apel

Opozicija: Javnim uslužbencem se godi krivica, koalicija: To je manipulacija

03. 04. 2025 18.49

V politični areni se nadaljuje konflikt o učinkih novega plačnega sistema. Krščanski demokrati koaliciji očitajo, da se javnim uslužbencem, od katerih so odvisna tudi naša življenja, godi krivica. Tisti, ki na ministrstvih prekladajo papirje, pa prejemajo dodatke za povečan obseg dela. "Nerazumevanje, neznanje in namerna manipulacija," odgovarjajo v koaliciji. Trdijo tudi, da lahko tako kot državni organi tudi javni zavodi, denimo domovi za starejše občane, svoje zaposlene za povečan obseg dela še vedno nagradijo.

Našli rešitev za Matica, potrebuje le še 162.000 evrov

03. 04. 2025 12.34

Za 8-letnega Matica, ki se bori z Duchennovo mišično distrofijo, so v Društvu Viljem Julijan našli rešitev. Uredili so možnost za ugodnejše zdravljenje z genskim zdravilom. Ker je čas kritičnega pomena, gre na zdravljenje že konec tega meseca. Zbranih je že 1.840.000 evrov, za plačilo zdravljenja pa potrebuje le še 162.000 evrov.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja

07. 03. 2025 06.00

Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

Obljuba Maticu in drugim: država bo uredila kritje zdravljenja z genskimi zdravili

21. 02. 2025 10.25

V Društvu Viljem Julijan so v začetku februarja začeli zbirati podpise za peticijo, da bi država krila stroške zdravljenja za otroke z redkimi boleznimi. Njihovo pobudo je sedaj podprla tudi predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, ki jim je obljubila, da se bo zavzela za ureditev ustrezne zakonodaje, ki bo to omogočila. Ob sprožitvi pobude so sicer z ministrstva za zdravje sporočili, da je financiranje zdravil za redke bolezni v Sloveniji dobro urejeno in da si nekateri bolniki oz. njihovi starši želijo zdravljenja z zdravili, ki sploh še niso registrirana.

Gibonni: pesem je vzdušje in koncert je magično doživetje

05. 02. 2025 00.15

Že dve destletji in pol uspešno združuje rock, pop in elemente dalmatinskega etna. Gibonni je dobitnik kar 30 Porinov, največjih glasebnih priznanj, s svojim vrhunskim delom pa povsem upravičuje navedbo časnika Los Angeles Times izpred nekaj let, ko so umetnika uvrstili med 15 najbolj obetajočih glasbenikov na svetu iz ne-angleško govorečega tržišča.

Ministrstvo: Financiranje zdravil za redke bolezni je v Sloveniji dobro urejeno

28. 01. 2025 11.49

"Verjamemo, da je čas, da nova zdravila za otroke zagotovi in financira država, ne pa da moramo Slovenke in Slovenci vedno znova zbirati donacije za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi," je poziv Društva Viljem Julijan, kjer so na vlado podali pobudo in apel, da bi stroške zdravljenja za otroke krila država. Na ministrstvu odgovarjajo, da so bolnikom z redkimi boleznimi v Sloveniji dosegljive vse oblike zdravljenja, ki so na voljo, na stroške zdravstvenega zavarovanja, so pa ob tem izpostavili, da je ključna odobritev zdravila v EU in da je pomembno tudi mnenje konzilija slovenskih zdravnikov.

'Kupovanje živali prek spleta je večinoma iz pasjih tovarn'

17. 01. 2025 06.00

Ilegalna trgovina z živalmi je tretja najbolj dobičkonosna nezakonita dejavnost v Evropski uniji, takoj za trgovino z mamili in orožjem. Če kupujete psa preko spleta, se lahko zgodi, da prihaja s pasje farme, kjer živijo v težkih pogojih, v lastnih iztrebkih, brez zdravniške oskrbe. Prodajalci kupcem obljubijo, da ima pes vse papirje, a ko želijo svojega novega pasjega člana registrirati, naletijo na težave. Veterinarji pa jih prijavijo inšpekciji. Kakšne so kazni? Na kaj morate biti pozorni?

