arheološka

Nesreča pri Dioklecijanovi palači: kamniti blok stisnil in huje ranil 25-letnika
04. 04. 2025 10.53V središču Splita se je zjutraj zgodila huda delovna nesreča. Na delavca je padel večji kamniti blok in ga stisnil. 25-letnik je v smrtni nevarnosti.

Regijska bolnišnica bo v Kranju. Župan Radovljice: Odločitev je politična
20. 03. 2025 13.03Vlada se je odločila, da bo nova gorenjska regijska bolnišnica v Kranju, je po seji vlade povedal njen podpredsednik Matej Arčon. Gre za politično odločitev. Zadnja analiza je tako lokacijo v Kranju kot v Radovljici označila za primerno, minimalno prednost pa je dala Radovljici. V bolnišnici naj bi bilo predvidoma 600 postelj. Radovljiški župan je odločitev označil za politično, razočaran je tudi njegov jeseniški kolega.

V Španiji našli najstarejše kosti človeškega obraza v zahodni Evropi
16. 03. 2025 21.48Raziskovalci so v starodavni jami v Španiji našli fragmente kosti človeškega obraza, ki so po njihovi oceni najstarejši v zahodni Evropi. Fosilizirani ostanki namreč sestavljajo levo lice in zgornjo čeljust odraslega pripadnika izumrle človeške vrste, ki je na Iberskem polotoku živela in izumrla pred 1,1 do 1,4 milijona let.

Na parceli, kjer bo zrasla Emonika, skriti ostanki rimske Emone
25. 02. 2025 19.15Doslej še neznano antično pokopališče, polno dragocenih predmetov. Sledovi emonske zemljiške razdelitve. In ostanki še neodkrite rimske ceste. Vse to se je kar dve tisočletji skrivalo ob ljubljanski železniški postaji, kjer bo v prihodnjih dveh letih zrasla Emonika. Arheološka izkopavanja so potekala lani spomladi in poleti, najzanimivejša odkritja pa so v torek prvič javno predstavili v zakladnici Mestnega muzeja Ljubljana. Madžarski investitorji si del zbirke želijo vključiti tudi v novo Emoniko.

Pomembno odkritje v Egiptu: našli prvo grobnico po Tutankamonovi
20. 02. 2025 08.24Egiptologi so odkrili prvo faraonovo grobnico, odkar so pred več kot stoletjem odkrili grobnico Tutankamona. Gre za grobnico Tutmoz II., kralja 18. egipčanske dinastije. "To je izjemen trenutek za egiptologijo in širše razumevanje naše skupne človeške zgodbe," pravi egiptovski minister za turizem in starine Sherif Fathy.

Bosanske piramide: energetski fenomen ali dobičkonosna prevara?
29. 12. 2024 07.57Trditve Semirja Osmanagića in njegovih somišljenikov o obstoju piramid v kraju Visoko že dlje časa razburjajo stroko. Čeprav so različni strokovnjaki potrdili njegovo odkritje, je večina skeptična, češ da gre za naravne griče, ki so jih oblikovali geološki procesi, kot je erozija. Označujejo ga za prevaranta in psevdoznanstvenika in mu celo očitajo, da sam koplje rove za turistične in dobičkonosne namene. "Kritike ljudi, ki ne samo, da nikoli niso bili v Bosni, pač pa so piramide gledali samo na televiziji in verjamejo v pravljice, da so jih gradili sužnji kot grobnice faraonom, so zame povsem nerelevantne," odgovarja bosanski Indiana Jones. In še: Nihče od mojih kritikov ni strokovnjak za piramide, jaz pa jih preučujem že celo življenje.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'
28. 12. 2024 10.15Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

Med izkopavanji odkrili bazen in ostanke ogrevalnega sistema
18. 12. 2024 14.56Na območju, kjer je predvidena gradnja nove Narodne in univerzitetne knjižnice (NUK II), so predstavili potek arheoloških izkopavanj. V tem delu raziskujejo območje dveh stanovanjskih objektov – insul, kjer so med drugim našli ostanke bazena in sistema talnega ogrevanja. Primerke drobnih najdb so razstavili v Spomeniškovarstvenem centru ZVKDS.

Kako bo videti prenovljena ljubljanska tržnica z garažno hišo?
05. 11. 2024 15.44Na ljubljanski občini so pridobili vseh 16 soglasij, potrebnih za izdajo gradbenega dovoljenja za projekt prenove osrednje mestne tržnice z gradnjo garažne hiše. Župan Zoran Janković pravi, da je na to novico čakal 18 let. Izdajo gradbenega dovoljenja pričakuje še letos, izvedba prenove bi se lahko začela prihodnje leto in bi trajala poltretje leto. Cene projekta pa za zdaj še ne razkrivajo. Ta je sicer največjo spremembo doživel pri načrtovanju podzemnih etaž, ki so razburjale. Parkirnih mest bo zdaj za polovico manj.

