konec 13. stoletja, po legendi pa naj bi patriarh tam nekoč gostil celo slavnega Alighierija.