Gibonni na Slovenskem knjižnem sejmu predstavil knjigo

01. 12. 2024 13.38

Gibonni je v slovenski prestolnici predstavil knjigo Drevo - zgodbe o pesmih. Pri pisanju je sodelovalo kar 26 znanih avtorjev, tudi Zoran Predin. Gibonni je pred dobrim tednom dni izdal tudi novo pesem Drvo, ki je dolga kar šest minut in pol. Zanjo pravi, da je njegova najljubša.

Obrazi ljudi, ujetih v vrtinec vojne vihre

28. 11. 2024 09.22

Groza na obrazu ženske, ki ob prihodu domov ugotovi, da je njen mož mrtev. Tolažba starostnikov, katerih okrvavljeni telesi sta povsem prekriti s povoji. Balerina, ki svojo rutino vadi na podzemni železnici, ker je edino tam varna pred bombami. Solze v očeh zaljubljencev na železniški postaji, ki ob slovesu ne vesta, ali se bosta še kdaj srečala. To je le nekaj surovih in realnih trenutkov, ki jih je na svojih obiskih frontnih črt in zaledja Ukrajine posnel priznani nizozemski vojni fotograf Eddy van Wessel. Kot izraz sočutja in podpore ukrajinskemu ljudstvu, pa tudi kot apel k miru v svetu, so jih razstavili v Parku vojaške zgodovine Pivka.

Neenake dnevnice za varnostnike: 'Enako delo mora biti enako plačano'

21. 11. 2024 06.28

"Tako, kot je urejeno sedaj, ni pošteno. Vlada bi morala za enako delo čimprej zagotoviti tudi enake plačilne pogoje." Tako ostro se je predsednica države Nataša Pirc Musar odzvala na naše torkovo razkritje, da varnostniki, ki poleg nje varujejo še tri ministre in predsednico državnega zbora, niso upravičeni do dnevnice za službeno potovanje po Republiki Sloveniji, medtem ko varnostniki, ki varujejo predsednika vlade Roberta Goloba, so. Da diskriminatornost ni sprejemljiva, prikimava tudi prva med poslanci Urška Klakočar Zupančič in apelira na pristojne, da nastale razlike odpravijo, potem ko so varnostniki že več kot leto dni brez dnevnic, na to pa sta večkrat opozorila tako vodstvo Policije kot ministrstva za notranje zadeve. In kaj pravi predsednik vlade Robert Golob, ki v torek očitanih dvojnih meril ni komentiral?

Lastniki zemljišč na Bledu: Ne zahtevamo ničesar nerazumnega

21. 08. 2024 18.31

Predstavniki ministrstva, lokalnih skupnosti in lastnikov zemljišč na Bledu niso prišli do rešitve, kako čim prej zagotoviti zemljišča za blejsko južno obvoznico in pospešiti njeno realizacijo. Ministrica je izpostavila, da ne morejo mimo zakona, lastniki pa, da ne zahtevajo ničesar nerazumnega.

Koprski policisti zaznali težavo: veliko mladih vozi predelane mopede

01. 08. 2024 15.01

Letos so policisti na območju PU Koper zasegli že 49 mopedov, največ na območju Kopra, Izole in Pirana. Opazili so težavo, da veliko mladostnikov vozi mopede, ki so predelani tako, da dosegajo veliko višje hitrosti, kot bi jih smeli. Vozniki mopedov so bili udeleženi v 45 prometnih nesrečah, dva od njih sta se tudi huje poškodovala.

Reševali izginule kajakaše, morje odnašalo turiste na blazinah in supih

04. 07. 2024 08.41

Hrvaško ministrstvo za morje, promet in infrastrukturo poroča o več reševanjih po neurjih in močni burji, ki je prevetrila ozračje na hrvaški obali v zadnjih dneh. Luške kapetanije so reševale izginule kajakaše, dva turista, ki ju je burja odnesla na zračnih blazinah, in posadko nasedle jadrnice.

Po avgustovskih poplavah: smo bagre prehitro spustili v reke?