Hitri in drzni po gorenjsko, odstop ministrice in razkritje Hiše ljubezni
29. 09. 2024 18.27Na stezi letališča v Lescah se je hrumenje letalskih motorjev umaknilo hrupu avtomobilskih in cviljenju gum. Legendarno nogometno igrišče "Bundes", na katerem so prve nogometne korake naredili številni slovenski profesionalni nogometaši, je znova oživelo. Minilo je 80 let od padca letala Spitfire MJ116 na barjanska tla. Ministrica Stojmenova Duh je po t. i. aferi modre luči odstopila, vlada in sindikati javnega sektorja pa so podpisali zgodovinski dogovor. Izvedeli pa smo tudi, kaj je Hiša ljubezni.

Ko se vojna preseli pod nebo, se konča viteštvo in začne pekel na Zemlji
22. 09. 2024 12.10V drugi polovici druge svetovne vojne so nebo nad Slovenijo pogosto prekrila zavezniška letala, več kot 200 jih je – večinoma zaradi nemških flakov – padlo na tla. Med njimi je bilo tudi britansko vojaško letalo Spitfire, ki je sodelovalo v prvem letalskem napadu na Ljubljano. Pilot je izskočil in preživel, letalo pa se je ob padcu zarilo v mehka barjanska tla. Leta 2019 so v sklopu obsežne arheološke akcije izkopali njegovo srce, Rolls-Royceov motor Merlin, ki je bil kar 75 let v časovni kapsuli. 80 let pozneje so v Parku vojaške zgodovine Pivka z razstavo obudili spomin na obdobje, ko je na naše ozemlje padlo kar 8000 ton bomb, ki so pobile in ranile veliko ljudi ter povzročile velikansko materialno škodo.

Gradnja NUK II: začetek del za arheološka izkopavanja
23. 08. 2024 09.56Na zemljišču, kjer bo zrasel NUK II, se bodo začela spremljevalna dela za arheološka izkopavanja. Dela bodo predvidoma končana v prvih mesecih prihodnjega leta. Sledil bo javni razpis za izbiro izvajalca gradbenih del. Gradbeno dovoljenje za NUK II je že pravnomočno.

Na Litostrojski prenova za Dramo, oktobra prva premiera
13. 08. 2024 14.45V L56 na Litostrojski, kjer bo med prenovo matične hiše delovala SNG Drama Ljubljana, trenutno prenavljajo prostore za potrebe osrednjega slovenskega gledališča. Kot je po ogledu prostorov povedala ministrica za kulturo Asta Vrečko, bo Drama konec avgusta, ko bo polno preseljena, začela z vajami, v oktobru bo prva premiera.

24 novih krajev na seznamu, ki nas opominja, kaj imamo
10. 08. 2024 18.00Sipine, ki so videti kot ogromne bele rjuhe, veličasten nemški grad, nenavadna poslikana afriška vasica in otok, za katerega večina še ni slišala. Vsi so se znašli med 24 novimi vpisi na seznamu svetovne kulturne dediščine. Nam najbližja je jama Vjetrenica v Bosni in Hercegovini.

Peklenska vročina v Grčiji, v enem dnevu izbruhnilo 48 požarov
18. 07. 2024 19.29Vročinski val, ki traja od začetka julija, je v velikem delu Grčije dosegel nov višek. Pristojni so nanj glasno opozarjali, saj je lahko takšna vročina tudi smrtonosna. Olajšanja ni niti ponoči, ko se temperature gibljejo nad 30 stopinjami Celzija.

Bi bili povsem sami na Akropoli? Za 5000 evrov je to mogoče
04. 07. 2024 08.11Akropola v Atenah, ki velja za enega najbolj obiskanih starodavnih spomenikov na svetu, poslej ponuja zasebne obiske za 5000 evrov. Zasebne obiske Akropole so napovedali že lani, kar je sprožilo številne polemike.

Izginili med vročino: v Grčiji pogrešanih več turistov, na Tenerifu iščejo najstnika
19. 06. 2024 15.28Na grških Kikladih poteka iskanje dveh Francozinj in upokojenega namestnika ameriškega šerifa. Vročina, v kateri se je nedavno znašla Grčija, je sicer terjala že pet smrtnih žrtev. Slednje še toliko bolj skrbi grške reševalne službe, ki menijo, da turisti niso ustrezno obveščeni o tveganjih, ki jih predstavlja pohodništvo pri tako visokih temperaturah. "Ampak za pohode v vročini so se odločili sami, človeka ne moreš aretirati zaradi tega, samo upaš lahko, da je dovolj pameten," je dejal poveljnik reševalne službe. Ob tem pa se nadaljuje tudi iskanje najstnika, ki je izginil na španskem Tenerifu.

Neskončno štetje glasov, gost iz Ukrajine in Robert, ki je spoznal magičnega Luko
15. 06. 2024 15.27Volilna nedelja se je zavlekla pozno v noč, preštevanje glasov je potekalo počasi, a naposled smo le dobili rezultate treh posvetovalnih referendumov in devet novih oz. starih evroposlancev, ki nas bodo predstavljali v Bruslju. Obrvi je v tem tednu dvigovala odločitev predsednika vlade, da raje, kot da bi se udeležil mednarodne mirovne konference za Ukrajino, odpotuje na ogled finalne tekme lige NBA v Dallasu ter stiska pesti za slovenskega zvezdnika Luko Dončića. V Grčiji so zaradi vročine zaprli šole, Romunija pa je zaradi suše omejila porabo vode. Z odgovornostjo do sebe, narave in prihodnosti je naša medijska hiša obeležila Zeleni teden, srečali pa smo se tudi z županom Lvova.