01. 03. 2024 06.00

Skoraj 10 milijard evrov škode zaradi avgustovskih naravnih nesreč za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje. Uničene hiše, tovarne, ceste in mostovi. In težko pričakovani izredni ukrepi. Od avgusta lani je bilo zaključenih več kot 1000 delovišč, v teku jih je še 200. Predvidoma bodo dela končali do konca letošnjega marca, na težje dostopnih predelih pa do junija. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno?

Redke bolezni: Napredek obravnave bolnikov še vedno prepočasen

29. 02. 2024 08.17

Kris, Karolina, Miloš, Urban. To so obrazi otrok, ki so združili Slovenijo. Vsak izmed njih ima svojo zgodbo in svojo redko bolezen. Zadnji dan v februarju obeležujemo svetovni dan redkih bolezni, ki je namenjen širjenju osveščenosti o teh boleznih in opozarjanju na njihovo problematiko. In zaradi večje osveščenosti imajo nekateri izmed teh otrok danes vsaj možnost, da dobijo zdravilo. Ker za male borce z redkimi boleznimi v veliki večini ni nobene možnosti zdravljenja, so večinoma v domači oskrbi in zanje skrbijo ter jih negujejo njihovi starši. Zato v Društvu Vilijem Julijan pozivajo, naj se v Sloveniji končno uredi in zagotovi otroško paliativno oskrbo na domu oziroma pomoč tretje osebe na domu za družine otrok z najtežjimi zdravstvenimi stanji.

Po ocenah javnomnenjske raziskave 76 odstotkov vprašanih stavke zdravnikov ne podpira

27. 01. 2024 07.00

Skoraj 76 odstotkov vprašanih ne podpira zdravniške stavke, je v javnomnenjski poizvedbi za našo televizijo ugotovil Inštitut Mediana. In kje smo? "Ta nočna mora se mora končati. V njej ne bo zmagovalca, le pacienti bodo čakali. Zato naj se ministrica za zdravje in predsednik zdravniškega sindikata usedeta za mizo in je ne zapustita, dokler ne najdeta dogovora," pravi direktor Celjske bolnišnice. Napredka na pogajanjih, kljub številnim sestankom v zadnjih dneh, še vedno ni, Fides in vladni pogajalci pa se sploh niso usedli za isto mizo. In kako dolgo bodo pacienti še ujetniki stavke? In zakaj smo ministrico za zdravje v času stavke videli le enkrat ali dvakrat?

Starši z iniciativo: Ne bomo dovolili, da bi še bolj varčevali na otrocih

23. 01. 2024 12.30

"Zgroženi in ogorčeni smo nad namero, da se otrokom v zasebnih vrtcih ukine pravica do sofinanciranja vrtca." Tako v novonastali Iniciativi staršev otrok v zasebnih vrtcih, ki odločno nasprotuje diskriminaciji in odvzemu pravic otrokom na podlagi tega, kateri vrtec obiskujejo. Kar pa po njihovem mnenju ne bi bilo le diskriminatorno in nepravično, temveč celo protiustavno. V primeru, da bo ministrstvo pri nameri vztrajalo, pa napovedujejo tudi proteste in vložitev pritožbe na Ustavno sodišče ter Evropsko sodišče za človekove pravice

Na bolniški je iz leta v leto več ljudi, rekorder pa že 12 let

04. 01. 2024 06.00

Na bolniški je iz leta v leto več ljudi. Lani – rekordnih 56.128 zaposlenih. Izgubljenih pa več kot 20 milijonov koledarskih dni. Katere so anomalije bolniškega sistema? Naš bolniški sistem namreč ne pozna časovne omejitve in je tudi zato evropsko neprimerljiv. Takšen sistem v Evropi pozna le še Bolgarija. Absentizem pa siromaši zdravstveno blagajno. Poznamo rešitve?

Mavrična zastava pred Mladiko plapola dvakrat na leto

11. 12. 2023 13.17

Potem ko je skupina mladih iznad vhoda v Kinodvor strgala mavrično zastavo in jo zažgala, se vrstijo obsodbe tega dejanja. Oglasila se je tudi zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je stopila v bran LGBTQ+ skupnosti. "S ponosom nosim pin z mavrično zastavo, ki jo s ponosom razobesimo pred ministrstvo za zunanje zadeve," je zapisala. To na ministrstvu storijo dvakrat na leto, ob tednu Parade ponosa ter ob mednarodnem dnevu boja proti homofobiji, transfobiji in bifobiji. Te dni tako pred pročeljem Mladike mavrična zastava ne plapola.

Ministrstvo medicinski fakulteti: Nadaljujte s storitvami, odloči naj sodišče

05. 12. 2023 13.37

Potem ko je medicinska fakulteta zagrozila, da bo prenehala izvajati vse storitve za ljubljanski UKC, če ji ta ne poplača nakopičenega dolga, so se odzvali na ministrstvu za zdravje. Nesprejemljivo se nam zdi, da bi kateri koli deležnik iz finančnih razlogov prekinil izvajanje zdravstvenih storitev, saj bi bilo to na škodo pacientov, je povedal državni sekretar. Apeliral je na medicinsko fakulteto, naj nadaljuje z izvajanjem storitev in naj končno odločitev tega spora prepusti sodišču. To pomeni, da se bodo zaradi nesoglasij kopja spet lomila na plečih pacientov, pa so prepričani zastopniki pacientovih pravic.

Koliko je vredno človeško življenje? 'Regresni zahtevek 13.560 evrov je prenizek'

30. 11. 2023 06.00

Vožnja 0,0 in desetkrat višja kazen za večkratne prekrškarje, do leta 2050 tudi brez mrtvih ali hudo poškodovanih zaradi prometnih nesreč. Vse to vsebuje resolucija, ki so jo poslanci v državnem zboru sprejeli soglasno in ki predvideva tudi več območij umirjenega prometa, ponoven pregled varnosti šolskih poti, prometne signalizacije, osnovnošolci pa bi za vožnjo z električnim skirojem morali opraviti tudi usposabljanje po vzoru kolesarskega izpita.

Prebivalci zaselka Struge razočarani: kdaj se bo začela obljubljena sanacija?

03. 10. 2023 11.40

Rana zaradi avgustovskih poplav se še zdaleč ni zacelila, prebivalci Strug se še vedno sprašujejo, kako naprej. Kot so zapisali v odprtem pismu medijem, so njihove hiše spodkopane, razžrte in nevarne za življenje. Od države pričakujejo rešitve in želijo odgovore, saj njihovi domovi propadajo.

Kje lahko vzamete šest mesecev plačanega dopusta?

01. 09. 2023 06.00

Javni sektor je v primerjavi z zasebnim radodarnejši z dopusti, v povprečju za pet dni letno. Če imajo v javnem tudi 60 dni dopusta, imajo v nekaterih zasebnih podjetjih celo neomejen plačan dopust, pa tudi tako imenovano sobotno leto – dopust, ki traja več mesecev. Kje ga lahko delavci koristijo? Primere dobrih praks pa pogosto zasenčijo izkoriščanja. Kakšna in kje?

Trenutno pomanjkanje opreme lahko reši le pomoč med gasilskimi društvi

30. 08. 2023 06.00

Tako smo podhranjeni z opremo, da na tak način ne moremo več delovati, so prostovoljni gasilci s Prevalj poslali javni apel. Opozarjajo, da še vedno nimajo vrnjene opreme z zadnjih intervencij, veliko stvari je tudi uničenih. Sprašujejo, kdo bo zagotovil to opremo. Na Upravi RS za zaščito in reševanje zagotavljajo, da bodo dobila vsa društva povrnjene vse stroške, ki bodo prijavljeni v aplikacijo Vulkan, tudi za nakup opreme. Na Gasilski zvezi Slovenije pa svetujejo, naj se v primeru trenutnega pomanjkanja opreme gasilska društva povežejo med seboj in si medsebojno pomagajo.