Grčija v primežu vročinskega vala, na otokih izginila še dva turista
13. 06. 2024 20.19Petek bo prinesel olajšanje, napovedujejo vremenoslovci tako pri nas kot tudi v Grčiji. Le da bodo pri nas temperature končno začele naraščati, v Grčiji pa padati. Državo je namreč nepričakovano zgodaj zajel vročinski val s temperaturami tudi nad 40 stopinj Celzija. V Atenah so zato v popoldanskih urah zaprli številne znamenitosti, vključno z Akropolo.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija
02. 06. 2024 07.00Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

Velika arheološka najdba na Mljetu: Odisejev otok
26. 05. 2024 16.44Prvič po 50 letih podrobneje opazujejo morsko dno v Polačah na otoku Mljet. Arheologi so namreč odkrili najdišče, podobno Dioklecijanovi palači.

Katedrala Notre-Dame bo obnovljena do olimpijskih iger
10. 04. 2024 10.5215. aprila bo minilo pet let od požara, ki je uničil znamenito pariško stolnico Notre-Dame. V francoski prestolnici pa obljubljajo, da bo katedrala do poletnega odprtja olimpijskih iger v Parizu obnovljena.

Asta Vrečko: Projekt prenove ljubljanske Drame poteka v skladu s časovnico
06. 03. 2024 14.28Ministrica za kulturo Asta Vrečko je zagotovila, da časovnica in stroški prenove SNG Drama Ljubljana ostajajo nespremenjeni. Prenova naj bi se tako končala do konca leta 2026, stroški prenove pa naj bi bili še vedno 58,5 milijona evrov.

Kaj je še ostalo nepoškodovanega v Gazi?
21. 01. 2024 07.16Malce več kot 100 dni mineva od začetka konflikta na Bližnjem vzhodu. Več kot 24.000 mrtvih, domovi uničeni, infrastruktura porušena. A ne samo to. Palestinska enklava je bila dom številnim zgodovinsko pomembnim spomenikom, ki so tam stali tisoče ali več let, zdaj pa jih ni več.

Iz 300 let stare ladijske razbitine bodo poskušali dvigniti zlato in smaragde
24. 12. 2023 19.30Kolumbijska vlada je napovedala, da bodo skušali dvigniti predmete s trijamborne galeje San José, ki je potonila leta 1708. Vsebovala naj bi zlate in srebrne kovance, smaragde in druge zaklade. Na njej pa naj bi se nahajali tudi bronasti topovi, keramične vaze in orožje.

Izkopavanja na območju Drame: ostanki Emone že na globini 70 centimetrov
22. 11. 2023 13.37V ljubljanski Drami so predstavili potek arheoloških izkopavanj na njenem območju. Kot je povedala vodja arheoloških izkopavanj Maja Lavrič, so sicer pričakovali ostanke rimske Emone, jih je pa presenetilo, da so nanje naleteli že na globini 70 in 80 centimetrov, prav tako jih je presenetila dobra ohranjenost rimske arhitekture.

Čoln deblak, ki ga so našli na obrežju Mure, bodo znova potopili v vodo
12. 10. 2023 07.00Čoln deblak, ki najverjetneje izvira iz prazgodovine in ki so ga minuli teden našli na obrežju Mure, bodo arheologi ta konec tedna znova potopili v vodo na Soboškem jezeru. Rezultate analiz lesa in mahu z deblaka, ki jih delajo v Miamiju, pričakujejo v prihodnji teden, je povedal strokovnjak za podvodno arheologijo Andrej Gaspari.

V morju pri Korčuli odkrili 7000 let stare ostanke naselja
14. 05. 2023 15.19Hrvaški arheologi so prišli do presenetljivega odkritja. Med raziskovanjem potopljenega neolitskega najdišča Soline na otoku Korčula so namreč našli ostanke ceste, ki je potopljeno prazgodovinsko naselbino hvarske kulture povezovala z obalo Korčule.

Na grški otok Kos z nizkocenovniki do 30 % ugodneje
27. 03. 2023 00.15Ne dovolite, da vam zasoljene paketne ponudbe pokvarijo sanje o čarobnih počitnicah! Hitro skočite na Pocitnice.si in še danes rezervirajte poletni oddih na grškem otoku Kos po izjemni ceni!

Južni Ciper z nizkocenovnim prevoznikom do 30 % ceneje
13. 02. 2023 00.15Ste se v zadnjih tednih ujeli med razmišljanjem o tem, da bi vsaj za nekaj dni pobegnili nekam na toplo, a ne bi radi zapravili gore denarja? Imamo pravo rešitev za vas – Južni Ciper!