'Samo čakamo, kdaj nam bo novo deževje uničilo še tisto, kar je ostalo'

29. 08. 2023 20.45

Ne spimo več, samo čakamo, kdaj nam bo novo deževje uničilo še tisto, kar je ostalo, pripovedujejo v ljubljanskih Sneberjah. Tokrat jih ni poplavila razbesnela Sava, temveč meteorna voda, ki ni mogla odtekati skozi zamašene jaške. V bivalne prostore sicer ni vdrla, je pa poplavila več kleti, dvorišča in vrtove, pred domove pa nanesla mulj in blato. Po oceni ljubljanskega župana Jankoviča bodo za prenovo domov potrebovali milijon in pol. Doslej so zbrali več kot pol milijona evrov. Denar so prispevala ljubljanska podjetja, ki jih je mestna občina pozvala k donaciji.

Pred jesenjo urejanje pretočnosti vodotokov, pobuda en evro na prebivalca

16. 08. 2023 06.10

"Zavedamo se, da tudi jesen običajno prinese obilnejše deževje in poplave, zato na terenu že urejamo pretočnost vodotokov," je po srečanju predsednika vlade Roberta Goloba s predstavniki občinskih združenj povedal minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan. Ob tem je napovedal, da bodo do 1. septembra pripravili predhodno oceno škode, na podlagi te pa bodo nato pripravili predhodni program odprave posledic. Občinske skupnosti so ob tem izpostavile tudi, da bo velik izziv predstavljalo tudi iskanje nadomestnih zemljišč. Ob tem so predstavili tudi pobudo en evro na prebivalca za pomoč prizadetim v poplavah. Odprto vprašanje pa ostaja odprtje šol na bolj opustošenih območjih.

Apel poveljnika CZ: Ne izpostavljajte sebe in drugih nevarnostim!

20. 07. 2023 09.32

Medtem ko meteorologi opozarjajo, da bo ekstremnih vremenskih dogodkov vedno več, nanje pa se bo treba navaditi in se jim prilagoditi, pa je skrb vzbujajoče predvsem to, kako kljub številnim jasnim opozorilom pristojnih, da so razmere nevarne za dejavnosti na prostem, ljudje teh še vedno ne upoštevajo in tvegajo svoja življenja ter življenja vseh, ki jim hitijo na pomoč.

'Od Goloba pričakujemo, da naredi red v svojih vrstah'

29. 06. 2023 06.00

Kakšno oskrbo si zaslužijo naši družinski člani in koliko bomo zato plačali mi? Pri tako pomembnem vprašanju skrbi dejstvo, da vlada z ministrom za solidarno prihodnost Simonom Maljevcem na čelu zatrjuje eno, medtem ko bodoči izvajalci zakona, centri za socialno delo in domovi za starejše zavzemajo popolnoma nasprotno stališče. V skupnosti Centrov za socialno delo priznavajo, da so se z zakonom seznanili prek medijev, v Združenju delodajalcev so kritični do načina financiranja, saj da številke niso utemeljene, sindikati pa Goloba pozivajo, naj svojo ekipo vzame v roke, jo 'resetira' ter poduči in poziva, naj se udeležujejo sej Ekonomsko-socialnega sveta.

Ruparjevi upokojenci v Bruslju, del stroškov bo kril Evropski parlament

27. 06. 2023 21.48

Skupina približno 60 slovenskih upokojencev se je odpravila na obisk v Bruselj. Po besedah vodje inštituta 1. oktober Pavla Ruparja želijo opozoriti na nepravično obravnavo določenih civilnih iniciativ s strani slovenske vlade. Sestali so se tudi s slovenskima evroposlancema Romano Tomc in Milanom Zverom, prek katerih bo Evropski parlament kril del stroškov obiska.

'Ne vrnite nas v mučenje, ponižanje, tepež. Tja, kjer so na nas celo streljali'

07. 06. 2023 13.20

Člani iniciative prosilcev za azil in podpornih organizacij so se danes zbrali pred vlado ter premierja Roberta Goloba, notranjega ministra Boštjana Poklukarja in celotno ministrsko ekipo pozvali, naj prosilcem za azil omogoči ostati v Sloveniji. Podporo apelu za ustavitev vračanj prosilcev za azil na Hrvaško zbirajo tudi s podpisi pod peticijo.